Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.05.2010, 01:31:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

http://savatie.wordpress.com/
  #102  
Vechi 25.05.2010, 03:03:03
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Calugarii cu id mihail florin

SINCER MI SE PARE TOTAL AIUREA
IN CE HAL A AJUNS MANASTIRILE
SI TELEFOANELE NU SUNT BUNE MAI ALES CA UNELE DIN ELE SUNT MODERNE
SPUNETI VOI CE MARI SFINTI SAU PREOTI FOLOSEAU CEVA MODERN
ASTA E O ISPITA F MARE
rugaciunea poate face orice dar se pare ca lumea a uitat asta
sincer nu mas duce la o manastire cu tv in camera sau care folosesc calc auzi id
pai ori esti cu dumnezeu ori cu lumea
  #103  
Vechi 25.05.2010, 08:27:59
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Da, ok, sa acceptam si faptul ca unii au ascultare sa publice diferite chestii pe net! Dar sa stiti ca sunt suficienti teologi care se ocupa cu postarea pe net a multor materiale duhovnicesti! Si site-uri sunt din plin!....Desi, o carte nu poate fi inlocuita de mai nimic...

Oricum, de multe ori cei care au blogguri sau site-uri nu dau impresia unei credinte autentice! Li se pare ca tot timpul trebuie sa lupte, sa dea in altii...plus de asta si disperarea dupa publicitate e mareeeeeeeee

Calugarii bloggeri: www.iosifcristian.blog.com
Este un caz chiar,al parintelui Staret Mihail Stanciu,de la Manastirea Antim,care are blog si posteaza materiale interesante.Asta nu l-a oprit sa loveasca nejustificat intr-un convertit la ortodoxie,despre care spunea ca este inselat(Klaus Kenneth).Si mai mult decat atat,a influentat multi din cei care se uita pe bloguri ,cu opinia sa.La el,si la multi bloggeri,chiar daca nu sunt calugari,se observa cum litera ucide duhul.
Desi si eu mi-am facut blog,sau tocmai de aceea pot spune ,ca blogul sau discutiile pe internet ,nu sunt cele mai bune cai de a trai si a transmite ortodoxia.
  #104  
Vechi 25.05.2010, 10:56:53
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit Sa descurajam aceasta practica!

Da..chiar o luare de pozitii cel putin ciudata! Adica, nu sunt suficienti mitropoliti si episcopi care sa fi luat atitudine? Se gasesc chiar cei din manastiri sa faca asta, gandind ca ei au ramas ultimii care mai au credinta cea adevarata?

Mie faza asta mi se pare asa......exagerata! Sa stea linistit in banca lui, ca are destule de facut intr-o manastire si daca nu are SA ISI FACA MAI BINE UN CAMIN DE BATRANI SAU DE COPII SA LE SLUJEASCA, daca au atata timp de stat pe net!

Daca ai timp de internet, inseamna ca ai timp si de slujirea celor sarmani! Asta ar trebui sa se mai intample prin manastiri!
  #105  
Vechi 25.05.2010, 11:23:47
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu nu l-am judecat ca are un blog,chiar il deschideam si mai citeam din blogul sau;dar am fost surprins sa vad reactia lui,judecata necrutatoare care a facut-o asupra lui Klaus Kenneth.Si acum sa va spun un lucru surprinzator: La acea judecata au participat saccsiv,razbointrucuvant si si-au aratat partial increderea parintele Savatie Bastovoi si Claudiu Tarziu.
Iata ce putere de influenta a avut acel articol.Nu mai vorbesc de majoritatea userilor,care aveau comentarii ce sustineau cele spuse de parintele Mihail si ceilalti.
S-a creat un adevarat scandal virtual,si cu aceasta ocazie am inteles si eu multe lucruri;unul dintre ele fiind ca internetul e inselator.Chiar daca este util de multe ori cand cauti ceva,insa poate fi si smintitor si manipulator.
In ceea ce priveste messengerul pentru calugari,chiar nu mai este de discutat,cand una din pravilele calugarului,este ca dupa slujba si munca sa se retraga in chilie si sa nu stea de vorba cu ceilalti calugari,am fi fara judecata sa consideram ca ar avea liber la discutii pe internet.
Desigur,unii calugari,care au ajuns la o anumita varsta,dupa ce s-au luptat si au invins patimile din ei,pot primi credinciosi pentru sfatuire ,dar oricum nu pe mess...:)
  #106  
Vechi 25.05.2010, 14:05:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În Revista "Lumea Monahilor" pe care o primesc prin poștă lună de lună și pe care o recomand cu căldură și vouă, se spunea într un număr:" Arareori mănăstirea și lumea se află așezate contradictoriu una față de alta decât în noaptea anului nou civil. De o parte, iremediabila viermuială cu artificii a mulțimilor care se bucură, amețite doar că timpul trece, iar de cealaltă , râvna neostenită a celor care se nevoiesc pentru a-L câștiga. Luminile goale față cu preaplinul rugător al întunericului chiliei. O stranie ecuație metafizică; ceea ce risipesc unii, adună ceilalți . Poate că doar așa se mai păstrează dreaptă cârma lumii . Fără mănăstiri, probabil că lumea ar crăpa , la fel ca o pocnitoare slobozită în noaptea dintre ani. . ." Cât adevăr !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #107  
Vechi 25.05.2010, 14:08:43
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu nu l-am judecat ca are un blog,chiar il deschideam si mai citeam din blogul sau;
(....)
In ceea ce priveste messengerul pentru calugari,chiar nu mai este de discutat,cand una din pravilele calugarului,este ca dupa slujba si munca sa se retraga in chilie si sa nu stea de vorba cu ceilalti calugari,am fi fara judecata sa consideram ca ar avea liber la discutii pe internet.
Desigur,unii calugari,care au ajuns la o anumita varsta,dupa ce s-au luptat si au invins patimile din ei,pot primi credinciosi pentru sfatuire ,dar oricum nu pe mess...:)

