Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1401  
Vechi 18.02.2018, 23:10:09
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
N-am spus NICIODATA ca avem aceeasi invatatura, Doamne fereste!
Nu ai aceeași învățătură, da îi bagi la numărătoare pe toți aceștia ca să iasă numărul de 500 milioane de carismați [s]bolborositori[/s] vorbitori în limbi. Cum o fi asta ?
Cum poți aduce un adventist la grupul care vorbește în limbi, unde prorocul, după ce zice ceva în limbi, tălmăcește în felul următor: a ieșit un drac din Iad. Adventistul nu va crede asta, el nu crede că Iadul este un spațiu pentru draci.
Așa că ori tu ori adventistul. Ori tu, ori branhamistul. Ori tu ori închinătorul la papă. Ori tu ori Edwald Frank.
Deci nu-mi veni cu toată gloata asta pestriță de vorbitori în limbi. Pe mine mă interesează o învățătură de credință unitară, pricepi? Nu vorbirea în limbi mă uimește, am văzut destulă vorbire în limbi de mi s-a acrit. Eu personal am stăruit după acest dar 12 ani, și nu l-am primit. Având în vedere că duc o viață extrem de corectă, fără păcat, având în vedere că interpretez Biblia cel mai bine, crezând învățăturile exact cum apar acolo, CONCLUZIA, este una singură, vorbirea în limbi nu este pentru secolul nostru. Ce este acum, este NUMAI de la Diavolul. Toți acești glossolali nu se pun în acord cu crezul religios! Este imposibil ca unul și singurul Duh să-i insufle pe toți acești bezmetici, începând cu necromantul penticostal Benny Hinn și terminând cu preotul catolic din Cork Ireland, să zicem, care se roagă în limbi la icoana Fecioarei Maria!
  #1402  
Vechi 19.02.2018, 05:55:20
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Nu ai aceeași învățătură, da îi bagi la numărătoare pe toți aceștia ca să iasă numărul de 500 milioane de carismați vorbitori în limbi. Cum o fi asta?
Dar nu eu ii bag, prietene. Sunt agentii internationale de statistica. Ei lanseaza aceste cifre.
Eu stiu cu siguranta doar cati membri sunt in biserica noastra.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Cum poți aduce un adventist la grupul care vorbește în limbi, unde prorocul, după ce zice ceva în limbi, tălmăcește în felul următor: a ieșit un drac din Iad. Adventistul nu va crede asta, el nu crede că Iadul este un spațiu pentru draci. Așa că ori tu ori adventistul. Ori tu, ori branhamistul. Ori tu ori închinătorul la papă. Ori tu ori Edwald Frank. Deci nu-mi veni cu toată gloata asta pestriță de vorbitori în limbi.
Dar de ce vrei tu sa-i amesteci pe toti intr-o singura biserica, nu stiu. Fiecare e cu treaba lui, in confesiunea lui. Vrei tu sa-i aduni cu forta si sa-i bagi intr-o oala? In ce scop?
Lasa-L frate pe Domnul sa-i cunoasca si sa-i aleaga pe cei ce sunt ai Lui!
Dupa cum zice Apostolul: "Cunoscut-a Domnul pe cei ce sunt ai Săi".
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Pe mine mă interesează o învățătură de credință unitară, pricepi?
Tu nu pricepi ca nu exista asa ceva in lumea noastra? Ca-i un moft si o utopie?
Dumnezeu ne-a creat liberi si diferiti. Nu roboti. Doar comunistii vor sa ne uniformizeze pe toti iar ei au produs doar niste monstri.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Nu vorbirea în limbi mă uimește, am văzut destulă vorbire în limbi de mi s-a acrit. Eu personal am stăruit după acest dar 12 ani, și nu l-am primit.
Ai avut profesori orbi. Unde vezi tu in Biblie staruinta dupa un dar?
Staruieste in rugaciune pentru a dobandi Duhul Sfant! Asata ne invata Iisus.
Uite aici: "Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El"

Duhul Sfant, care vine in viata ta, este daruitorul. El iti va da ce dar va voi El. Tu vei avea dreptul sa iti doresti un dar anume, insa El va randui cel mai bine prin ce dar vei fi de folos comunitatii credinciosilor.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Având în vedere că duc o viață extrem de corectă, fără păcat, având în vedere că interpretez Biblia cel mai bine, crezând învățăturile exact cum apar acolo
Cu o asemnea abordare si cu asemenea pareri inalte despre tine, nu vei primi absolut nimic.
