Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.09.2011, 15:29:49
mmmadaaa mmmadaaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2011
Mesaje: 6
Implicit cata resemnare

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Buna ziua!
As vrea sa stiu care este efectul semnarii acestor petitii.
S-au mai semnat petitii referitoare la cipurile din pasapoarte, impotriva legalizarii prostitutiei si altele; vad insa ca populatia primeste pasapoarte cu cipuri, iar de prostitutie ce sa mai zic...
Si atunci care e rostul semnarii unei petitii, va intreb. Doar asa ca sa spunem ca am facut ceva... ceva ineficient?!?

Prin aceste petitii comunicam guvernantilor vointa noastra vizavi de diverse subiecte.
Aceasta petitie va fi inmanata in parlament deputatilor cat de curand pentru ca urmeaza sa se voteze controversata lege a minelor. De asemenea ministrul mediului care ar urma sa acorde sau nu avizul pentru acest proiect, este informat despre aceasta petitie.

A semna o petitie este minimul pe care il poate face o persoana.
Pe langa petitii, noi am participat si alte actiuni: mitinguri, flash-moburi etc.
O alta initiativa deosebita ii apartine lui Florin Suciu, poti sa citesti mai multe aici:

http://www.ghidulbacaului.ro/marsul-...ul-presedinte/

Fiecare este liber sa se implice dupa cum crede de cuviinta...

Iar legat de efect:Uneori petitiile au efect, uneori nu ... in cazul pasapoartelor si prostitutiei insa au avut. Datorita oamenilor care s-au implicat prostitutia nu este inca legalizata si orice cetatean are posibilitatea sa isi faca pasaport temporar ( 1 an ) fara cip.

Si chiar daca nu ar fi avut nici un efect, esecul nu ar trebui sa demoralizeze un crestin care este dator sa lupte pentru lucrurile in care crede.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.09.2011, 16:32:20
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Oricum,decat sa stai cu mainile in san si sa te lamentezi sau sa dezarmezi,tot mai bine este sa faci si putinul care se poate face!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.09.2011, 23:17:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu prea au efect aceste petitii in privinta stoparii acestor acte,insa macar au ca rezultat instiintarea a cat mai multor persoane in privinta a ceea ce se petrece,trecerea lor intr-o evidenta,dupa care vor fi mult mai usor de mobilizat in privinta unui miting.
... sau de pus la zid intr-o zi. Asta daca doar presupunem.
Ne putem informa si fara semnatura de luare la cunostinta.
La fel mi se par si mesajele care se dau "mai departe" tuturor cunoscutilor, cu promisiunea ca nu stiu ce mare fericire ma va lovi in cateva zile, sau in caz de refuz, o mare nenorocire ne va lovi neintarziat.
Nu numai ca nu mai dau curs acestor mailuri, cum nu mai am de gand sa imi pun semnatura, nici macar cea electronica, pe aceste petitii care au un cu totul alt scop decat cel mentiont... dupa parerea mea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.09.2011, 23:20:29
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
... sau de pus la zid intr-o zi. Asta daca doar presupunem.
Ne putem informa si fara semnatura de luare la cunostinta.
La fel mi se par si mesajele care se dau "mai departe" tuturor cunoscutilor, cu promisiunea ca nu stiu ce mare fericire ma va lovi in cateva zile, sau in caz de refuz, o mare nenorocire ne va lovi neintarziat.
Nu numai ca nu mai dau curs acestor mailuri, cum nu mai am de gand sa imi pun semnatura, nici macar cea electronica, pe aceste petitii care au un cu totul alt scop decat cel mentiont... dupa parerea mea.
Pentru prima oara, sunt de acord cu dvs. :)) Daca am fi doar pusi la zid, ar fi minunat. Nu, doamna, se vor face experimente pe "subumanii aia de crestini" care gandesc impotriva Sfantului (ptiu, huo! sa nu fie!) Sistem Mondial. Experimente a caror simpla descriere, fie si nitel detaliata, pana si mie imi da cosmaruri, uneori.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 14.09.2011 at 23:23:20.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.09.2011, 23:43:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmmadaaa Vezi mesajul
Prin aceste petitii comunicam guvernantilor vointa noastra vizavi de diverse subiecte.
Aceasta petitie va fi inmanata in parlament deputatilor cat de curand pentru ca urmeaza sa se voteze controversata lege a minelor. De asemenea ministrul mediului care ar urma sa acorde sau nu avizul pentru acest proiect, este informat despre aceasta petitie.

A semna o petitie este minimul pe care il poate face o persoana.
Pe langa petitii, noi am participat si alte actiuni: mitinguri, flash-moburi etc.
O alta initiativa deosebita ii apartine lui Florin Suciu, poti sa citesti mai multe aici:

http://www.ghidulbacaului.ro/marsul-...ul-presedinte/

Fiecare este liber sa se implice dupa cum crede de cuviinta...

Iar legat de efect:Uneori petitiile au efect, uneori nu ... in cazul pasapoartelor si prostitutiei insa au avut. Datorita oamenilor care s-au implicat prostitutia nu este inca legalizata si orice cetatean are posibilitatea sa isi faca pasaport temporar ( 1 an ) fara cip.

Si chiar daca nu ar fi avut nici un efect, esecul nu ar trebui sa demoralizeze un crestin care este dator sa lupte pentru lucrurile in care crede.
Sunt deceptionata, cat deputin conteza omul si parerea lui. Am asteptat altceva de la democratie.
Pot sa semnez si o suta de petitii, daca vad ca acest lucru are efect; dar nu mai semnez nici o petitie, daca totul este doar formal, deci inutil.
Din cate stiu s-a legalizat prostitutia; iar pasaportul temporar e doar o proba de rabdare, caci cel in cauza va obosi la un moment dat sa tot plateasca taxa anual, si ori va renunta de tot la pasaport, ori va accepta pasaportul cu cip. Ce rezolvare e aceasta?

