Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.07.2010, 14:30:23
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Tu probabil ca sfatul il ceri prin prizma ortodoxiei. Ori in momentul cand iti raspund oameni din diverse secte evident ca raspunsul acestora va fi "pastreaza acele carti". Daca vrei raspunsuri ca pentru ortodox cere-le de la ortodocsi!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
  #32  
Vechi 07.07.2010, 14:38:19
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Sfanta Scriptura, este SFANTA SCRIPTURA, in momentul in care are binecuvantarea unui Sinod Ecumenic a Bisericii Ortodoxe Romane.
In general, e bine ca atunci cand primim o carte de religie de la un prieten/ prietena sa ne uitam si sa fim atenti daca apare cu o binecuvantare de la un Sfant Parinte, Arhiepiscop e foarte bine .Atunci cand avem indoieli cu privire la provenienta carti/ lor sa mergem la duhovnic sa-i aratam cartea respectiva si sa-i ascultam parerea, sfatul, indrumarea...ca suntem noi destepti si dam sfaturi asta e alta poveste. Se pare ca foarte putini citim cartile sfinte si vietile sfintilor...uitam ca ereziile trebuiesc arse, NU ARUNCATE< NU FACUTE CADOU>>>ARSE!
Duhovnicul este farul nostru si punctul nostru de referinta...asta nu trebuie UITAT nici o clipa...mai ales cand suntem la inceput avem nevoie de indrumare pentru toate indoielile si problemele noastre. Nici un duhovnic nu se supara ca vii la el si il intrebi de o problema a ta, nici un duhovnic nu se supara ca ceri sfatul la o neputinta a ta...!
Mergeti la DUHOVNIC cu sufletul deschis si viata adevarata o veti castiga.
  #33  
Vechi 07.07.2010, 14:38:20
dalia11 dalia11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit pt. Cristina

Felicitari pt. argumentele solide aduse in sprijinul ideii ca Biblia protestanta nu concorda cu Biblia ortodoxa,deci nu poate fi folosita cu folos duhovnicesc de ortodocsi. Spre deosebire de noi, ortodocsii, penticostalii stiu sa raspandeasca aceste carti peste tot. S-au infiltrat si se mai infiltreza in continuare prin scoli, distribuind gratis elevilor materialele lor. Noi nu facem asa cu ei, cred ca nici nu ne-ar permite acest lucru. Cunosc multi neoprotestanti care sunt de o agresivitate verbala foarte mare. Se considera detinatorii adevarului absolut in materie de credinta. Afirma chiar si ca manualele noastre de religie contin multe greseli. Nu pot sa nu-mi pun intrebarea: CE CAUTA PROTESTANTII PE UN SITE ORTODOX? NU AU FORUMUL LOR SA DISCUTE ACESTE LUCRURI CU FRATII LOR? SAU SUNT AICI SA NE ISPITEASCA SI ASTFEL SA NE INTARIM NOI CREDINTA?
__________________
Domnul este ajutorul meu, nu ma voi teme de ce-mi va face mie omul.(Psalmul 117)
  #34  
Vechi 07.07.2010, 15:02:41
claudiuremus claudiuremus is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Da asa este