Decat un loc destinat VIP-urilor.
In gheena.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
CONCLUZIA, este una singură, vorbirea în limbi nu este pentru secolul nostru. Ce este acum, este NUMAI de la Diavolul. Toți acești glossolali nu se pun în acord cu crezul religios!
Mda, fiindca ai staruit tu aiurea, Duhul Sant nu mai lucreaza pe pamant.
E o concluzie interesanta.

Iti mai dau eu o concluzie de rumegat: Luați seama bine ca nimeni să nu se abată de la harul lui Dumnezeu, pentru ca nu cumva să dea lăstari vreo rădăcină de amărăciune, să vă aducă tulburare și mulți să fie întinați de ea.
S-ar putea ca asta sa fie versetul vietii tale.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Este imposibil ca unul și singurul Duh să-i insufle pe toți acești bezmetici, începând cu necromantul penticostal Benny Hinn și terminând cu preotul catolic din Cork Ireland, să zicem, care se roagă în limbi la icoana Fecioarei Maria!
Si ce treaba ai tu cu ei?
Tu urmeaza-L pe Domnul! Smereste-te, pocaieste-te, cauta prezenta Duhului in viata ta, fii parte a unei biserici locale, cauta sa-L asculti, sa-L iubesti si sa-L slujesti pe Dumnezeu!

Te-a pus pe tine cineva sa-i aplauzi sau sa-i corectezi pe Benny Hinn, pe Cork Ireland sau pe alte asemenea personaje?
  #1403  
Vechi 19.02.2018, 13:15:00
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
.
Dar de ce vrei tu sa-i amesteci pe toti intr-o singura biserica, nu stiu. Fiecare e cu treaba lui, in confesiunea lui. Vrei tu sa-i aduni cu forta si sa-i bagi intr-o oala? In ce scop?
Lasa-L frate pe Domnul sa-i cunoasca si sa-i aleaga pe cei ce sunt ai Lui!
Se pare că pierzi din vedere, în mod voit, esențialul!
Toți aceștia vorbesc în limbi! Deci toți aceștia, care se contrazic în învățături, au botezul cu Duhul sfânt! Asta nu îți dă de gândit?
Nu ar trebui să achiesezi ideea că nu toți au Duhul ci doar unii, cei care cred corect biblic? Iar ceilalți vorbesc în limbi prin draci.
Prin urmare, cifra de 500.000.000 pe care o tot vehiculezi pe aici, nu are nicio relevanță!
  #1404  
Vechi 19.02.2018, 15:06:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cultul Ortodox a fost infiintat in 1054.
Cei care au stabilit canonul Scripturii erau crestini autentici. Neoprotestanti in crez, chiar daca nu si in eticheta.
Ti-am mai aratat ca acesta e un neadevar, daca la inceput puteai avea scuza ca nu stii, dupa ce stii e o denigrare deliberata a ortodoxiei. O denigrare inseamna un neadevar spus deliberat. Biserica a fost infiintata la Cincizecime. Ca sa fie ceva nou trebuia sa fie ceva diferit de ceea ce era pana atunci sau cu o invatatura diferita de Biserica de pana atunci. E absurd ce spui chiar si din punct de vedere logic. Nu are cum sa fie nou ceva ce exista de o mie de ani si n-a schimbat nimic atunci. Poate fi ceva nou un cult fondat de o persoana, sau un numar de adepti, care au o invatatura nou, diferita de a altor culte. Catolicii argumentat atunci anatema data prin faptul ca rasaritenii ar fi scos Filioque din Crez si altele asemenea. Dar azi chiar si catolicii spun ca nu a existat Filioque in Crez, cum spuneau cei din 1054. Asadar, nu mai repeta un neadevar despre ortodoxie.
  #1405  
Vechi 19.02.2018, 15:25:52
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Prin urmare, cifra de 500.000.000 pe care o tot vehiculezi pe aici, nu are nicio relevanță!
Ti-am mai spus ca nu eu o vehiculez ci agentiile de statistica. Sunt cifrele lor.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Nu ar trebui să achiesezi ideea că nu toți au Duhul ci doar unii
Nu am spus niciodata ca toti care pretind ca au Duhul, chiar il au.
