Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 31.10.2010, 14:05:48
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monalisa Vezi mesajul
Si eu as vrea sa cred despre mine ca sunt un om valoros care nu renunta, nu renunta orice-ar fi... tocmai de aceea, acest forum ma ajuta foarte tare; spre exemplu, ma gandesc mai des la spovedanie si impartasanie decat daca nu discut cu nimeni despre asta caci atunci cand discut se uita la mine toti ciudat foarte si sunt convinsi ca am luat-o razna cu religia si chestiile astea dar eu stiu ca nu e asa;

deci acest forum este de folos, ne gandim la suflet mai mult fiind aici in comunitate;

zi buna!
Subscriu
La fel aici pe acest forum am invatat multe despre frumoasa noastra ortodoxie. Multa sanatate la cei care muncesc la intretinerea acestui minunat forum.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
  #202  
Vechi 31.10.2010, 20:42:44
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Salut ,eu nu l-am mai vazut postand pe andrei_im ,ce mai stiti de el?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #203  
Vechi 31.10.2010, 20:47:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Salut ,eu nu l-am mai vazut postand pe andrei_im ,ce mai stiti de el?
Prefera sa intre si doar sa citeasca ! I-am pus si eu intrebarea asta cu ceva timp in urma , si raspunsul lui a fost in acest sens . Ultima intrare a fost pe 26.10 . 2010-orele18:30 .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 31.10.2010 at 20:52:29.
  #204  
Vechi 01.11.2010, 19:40:18
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

A fost banat Pr. Gheorghe? De ce ?
  #205  
Vechi 01.11.2010, 20:48:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Nu a fost BANAT ! ! !

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
A fost banat Pr. Gheorghe? De ce ?
Informatie falsa ! Ultima postare a parintelui este la Topicul Vechiul Testament, la Thread-ul " Scrisoare deschisa adresata de Pavel Corut " . Profilul userului Pr. Gheorghe este ACTIV !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #206  
Vechi 01.11.2010, 21:10:54
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

scuze, alarma falsa!
  #207  
Vechi 04.11.2010, 14:05:08
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iti multumesc ca te-ai gandit la mine

Anca-Miha;138621]Mi-am amintit de v o l g a, care facea un tratament pentru cancer si mergea pe la manastiri. Ce o mai fi facand? Sa nadajduim ca e bine, sanatoasa...[/quote]



1. Multumesc lui Dumnezeu, sunt bine. Peste cateva zile se implinesc trei ani de cand am fost operata de cancer la sanul drept (mastectomie totala). A fost greu, dar Dumnezeu mi-a dat putere sa trec raul. Mi-a dat rabdare. Am invatat, din propria-mi experienta, ca boala poate fi o cale de apropiere de Dumnezeu. Poate de aceea, nu sunt de acord cu interviurile de genul:"De ce veniti la Sfintele Moaste? - Pentru ca ma ajuta, mi s-au implinit toate dorintele, toate rugaciunile." Si daca nu ti se implinesc cererile? Nu te mai rogi? Nu te mai inchini la Sfintele Moaste sau la Icoanele facatoare de minuni? Nu mai crezi in Dumnezeu? Nu-L mai iubesti? Crezi doar daca primesti binele?
Dumnezeu nu asculta toate rugaciunile noastre. Nici macar rugaciunea Mantuitorului Hristos n-a implinit-o. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne rugam, ca nu trebuie sa ne inchinam la Sfintele Moaste, ca nu trebuie sa mergem la manastire... Dar nu trebuie sa asteptam minuni de la Dumnezeu, nu trebuie sa ne rugam pentru asta. Minune e chiar viata noastra. Minune e lumina pe care o vedem. Minune e intalnirea noastra cu Dumnezeu in rugaciune. Minune e perfectiunea pe care o vedem (e adevarat cu nu toti o vad) in tot ce a creat Tatal Ceresc.
Sfantul Nectarie insusi, a fost bolnav de cancer. Si s-a stins din viata de aici, bolnav de cancer. Asta inseamna ca Dumnezeu nu l-a iubit? In unul dintre Acatistele Sfantului Nectarie se spune: „ Nu cunoastem nici o boala careia tu sa nu ii poti aduce tamaduire, daca tamaduirea este spre mantuirea celor ce se roaga tie. Pe multi bolnavi i-ai ajutat sa se intareasca in credinta si in rabdare, si sa ia plata pentru osteneala lor. Si acestia, fara sa primeasca tamaduirea trupeasca, au primit tamaduirea sufleteasca si i-au multumit Domnului ca prin ghimpele bolii au fost adusi de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea cea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii.”
2. N-am mai vrut sa scriu nimic pe Forum, la un moment dat, pentru ca eu sunt convinsa (si-mi dau dreptate scrierile Sf. Parinti) ca iubirea este insusirea de capetenie a crestinului ortodox. Iar pe Forum de putine ori am simtit asta. E usor sa dai cu pietre. Dar oare avem dreptul sa o facem?
Am mai scris cate ceva, mai ales comentarii la diverse articole, semnate chiar cu numele meu: Elena Apostol

