Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 03.06.2010, 12:07:52
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Zei,idoli ,guru

Cuvant catre cititorul roman:

Biserica lui Hristos este Una si Vesnica-acesta este un adevar de nezdruncinat.Din cauza mandriei,insa,s-au format inca de la inceputul istoriei Bisericii,noi si noi comunitati religioase,ale caror intemeitori au preferat sa urmeze propriei incapatanari,si nu invataturii lui Hristos.
In intalnirile mele cu poporul roman,am observat doau lucrurie de o parte,romanii sunt cel mai evalvios popor al crestinatatii si,pe de alta parte,aceasta Una Biserica,ce a fost pana de curand Acasa pentru toti romanii,se afla in fata uneia dintre cele mai mari provocari de pina acum: Europa politica si a sa inlumire prin mass-media.Tineretul merge tot mai putin la Biserica,iar Biserica nu pare inca sa observe ca ea este cea care,in viitor,va trebui sa iasa in intampinarea oamenilor,sa ii ajunga si sa le dea mai departe mostenirea cea buna si tezaurul unei traditii sanatoase.
Intre timp,in biserici se predica,se scrie si se vorbeste de aproape orice subiect,insa nu trebuie sa uitam ca predica si cunoasterea academica nu ajung nici pe departe pentru a naste o experienta autentica a credintei si ca teologiei scolastice-care fara indoiala are rolul sau-ii lipseste puterea si intelepciunea intrinseca pentru a putea crea in om experiente dumnezeiesti "de neexplicat",cum sunt cele despre care ne vorbeste Sfantul Apostol Pavel,dar si multi alti sfinti si parinti ai Bisericii care l-au cunoscut pe Dumnezeu.
(...)
  #142  
Vechi 03.06.2010, 14:16:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

De joi, 27 mai, a. c., Parintele Mihail Stanciu (alias Pater Mihail) nu mai e staret al Manastirii Antim… E o avertizare de care, credem, ar trebui sa tinem seama. Iar din toamna, se zvoneste ca isi va incepe studiile in Grecia. Tindem sa credem ca aceasta sanctiune nu vine doar pe fondul derapajelor in cazul lui Klaus Kenneth.
  #143  
Vechi 04.06.2010, 13:18:22
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Si inca un lucru pe care am uitat sa-l mentionez.La ultima spovedanie,i-am spus parintelui meu de Klaus Kenneth si acesta nu a avut nimic de obiectat,a spus de Klaus ca este ortodox,si a fost de acord sa merg la Iasi la conferinta.
Ti-a zis cineva ca nu e voie? Tocmai pentru ca nu vreau sa iti potolesc aceasta verva, nu o sa iti indic paginile unde se afla cele mentionate de catre mine intr-un post anterior.

Si daca acest topic e doar pro Klaus, e o problema ca intri in dialog si cu cei care nu sunt asa inflacarati? Iti lipseste spiritul critic in duh crestin? Crestinismul nu anuleaza spritul critic, iubite frate, dimpotriva.

Jurnalul de calatorie prin Romania mai lasa de dorit, asa cum lasam de dorit fiecare dintre noi, insa cartea despre Zei, Idoli, Guru merita citita mai ales de cei care nu stiu sa priveasca obiectiv promisiunile desarte ale altor religii.

Si Daniel...cumpatare in toate! Pace si bucurie de la Duhul Sfant!
  #144  
Vechi 04.06.2010, 15:46:29
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Ti-a zis cineva ca nu e voie? Tocmai pentru ca nu vreau sa iti potolesc aceasta verva, nu o sa iti indic paginile unde se afla cele mentionate de catre mine intr-un post anterior.

Si daca acest topic e doar pro Klaus, e o problema ca intri in dialog si cu cei care nu sunt asa inflacarati? Iti lipseste spiritul critic in duh crestin? Crestinismul nu anuleaza spritul critic, iubite frate, dimpotriva.

Jurnalul de calatorie prin Romania mai lasa de dorit, asa cum lasam de dorit fiecare dintre noi, insa cartea despre Zei, Idoli, Guru merita citita mai ales de cei care nu stiu sa priveasca obiectiv promisiunile desarte ale altor religii.