Doar unii il au, desigur.
  #1406  
Vechi 19.02.2018, 15:38:12
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am mai aratat ca acesta e un neadevar
E un neadevar doar in raport cu pretentiile tale, de care eu nu tin cont.
Este un adevar istoric: in 1054 a avut loc Marea Schisma. De la aceea data a existat, in mod distinct, o confesiune care s-a numit Biserica Ortodoxa.

Si inainte de 1054, ceea ce astazi numim Biserica Ortodoxa, facea parte din Biserica, desigur.
Dar aceasta se poate spune si despre Bisericile Necalcedoniene. Si despre Bisericile Catolice. Si despre Bisericile Protestante.
Din punctul de vedere subliniat de tine, absolut toate bisericile provin din Biserica Primara.
  #1407  
Vechi 19.02.2018, 16:34:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu am contrazis niciodata afirmatiile Scripturii.
Singurul care le contrazice, esti tu.
Doar n-o sa spui ca e asa. Eu ti-am aratat ce scrie negru pe alb, nu afirmatii cu "ba tu".
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu oricine se roaga e crestin.
Tocmai de aia a trebuit sa vina Apostolul Petru.
Cine a sustinut ca era crestin? Existau doar cativa crestini atunci. Crestin e cel ce se boteaza, primul pas. Eu am zis ca era credincios la fel ca ceilalti iudei, spre deosebire de cei ce erau pagani.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Neoprotestantii, spre deosebire de ortodocsi, au libertatea de a citi si a interpreta Scriptura, prin Duhul Sfant. Nu e ca la ortodocsi.
Stiu ca asta sustin si fac neoprotestantii, dar avem si dovada clara ca nu e adevarat, nu Duhul Sfant e acolo. Pentru ca Duhul Sfant nu poate spune un neadevar, o invatatura gresita. Si sunt peste 10 mii de culte neoprotesatnte, multe cu invataturi diferite una fata de cealalta. Nu aveau cum sa intelegea fiecare diferit, daca era de la Duhul Sfant. Doar Biserica are invatatura aceeasi si neschimbata fata de Sfanta Scriptura, de aceea si spunem ca Biserica este infailibila, fiind stalp si temelie a adevarului.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
De aceea tu nu scrii pe forum ceea ce intelegi clar din Biblie, pentru ca nu ai voie sa zici decat ce spune cultul tau.
Catehismul recomanda asta, nu te obliga sau forteaza sa faci ce vrei. Si e perfect adevarat, pentru ca nu are un credincios cum sa fie mai intelept decat sfintii si invatatura, care e infailibila. La neoprotestanti e altfel, ei cred ca sunt intelepti, pentru ca sunt ghidati de Sfantul Duh. Nici nu ar putea avea un reper in invatatura Bisericii de pana la formarea lor, din moment ce contesta invataturile acelea. Dar ei repeta ce spune cultul lor, nu e nicio libertate. Tu intotdeauna vei spune ce sustine cultul tau, chiar daca Sfanta Scriptura te contrazice. La ortodocsi e mai simplu, tot ce sustine invatatura e in concordanta cu ce spune si Sfanta Scritptura, nu e nicio contradictie in invatatrua ortodoxa. Asta am constatat acum cativa ani, la inceput am cercetat si eu, pana am ajuns la concluzia asta.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cei care au stabilit canonul Scripturii erau crestini autentici. Neoprotestanti in crez, chiar daca nu si in eticheta.
Asa cum am spus, acum contrazici ce spune Sfanta Scriptura si Iisus? Adica faptul ca Biserica este stalp si temelie a adevarului si ca nu o va putea darama Iadul. Daca spui ca in Biserica Ortodoxa (sau la catolici, ca sa nu te legi de schisma din 1054) nu a fost invatatura adevarata, pana la aparitia neoprotestantilor insemana ca negi asta. Uite cum iti demonstrez in fiecare mesaj ca negi ce spune Sfanta Scriptura, desi tu sustii ca eu as face asta.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Te-am indemnat sa te rogi Domnului sa afli adevarul dar nu ai avut curaj.
