Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2009, 04:03:39
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Ce este mai de pret:Sanatatea sau boala?

In cartea "Ne vorbeste Parintele Porfirie", acest cuvios, poate cel mai mare ieromonah facator de minuni al secolului trecut, ne marturiseste:

"Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat multe boli.De multe ori Ii spun:<Hristoase al meu, iubirea Ta nu are hotar!>E o minune cum de mai traiesc.Printre alte boli ale mele am si cancer la hipofiza.S-a facut acolo o tumoare care creste si apasa pe nervul optic.De asta nu mai vad acum.Ma doare infricosator.Ma rog insa, ridicand Crucea lui Hristos cu rabdare.Vedeti inima mea cum este? S-a marit, nu mai este cum era. Este tot din pricina cancerului de la cap. Si cu cat merg, o sa se inrautateasca. Se va mari, o sa-mi fie greu sa vorbesc.Ma doare mult, sufar, dar este foarte frumoasa boala mea.O simt ca iubire a lui Hristos. Ma strapung la inima si multumesc lui Dumnezeu. Este ptr pacatele mele. Sunt pacatos si Dumnezeu Se straduieste sa ma curateasca"
(Parintele Porfirie"a suferit de urmatoarele bloi: infarct miocardic, insuficienta renala cronica, ulcer cu nisa cu repetate gastroragii, cataracta, herpes zosterial pe fata, dermatida stafilococica pe mana, hernie inghinala cu dese strangulari, gusa endemica cronica, adenom de hipofiza"

Daca Dumnezeu a stiut ca le este mai de folos sa rabde, in vreme ce noi am fi considerat ca le era mai de folos sa faca alte nevointe, inseamna ca tb sa ne revizuim modul de intelegere a bolii"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.01.2009, 05:06:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Stilul de viata - factor de prevenire a bolilor (VIDEO)

Marina, te rog daca ai timp urmareste si tu video-ul acesta (are peste 1 1/2 hr), sa mi-l povestesti si mie mai pe scurt:

http://www.crestinortodox.ro/Stilul_...video1114.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.01.2009, 05:16:29
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Danion Vasile-mangaiere ptr bolnavi

Parintele Paisie Aghioritul spunea ca "daca cerem ceva de la Dumnezeu fara sa jertfim si noi ceva, rugaciunea nu ne este ascultata.Daca stau si spun:<Dumnezeul meu, Te rog fa-l bine pe cutare bolnav>, fara sa fac vreo jertfa, este ca si cum as spune niste cuvinte frumoase.
Numai atunci cand Hristos va vedea dragostea mea, jertfa mea, imi va indeplini cererea, desigur daca ea este spre folosul duhovnicesc al aceluia.
De aceea atunci cand oamenii va cer sa va rugati ptr un oarecare bolnav, sa le spuneti sa se roage si eu sau, cel putin, sa se nevoiasca sa-si taie cusururile lor.
Atunci cand cineva imi spune ca nu se poate ruga ptr o ruda de-a sa care este bolnava, eu ii spun sa faca cel putin o jertfa ptr cel bolnav. De obicei ii spun sa faca ceva care ii va ajuta propriei lui sanatati"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.01.2009, 10:52:00
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

"Daca te molipsesti de vreo boala, nu te deznadajdui si nu te împutina cu duhul; ci multumeste-I lui Dumnezeu, ca El Se îngrijeste ca prin aceasta boala sa-ti faca un bine."
Avva Isaia Pustnicul
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.01.2009, 14:39:33
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Ce este mai de pret :sanatatea sau boala?.....grea intrebare.....cand cel de langa tine este bolnav .... te doare sufletul sa-l vezi suferind dar pe alta parte consideri ca Dumnezeu il iubeste pe acela dandui putina suferinta....unde-i mai bine a suferii omul aici sau dincolo unde suferinta este vesnica?....ma gandesc ca atunci cand omul sufera de vreo boala se apropie mai mult de cele Sfinte.....rugaciunile sunt acoperite de lacrimi fierbinti....mergem mai des la Biserica....boala ne face mai ingaduitori cu cei din jur....ar fi multe de spus....l-a una din putinele manastiri la care am putut ajunge unul dintre calugari ne sfatuia sa nu cerem averi, bani sau mai stiu eu ce ....sa scriem simplu ....sanatate si mantuire ptr toti ......
Ma rog ptr toti cei aflati in suferinta sa le dea Dumnezeu si Maica Domnului multa putere sa treaca mai usor peste boala.....gresesc daca spun ca putina boala ar trebui luata drept un "medicament" al sufletului?....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.01.2009, 15:25:26
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

