Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.09.2010, 20:58:01
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Nu toti, dar unii, da, sunt sectari.
Sectarii penticostali cred despre ei ca sunt foarte duhovnicesti si nicaieri nu se mai gasesc crestini ca ei.
Ei sunt singurii crestini adevarati si singurii care vor ajunge in Rai.
De obicei vorbesc de rau toate celelalte biserici.

Exista penticostali sectari asa cum exista si ortodocsi sectari.
Daca doresti un exemplu standard de ortodox sectar, poti citi postarile domnului Colaps, prietenul meu :)


Concluzia este aceeasi cu a primilor useri care ti-au raspuns: orice confesiune crestina are uscaturile si sectarii ei.
SECTÁR, -Ă, sectari, -e, s. m., adj. 1. S. m. Partizan înflăcărat și intolerant al unei doctrine (politice, religioase etc.) ; intolerant față de cei cu alte convingeri; exclusivist. – Din fr. sectaire.
Sursa: DEX '98 |
Adevărat că SECTÁR, -Ă, sectari, -e, s. m., adj. 1. S. m. Partizan înflăcărat și intolerant al unei doctrine (politice, religioase etc.) ; intolerant față de cei cu alte convingeri; exclusivist. – Din fr. sectaire.

Însă mergi mai departe:

SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filozofice sau politice). – Din fr. secte, lat. secta. Sursa: DEX '98

Sunt, probabil: "penticostali sectari asa cum exista si ortodocsi sectari."
Dar nu o să mă convingi deloc că domnul colaps este sectar așa cum nimeni nu o să mă convingă că tu ești de rea intenție. Și nu e al meu a ști dacă vei merge sau nu în rai, dacă Dumnezeu se va îndura de tine sau de mine sau de amândoi, dar un lucru este cert (din perspectiva mea): te afli pe calea desăvârșirii, dar pe o șosea lăturalnică a unui adevăr parțial. Adevărul întreg, Iisus Hristos, poate fi găsit doar în ortodoxie.

"Concluzia este aceeasi cu a primilor useri care ti-au raspuns: orice confesiune crestina are uscaturile si sectarii ei." Depinde doar de cum privești. Nu e bine a da cu piatra nici în unii nici în alții. Și apoi de ce să-i numești sectari pe cei mai înverșunați dintre apărătorii unei credințe? Creștinismul militant e specific mai degrabă oricărui cult creștin, decât celui ortodox. În viața reală (adică, nu asta de pe net), arareori, întâlnesc ortodocși care să-și apere credința cu atâta ardoare ca aici. Din păcate...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.09.2010, 21:07:01
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Nu toti, dar unii, da, sunt sectari.
Sectarii penticostali cred despre ei ca sunt foarte duhovnicesti si nicaieri nu se mai gasesc crestini ca ei.
Ei sunt singurii crestini adevarati si singurii care vor ajunge in Rai.
De obicei vorbesc de rau toate celelalte biserici.

Exista penticostali sectari asa cum exista si ortodocsi sectari.
Daca doresti un exemplu standard de ortodox sectar, poti citi postarile domnului Colaps, prietenul meu :)


Concluzia este aceeasi cu a primilor useri care ti-au raspuns: orice confesiune crestina are uscaturile si sectarii ei.
SECTÁR, -Ă, sectari, -e, s. m., adj. 1. S. m. Partizan înflăcărat și intolerant al unei doctrine (politice, religioase etc.) ; intolerant față de cei cu alte convingeri; exclusivist. – Din fr. sectaire.
Sursa: DEX '98 |
Aceasta definitie caracterizeaza uscaturile, sau ce anume...mai exact?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.09.2010, 22:37:05
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Ma bucur ca ati revenit pe forum dupa o luuunga absenta .
Binecuvantari si spor la postat.
Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Aceasta definitie caracterizeaza uscaturile, sau ce anume...mai exact?
Nu, definitia de mai sus nu este a uscaturilor ci a sectarilor.
Daca relatarea descrisa in prima postare este cat de cat obiectiva, uscaturile sunt persoanele precum penticostala cu pricina.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.09.2010, 22:39:12
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
...un lucru este cert (din perspectiva mea): te afli pe calea desăvârșirii, dar pe o șosea lăturalnică a unui adevăr parțial. Adevărul întreg, Iisus Hristos, poate fi găsit doar în ortodoxie.
Asa credem fiecare dintre noi despre biserica noastra: „si la ceilalti este ceva bun dar ceea ce este cel mai bun si pe dea-ntregul adevarat este in biserica mea”. Daca am crede ca cea mai buna invatatura este in alta biserica, am merge acolo.
Si eu cred despre penticostalism ceea ce crezi tu despre ortodoxie dar imi place sa cunosc si sa vad cum gandesc si crestinii de dincolo de gardul meu confesional.

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Și apoi de ce să-i numești sectari pe cei mai înverșunați dintre apărătorii unei credințe? Creștinismul militant e specific mai degrabă oricărui cult creștin, decât celui ortodox. În viața reală (adică, nu asta de pe net), arareori, întâlnesc ortodocși care să-și apere credința cu atâta ardoare ca aici. Din păcate...
Imi plac oamenii care apara cu ardoare credinta crestina.
Chiar si cei care-si apara biserica lor imi sunt sunt dragi.

Problema mea este atunci cand unii useri folosesc un limbaj suburban sau atunci cand altii aduc acuzatii fara acoperire, gen: „penticostalii „vor merge în iad.”.