Iar voi, cei care faceți discuțiile acestea, desigur că aveți toată înțelepciunea, sunteți cu toții deasupra celor pe care-i judecați. Voi puteți statornici regulile din mănăstiri, voi știți e are voie și ce nu are voie monahul.
Voi îngăduiți sau nu, voi permiteți sau nu...
Vai, vai, vai ce meșteri judecători sunteți cu toții! Faceți o strigare, chemați la ordine toți stareții și bătrânii mănăstirilor, dați-le niște table de legi, ceva! Că bieții de ei s-au rătăcit de tot! Noroc cu voi, că altfel, se duceau mănăstirile de râpă...
Păi, dragilor, dacă aveți arâra pricepere și pe toate le știți, cum de nu știți că nu se cuvine mirenilor să judece pe monahi? Chiar ați terminat cu grădina proprie, de vă aruncați privirea peste gard? Chiar perfecți vă simțiți?
Vedeți voi, pe monahi are cine să-i judece. Și nu voi sunteți aceia. Iar monahii nu vă datorează vouă nici ascultare, nici socoteală, nici altceva. Simplul fapt că ei, monahii, se roagă pentru noi toți ar trebui să vă smerească.
Dar nu, voi trebuie să le faceți și programul, și să le rânduiți ascultările, și tot.
V-au mai spus și alții: în mănăstiri se mai scriu și cărți, se mai redactează și publicații (vezi Glasul monahilor, Atitudini și altele). Se mai fac și alte lucrări. Se fac lucruri de care mulți dintre voi habar nu aveți. Dar vă găsiți să ridicați gânduri - că așa considerați voi.
Faceți rânduială întâi în cele ale voastre. Faceți rânduială în cele lumești. Și când acestea vor fi terminate și rânduite, poate vă va cere cineva ajutorul și în altele.
Până atunci, ședeți voi fain frumos pe locurile voastre și nu vă mai băgați în lucruri care nu sunt nicicum de competența voastră. Fără nicio supărare, dar dacă voi spuneți că ale călugărului nu sunt laptopul și mess-ul și blogurile și celelalte de acest fel, de ce vi se pare că partea voastră e să faceți legea monahului?
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
  #108  
Vechi 25.05.2010, 14:18:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu fac eu regulile monahale,acestea au fost facute de Sfintii Parinti de foarte multa vreme.Spuneam doar ca ,cei care sunt pe messenger sau pe blog nu sunt cu adevarat calugari.
Calugarii trebuie sa traiasca numai pentru Dumnezeu,asta face parte si din legamantul pe care-l fac cand se calugaresc.
Sfaturi nu pot da decat batranii cu experienta,si care si-au invins patimile;ce e asa greu de inteles?!!!
  #109  
Vechi 25.05.2010, 14:22:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Monahii au același traseu. Bisericj i-a asemuit atât de mult Înaintemergătorului încât i-a văzut purtători de aripi , la fel ca acesta - frați ai cetelor cerești. Aidoma lui , ei se străduiesc de aproape două milenii să ne arate "Mielul lui Dumnezeu, care ridică păcatul lumii ". Vom ști a privi , împreună cu ei , spre El ? . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #110  
Vechi 25.05.2010, 14:24:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit . . .

Monahii au același traseu. Bisericj i-a asemuit atât de mult Înaintemergătorului încât i-a văzut purtători de aripi , la fel ca acesta - frați ai cetelor cerești. Aidoma lui , ei se străduiesc de aproape două milenii să ne arate "Mielul lui Dumnezeu, care ridică păcatul lumii ". Vom ști a privi , împreună cu ei , spre El ? . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre mireni, si calugarii! alecsandru Calugarul 11 06.04.2016 10:48:36
"Calugarii liberi" - Free Monks Marius22 Generalitati 37 13.10.2009 18:19:25