E neadevarat, am spsu ca am facut asta. Pentur ca al inceput, cand am devenit credincios, credeam ca toate cultele sunt la fel de bune. Apoi am crezut ca ortodocsii si catolicii, de fiecare data m-am si rugat sa aflu care e adevarul. Tu nu poti face asta, deocamdata, pentru ca orice s-ar intampla nu ai renunta la cultul tau, chiar daca ti-ai da seama ca e gresit.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cultul nu conteaza asa mult ci Biserica lui Hristos.
Din care eu fac parte integranta de 30 de ani.
Eu le spun culte doar ca sa fiu politicos, exista doar o singura Biserica (care mai e numita si Biserica Ortodoxa, ca sa se diferentieze de alte grupari care s-au autodenumit asa), restul sunt toti in afara Ei, adica pagani, schismatici, eretici etc. Tu, din cate stiu, nu esti in Biserica Ortodoxa. Si nici penticostalii nu sunt in comuniune cu Biserica. Asta cu mai multe culte sau "biserici" e o invatatura doar protestanta, nu avem noi treaba cu ce cred protesantii, asa cum nu are treaba ortodoxia cu ce cred musulmanii sau paganii. Daca tu crezi asta e credinta ta, ortodocsii sunt toleranti fata de cei cu alte credinte.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Mai bine ti-ai dori mantuirea ta. Ca nici de ea nu esti sigur.
Rastalamcesti, ca de obicei?
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Tu esti singurul ortodox care nu stie ca poporului Israel i s-a dat sarcina de a-L face pe Dumnezeu de cunoscut intre popoare.
Si poate si prietenul tau adventist pe care doar tu il cunosti si il citezi.
Iar spui neadevaruri. Arata-mi unde spun ceilalti ortodocsi altceva, sau macar unul. Era vorba ca nimeni nu mai sustine ce spui tu, decat acel adventist. Tu spui exact invers, nu mai stii ce crezi?
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu spune asa ceva acel citat.
Ti-am mai explicat odata ce scrie in acele pasaje. Daca Sfantul Corneliu era prozelit atunci era considerat iudeu, nu dintre neamuri. Nu se mai vorbea de prima convertire intre neamuri.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Doar ortodocsii carismatici, care vorbesc in limbi.
Nu vorbeau in limbi, probabil tot in silabe si sunete neintelese, ca la penticostali. Dar asta era acum cateva zeci de ani, cand incepuse moda cu aceste manifestari si la catolici. Nu se mai stie daca au continuat, oricum, cei pe care i-am cautat, dintre acele nume, murisera intre timp. Asta spuneam, ca daca numarul ala de carismatici se bazeaza si pe numarul ortoodcsilor carismatici e clar cat de exagerat e.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Au cum. Prin Duhul Sfant.
Am spus ca acelea nu sunt limbi, ca in Sfanta Scriptura, ci silabe si sunete. Poti spune ca e o alta manifesatre, noua, nu vorbirea in limbi din Sfanta Scriptura.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Tu nu stii ce sustin penticostalii.
Dar ai putea sa ma intrebi pe mine.
Eu am aratat ce spun penticostalii, ca ceea ce spun ei sunt silabe fara legatura. Tu ai spus doar neadevaruri, contestand si ceea ce spun penticostalii, negru pe alb. Ar fi culmea sa se bazeze cineva pe ceea ce sustii tu, cand ai dovedit ca nu spui adevarul.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ortodocsii sunt membri ai unuia dintre acele mii de culte. Care talcuiesc Sfanta Scriptura doar in spiritul cultului lor.
Asa cum am aratat mai sus, acesta e un neadevar. Biserica a fost fondata de Iisus, exista inca de la inceput, nu a aparut pe parcurs, cu o invatatura noua. Miile de culte sunt in invatatura protestanta, nu are treaba cu invatatura ortodoxa, exista doar o Biserica. Nu mai repeta acelasi lucru din invatatura protestanta, ca si cum si ortodocsii ar avea sa ceva in invatatura lor. E invatatura voastra, cu multe culte sau "biserici", nu am de gand sa te fortez sa-ti schimbi credinta.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Aceasta poezie merita bolborosita oriunde. E foarta frumoasa. Daca ar fi si adevarata, ar fi mare lucru.
Eu cred ca tu incerci sa denigrezi ortodoxia, asa cum faci in aproape fiecare mesaj. In plus recunosti ca tu contrazici Sfanta Scriptura, in care spune ca Biserica este stalp si temelie a adevarului si nu va fi daramata niciodata de portile Iadului. Daca spui ca invatatura Bisericii de pana la aparitia neoprotestantilor e gresita inseamna ca recunosti toate acestea. Pentru ca spui ca pana atunci Biserica nu ar fi fost stalp al adevarului.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
In toate cultele exista credinciosi necesationisti.