Are dreptate eu-cristina . Sectarii au tradus Biblia eronat.Si au tradus-o dupa versiunea ortodoxa pe care au adaptat-o,nu dupa Septuaginta,pentru ca ,Cornilescu nu avea cunostinte solide de greaca veche si de ebraica,sa faca o traducere responsabila pentru ca astfel se ajungea tot la versiunea ortodoxa.M-ati inteles? Daca marea shisma de la 1054,a avut la baza un singur cuvant ,,filioque",ia ganditi-va ce diferenta este intre sectari si ortodocsi la cate puncte divergente sunt intre cele doua Biblii.
In legatura cu titlul topicului o sa va povestesc ce mi s-a intamplat personal .
In urma cu doi ani am organizat serbarea de Craciun la clasa fiicei mele(clasa intai),pentru care am invitat si un Mos Craciun sa imparta cadourile.Dupa ce a sunat cloptelul de intrare, trebuiau sa treaca 5-10 minute pana intra in clasa Mos Craciun cu sacul de cadouri(asa era regia).In acest interval -eu fiind singur pe hol -au aparut patru barbati imbracati frumos,cu costume si cravate purtand in brate niste brosuri.Am crezut pe moment ca sunt persoane din cadrul scolii,pentru ca mergeau hotarati avand drept tinta precisa clasa unde trebuia sa vina Mos Craciun.Le-am facut loc politicos,iar in momentul cand au trecut pe langa mine,unul dintre ei s-a oprit si mi-a inmanat o carticica albastra,la care uitandu-ma am vazut ca este o Biblie.Pana sa ma dezmeticesc au intrat toti in clasa,unde fara sa ceara voie au inceput sa puna pe banci,in fata fiecarui copil cate o carticica ,luand prin surprindere chiar si pe invatatoare,dupa care tot asa de repede s-au facut nevazuti
Vedeti cata perversiune?Au stiut exact momentul asteptat de copilasi si ei l-au spurcat.
Bine-nteles ,am aflat ca erau baptisti iar informatia le-a fost furnizata de o colega cu parinti baptisti.
Eu am scapat repede de carticica,si dupa invalmaseala creata dupa plecarea lui Mos Craciun,i-am strecurat-o unei femei de servici,dupa care nu mai stiu nimic.
A doua zi fetita mea a scos din ghiozdan carticica primita de la acei ,,teroristi",iar eu dupa cateva zile mergand la spovedanie,i-am aratat-o parintelui meu duhovnic spunandu-i si cum am intrat in posesia ei.A luat sfios carticica,a rasfoit-o igandurat si din cand in cand incruntandu-se usor,dupa care s-a uitat bland la mine si mi-a spus:,,gasesti matale o modalitate sa scapi de ea,este eretica si nu trebuie sa o ai in casa".
Sincer sa fiu am aruncat-o la gunoi.
  #35  
Vechi 07.07.2010, 15:21:26
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dalia11 Vezi mesajul
Cunosc multi neoprotestanti care sunt de o agresivitate verbala foarte mare. Se considera detinatorii adevarului absolut in materie de credinta..
Veti observa in curand, chiar pe acest site, multi ortodocsi care au exact aceeasi atitudine.


Citat:
În prealabil postat de dalia11 Vezi mesajul
Nu pot sa nu-mi pun intrebarea: CE CAUTA PROTESTANTII PE UN SITE ORTODOX? NU AU FORUMUL LOR SA DISCUTE ACESTE LUCRURI CU FRATII LOR? SAU SUNT AICI SA NE ISPITEASCA SI ASTFEL SA NE INTARIM NOI CREDINTA?
Va atrag atentia ca site-ul nu este ortodox, este despre ortodoxie. Ortodoxa este Biserica, o invatatura, o rugaciune, un preot. Un forum de discutii este doar atat- un loc public in care oamenii isi exprima opiniile.

Iar regulamentul site-ului nu interzice celor de alte confesiuni decat ortodoxa sa participe la discutii, mai mult, in profilul utilizatorului exista optiunea de a specifica confesiunea. De ce credeti ca exista aceasta optiune, daca nu s-a dorit ca protestantii sa participe si ei la discutii ?

Logica dumneavoastra cu "ce cauta" este extrem de periculoasa. Impinsa la extrema, ea poate usor deveni "ce cauta protestantii intr-o tara ortodoxa".
  #36  
Vechi 07.07.2010, 20:53:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Cristina, dalia & co

Biblia neoprotestanta este tradusa dupa Biblia evreiasca in original iar Biblia ortodoxa dupa traducerea greceasca a originalului [Septuaginta]. De aici diferentele. Cele 14 carti in plus in Biblia ortodoxa nu sunt recunoscute ca fiind canonice nici macar de BO, ci doar "bune de citit". Inainte de a umple forumul cu copy-paste-uri e bine sa va informati din surse obiective si mai putin otravite de ura.