3. "Sa fii intelegator fata de neputinta omeneasca!" (Parintele Arsenie Boca)
„ Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos ii mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu" (Parintele Arsenie Boca).

„Cuvantarea mea de acum am pus-o sub titlul "Porunca iubirii". Si inceputul l-am facut cu un indemn de la Sfanta Liturghie pe care-l auzim de fiecare data: "Sa ne iubim unii pre altii, ca intr-un gand sa marturisim". Il auzim, il trecem cu vederea, nu ne gandim dupa aceea daca implinim acest cuvant, chiar si numai la Sfanta Liturghie, si cu atat mai mult daca il implinim in cealalta vreme a vietii noastre.
Sa ne iubim. Sa ne iubim unii pe altii. Sa ne iubim, sa nu ne uram, sa ne iubim cu adevarat, "sa ne iubim unii pe altii ca intr-un gand sa marturisim". Sa aducem marturie de credinta noastra si prin iubire.” Parintele Teofil Paraian

„Imi amintesc de o conversatie avuta cu un pustnic. Acesta din urma i-a spus cu un aer de vadita satisfactie: - Dumnezeu ii va pedepsi pe toti ateii, care vor arde in focul cel vesnic. Vizibil chinuit, staretul Siluan i-a raspuns: - Ei bine! Spune-mi, rogu-te, daca ajungi in rai si de acolo poti vedea cum arde cineva in focul iadului, vei putea fi in pace? - Ce sa fac? E vina lor, a spus celalalt. Atunci cu fata indurerata staretul a raspuns: - Iubirea nu poate indura acest lucru.” (Viata si invataturile staretului Siluan Athonitul scrise de ucenicul sau, arhimandritul Sofronie).

4. Va mai amintiti de Iosif? M-a impresionat blandetea scriiturii si atitudinea crestin ortodoxa pe care o avea in discutiile pe Forum.

Dumnezeu sa ne ajute sa devenim crestini adevarati pentru ca, stiti ce spunea Sf. Ioan Gura de Aur: „ Daca am fi crestini si idolatrii s-ar intoarce la Hristos.”
  #208  
Vechi 04.11.2010, 19:55:38
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de volga Vezi mesajul
Anca-Miha;138621]Mi-am amintit de v o l g a, care facea un tratament pentru cancer si mergea pe la manastiri. Ce o mai fi facand? Sa nadajduim ca e bine, sanatoasa...


