Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.05.2009, 22:41:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?)

E bine sa existe o comunicare in afara bisercii, a slujbelor? Sa fie prietenie?
In anumite situatii, mai ales la sat, sau in diaspora, preotul are atributii si in afara bisericii, el conduce si reprezinta chiar si comunitatea locala. Organizeaza comunitatea, diverse evenimente, este invitat in familii etc.
Nu stiu daca se obisnuieste asa si daca este bine sa fie asa.
La oras nu prea cred ca se intampla.
Cum ar trebui sa comunicam cu preotul si cat (adica pana unde)? Si daca el este si duhovnic?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2009, 14:35:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Grea intrebare

Cu preotul care iti este si duhovnic ajungi la o relatie personala, caci mergi la el sa-ti deschizi sufletul, sa te sfatuiesti si sa te ajute sa alegi calea cea dreapta.
Personal am nevoie sa mentin o anumita distanta, adica sa nu ajungem "sa ne tragem de sireturi", sa facem glume impreuna sau sa mergem la petreceri sau chiar mai rau. '
Nu, preotul pentru mine trebuie sa stea pe un piedestal, atunci cand sunt acolo si cer sfat. Asta nu inseamna ca ma refer la viata lui personala, ci doar la timpul pe care mi-l aloca mie. Stim cu totii ca si preotii sunt oameni, si ca si ei au ispite, chiar mai mari decat noi, ceilalti. Deci o anumita distanta, care insa imi permite sa ma apropii si sa-mi dechid sufletul.
Cand cresti cu preot in familie, situatia e alta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2009, 21:41:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

acele vizite numite vizite pastorale ar fi cam obligatorii pt ca preotul sa-si cunoasca enoriasii. la oras insa acest lucru e imposibil, fiind prea multi enoriasi.aceasta vizita ar trebui privita ca a unui prieten.in general se intereseaza daca sotii sunt casatoriti, copiii botezati, ce relatie are familia cu biserica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.05.2009, 18:22:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cu preotul care iti este si duhovnic ajungi la o relatie personala, caci mergi la el sa-ti deschizi sufletul, sa te sfatuiesti si sa te ajute sa alegi calea cea dreapta.
Personal am nevoie sa mentin o anumita distanta, adica sa nu ajungem "sa ne tragem de sireturi", sa facem glume impreuna sau sa mergem la petreceri sau chiar mai rau. '
Nu, preotul pentru mine trebuie sa stea pe un piedestal, atunci cand sunt acolo si cer sfat. Asta nu inseamna ca ma refer la viata lui personala, ci doar la timpul pe care mi-l aloca mie. Stim cu totii ca si preotii sunt oameni, si ca si ei au ispite, chiar mai mari decat noi, ceilalti. Deci o anumita distanta, care insa imi permite sa ma apropii si sa-mi dechid sufletul.
Cand cresti cu preot in familie, situatia e alta.

A cunoaste un preot mai bine si a lega o prietenie cu el nu inseamna neaparat "ca te tragi de sireturi" si faci bancuri prea multe cu el.

Eu, din experienta directa stiu ca pe un preot il poti avea si ca duhovnic si ca bun prieten.
Consider ca este chiar foarte necesar, daca se poate crea aceasta relatie.

Sa nu uitam ca Duhul Sfint lucreaza, nu "preotul de pe piedestal". Duhovnicul este doar un instrument si cu cit acel instrument te cunoaste mai bine cu atit mai mult te poate indruma catre mintuire.

Eu zic ca este o mare binecuvintare sa fi BINE cunoscut de Duhovnic la modul personal, dar SI INVERS, adica si tu pe el.

Eu cunoscind cite ceva si din felul LUMESC de a fi a Duhovnicului meu, din sinceritatea sa si luptele pe care SI EL le duce, ma apropie de el, il inteleg mai bine, vad sinceritatea lui , ma intareste si mai mult si-mi da speranta ca sunt indrumat prin cooperare intre noi si Duhul Sfint.

