Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2012, 17:28:13
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Contradictii in Sfanta Scriptura?

Salut. Am si eu niste nedumeriri legate de anumite aparente contradictii din Sfanta Scriptura. Biserica spune ca e cuvantul lui Dumnezeu cuvant cu cuvant, cea ce ar insemna ca nu ar trebui sa existe aceste contradictii. Iata cateva ce am gasit si eu:

1. In Matei 27:44 se spune ca ambii talhari de pe cruce il ocarau pe Iisus, dar in Luca 23:40-42 gasim ca doar un talhar il ocara ( hulea ) iar celalalt nu, ci il recunoaste pe Iisus.

2. In Faptele 1:18 gasim ca Iuda "a dobândit o țarină din plata nedreptății", insa in Matei 27:5-7 gasim ca Iuda nu a facut nimic cu banii primiti ci ia aruncat in templu iar arhiereii au luat banii si au cumparat tarina respectiva.

3. In Matei 7:21 Hristos spune ca nu e suficienta credinta, ci faptele, adica implinirea voi Tatalui. Insa Sfantul Apostol Pavel invata ca faptele nu conteaza, ci doar credinta in Hristos: Romani 4:5.

Mai sunt si altele pe care le-am gasit, insa aceste sunt cele mai evidente. De ce exista aceste contradictii? Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.11.2012, 18:59:36
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

1. Textele se refera la momente diferite. Initial ambii Il ocarau, apoi, insa, celalalt s'a smerit si cait.

2. Iuda a aruncat argintii dar preotii au cumparat cu ei tarina

" Preoții cei mai de seamă au strâns arginții și au zis: „Nu este îngăduit să-i punem în vistieria Templului, fiindcă sunt preț de sânge.
Și după ce s-au sfătuit, au cumpărat cu banii aceia „Țarina olarului” ca loc pentru îngroparea străinilor.
Iată de ce țarina aceea a fost numită până în ziua de azi: „Țarina sângelui.”"

3. Hristos nu se refera direct la fapte. El zice " Nu oricine-Mi zice: „Doamne, Doamne!” va intra în Împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri."

Tot in scrisorile lui Pavel gasim "Voia lui Dumnezeu este sfințirea voastră.."

Revenind la fapte Pavel se refera la faptele legii prin care iudeii incercau sa fie manutiti. Se refera la faptele care vin din si intru indreptatire, nu la faptele facute din iubire pentru Hristos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.11.2012, 19:06:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de editheraven Vezi mesajul
1. Textele se refera la momente diferite. Initial ambii Il ocarau, apoi, insa, celalalt s'a smerit si cait.

2. Iuda a aruncat argintii dar preotii au cumparat cu ei tarina

" Preoții cei mai de seamă au strâns arginții și au zis: „Nu este îngăduit să-i punem în vistieria Templului, fiindcă sunt preț de sânge.
Și după ce s-au sfătuit, au cumpărat cu banii aceia „Țarina olarului” ca loc pentru îngroparea străinilor.
Iată de ce țarina aceea a fost numită până în ziua de azi: „Țarina sângelui.”"

3. Hristos nu se refera direct la fapte. El zice " Nu oricine-Mi zice: „Doamne, Doamne!” va intra în Împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri."

Tot in scrisorile lui Pavel gasim "Voia lui Dumnezeu este sfințirea voastră.."