Asta e o invatatura protestanta, nu exista nici macar cuvantul asta in ortodoxie. Nici macar nu cred ca exista vreun articol ortodox despre cesationism, doar daca amintesc de invatatura protestanta. Probabil aceasta invatatura a aparut la protestanti pentru a-si justifica de ce nu au si ei minuni, la fel ca in Sfanta Scriptura si la fel cum sunt la ortodocsi. La protestanti manifestari paranormale au aparut abia prin secolul XIX (doar la unii), vreo 300 de ani nu au avut nici macar din acelea. De aici probabil a aparut asta cu cesationismul. In ortodoxie nu avea cum sa fie o astfel de invatatura, minuni sunt tot timpul, orice ortodox stie ca Sfanta Lumina apare de Pasti, de exemplu.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Sunt in Biserica de treizeci de ani. NU vreau sa ies din ea.
Sunt vreo sapte miliarde de oameni care cred ca sunt in religia corecta. E evident ca majoritatea nu sunt in religia adevarata, desi cred cu tarie ca asa este si nu vor s-o paraseasca. Mantuitorul ne-a spus sa cautam adevarul, nu sa ramanem in religia amicilor nostri. Altfel nu s-ar mai fi convertit nimeni la crestinism, fiecare ramanea in religia lui.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
N-am spus NICIODATA ca avem aceeasi invatatura, Doamne fereste!
Dimpotriva, atunci cand am observat devierile ortodocsilor de la Scriptura, le-am amendat ferm.
Revenim la aceeasi tema, contrazicerea Sfintei Scripturi, care spune ca Bisercia este stalp si temelie a adevarului si nu o va putea darama niciodata portile Iadului. Nu poti spune ca Biserica s-a aflat in eroare pana la aparitia cultului tau sau a invataturii pe care o consideri adevarata. Ce faci acum? Urmezi ceea ce spune Sfanta Scriptura si Iisus sau ramai sa fii impotriva. E o problema doar de alegere.
  #1408  
Vechi 19.02.2018, 17:37:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
E un neadevar doar in raport cu pretentiile tale, de care eu nu tin cont.
Este un adevar istoric: in 1054 a avut loc Marea Schisma. De la aceea data a existat, in mod distinct, o confesiune care s-a numit Biserica Ortodoxa.

Si inainte de 1054, ceea ce astazi numim Biserica Ortodoxa, facea parte din Biserica, desigur.
Dar aceasta se poate spune si despre Bisericile Necalcedoniene. Si despre Bisericile Catolice. Si despre Bisericile Protestante.
Din punctul de vedere subliniat de tine, absolut toate bisericile provin din Biserica Primara.
In primul rand, nu poti spune acelasi lucru despre toate cultele, am mai explicat aceasta odata. Pentru ca tocmai protestantii spun ca Biserica ar fi deviat dupa un secol sau trei si doar la ei ar fi revenit adevarata invataura. Ei neaga ceea ce ti-am tot repetat, ca Biserica este stalp si temelie a adevarului si nici portile Iadului nu o pot darama. Nici neclacedonienii, nici catolicii nu sustin asta, doar protestantii. De aceea unii protestanti au inceput sa se revendice la Biserica de pana la ei, intr-un mod partial si deformat. Chiar si Luther nu a vrut la inceput decat sa reformeze catolicismul, nu sa schimbe invatatura, cum a facut dupa aceea.

In al doilea rand, dupa Schisma din 1054 nu a aparut o confesiune care s-a numit Biserica Ortodoxa, aceasta e o denumire recenta, s-a numit doar Biserica, simplu. Recent, cand o gramada de grupari au inceput sa se autodenumeasca "biserici", a trebuit sa se numeasca Biserica Ortodoxa, ca sa nu fie confundata cu autodenumitele "biserici". In plus, nu cred ca ai citit prea mult despre Schisma, un singur Patriarhat s-a despartit de celelalte patru, nu a fost jumatate -jumatate. Acum sunt mai putini crestini acolo, din cauza musulmanizarii, dar atunci nu era asa.

