Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2010, 21:13:53
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Smile Penticostalii si botezul

Am o colega penticostala ,si de curand nu mai stiu exact ziua m a intrebat de postul Craciunului(la ei nu exista cele 4 mari posturi) de ce il tinem , ca ar trebui sa tinem post negru, si multe chestii necunoscute pt. ei si incepand conversatia am intrebat o si eu de ce ei se boteaza la o varsta inaintata ,si bineinteles mi a raspuns ca deabia atunci sunt capabili sa l recunoasca pe Iisus ca Domn si Mantuitor, bine am inteles asta dar daca un copil moare inainte de a fi botezat ?...si atunci mi a dat un raspuns pot sa zic neclar si fara argumentare:ca daca cel putin unul din parintii copilului respectiv este ''pocait''atunci copilul respectiv se duce in Rai.Asa sa fie ?
Oricum nu a fost o discutie in contradictoriu ma inteleg bine cu respectiva si in primul rand nu am voie sa judec pe nimeni dupa cult sau confesiune ,fiecare cu ale lui.Astept pareri .Numai Bine.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.11.2010, 00:43:23
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Oricum nu a fost o discutie in contradictoriu ma inteleg bine cu respectiva si in primul rand nu am voie sa judec pe nimeni dupa cult sau confesiune ,fiecare cu ale lui.Astept pareri .Numai Bine.
Penticostalii (ca de ei vorbim) practica botezul la maturitate...nu boteaza copiii mici.
Daca moare copilul ei sustin ca pe baza credintei parintilor copilul va fi sau nu mantuit. Aceasat ideea a afirmat-o un penticostal in disc. avuta cu mine.
Problema si intrebarae pe care i-am pus-o era: Pana la ce varsta esti copil???? ca de la 18 raspunzi in fata legii...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.11.2010, 09:48:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am o colega penticostala ,si de curand nu mai stiu exact ziua m a intrebat de postul Craciunului(la ei nu exista cele 4 mari posturi)
Nici la noi nu există cele 4 mari posturi. Există două posturi mari (al Crăciunului și al Paștelui) și două posturi mici (al sfinților celor mai importanți: Sf Maria și Sf Apostoli Petru și Pavel).

În mod deosebit postul Paștelui este considerat "cel mai mare", de aceea prin sintagma "Sfântul și Marele Post" se înțelege Postul Paștelui. Acest lucru se explică nu prin faptul că ar fi mai lung decât Postul Crăciunului, ci prin caracterul lui penitențial deosebit. De aceea, dacă cineva nu poate ține, din cauza slăbiciunii, toate cele 4 posturi și e să aleagă doar unul spre a-l ține, ori doar o parte din unul, ar trebui să aleagă perioada premergătoare Paștelui.

Citat:
de ce il tinem , ca ar trebui sa tinem post negru, si multe chestii necunoscute pt. ei si incepand conversatia am intrebat o si eu de ce ei se boteaza la o varsta inaintata ,si bineinteles mi a raspuns ca deabia atunci sunt capabili sa l recunoasca pe Iisus ca Domn si Mantuitor, bine am inteles asta dar daca un copil moare inainte de a fi botezat ?...si atunci mi a dat un raspuns pot sa zic neclar si fara argumentare:ca daca cel putin unul din parintii copilului respectiv este ''pocait''atunci copilul respectiv se duce in Rai.Asa sa fie ?
Oricum nu a fost o discutie in contradictoriu ma inteleg bine cu respectiva si in primul rand nu am voie sa judec pe nimeni dupa cult sau confesiune ,fiecare cu ale lui.Astept pareri .Numai Bine.
Nu numai penticostalii botează la adolescență ori maturitate, ci toți neoprotestanții și bună parte dintre protestanți. De altfel, de foarte multe ori chiar în Biserică, în veacurile mai de la început, se proceda astfel, mulți amânau botezul până la vârsta adultă sau chiar vârsta bătrâneții, numai că din alte motive. Pe mai multe topicuri veți găsi dezbateri pe marginea acestui subiect.
Pe scurt, toate comunitățile ecleziale în care nu se practică botezul copiilor cred că, de fapt, botezul nu este necesar mântuirii. Ca să contești o dogmă, în cazul acesta că botezul este necesar mântuirii, trebuie să contești altă dogmă, în cazul acesta dogma păcatului ancestral. Așa este credința, ca un joc de domino: cum ai luat o piesă de la locul ei, întreaga tocmire este șubrezită.
Deci, pentru cei care se împotrivesc botezului copiilor, păcatul protopărinților nu s-a trasmis urmașilor. Deci, oamenii se mântuiau și înainte de venirea lui Cristos, prin urmare ei nu erau sclavi păcatului, în consecință Jertfa lui Cristos nu are funcție salvifică. El a murit pe cruce numai așa, ca să ne încurajeze, spunând: "Go ahead, knight !". Mai departe, dacă Jertfa lui nu are funcție salvifică (=mântuitoare, răscupărătoare, redemptorie, spuneți-i cum vreți), înseamnă că nu este necesar ca omul să "moară în Cristos spre a învia împreună cu El (cu Apa cea Vie)". Altfel spus, botezul nu este necesar, ci este ceva ca să îl încurajeze pe creștin: "go ahead, Knight!".

Recitind, văd că am fost tare alambicat. Ideea pe care încerc să o transmit este, pe scurt aceasta: e o legătură inseparabilă între Cădere, Jertfă și Botez.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.11.2010 at 09:54:40.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.11.2010, 12:49:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
ca daca cel putin unul din parintii copilului respectiv este ''pocait''atunci copilul respectiv se duce in Rai.Asa sa fie ?
Nu e de ajuns ca tatal meu sa fie crestin in adevaratul sens al cuvantului ca eu sa am garantia mantuirii datorita credintei lui. Trebuie ca si eu sa-mi doresc mantuirea. Mantuirea e o chestiune personala, nu impersonala.

