Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 29.06.2011, 13:07:20
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Unde esti in Franta? Poate ne intalnim. Scrie-mi pe MP. A bientot !
Aproape de Paris. Cand mai trec prin capitala va scriu :)
  #362  
Vechi 29.06.2011, 13:17:11
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Aproape de Paris. Cand mai trec prin capitala va scriu :)
Cand veniti la plaja sa-mi scrieti.
  #363  
Vechi 29.06.2011, 13:19:05
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cand veniti la plaja sa-mi scrieti.
Ah, plaja este cam departe, daca la cea din sud va referiti, dar nu se stie niciodata :)
  #364  
Vechi 29.06.2011, 13:20:06
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ah, plaja este cam departe, daca la cea din sud va referiti, dar nu se stie niciodata :)
Cat mai la Sud ... Astept semnal.
  #365  
Vechi 29.06.2011, 14:46:57
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Vezi ce mentalitate puierila ? Fiecare munceste in directia lui, fara a-si propune sa detroneze pe altii. Cel putin in literatura nu asa stau lucrurile. Insa intrebarea ta subliniaza o mentalitate primitiva foarte paguboasa.

Ii vei detrona tu, daca asta ti-ai propus, si vei trai fericit pana la adanci paradisuri. Domnul sa te lumineze!
Inseamna ca tu mai trebuie sa muncesti ca sa scapi de complexe !
In literatura ca peste tot - unii creaza valoare, altii o accepta cu smerenie si o admira, iar cei mai gaunosi o critica .....
Sa-mi spui tu mie, in acest context, ca stilul meu "literar" sufera...., este o tactica psiho de educator. Dar curaj.....Poate maine vei juca la categoria "grei"..

Laura, pe aici ai fost ?
http://www.fotografiiromania.ro/
http://www.infoghidromania.com/foto2.html

Last edited by IonelS; 29.06.2011 at 14:55:26.
  #366  
Vechi 29.06.2011, 15:04:00
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Inseamna ca tu mai trebuie sa muncesti ca sa scapi de complexe !
In literatura ca peste tot - unii creaza valoare, altii o accepta cu smerenie si o admira, iar cei mai gaunosi o critica .....
Sa-mi spui tu mie, in acest context, ca stilul meu "literar" sufera...., este o tactica psiho de educator. Dar curaj.....Poate maine vei juca la categoria "grei"..

Laura, pe aici ai fost ?
http://www.fotografiiromania.ro/
http://www.infoghidromania.com/foto2.html
Om pierdut in propriile frustrari, chiar nu iti dai seama deloc ca tot ce scrii, cu argumente puerile cu tot, indica faptul ca nu ai depasit nivelul abecedarului ?

Last edited by LapetiteMoc; 29.06.2011 at 20:48:08. Motiv: merci Little... ! Te imbratisez!
  #367  
Vechi 29.06.2011, 15:55:06
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Eu zic să nu ne mai certăm.
  #368  
Vechi 29.06.2011, 17:18:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ma bucur ca esti tenace.
Un pas catre mantuirea ta si a ei.
Cam putini cei care defaimeaza Romania .

Vad ca Ana zice de avorturi ,e un mare pacat si Romania nu poate fi considerata gradina Maicii Domnului pentru aceasta si altele ,cum a fost uciderea lui Ceausescu in sfanta zi a Nasterii Domnului de care multi ne-am bucurat.
Parintele meu duhovnic spune ca e gradina Maicii Domnului pentru manastirile care se gasesc la tot pasul si viata dedicata lui Dumnezeu a vietiutorilor de acoloi.
In America nu s-or fi facand avorturi?
O fi curgand miere si lapte pe acolo ,America ,Europa de Vest?.