In al treilea rand, importanta este invatatura corecta, atunci cand s-au despartit acesta a fost motivul, pentru ca Biserica trebuie sa fie stalp si temelie a adevarului intotdeauna. Atat necalcedonienii (ii putem pune chiar si pe nestorieni), cat si catolicii sau ortodocsii au revendicat faptul ca ei au dreapta credinta. E absurd sa spuna cineva ca partea care avea invatatura corecta e un cult nou, cand era exact la fel. Abia aici trebuie cercetat, cine a avut dreptate, care invatatura e adevarata. Doar intre necalcedonieini, catolici sau ortodocsi, protestantii sunt exclusi din start, la punctul anterior. Cine e stalp si temelie a adevarului, adevarata Biserica. Iar asta e simplu de aflat, invatatura e clara. Cum am spus, catolicii au reprosat lucruri neadevarate din start, ca ortodocsii au scos Filioque din Crez. Mai e ceva important, in perioada interbelica mai multi istorici catolici au aratat ca apusenii recunoscusera Sinodul din 879, din timpul Sfantului Fotie. La acest sinod a fost condamnat Filioque si a reafirmat egalitatea Patriarhiei Constantinopolului cu cea a Romei (pentru a se combate primatul papal). Dupa Schisma catolicii au schimbat (desi era imposibil, din cauza infailibilitatii papale), nerecunoscand sinodul si recunoscandu-l pe cel anulat de acel sinod. Oricine cauta adevarul isi da seama usor care e dreapta credinta.
  #1409  
Vechi 19.02.2018, 18:05:54
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu am spus niciodata ca toti care pretind ca au Duhul, chiar il au.
Doar unii il au, desigur.
Cum se împacă ce ai scris mai sus cu realitatea din teren, mișcarea de reînnoire carismatică fiind formată din credincioși din orice fel de cult? Carismaticii zic așa: vorbiți în limbi, dar nu plecați din religia în care sunteți ci încercați să-i faceți și pe alții să vorbească în limbi.

CU ALTE CUVINTE!
Nu vă părăsiți crezul doctrinar, ci puneți accent doar pe vorbirea în limbi.
Nu contează învățătura ci doar experiența extatică.
Acesta este crezul mișcării de reînnoire carismatică!
Ei nu aduc oamenii la adevărul biblic, dimpotrivă, promovează HAOSUL.
  #1410  
Vechi 19.02.2018, 18:35:11
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Doar n-o sa spui ca e asa. Eu ti-am aratat ce scrie negru pe alb, nu afirmatii cu "ba tu".
Nu ai aratat nicidata, doar ai facut afirmatii fara acoperire.
Cand ti-am cerut sa selectezi unde am contrazis eu afirmatiile Scripturii, te-ai retras si te-ai facut ca ploua
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si sunt peste 10 mii de culte neoprotesatnte, multe cu invataturi diferite una fata de cealalta. Nu aveau cum sa intelegea fiecare diferit, daca era de la Duhul Sfant. Doar Biserica are invatatura aceeasi si neschimbata fata de Sfanta Scriptura, de aceea si spunem ca Biserica este infailibila, fiind stalp si temelie a adevarului.
Nu exista Biserica in care sa existe exact aceeasi invatatura si aceleasi practici. Tu stii foarte bine cate invataturi si practici diferite exista intre ortodocsi, la nivel mondial. Gandeste-te doar la invatatura ecumenismului.
La protestanti si la ortodocsi, aproape fiecare credincios este un mic papa.
Cine studiaza ortodoxia la nivel mondial, stie ca exista o sumedenie de invataturi si practici si grupulete si certuri si schisme. Mai mult de 10 mii.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Catehismul recomanda asta, nu te obliga sau forteaza sa faci ce vrei. Si e perfect adevarat, pentru ca nu are un credincios cum sa fie mai intelept decat sfintii si invatatura, care e infailibila.
Daca tocmai catehismul ortodox iti recomanda sa nu interpretezi Biblia, nu-i acuza pe neoprotestanti ca fac doar ce zic mai marii lor. Asta e o lege scrisa tocmai la ortodocsi.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La neoprotestanti e altfel, ei cred ca sunt intelepti, pentru ca sunt ghidati de Sfantul Duh.
Pai neoprotestantii chiar sunt intelepti si sunt ghidati de Sfantul Duh.