Mie asta mi se pare ca reprezinta spovedania COMPLETA.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.05.2009, 20:51:52
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, fiind pareri personale, normal ca nu sunt la fel, asa cum nu sunt doi oameni la fel.
Totusi nu gasesc potrivit sa-mi combati parerea personala. Fiecare cu parerea lui, caci nu am dat o "reteta"!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.07.2009, 13:31:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si eu consider ca este bine sa ai o comunicare cu preotul/duhovnicul.
Uneori ma gandesc si eu ca Anca: poate ca trebuie mentinuta o distanta.
Pe de alta und si cum sa discuti cu el?
O relatie de prietenie si de vizita mi se pare potrivita, mai ales acolo unde preotul are o insemnatate mai mare pentru tine si comunitate (la sat, in diaspora).
O solutie mai este si scrisul (mailul), dar nu prea agreata in biserica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.07.2009, 14:55:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si eu consider ca este bine sa ai o comunicare cu preotul/duhovnicul.
Uneori ma gandesc si eu ca Anca: poate ca trebuie mentinuta o distanta.
Pe de alta und si cum sa discuti cu el?
O relatie de prietenie si de vizita mi se pare potrivita, mai ales acolo unde preotul are o insemnatate mai mare pentru tine si comunitate (la sat, in diaspora).
O solutie mai este si scrisul (mailul), dar nu prea agreata in biserica.
Mailul este ceva banal deja, mai peste tot, înclusiv în Biserica noastră. Nu văd nimic rău în așa ceva !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.07.2009, 15:27:49
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
E bine sa existe o comunicare in afara bisercii, a slujbelor? Sa fie prietenie?
In anumite situatii, mai ales la sat, sau in diaspora, preotul are atributii si in afara bisericii, el conduce si reprezinta chiar si comunitatea locala. Organizeaza comunitatea, diverse evenimente, este invitat in familii etc.
Nu stiu daca se obisnuieste asa si daca este bine sa fie asa.
La oras nu prea cred ca se intampla.
Cum ar trebui sa comunicam cu preotul si cat (adica pana unde)? Si daca el este si duhovnic?
Sophia toate cu masura sa stii ca sint si preotese geloase.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.07.2009, 16:08:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Hartford

Da, asa este si mai sunt si soti care se mai pot intreba ce tot comunici/scrii atata cu preotul. Si daca preotul nu are preoteasa si femeia nu are sot...este si mai rau cu ispita.

Saraca femeie credincioasa
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.07.2009, 16:43:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mi-au placut intotdeauna intalnirile de dupa Sfanta Liturghie. Am vazut ca se mai pastreaza acest lucru la Manastirea Stavropoleos din Bucuresti. Dupa Liturghie, credinciosii ies in curtea manastirii impreuna cu preotii slujitori si dicuta cateva minute. E un loc in care incepi sa te faci cunoscut si sa cunosti. Nu mai stai printre straini.

Inainte de a ma muta in alt sector, vedeam in fiecare duminica in biserica alti credinciosi. Nu mi-a placut acest lucru. M-am tot intrebat unde sunt cei din celelalte duminici si de ce cei prezenti nu vor mai fi prezenti in duminica urmatoare? Poate ca daca ar fi existat aceste mici intalniri de dupa Liturghie multi ar fi revenit cu bucurie.

Am intalnit si biserici unde peste 100 de persoane, din cele ce au participat la slujba, luau masa impreuna cu preotul. Erau o familie.

Daca vorbim la modul general, pot spune ca ne cam lipseste interesul pentru ceilalti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 14:30:05
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 13:01:10
Cum masuram moralul unui crestin in viata din afara bisericii? patinina34 Generalitati 31 01.04.2011 09:51:56
Casatoria in afara Bisericii Ortodoxe, recunoscuta sau nu? Marius22 Nunta 166 27.02.2011 21:23:18
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 15:43:57