Vreti semnatura? Vreau si eu o rezolvare la o petitie!
Nu vedeti ca nimeni nu ia in seama aceste petitii?!?
Asta nu inseamna ca sunt indiferenta la problemele ridicate.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.09.2011, 23:46:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Pentru prima oara, sunt de acord cu dvs. :)) .
Va multumescc! Odata trebuia sa fie prima oara...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.09.2011, 00:02:08
mmmadaaa mmmadaaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2011
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sunt deceptionata, cat deputin conteza omul si parerea lui. Am asteptat altceva de la democratie.
Pot sa semnez si o suta de petitii, daca vad ca acest lucru are efect; dar nu mai semnez nici o petitie, daca totul este doar formal, deci inutil.
Din cate stiu s-a legalizat prostitutia; iar pasaportul temporar e doar o proba de rabdare, caci cel in cauza va obosi la un moment dat sa tot plateasca taxa anual, si ori va renunta de tot la pasaport, ori va accepta pasaportul cu cip. Ce rezolvare e aceasta?

Vreti semnatura? Vreau si eu o rezolvare la o petitie!
Nu vedeti ca nimeni nu ia in seama aceste petitii?!?
Asta nu inseamna ca sunt indiferenta la problemele ridicate.
nu stiti bine! Prostitutia nu s-a legalizat, tocmai pentru ca foarte multi cetateni s-au exprimat impotriva. Si faptul ce aveti acum posibilitatea sa optati pentru un pasaport clasic fara cip se datoreaza tot celor care s-au mobilizat si au facut ceva bun ... fara sa le fie frica ca vor fi inregimentati in nu stiu ce, prin semnarea unei petitii...

parca era o pilda cu cei care si-au ingropat talantii de frica sa nu-i piarda...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.09.2011, 00:12:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmmadaaa Vezi mesajul
parca era o pilda cu cei care si-au ingropat talantii de frica sa nu-i piarda...
Oare nu am scris pe inteles?!?
Faptul ca nici ortodocsii nu se mai inteleg intre ei, e dovada clara in ce vremuri traim.
Nu vad cu ce mi-as inmulti talantii, semnand ceva care nu va fi luat in considerare. Si cand ma gandesc ca nu trebuie sa judecam pe altul, atata timp cat inca mai avem liberul arbitru. Stiti ce e acela si la ce foloseste?

Last edited by Miha-anca; 15.09.2011 at 00:15:33.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.09.2011, 00:20:52
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmmadaaa Vezi mesajul
nu stiti bine! Prostitutia nu s-a legalizat, tocmai pentru ca foarte multi cetateni s-au exprimat impotriva. Si faptul ce aveti acum posibilitatea sa optati pentru un pasaport clasic fara cip se datoreaza tot celor care s-au mobilizat si au facut ceva bun ... fara sa le fie frica ca vor fi inregimentati in nu stiu ce, prin semnarea unei petitii...

parca era o pilda cu cei care si-au ingropat talantii de frica sa nu-i piarda...
Daca oamenii ar avea frica de Dumnezeu, nu ar exista prostitutie (indiferent de "legalitatea" ei) pt ca nu ar exista cerere.
Ceea ce se intampla acum nu poate fi rezolvat cu petitii. Semnarea unei petitii nu inseamna ca lupti impotriva a ceva, mai ales ca sunt ineficiente, nu le ia nimeni in seama decat in scopul alcatuirii unei baze de date.

Toate lucrurile se intampla cu ingaduinta lui Dumnezeu, si la El trebuie sa cautam ajutorul.
Daca la carma tarii au ajuns oameni care nu au nimic sfant (ajunsi acolo prin votul populatiei), rezolvarea nu este petitia, ci pocainta oamenilor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.09.2011, 09:35:21
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Semnarea petitiei nu are cum sa faca rau ,chiar daca nu rezolva mare lucru.
Trebuie facut ceva.
Acolo jos ,dupa semnare scrie ca putem sa ne implicam chiar noi impotriva acestui proiect :adunare de semnaturi ,demonstratie ,discutie cu senatorii alesi de noi.
Putem sa ne implicam ,ca sa nu spunem ca nu am ajutat cu nimic generatiile viitoare.
E vorba de respingerea legii minelor care da curs liber exploatarii prin cianuri.
Deci putem alege una din optiuni.
Cat despre informatiile despre datele personale ,ele sunt deja disponibile si chiar daca nu sunt ,daca e sa murim martiri ,vom muri si fara aceste informatii scrise pe o petitie.
E vorba de data nasterii ,numele si orasul de resedinta.
Ana21 are dreptate ,daca am fi fost noi drepti in fata lui Dumnezeu nu s-ar fi ajuns sa avem conducatori hoti,ca sa nu mai spun ca proiectul ar fi picat din start.
Mai multa rugaciune in aceasta perioada ar fi binevenita ,poate citirea psaltirii.

Last edited by anita; 15.09.2011 at 09:37:43.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A doua Rosia Montana: Gazul de sist, este dat lui Rockefeller Laura19 Generalitati 32 04.01.2014 00:58:46
Valoarea celorlalte metale rare de la Rosia Montana Laura19 Generalitati 74 24.10.2013 02:16:36
proiectul Rosia Montana,ne intoarcem iar la daramarea si stramutarea de Biserici? mihailt Generalitati 4 15.01.2011 14:41:10
despre cimitire iulian_vlc Generalitati 4 15.03.2009 21:17:51
Trebuie sa terminam cu mafia din cimitire ionut_marcel Stiri, actualitati, anunturi 1 20.10.2006 19:15:57