Si Daniel...cumpatare in toate! Pace si bucurie de la Duhul Sfant!
Desigur ca vreau sa dialoghez,insa argumentele celor care sunt impotriva ,nu le vad corecte,si nu cred ca este constructiv sa vorbim cu cei care au pareri contrare.Si cu cei care au acelesi simpatii e greu sa legi un dialog,atunci ce sa mai vorbim de cei care gandesc altfel decat tine.
Eu as fi vrut sa nu fiu aproape singur pe acest topic,dar daca asa s-a intamplat,trag si eu de aici cocluziile de rigoare.
Asa ca domn profesor,cititi in continuare ce va foloseste,si asta este.
Topicul poate sa stea suspendat un timp,daca nimeni nu mai are nimic de spus.Eu personal am postez aici mai rar.
  #145  
Vechi 04.06.2010, 22:09:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Klaus Kenneth la Iași și în pelerinaj în Bucovina și Ucraina

http://www.agnos.ro/blog/2010/06/04/...na-si-ucraina/

Ziua de joi, 27 mai, a. c., a fost una cu totul deosebită.

Cu binecuvântarea ÎPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, în prezența câtorva sute de credincioși, Klaus Kenneth a susținut o conferință și în Iași, în Aula Magna „Mihai Eminescu” a Universității „Alexandru Ioan Cuza”.

La ora 18:00, sala mare a Universității era deja pregătită de sărbătoare. Inițiativa ASCOR Iași și implicarea celor de aici au făcut și din această întâlnire o reușită. Astfel, după câteva ore de împreună-ședere, de dragul lui Hristos, cu credincioșii ieșeni (și nu doar ieșeni, unii dintre cei prezenți ajungând aici special pentru a asista la conferință, de la Galați, Vaslui etc.), Klaus Kenneth a mai zăbovit până târziu, înspre noapte, pentru a da autografe pe noile apariții editoriale și pentru a răspunde întrebărilor celor care îl așteptau pentru aceasta.

A doua zi, la ora 8: 30, Klaus Kenneth și însoțitorii săi au fost invitați la micul dejun de către ÎPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, care și-a exprimat dorința de a-l cunoaște personal pe Klaus Kenneth. În discuțiile purtate cu acest prilej, ÎPS Teofan a precizat importanța rolului lui Klaus și a celor asemenea lui în mărturisirea lui Hristos, cu vreme și fără de vreme. De asemenea, ÎPS și-a exprimat și bucuria lecturii unei cărți autobiografice, cum e „Două milioane de kilometri în căutarea Adevărului”.

La ora 10:00, Klaus Kenneth a fost invitat la „Centrul de formare și consiliere Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, coordonat de Maica Siluana Vlad. Aici, maicile au prezentat parte din munca lor, specificul activității în care sunt implicate, problemele cu care se confruntă, bucuriile unei astfel de activități. Discuțiile s-au purtat mai apoi la un ceai, până la ora 12:00, oră la care Klaus Kenneth a ajuns în studiourile Radio Trinitas, pentru înregistrarea unei emisiuni.

După emisiune, invitatul e așteptat pentru masa de prânz la Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi, de către Pr. Nechifor, Starețul acestei mănăstiri, cu care se cunoaște de la Essex.

În seara zilei de 28 mai, Klaus Kenneth a poposit la Mănăstirea Acoperământul Maicii Domnului, Boroaia (Târgu Neamț).

În ziua de 29 mai, Kenneth a vizitat Cetatea Sucevei, Mănăstirile Putna, Sucevița, Moldovița și Voroneț.

Ziua de 30 mai a fost rezervată unui pelerinaj în Ucraina, mai exact vizitării Mănăstirii Bănceni și a Complexului Molnița.

În seara aceleiași zile, Klaus Kenneth e așteptat la Botoșani, pentru conferința din acest oraș.