"Daca te molipsesti de vreo boala, nu te deznadajdui si nu te împutina cu duhul; ci multumeste-I lui Dumnezeu, ca El Se îngrijeste ca prin aceasta boala sa-ti faca un bine."
Adevarat ,asa este. Am trecut cu bine peste o boala cumplita-cancer -san- gr 3 - operatii,chimioterapie,radioterapie .etc.Nu m-am intrebat nici o clipa de ce tocmai eu ,m-am imbolnavit asa grav !Parca stiam ,de ce ! Stiti ,am cunoscut persoane care asa se intrebau si nu realizau de ce ? Nici eu nu mi-am dat seama imediat .abia..dupa trei zile de la operatie ,intr-o sfanta zi de Duminica ,acolo in salonul spitalului , am cautat un post de radio sa ascultam si ,,noi ,,ceva ...si am gasit un post (nici azi nu stiu ce post )la care am auzit slujba Sf-ului Nicolae -era 6 decembrie.. Doamne ,ce minunata cantare auzeam...Abia atunci ,ascultand slujba , cu lacrimi pe obaz ,am pus cap la cap tot ce gandisem si facusem in ultimii ani dinaintea diagnosticului..si m-am ingrozit ! Doamne ,mare este mila Ta , ca te-ai indurat de mine si de copii mei si nu m-ai lasat.Pai gandeam rau ,ma gandeam la moarte , mi se parea singura scapare -pt orice suparare ma gandeam ,de n-as mai fii ..ajunsesem la un stadiu al deznadejdii care ma domina,desi aveam credinta in Dumnezeu.Ma rugam rar ,pe graba si rareori cu traire interioara ..si atunci pt copii ,de parca eu n-as fi avut nevoie de ocotirea Sa..Si cand am aflat diagnosticul ,m-am linistit, am inteles ca mi-a dat Domnul ,ceea ce-mi doream .Domnul mi-a facut un bine ,m-a facut sa realizez cat de nepretuita este viata,ca nu am nici un drept sa o dispretuiesc si ca am o datorie pe acest pamant ,aceea de a-mi creste copii pe care mi-i daruise ...si pe care mi i-am dorit .Nu m-am indoit nici o clipa ca Domnul ma va ierta ,daca regret cu adevarat .Mi-am pus nadejdea in El si-n Domnul Iisus ..m-am rugat din tot sufletul sa ma ierte si sa ma lase in viata ,nu pt mine nevrednica , ci pt copiii mei care erau mici si nu aveau nici o vina.Dupa toata rugaciunea mi-era rusine de ceea ce -L rugam si cu nadejde incheiam : Dar nu voia mea Doamne ,ci faca-se voia Ta. Au trecut de atunci 17 ani -Domnul m-a vindecat si azi ma rog sa nu-mi tina cont de ratacirea mea de atunci ...Ce este mai de pret ? Sanatatea ,dupa boala ,este mai de pret ,daca inveti ce trebuie din ..lectia aceasta ..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.01.2009, 19:11:05
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
In cartea "Ne vorbeste Parintele Porfirie", acest cuvios, poate cel mai mare ieromonah facator de minuni al secolului trecut, ne marturiseste:

"Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat multe boli.De multe ori Ii spun:<Hristoase al meu, iubirea Ta nu are hotar!>E o minune cum de mai traiesc.Printre alte boli ale mele am si cancer la hipofiza.S-a facut acolo o tumoare care creste si apasa pe nervul optic.De asta nu mai vad acum.Ma doare infricosator.Ma rog insa, ridicand Crucea lui Hristos cu rabdare.Vedeti inima mea cum este? S-a marit, nu mai este cum era. Este tot din pricina cancerului de la cap. Si cu cat merg, o sa se inrautateasca. Se va mari, o sa-mi fie greu sa vorbesc.Ma doare mult, sufar, dar este foarte frumoasa boala mea.O simt ca iubire a lui Hristos. Ma strapung la inima si multumesc lui Dumnezeu. Este ptr pacatele mele. Sunt pacatos si Dumnezeu Se straduieste sa ma curateasca"
(Parintele Porfirie"a suferit de urmatoarele bloi: infarct miocardic, insuficienta renala cronica, ulcer cu nisa cu repetate gastroragii, cataracta, herpes zosterial pe fata, dermatida stafilococica pe mana, hernie inghinala cu dese strangulari, gusa endemica cronica, adenom de hipofiza"

Daca Dumnezeu a stiut ca le este mai de folos sa rabde, in vreme ce noi am fi considerat ca le era mai de folos sa faca alte nevointe, inseamna ca tb sa ne revizuim modul de intelegere a bolii"

Parintele Porfirie este un sfant al zilelor noastre, s-a dus la cele vesnice in anul 1991.
"Dupa cum pe pamant fiind te rugai pentru tamaduirea neputintelor si pentru iertarea pacatelor noastre, tot astfel si acum roaga-te in ceruri, parinte Porfirie, si roaga-L pe Hristos Dumnezeul nostru sa mantuiasca sufletele noastre."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.01.2009, 19:19:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atat cei sanatosi cat si cei bolnavi au nevoie de rugaciune. Cel sanatos se roaga sa nu cada in ispite, iar cel bolnav, speriat de moartea care-l poate pandi, mai cauta vreme de pocainta.