Anita, nu curge nicaieri lapte si miere.
Si nici nu sunt pro-emigrare, de fapt.
Dar ma deranjeaza ipocrizia si prostia. Enorm ma deranjeaza ipocrizia.
Evident ca as putea sa vorbesc pro-Romania in mod f convingator, dar nu o fac pt. ca ma amuza cum "iubitorii" de tara nici nu folosesc corect limba.. Ce sa mai astepti argumente.
Sa-ti iubesti tara nu inseamna sa nu vezi nimic rau acasa.. Guardian Knight a observat f bine.
Si daca vrei ca tara ta sa fie bine vazuta, primul pas (cel mai eficient, poate) este sa te comporti tu admirabil in orice situatie. Fara injurii legate de numele de utilizator.. Pai daca Ionel reprezinta nationalismul, eu ma detasez de un asa comportament si adopt alta pozitie.

Despre avorturi: ele sunt reprezentative pt femeia romana, fara suparare. Sotul meu era medic.. El e destul de indiferent fata de pb avortului, dar devenise si el acrit si scarbit cand in urma anamnezei afla ca aproape toate pacientele avortasera.

Si acum despre IDEI PRECONCEPUTE
Exista ideea ca in Romania avortul este accident, dar in SUA este regula. La fata locului am vazut ca nu e chiar asa.. poate chiar invers. Sunt destule familii cu trei-patru copii. Sotul meu a facut practica la dept de obstretica-ginecologie si a avut destule cazuri de fete de 12 ani care au nascut. Prin comparatie sa ne amintim vestitul caz al fetei care cu sprijinul mass mediei si "opiniei publice" s-a dus sa avorteze in Anglia? Va amintiti? Aceea e vocea Romaniei: avorteaza!
Sa nu ne culcam pe o ureche ca suntem ceva si sa ne laudam singuri!


Alta idee preconceputa: invatamantul romanesc naste genii. Aiurea!
La scoala publica americana copilul meu a invatat inmultirea la sfarsitul gradinitei. La sfarsitul clasei 1 stia inmultiri cu numere pana la 100, fractii, statele americii cu capitale (cati stiu toate judetele Romaniei cu resedintele de judet? Pt comparatie), stia sa pozitioneze pe harta cam orice tara din lume, inclusiv tari gen Swaziland si altele de care romanul de rand nu a auzit etc..
Mai vorbim despre asta.. Alt mit spulberat.
  #369  
Vechi 29.06.2011, 17:25:21
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Dupa cum spune si titlul topiclui, as dori sa ma intorc inapoi in Romania. Insa nu stiu daca este o alegere realista. Multe persoane au zis sa nu ma intorc, ca sunt probleme cu economia si cu joburile etc. Chiar nu stiu ce sa fac. Multumesc anticipat.
Un vechi proverb spune ca acolo unde este inima cuiva acolo este si casa lui.Din postarea dvs razbate dorul si dragostea pentru tara.In acest caz cel mai bine ar trebui sa va intoarceti iar pentru restul aspectelor, cu privire la care aveti indoieli, puneti-va increderea in Cel de Sus.
  #370  
Vechi 29.06.2011, 17:31:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

@Anna21
Nu inteleg ce legatura exista intre iubirea de tara si vorbirea corecta?
Tu vorbesti corect pentru ca ai crescut intr-o familie unde s-a vorbit corect ,nu e meritul tau in totalitate.
Sau pt.ca Dumnezeu ti-a dat inteligenta sa vorbesti asa.
Alta idee :avortul este un pacat dar poti fi o mare pacatoasa si fara avort.
Te legi de avort si nu te-am contrazis pentru ca ai dreptate.
Dar nu pot accepta ca te legi de tara in care ai trait atatia ani si lauzi o tara cu multe ,foarte multe rele.
Chiar tu ai spus despre drepturile copilului de a avea avocat ,care incalca deja porunca "Repectul fata de parinti"
Cine a mai pomenit asa ceva ,ca un copil sa isi dea in judecata parintele care nu mai are dreptul de a-l educa pt.ca poate ajunge la tribunal ,in conflict cu cel caruia i-a dat viata.
O gandire bolnava a emis astfel de legi si nu ne miram caci se va ajunge ca pruncii sa fie luati de la sanul maicilor sa fie educati de stat si apoi dusi la munca.
Stim catre ce se tinde si cine e in spatele acestor legi diabolice.
Ar mai fi multe de spus dar m-am saturat de polemici.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 17.03.2012 00:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 22:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 15:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07