Editura Agnos
  #146  
Vechi 04.06.2010, 23:02:26
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Desigur ca vreau sa dialoghez,insa argumentele celor care sunt impotriva ,nu le vad corecte,si nu cred ca este constructiv sa vorbim cu cei care au pareri contrare.
Vezi, Daniel, ne lipseste mult cultura dialogului! Foarte mult si acest lucru se vede in relatiile noastre si in neputinta noastra de a primi critica si de a o transforma intr-o energie pozitiva si ziditoare!!!!!!!
__________________
www.iosifcristian.blog.com
  #147  
Vechi 04.06.2010, 23:06:28
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Dialogul e posibil atunci cand se recunoaste valoarea,si prin discutii aceasta isi scoate in evidenta valentele.
Daca nu suntem de acord asupra unui lucru,este un efort inutil ca eu sau tu,sa ne impunem unuia altuia ceva,cu argumente.
Am postat mai inainte intalnirea ÎPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei cu Klaus Kenneth,ceea ce mie mi se pare o confirmare si o bucurie.
  #148  
Vechi 05.06.2010, 09:31:40
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Intalnirea cu parintele Sofronie

"De fiecare dată când veneam în mănăstirea de la Essex, cunoscându-mi povestea și știind cât sunt de sărac sufletește, mereu deschidea brațele și asupra mea se revărsa o mare a dragostei. Simțeam ca un fel de tsunami de dragoste care mă lovea! Și această dragoste este și astăzi prezentă în mine. Am stat uneori ore întregi unul în fața celuilalt, vorbind foarte, chiar foarte puțin. Pentru că nu mai aveam nevoie de cuvinte. Iar dacă astăzi merg la mormântul său – merg poate de patru-cinci ori pe an la Essex – și îngenunchiez în fața mormântului său, am senzația că-și scoate brațele și mă îmbrățișează cu această dragoste a lui. E cutremurător și sunt atât de fericit, pentru că aceasta este dragostea lui Dumnezeu și este nemuritoare! Ea nu este legată de un trup".
  #149  
Vechi 05.06.2010, 21:24:50
comentator comentator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Klaus Kenneth

despre acest domn parerea mea este sa fim precauti pentru ca Mantuitorul ne-a spus ca multi vor veni in numele Sau! Inainte de a-mi spune o parere am privit si ascultat conferintele gasite pe internet... nu am citit cartea dar din conferinte am inteles ca trebuie sa fiu precaut cu astfel de oameni!!! Am un duhovnic si ii multumesc Lui Dumnezeu pentru el! Klaus Kenneth poate fi cu adevarat un convertit dar tot atat de bine poate fi "lup in blana de oaie"! Daca Mantuitorul ne-a aratat calea clar, o avem in Ortodoxie, de ce as mai cauta un astfel de om? Eu cred asa: ca avem un Mantuitor, avem Sfintii Bisericii, avem duhovnici, avem Sfintele Taine... avem tot ceea ce ne trebuie sa ne mantuim!
Iertati-ma!
  #150  
Vechi 05.06.2010, 23:26:06
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de comentator Vezi mesajul
despre acest domn parerea mea este sa fim precauti pentru ca Mantuitorul ne-a spus ca multi vor veni in numele Sau! Inainte de a-mi spune o parere am privit si ascultat conferintele gasite pe internet... nu am citit cartea dar din conferinte am inteles ca trebuie sa fiu precaut cu astfel de oameni!!! Am un duhovnic si ii multumesc Lui Dumnezeu pentru el! Klaus Kenneth poate fi cu adevarat un convertit dar tot atat de bine poate fi "lup in blana de oaie"! Daca Mantuitorul ne-a aratat calea clar, o avem in Ortodoxie, de ce as mai cauta un astfel de om? Eu cred asa: ca avem un Mantuitor, avem Sfintii Bisericii, avem duhovnici, avem Sfintele Taine... avem tot ceea ce ne trebuie sa ne mantuim!
Iertati-ma!
bine zici si eu din primele momente am avut usoara indoiala de ce?din cauza multei reclame...furtuna in pahar.prea se puncteaza anumite lucruri care pe un ortodox ce are trairi cu Dumnezeu chear il jignesc,fiecare abordeaza problema in felul lui,in fuctie de posibilitati.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06