1. Multumesc lui Dumnezeu, sunt bine. Peste cateva zile se implinesc trei ani de cand am fost operata de cancer la sanul drept (mastectomie totala). A fost greu, dar Dumnezeu mi-a dat putere sa trec raul. Mi-a dat rabdare. Am invatat, din propria-mi experienta, ca boala poate fi o cale de apropiere de Dumnezeu. Poate de aceea, nu sunt de acord cu interviurile de genul:"De ce veniti la Sfintele Moaste? - Pentru ca ma ajuta, mi s-au implinit toate dorintele, toate rugaciunile." Si daca nu ti se implinesc cererile? Nu te mai rogi? Nu te mai inchini la Sfintele Moaste sau la Icoanele facatoare de minuni? Nu mai crezi in Dumnezeu? Nu-L mai iubesti? Crezi doar daca primesti binele?
Dumnezeu nu asculta toate rugaciunile noastre. Nici macar rugaciunea Mantuitorului Hristos n-a implinit-o. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne rugam, ca nu trebuie sa ne inchinam la Sfintele Moaste, ca nu trebuie sa mergem la manastire... Dar nu trebuie sa asteptam minuni de la Dumnezeu, nu trebuie sa ne rugam pentru asta. Minune e chiar viata noastra. Minune e lumina pe care o vedem. Minune e intalnirea noastra cu Dumnezeu in rugaciune. Minune e perfectiunea pe care o vedem (e adevarat cu nu toti o vad) in tot ce a creat Tatal Ceresc.
Sfantul Nectarie insusi, a fost bolnav de cancer. Si s-a stins din viata de aici, bolnav de cancer. Asta inseamna ca Dumnezeu nu l-a iubit? In unul dintre Acatistele Sfantului Nectarie se spune: „ Nu cunoastem nici o boala careia tu sa nu ii poti aduce tamaduire, daca tamaduirea este spre mantuirea celor ce se roaga tie. Pe multi bolnavi i-ai ajutat sa se intareasca in credinta si in rabdare, si sa ia plata pentru osteneala lor. Si acestia, fara sa primeasca tamaduirea trupeasca, au primit tamaduirea sufleteasca si i-au multumit Domnului ca prin ghimpele bolii au fost adusi de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea cea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii.”
2. N-am mai vrut sa scriu nimic pe Forum, la un moment dat, pentru ca eu sunt convinsa (si-mi dau dreptate scrierile Sf. Parinti) ca iubirea este insusirea de capetenie a crestinului ortodox. Iar pe Forum de putine ori am simtit asta. E usor sa dai cu pietre. Dar oare avem dreptul sa o facem?
Am mai scris cate ceva, mai ales comentarii la diverse articole, semnate chiar cu numele meu: Elena Apostol

3. "Sa fii intelegator fata de neputinta omeneasca!" (Parintele Arsenie Boca)
„ Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos ii mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu" (Parintele Arsenie Boca).

[/font][/quote]

Domnul Sa Fie Cu Tine si sa-ti aline sufletul caci ai mare nevoie dupa aceasta intamplare.De multa sanatate sa ai parte si sa te bucuri incontinuare de toate cele de pe pamant.Cunosc spaima trairii tale caci si eu am fost suspecta de cancer la san si cu voia Domnului a fost de natura benigna si nu am avut nevoie de nici o interventie.Nici nu stiu ce sa-ti urez dar cand ai multa iubire in suflet vine si la tine de la altii.Doamne Ajuta!!!Sa ai cosul vietii plin numai cu sanatate,iubire si fericire....si era sa uit postari cat mai multe....
  #209  
Vechi 04.11.2010, 23:35:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Elena "Volga", nici nu stii ce bucuroasa sunt de vestea buna pe care ne-ai dat-o prin intermediul acestui mesaj. se adevereste inca odata ca cel care crede in Dumnezeu si isi pune viata in mainile Lui, poate iesi invingator in lupta cu boala. Esti al doilea caz de care aud in rastimp de o saptamana. Mai era un domn din Timisoara, care acum 3 ani fusese descoperit cu cancer si incepuse cu Sfintele Taine, cu mersul la Sf. Liturghie. Dupa scurt timp incepuse sa se indrepte, dar nu am mai auzit nimic de el, pana de curand: este bine sanatos.
Mai e intrebare daca ajuta rugaciunile adresate Sfintilor?!? Cred ca nu! Sa ne rugam Sfintilor de cate ori avem nevoie, ca sa avem reusita in ceea ce intreprindem.
Draga Elena, iti urez viata lunga si mantuire!
  #210  
Vechi 05.11.2010, 10:36:45
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dumnezeu sa fie cu noi toti.

Noi trebuie sa fim cu Dumnezeu, chemandu-L in rugaciune. Dumnezeu e cu noi tot timpul. Noi nu ne dam seama de asta.
Iti multumesc pentru gandurile bune. Si, parafrazandu-l pe Parintele Cleopa:"Sa ne manance Raiul". Nu santem vrednici- sau macar eu pot sa spun asta despre mine - dar Dumnezeu e Tatal nostru cel iubitor si ne poarta de grija. Noi trebuie doar sa ne nevoim putin, sa iubim mai mult, sa rabdam mai mult, sa ne smerim. Si sa nu deznadajduim.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, uitati-va si spune-ti ce parere aveti. Laura19 Generalitati 1 10.01.2012 18:43:21
Membrii plecati , membrii disparuti si membrii "renascuti" , ai forumului nostru ! cristiboss56 Generalitati 331 23.09.2011 08:08:13
Ia uitati ce prostii spune un actor care se crede mare in Romania, Mihai Bendeac Delirul Generalitati 9 11.05.2010 02:26:32
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 05:51:36