Ce ai vrea sa creada, ca nu ar fi?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu intotdeauna vei spune ce sustine cultul tau, chiar daca Sfanta Scriptura te contrazice.
Eu niciodata nu voi face asta. Ai uitat ca eu sunt un urmas al marelui reformator Martin Luther, care a spus: „Sunt constrâns de Scripturile pe care le-am citat, iar conștiința mea este supusă Cuvântului lui Dumnezeu. Nu pot și nu voi retracta nimic, întrucât nu este nici drept, nici sigur să acționezi împotriva conștiinței. Nu pot face altfel, aceasta este poziția mea, fie ca Dumnezeu să-mi ajute. Amin.”
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La ortodocsi e mai simplu, tot ce sustine invatatura e in concordanta cu ce spune si Sfanta Scritptura, nu e nicio contradictie in invatatrua ortodoxa.
Ba da. Cateva le-am semnalat si eu pe forum.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta am constatat acum cativa ani, la inceput am cercetat si eu, pana am ajuns la concluzia asta.
Eu ti-am sa te rogi acum, tu zici ca te-ai rugat acum cativa ani. daca asa se pune problema, eu am facut rugaciunea de care vorbesti tu, acum treizeci de ani.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Adica faptul ca Biserica este stalp si temelie a adevarului si ca nu o va putea darama Iadul.
Asta o spune Biblia, care este adevarul infailibil al lui Dumnezeu. Cum as putea sa contrazic asa ceva?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca spui ca in Biserica Ortodoxa (sau la catolici, ca sa nu te legi de schisma din 1054) nu a fost invatatura adevarata, pana la aparitia neoprotestantilor insemana ca negi asta.
Nu am spus niciodata ca in Biserica Ortodoxa sau in Biserica catolica nu ar fi fost invatatura adevarata. Ca au fost si inca sunt lucruri care trebuiesc schimbate, da, fara indoiala. Insa foarte multe invataturi sunt adevarate.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu nu poti face asta, deocamdata, pentru ca orice s-ar intampla nu ai renunta la cultul tau, chiar daca ti-ai da seama ca e gresit.
Asa ceva doar tu poti face, Eu, niciodata.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu, din cate stiu, nu esti in Biserica Ortodoxa.
Nu, eu fac parte din Biserica Penticostala, care detine, crede, asculta si urmeaza fara nicio abatere Evanghelia Deplina, intreaga Biblie.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si nici penticostalii nu sunt in comuniune cu Biserica.
Penticostalii sunt insasi Biserica lui Hristos.
Cum ar putea sa nu fie in comuniune cu ei insisi si cu toti fratii lor?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Rastalamcesti, ca de obicei?
Niciodata nu am rastalmacit.
Sper ca nu vei spune ca esti sigur ca esti mantuit, doar pentru a contrazice.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Era vorba ca nimeni nu mai sustine ce spui tu, decat acel adventist.
Singurul care il cunoaste pe adventistul tau, esti tu.
Iar faptul ca Dumnezeu a dat poporului Israel sarcina de a-L face cunoscut printre popoare este un adevar biblic, cunoscut de toti crestinii studiosi.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am mai explicat odata ce scrie in acele pasaje. Daca Sfantul Corneliu era prozelit atunci era considerat iudeu, nu dintre neamuri.
Sfantul Corneliu nu era prozelit, nu stiu cine te-a invatat asa ceva.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu vorbeau in limbi, probabil tot in silabe si sunete neintelese, ca la penticostali.
Sunetele, silabele si cuvintele sunt parti integrante ale unei limbi.
daca tu crezi ca exista vreo natiune care vorbeste o limba fara sunete, silabe si cuvinte, te rog adreseaza-te Institutului de Lingvistică și Istorie Literară “Sextil Pușcariu”. Ei vor fi peste masura de uimiti.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar asta era acum cateva zeci de ani, cand incepuse moda cu aceste manifestari si la catolici. Nu se mai stie daca au continuat, oricum, cei pe care i-am cautat, dintre acele nume, murisera intre timp.
Nu se mai stie de catre tine.
Sunt altii care stiu ca s-a continuat, bine, merci.
Uite aici o biserica cu adevarat ortodoxa: https://orthodox-wilkesbarre.org/
Ortodoxa carismatica, adica.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta spuneam, ca daca numarul ala de carismatici se bazeaza si pe numarul ortoodcsilor carismatici e clar cat de exagerat e.