Argumnte ieftine, pentru a intari importanta Botezului la ei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.11.2010, 13:38:18
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu e de ajuns ca tatal meu sa fie crestin in adevaratul sens al cuvantului ca eu sa am garantia mantuirii datorita credintei lui. Trebuie ca si eu sa-mi doresc mantuirea. Mantuirea e o chestiune personala, nu impersonala.
Nici nu realizezi cât adevăr e în cuvintele tale! Nu e suficient ca tatăl și nașul să fie creștini, trebuie ca și eu să-mi doresc doresc lucrul acesta. Și pentru că mântuirea e o chestiune personală, eu personal trebuie să doresc și să solicit botezul. Felicitări pentru postare!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2010, 02:25:28
cortexia cortexia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nici nu realizezi cât adevăr e în cuvintele tale! Nu e suficient ca tatăl și nașul să fie creștini, trebuie ca și eu să-mi doresc doresc lucrul acesta. Și pentru că mântuirea e o chestiune personală, eu personal trebuie să doresc și să solicit botezul. Felicitări pentru postare!
Stii foarte bine ca nu asta a vrut sa spuna. Dar daca putem rastalmaci cuvintele celuilalt in favoarea noastra, de ce sa nu profitam de ocazie?...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2010, 08:12:09
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cortexia Vezi mesajul
Stii foarte bine ca nu asta a vrut sa spuna. Dar daca putem rastalmaci cuvintele celuilalt in favoarea noastra, de ce sa nu profitam de ocazie?...
De unde știi ce a vrut să spună? A spus-o, e corect, e biblic. De ce vrei să-l tragi în jos? Mai bine ridică-te și tu la înălțimea înțelegerii lui!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.03.2012, 22:21:32
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

motivul real nu este salvarea venita de la parinti -desi si aici sint unele aspecte -ci necesitatea asumarii propriei salvari in baza nazuintei proprii.

in realitate nu oricine primeste botezul cu adevarat.
iar el poate fi retras daca nu exista dorinta , daca nu esti inca pregatit pt viata spirituala chiar si daca esti credincios.

in realitate botezul a fost primit de mireni doar pina la inchiedrea harului exceptii facind cei vrednici ca si in vremea dinainte de Iisus unde doar unii primeau darul proorociei sau alte daruri -de a avea control asupra elementelor naturii, etc.

asa incit in zilele noastre pentru ca harul a fost iar redeschis ar trebui revenit la botezul asumat insa chiar si fara cererea lui uni totusi il primesc asa din oficiu pe parcursul vietii chiar fara sa stie, insa nu toti.

chiar daca un om nu primeste botezul nu inseamna ca ajunge in iad ci ca probabil il va primi altadata , la invierea mortilor sau la a doua inviere avind in vedere ca la prima este vb strict de oameni care au scapat de a doua moarte deci botezati .
ceilalti chiar daca mor in Domnul (nazuitori , credinciosi ) totusi e posibilsa nu aibe inca botezul iar ei vor veni peste mia de ani ..unde anume vor invia venind?
intrebare retorica..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.03.2012, 00:02:52
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
motivul real nu este salvarea venita de la parinti -desi si aici sint unele aspecte -ci necesitatea asumarii propriei salvari in baza nazuintei proprii.
Pai si atunci, pun si eu aceeasi intrebare: daca acest copil, nebotezat fiind, moare, are el sansa mantuirii?

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
in realitate nu oricine primeste botezul cu adevarat.
iar el poate fi retras daca nu exista dorinta , daca nu esti inca pregatit pt viata spirituala chiar si daca esti credincios.
Adica mai pe scurt, fratilor, daca nu "vorbesti in limbi", n-ai primit botezul "cu adevarat". Am dreptate?....

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
in realitate botezul a fost primit de mireni doar pina la inchiedrea harului exceptii facind cei vrednici ca si in vremea dinainte de Iisus unde doar unii primeau darul proorociei sau alte daruri -de a avea control asupra elementelor naturii, etc.
N-am inteles prea bine ce ai vrut sa spui aici cu vremea dinainte de Iisus (la botez te refereai?). Darul de a avea control asupra naturii????

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
asa incit in zilele noastre pentru ca harul a fost iar redeschis ar trebui revenit la botezul asumat insa chiar si fara cererea lui uni totusi il primesc asa din oficiu pe parcursul vietii chiar fara sa stie, insa nu toti.
?????? Sa inteleg ca harul s-a "redeschis" la aparitia penticostalilor? Si cum poate primi cineva botezul pe parcursul vietii, fara sa il ceara? Prin vorbirea in limbi, oare?......

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
chiar daca un om nu primeste botezul nu inseamna ca ajunge in iad ci ca probabil il va primi altadata , la invierea mortilor sau la a doua inviere avind in vedere ca la prima este vb strict de oameni care au scapat de a doua moarte deci botezati .
ceilalti chiar daca mor in Domnul (nazuitori , credinciosi ) totusi e posibilsa nu aibe inca botezul iar ei vor veni peste mia de ani ..unde anume vor invia venind?
intrebare retorica..
Aici, m-ai dat gata! Poti veni te rog cu repere biblice, sa inteleg si eu ce anume vrei sa spui?...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.03.2012, 09:26:51
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Adica mai pe scurt, fratilor, daca nu "vorbesti in limbi", n-ai primit botezul "cu adevarat". Am dreptate?....
exact, in mintea lor bolnava, penticostalii au legat in mod indisolubil "botezul cu Duhul sfant" de acea boloborosire capatata la noptile de staruinta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 18:43:56
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 13:08:26
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 21:48:00
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 02:33:12