Domnul Mihnea, interesanta opinia dvs, dar problema era alta si ma mir ca nu ati sesizat-o [dar nu ma mir prea tare]. Daca un preot indeamna sa fie arse Biblii nu inseamna ca vrea sa faca curatenie [pariez ca nu ar arde o Biblie sinodala], ci o face doar din ura sau fanatism. Desi stie ca este doar o traducere, cu bune si rele, ca si traducerea sinodala, indeamna sa fie arsa pentru a elimina concurenta sau a nu se vedea unele slabiciuni ale traducerii sinodale. Pe vremea lui Ceausescu multi au facut inchisoare pentru detinerea unei Biblii, si multe Biblii au fost arse. Desi nu am dus lipsa niciodata de comunisti sau fanatici, e inadmisibil ca un preot sa faca parte din aceste doua categorii.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 07.07.2010 at 20:57:49.
  #37  
Vechi 07.07.2010, 21:04:13
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
De unde atata ura pt. protestanti ?
Nu este ura, doar suntem crestini ortodocsi, iar ce ne caracterizeaza este DRAGOSTEA. Eu una daca am fost mai aspra, am fost tot pt. ca am dragoste pt. aproapele si nu doresc ca cei care sunt la inceput de drum sa o ia pe cai gresite din cauza unor invataturi nu tocmai bune. Steinhardt spunea ca " dragostea implica iertarea, blandetea, dar nu orbirea si prostia. Identificandu-le de cele mai multe ori cu marea rautate, slabiciunea fata de prostie e tot una cu a da mana libera canaliilor".
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
  #38  
Vechi 07.07.2010, 21:14:55
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina
Biblia sectară și Biblia Ortodoxă. Diferențe între minciunile drăcești ale sectanțil
“eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteți oameni
Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Nu este ura, doar suntem crestini ortodocsi, iar ce ne caracterizeaza este DRAGOSTEA..
Dati-mi voie...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #39  
Vechi 07.07.2010, 21:18:26
Anghel Craciun Anghel Craciun is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2010
Mesaje: 25
Smile

Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?
Chiar daca le ai de la bunici sau de la oricine ar fi mai bine este, si pentru casa ta si pentru altii, sa le faci pachet si sa lasi la un tomberon de colectare a hirtiei, doar la asta mai sunt bune.
In ceea ce priveste actele de indoctrinare la care se dedau respectivele persoane, le comunici cu tact ca nu le poti primi si sa nu te mai rusinezi niciodata sa faci Sf. Cruce daca esti cu ele. Draga, de cine iti pasa mai mult de Hristos sau de doua ,,prietene,, care nu se rusineaza sa te atraga fatis catre religia lor? Fii categorica caci cu lucruri de acest gen nu se glumeste. Nu te lasa manipulata si marturiseste pe Hristos cu vitejie!
  #40  
Vechi 07.07.2010, 21:20:51
dalia11 dalia11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Veti observa in curand, chiar pe acest site, multi ortodocsi care au exact aceeasi atitudine.




Va atrag atentia ca site-ul nu este ortodox, este despre ortodoxie. Ortodoxa este Biserica, o invatatura, o rugaciune, un preot. Un forum de discutii este doar atat- un loc public in care oamenii isi exprima opiniile.

Iar regulamentul site-ului nu interzice celor de alte confesiuni decat ortodoxa sa participe la discutii, mai mult, in profilul utilizatorului exista optiunea de a specifica confesiunea. De ce credeti ca exista aceasta optiune, daca nu s-a dorit ca protestantii sa participe si ei la discutii ?

Logica dumneavoastra cu "ce cauta" este extrem de periculoasa. Impinsa la extrema, ea poate usor deveni "ce cauta protestantii intr-o tara ortodoxa".
Daca va iutati in partea de sus a paginii scrie foarte clar: CRESTINORTODOX FORUM!!! ALTE EXPLICATII NU SUNT NECESARE, CRED, PT. O PERSOANA CU UN NIVEL MINIM DE INTELEGERE. Faptul ca permite participarea celor de alte confesiuni la discutii se inscrie in spiritul de toleranta al ortodocsilor, spirit care este mai putin intalnit la protestanti. Logica mea este una fireasca: cu ce intentii sunt protestanti pe un forum CRESTINORTODOX? La extrema o impingeti dumneavoastra si asta pt ca noi, ortodocsii, v-am permis acest lucru. Noi am acceptat materiale de la protestanti, am stat de vorba cu ei, in schimb, putini protestanti accepta carti de la ortodocsi, iar in discutiile cu UNII dintre ei, numai ei cred ca au dreptate. Discriminarile nu le fac ortodocsii, ci UNII protestanti. Repet intrebarea, sa fiu inteleasa: Cu ce scop se afla protestantii pe acest FORUM CRESTIN ORTODOX (DENUMIREA OFICIALA)? Oricum nu impartasim aceleasi idei, iar de preluat ceva din invataturile ortodoxe, nici vorba! Cred ca doriti sa ne aratati ca si aici, unde predomina clar ortodocsii, va puteti impune.
__________________
Domnul este ajutorul meu, nu ma voi teme de ce-mi va face mie omul.(Psalmul 117)

Last edited by dalia11; 08.07.2010 at 00:43:54.
Subiect închis

Tags
doamne ajuta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 02:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 18:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 30.10.2010 00:55:46
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 02:20:01
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 02:00:06