Ortodocsii carismatici sunt si ei carismatici precum toti carismaticii.
De ce sa nu fie trecuti la numar?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am spus ca acelea nu sunt limbi, ca in Sfanta Scriptura, ci silabe si sunete. Poti spune ca e o alta manifesatre, noua, nu vorbirea in limbi din Sfanta Scriptura.
Ba da. Este exact vorbirea in limbi din Sfintele Scripturi, cu silabe si cuvinte.
Nu a fost dat un alt Duh Sfant.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am aratat ce spun penticostalii, ca ceea ce spun ei sunt silabe fara legatura.
Tu ai dat ceea ce crezi tu. Ceea ce cred penticostalii NU stii.
Dar ai putea sa ma intrebi pe mine.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ar fi culmea sa se bazeze cineva pe ceea ce sustii tu, cand ai dovedit ca nu spui adevarul.
Degeaba incerci tu sa ma denigrezi. Toata lumea stie ca eu spun doar adevarul.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum am aratat mai sus, acesta e un neadevar. Biserica a fost fondata de Iisus, exista inca de la inceput, nu a aparut pe parcurs, cu o invatatura noua.
Biserica lui Hristos a fost fondata in secolul I.
Eu nu pot crede ca a aparut mai incoace, prin anul 1054.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Miile de culte sunt in invatatura protestanta, nu are treaba cu invatatura ortodoxa, exista doar o Biserica.
Biserica nu e formata din culte ci din crestini.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E invatatura voastra, cu multe culte sau "biserici", nu am de gand sa te fortez sa-ti schimbi credinta.
Nici nu ai putea sa ma fortezi. Eu tin credinta care a fost data sfintilor odata pentru totdeauna. Nimeni nu are cum sa ma forteze sa mi-o schimb.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu cred ca tu incerci sa denigrezi ortodoxia, asa cum faci in aproape fiecare mesaj.
Niciodata nu am denigrat ortodoxia.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In plus recunosti ca tu contrazici Sfanta Scriptura
Afirmatia asta ar putea fi numita "Diadema Minciunilor".
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca spui ca invatatura Bisericii de pana la aparitia neoprotestantilor e gresita
Nu am spus, nu spun, nu voi spune asa ceva.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca spui ca pana atunci Biserica nu ar fi fost stalp al adevarului.
Biserica a fost, este si va fi Stalpul Adevarului.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La protestanti manifestari paranormale au aparut abia prin secolul XIX
La protestanti manifestarile paranormale nu au aparut inca.
Poate peste cateva milenii.
La protestanti este puterea Duhului Sfant.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In ortodoxie nu avea cum sa fie o astfel de invatatura, minuni sunt tot timpul, orice ortodox stie ca Sfanta Lumina apare de Pasti, de exemplu.
Eu numes minuni ceea ce Biblia numeste a fi o minune.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt vreo sapte miliarde de oameni care cred ca sunt in religia corecta.
E evident ca majoritatea nu sunt in religia adevarata, desi cred cu tarie ca asa este si nu vor s-o paraseasca.
Din cele sapte miliarde vreo trei sute de milioane sunt ortodocsi.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mantuitorul ne-a spus sa cautam adevarul, nu sa ramanem in religia amicilor nostri.
Inseamna ca "ortodox m-am nascut, ortodox vreu sa mor' nu e o afirmatie foarte ok.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Revenim la aceeasi tema, contrazicerea Sfintei Scripturi, care spune ca Bisercia este stalp si temelie a adevarului si nu o va putea darama niciodata portile Iadului.
Nu avem ce sa revenim. E afirmatia Bibliei. O credem. Fara comentarii. Biblia este infailibila.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu poti spune ca Biserica s-a aflat in eroare pana la aparitia cultului tau sau a invataturii pe care o consideri adevarata.
Normal ca nu pot spune.
Nu am spus, nu spun, nu voi spune.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ce faci acum?
Urmezi ceea ce spune Sfanta Scriptura si Iisus sau ramai sa fii impotriva.
E o problema doar de alegere.
Am ales pe Iisus si Cuvantul sau, Sfanta Scriptura, inca de acum treizeci de ani. Si El mi-a umplut viata de fericire si bucurie duhovniceasca. Cum as putea sa-L parasesc?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 14:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 20:40:13