Revenind la fapte Pavel se refera la faptele legii prin care iudeii incercau sa fie manutiti. Se refera la faptele care vin din si intru indreptatire, nu la faptele facute din iubire pentru Hristos.
rastalmaciri și iar rastalmaciri ...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.11.2012, 19:37:36
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Depinde ce înțelege fiecare prin contradictie raportat la o scriere cu mai multe surse,editari succesive si fără pretentia de a fi utilizat stricte si exclusiv științifice/istorice metode de analiza a evenimentelor descrise.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2012, 19:55:10
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Depinde ce înțelege fiecare prin contradictie raportat la o scriere cu mai multe surse,editari succesive si fără pretentia de a fi utilizat stricte si exclusiv științifice/istorice metode de analiza a evenimentelor descrise.
Nu inteleg, ar trebui sa fiu om de stiinta ca sa imi dau seama daca Sfanta Scriptura e adevarata cuvant cu cuvant?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2012, 20:01:42
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
Nu inteleg, ar trebui sa fiu om de stiinta ca sa imi dau seama daca Sfanta Scriptura e adevarata cuvant cu cuvant?
Nope,puteti sa fiti un credincios fidel fara intrebari de acest tip sau un cercetator,detasat de orice apartenenta confesionala, cu multe intrebari.In ambele situatii cu avantaje si dezavantaje.Daca vreti un raspuns de la un alt credincios atunci ati abordat gresit problema,stiut fiind faptul ca o teorie raspandita afirma faptul ca nu exista contradictii ci de fapt sunt completari reciproce pt a arata o singura imagine.Daca in schimb vreti orice alt fel de raspuns,care sa ia in calcul inclusiv existenta unor contradictii,analizand si intelegand motivatia si contextul lor,atunci da,trebuie sa fiti un cercetator in sens stiintific.Daca le vreti pe ambele combinate da cumva sub palaria credintei atunci cu siguranta nu veti primi un raspuns satisfacator,cel putin nu dpdv al abordarii teologice traditionale.Depinde ce doriti sa auziti sau sa aflati :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.11.2012, 20:04:49
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nope,puteti sa fiti un credincios fidel fara intrebari de acest tip sau un cercetator,detasat de orice apartenenta confesionala, cu multe intrebari.In ambele situatii cu avantaje si dezavantaje.Daca vreti un raspuns de la un alt credincios atunci ati abordat gresit problema,stiut fiind faptul ca o teorie raspandita afirma faptul ca nu exista contradictii ci de fapt sunt completari reciproce pt a arata o singura imagine.Daca in schimb vreti orice alt fel de raspuns,care sa ia in calcul inclusiv existenta unor contradictii,analizand si intelegand motivatia si contextul lor,atunci da,trebuie sa fiti un cercetator in sens stiintific.Daca le vreti pe ambele combinate da cumva sub palaria credintei atunci cu siguranta nu veti primi un raspuns satisfacator,cel putin nu dpdv al abordarii teologice traditionale.Depinde ce doriti sa auziti sau sa aflati :)
Pot sa fiu un credincios fidel si cu intrebari. Nu ma intereseaza decat adevarul, in fond Hristos spune "Cautati adevarul si el vă va face liberi".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2012, 20:11:56
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
Pot sa fiu un credincios fidel si cu intrebari. Nu ma intereseaza decat adevarul, in fond Hristos spune "Cautati adevarul si el vă va face liberi".
Ma rog,cred ca acele cuvinte ale Mantuitorului au fost spuse intr-un context ce depasea atat bibliolatria cat si disectia stiintifica,seaca si rece.Pai daca doriti sa fiti un credincios cu intrebari peste invatatura oficiala atunci sunteti fix in faza in care a inceput totul pentru Darwin :) Nu inteleg,sincer,ce doriti.Un raspuns de la un alt credincios,care niciodata nu va putea sa afirme ca exista contradictii(este evident de ce nu poate face asta)sau un raspuns care poate afirma asta dar acela nu va fi al unui credincios,sau va fi a unui credincios(cumva)dar intr-un alt mod decat cel inteles in catehismul bisericii dvs.Incerc sa va spun ca nu le puteti combina,intrebati-l pe Darwin de ce,si el a incercat saracul sa le combine la inceput si vedeti ce a iesit la final :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2012, 20:18:24
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ma rog,cred ca acele cuvinte ale Mantuitorului au fost spuse intr-un context ce depasea atat bibliolatria cat si disectia stiintifica,seaca si rece.Pai daca doriti sa fiti un credincios cu intrebari peste invatatura oficiala atunci sunteti fix in faza in care a inceput totul pentru Darwin :) Nu inteleg,sincer,ce doriti.Un raspuns de la un alt credincios,care niciodata nu va putea sa afirme ca exista contradictii(este evident de ce nu poate face asta)sau un raspuns care poate afirma asta dar acela nu va fi al unui credincios,sau va fi a unui credincios(cumva)dar intr-un alt mod decat cel inteles in catehismul bisericii dvs.Incerc sa va spun ca nu le puteti combina,intrebati-l pe Darwin de ce,si el a incercat saracul sa le combine la inceput si vedeti ce a iesit la final :)
Incerc sa vad o opinie generala, nu neaparat a unui anumit grup de oameni. Si daca Darwin a luat-o pe aratura ( habar nam, nu-i cunosc viata), asta nu inseamna ca nu putem sa le "combinam".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.11.2012, 20:23:19
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
Incerc sa vad o opinie generala, nu neaparat a unui anumit grup de oameni. Si daca Darwin a luat-o pe aratura ( habar nam, nu-i cunosc viata), asta nu inseamna ca nu putem sa le "combinam".
Well,in acest caz va doresc sa aflati ceea ce doriti,va asteapta un drum plin de peripetii si cu final neclar.Nu stiu de ce dar ideea de combinare pe acest sistem(analiza critica+credinta traditionala) mereu m-a dus cu gandul la Frankenstein :) Toate cele bune.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Scriptura EDI Despre Sfanta Scriptura 0 09.06.2008 14:19:49
Sfanta Scriptura danyel Despre Sfanta Scriptura 22 12.11.2007 23:39:18
Sfanta Scriptura Dodi Despre Sfanta Scriptura 6 24.03.2007 03:27:38
Contradictii in SF Scriptura? danyel Generalitati 33 01.01.2007 00:34:52