DA, cred ca doar un sectar poate afirma fara retinere ca toti credinciosii dintr-o biserica (fie ea ortodoxa, catolica sau (neo)protestanta) vor merge in Iad.
Daca gresesc Dumnezeu sa ma ierte.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.09.2010, 22:42:29
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
DA, cred ca doar un sectar poate afirma fara retinere ca toti credinciosii dintr-o biserica (fie ea ortodoxa, catolica sau (neo)protestanta) vor merge in Iad.
Daca gresesc Dumnezeu sa ma ierte.
Sfântul Arsenie Boca a spus despre sectanți că “Vor merge în iad cu Biblia în mână!”.

Îl faci sectar pe un Sfânt ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.09.2010, 23:11:17
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Sfântul Arsenie Boca a spus despre sectanți că “Vor merge în iad cu Biblia în mână!”.

Îl faci sectar pe un Sfânt ?
In primul rand, prietene Colaps, parintele Arsenie Boca a fost un mare duhovnic ortodox dar BOR nu l-a canonizat inca.
De ce te grabesti tu sa o iei inaintea Bisericii?

In al doilea rand eu ma ma refeream la tine nu la parintele Arsenie Boca.
Scrierile tale le-am citit. Am indoieli ca parintele ar fi facut cu adevarat afirmatia cu pricina. Tot ce am citit este marturia unei oarecare Cismas Eugenia, 78 ani . Ea spune ca daca si cu parca...parintele ar fi spus ca...
Tu ai vreun link serios pe care ai citit spusa parintelui sau ai luat-o de pe blogul „Noua Dreapta”?

In al treilea rand, daca Arsenie Boca a spus cu adevarat ca toti penticostalii vor merge in Iad, raspunsul meu este ca da, atunci a manifestat o mentalitate sectara.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.09.2010, 23:17:39
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
In primul rand, prietene Colaps, parintele Arsenie Boca a fost un mare duhovnic ortodox dar BOR nu l-a canonizat inca.
De ce te grabesti tu sa o iei inaintea Bisericii?
Nu BOR-ul alege sfinții, ci Dumnezeu! Părintele Arsenie Boca este un sfânt indiferent dacă Biserica îl canonizează sau nu. Cine-i capul Bisericii? Hristos. Așadar El e Cel ce canonizează sfinții, nu patriarhul sau vreun ierarh.

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
In al treilea rand, daca Arsenie Boca a spus cu adevarat ca toti penticostalii vor merge in Iad, raspunsul meu este ca da, atunci a manifestat o mentalitate sectara.
Mda, atunci m-am lămurit.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.09.2010, 23:29:52
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu BOR-ul alege sfinții, ci Dumnezeu! Părintele Arsenie Boca este un sfânt indiferent dacă Biserica îl canonizează sau nu. Cine-i capul Bisericii? Hristos. Așadar El e Cel ce canonizează sfinții, nu patriarhul sau vreun ierarh.
Eu iti sugerez prieteneste sa arati un mai mare respect si supunere fata de Biserica.
Este adevarat ca Dumnezeu ne daruieste sfintii dar Biserica ii recunoaste.
Capul Bisericii este Hristos dar El a dat din autoritatea lui slujitorilor Bisericii.
Fiecare biserica are randuielile ei si noi trebuie sa ne supunem lor.

Tendinta de a lua-o de unii singuri, de a contesta slujitorii Bisericii, pretinzand ca ne relationam doar la Dumnezeu denota razvratire si o tendinta sectara
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.09.2010, 23:33:12
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Tendinta de a lua-o de unii singuri, de a contesta slujitorii Bisericii, pretinzand ca ne relationam doar la Dumnezeu denota razvratire si o tendinta sectara
Adică exact ce au făcut penticostalii și toți ceilalți (baptiști, adventiști, mormoni și încă câteva zeci de mii de secte neoprotestante)?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.09.2010, 12:51:22
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din punct de vedere canonic catolic, desigur că penticostalii sunt sectanți. După Conciliul Vatican II acest termen a devenit neuzual, fiind preferată formula "frați despărțiți", ceea ce în fond e același lucru, numai că pune accentul pe jumătatea plină a paharului.
Acuma, uscături sunt peste tot. Găsim multă rea credință între penticostali, așa cum găsim și între catolici, ortodocși, etc. Nu vă grăbiți să faceți asemenea extrapolări, de tip "dacă penticostala X m-a mințit, înseamnă că penticostalii au proprietatea de a minți", în matematică se cheamă inducție ilicită.
Dintre toate sectele, penticostalismul este cea mai la modă (sunt pe trend pozitiv, depășind ca număr toate celelalte denominații), dar e departe de a fi cea mai periculoasă, dacă ar fi să-i comparăm cu adventiștii de exemplu. Dacă, în cazuri sporadice, te mai poți înțelege cu penticostalii, nu există această posibilitate cu adventiștii.

Toate vin de la Dumnezeu, ori cel puțin cu voia Lui se fac. Dacă vă gândiți că "Dumnezeu v-a scos din mâinile ei", de ce nu vă gândiți că Dumnezeu, care cunoaște inimile, nu a ajuns la concluzia că la dv credința este prea slabă ca să faceți față unei asemenea încercări ? Mulțumindu-i Lui pentru toate, nu uitați să Îl rugați să vă întărească în credință.
credinta mea e prea slaba ptr ca ea ma tradeaza??? sincer nu am mai auzit asa o teorie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 17:36:08
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 12:08:26
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 20:48:00
Preot trecut la sectari? ancadumitru Secte si culte 180 27.09.2010 09:37:52