Privite cu ochii lumesti, sanatatea are mare pret, pe cand boala provoaca dezgust. Privite cu ochii duhovnicesti, boala poate sa ne scuteasca de multe ispite. Asa putem sa intelegem de ce Sfantul Apostol Pavel si alti mari sfinti nu au avut o sanatate fizica perfecta si nici nu s-au rugat in acest scop. Pe plan duhovnicesc, aceasta nu le-ar fi fost de folos.

Prin boala, Dumnezeu ne cerceteaza cu un scop. Daca intelegem mesajul, ne dorim intai sanatate duhovniceasca si apoi fizica.

Sanatatea si bogatia sunt doua comori care ne pot duce atat in Rai,cat si in Iad. Depinde cum administram aceste daruri primite de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.01.2009, 05:16:03
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Danion Vasile-mangaiere ptr cei bolnavi

Tot parintele Paisie Aghioritul dadea un exemplu graitor ptr capacitatea de jertfa a celor carora dragostea ptr aproapele este indoielnica:
"Odata, la coliba mea a venit un crestin din Germania a carui fiica incepuse sa paralizeze.Medicii nu mai puteau sa faca nimic. Sarmanul era cu desavarsire deznadajduit.<Fa si tu o jertfa,i-am spus, ptr sanatatea copilului tau.Sa faci metanii nu poti, sa te rogi nu poti. Hai sa zicem ca nu poti. Dar ia spune-mi? Cate pachete de tigari fumezi pe zi?>
<Patru si jumatate>, imi raspunde.
<Sa fumezi numai un pachet, iar banii ce i-ai fi dat ptr celelalte, sa-i dai unui sarac>. <Parinte, mai intai sa se faca bine copilul meu si eu voi lasa fumatul>.
<Ei, nu va avea nici un rost.Acum trebuie sa-l lasi.Arunca tigara!Nu-ti iubesti copilul?> <Eu sa nu-mi iubesc copilul? imi spune acela.De la etajul 5 ma arunc ptr dragostea copilului meu. >
<Eu nu-ti spun sa te arunci jos de la etajul 5, ci sa arunci tigara:daca faci vreo nebunie si te arunci de la etajul 5 vei lasa copilul pe drumuri si-ti vei pierde si sufletul.Eu iti spun sa faci ceva usor. Iata, arunca acum tigara!>
Dar cu nici un chip nu a vrut sa o arunce. In cele din urma a plecat plangand , asa cum a venit.Cum poate fi ajutat un astfel de om? Cei care asculta, insa, pot fi ajutati"

Cazul acesta este foarte graitor ptr modul in care multi oameni inteleg ca trebuie sa isi ajute aproapele;prin declaratii gratuite, care nu folosesc cu nimic celui suferind.
Parintele Paisie i-a pus tatalui disperat un jug pe care il putea purta: nu il pusese nici sa tina cine stie ce posturi negre, nu il pusese nici sa renunte definitiv la fumat, nu il pusese nici sa isi dea averea saracilor: il pusese DOAR sa reduca numarul tigarilor pe care le fuma.Si totusi omul nu a vrut sa isi ajute copilul.Atitudinea sa este reprezentativa ptr modul in care multi oameni inteleg boala si celelalte necazuri. Tatal fetei venise la parintele Paisie, asteptand cu disperare ajutorul pe care medicii nu fusesera in stare sa il ofere.E important sa intelegem acest amanunt: el venise la parinte ca la ultima sa scapare.Nu venise sa se planga de neputinta doctorilor, ci venise sa ceara jautor. Asa cum foarte multi oamenii aflati in situatia sa o fac.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.01.2009, 05:21:26
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Continuare

"Problema este ca parintele Paisie i-a dat un sfat care nu se potrivea cu asteptarile sale. Daca omul ar fi stiut ce sfat ii va da parintele, ar fi renuntat sa calatoreasca pana la el.
Oamenii asteapta de la Dumnezeu sa ii ajute, fara ca ei sa faca nimic.Daca s-ar putea ca Dumnezeu sa le faca bine tuturor oamenilor fara ca acestia sa miste un deget, totul ar fi perfect.. cred unii, fara sa isi dea seama ca omul trebuie sa se lupte cu toata fiinta sa pentru bine.
Dumnezeu le face un mare serviciu oamenilor lasandu-i sa duca aceasta lupta:altfel, oamenii ar fi fost un fel de maimute care ar fi primit printre gratii hrana de la stapan.
Dumnezeu ne iubeste si crucea face parte din viata noastra tocmai pentru a ajunge la Inviere. este adevarat ca daca Adam nu ar fi cazut in pacatul neascultarii, oamenii nu ar fi cunoscut suferinta, boala.Dar asa...."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce pret are chilipirul NECTARIE Generalitati 0 18.01.2011 16:18:58
Sanatatea cu cardul cu cip Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 1 20.07.2010 12:15:17
sanatatea taisiamaria Intamplari adevarate 2 27.05.2008 11:35:17
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49