Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2011, 03:16:34
Ionut88 Ionut88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 7
Implicit Nevoie de un sfat.

Sincer sa fiu nici nu stiu cu ce sa incep. Daca gresesc unde postez rog un admin sa mute postul la sectiunea care trebuie.
Am intrat aici pentru a posta din mai multe motive. Am fost candva foarte aproape de Biserica,Preotii si din toate forumurile posibile eu cred ca aici voi gasi un ajutor.
Sunt un fost Seminarist si am multe probleme la ora actuala.
Nu stiu cum sa incep dar orice sfat m'ar ajuta.
Am facut Seminarul Teologic si Scoala de Cantareti Bisericesti.
Apoi am dat la Facultatea de Teologie dar am renuntat din cauza banilor.
Intre timp am fost plecat prin Spania unde am luat o teapa de 700 de euro bani imprumutati de la cineva.
Am venit acasa. Am apucat pe drumul cazinourilor unde am pierdut o suma de 4 milioane. Am luat ceva din aur si am bagat la amanet ca sa fac banii astia 4 milioane de i+am pierdut. Acum fratele meu a vazut si mi+a cerut sa scot aurul si sa il dau inapoi altfel nu stiu ce o sa se aleaga de mine. Duc o viata fara rost ma gandesc uneori si la moarte.
Parintii nu mai cred in mine , toti spun ca sunt oaia neagra ca eu nu sunt in stare de nimic ca nu sunt bun de nimic. Este adevarat dar nici ei nu ma ajuta. Sunt coonstient ca nu fac bine.
Am nevoie de ajutor. Nu stiu ce sa mai fac. Am nevoie de banii astia urgent , nu stiu ce sa fac de unde sa iau, ce pot sa fac eu in cazul acesta?
Cel mai rau ma doare ca m-am indepartat de Dumnezeu nu ma mai duc la Biserica de rugat nu ma mai rog, am cazut in foarte multe pacate mie sila de mine nu ma mai suport am facut pe mama sa sufere prietena la fel fratii la fel. Nu stiu ce sa ma mai fac. Imi este frica sa nu ma apuce o nebunie sa mi se puna un gand negru si sa ma omor. As face si mai mult rau ca toti ma iubesc mult dar eu sunt un nenorocit. Va rog din suflet sa nu luati in ras ceea ce va spun si sper ca cineva ma va ajuta cu un sfat Dumnezeu e sus stiu ca ma iubeste dar sper ca nu m-a parasit. Va rog ajutati-ma. Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2011, 07:31:17
adamaria adamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 1
Implicit increderea in dumnezeu

nu dispera, ionut, ai incredere in Dumnezeu, roaga-te sa iti lumineze calea, ai incredere, intoarce fata catre CEL DE SUS, vei fi calauzit, roaga-te fierbinte, am un copil in situatia ta, ionut, ma rog la DUMNEZEU
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2011, 08:20:57
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Pune-ti nadejdea in Hristos, roaga-te Lui ca unui Stapan Bland si spune-I toate problemele tale. Mergi la un preot bun, spovedeste-te si cauta sfat.
Tine mintea in iad si nu deznadajdui!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.02.2011, 08:31:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Caută să cânți undeva, la o strană sau într-un cor. La urma urmei, este meseria ta: pentru asta te-ai pregătit.
Dacă nu găsești, ia în considerare unul sau doi ani de militărie. Mergi la un comisariat și vezi ce ți se oferă. Solda nu e formidabil de mare, dar ți-ar permite să pui banii la loc și un pic de pregătire militara plus o viață ordonată ți-ar prinde bine. Succes !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2011, 10:30:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Incearca sa reintri pe fagasul normal pe care il abandonasesi din lipsa de bani. Du-te din nou la duhovnicul pe care il aveai, la bisericile pe care le frecventai, vorba lui Mihnea, incearca sa mai canti la biserici, ca poate faci rost de niste bani... Presupun ca mergeai la biserica Sfanta Ecaterina. Eu am trecut pe acolo de ziua celor trei ierarhi, am sarutat moastele si am citit acatistul sfintilor, rugandu-ma pentru un serviciu. Si a doua zi, am primit un telefon neasteptat de la cine nu ma gandeam, cu o oferta de munca.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.02.2011, 11:13:10
dalia11 dalia11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Draga Ionut,
Daca poti constientiza starea in care te afli si cauti ajutor, nu esti pierdut. Ai fost odata apropiat de Dumnezeu, daca ai fost la Seminar. Incearca sa te apropii din nou. Poate au fost incercari pt. tine, cu rostul de a te apropia si mai mult de Dumnezeu. Prin astfel de incercari au trecut si Sfintii Parinti. Citeste cartea Parintelui Siluan Athonitul "Intre iadul deznadejderii si iadul smereniei". Vei vedea acolo ce ispite mari a avut acest parinte si unde a ajuns apoi. Nu te lasa biruit. Roaga-te, mergi la biserica si las-o pe mama ta sa te ajute. Ea te iubeste si sufera mult. Poate nu stie sa se faca inteleasa, dar poti conta pe dragostea ei. Incearca sa te apropii de Dumnezeu si toate se vor rezolva de la sine. "Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu, si toate celelalte se vor adauga voua". Toate cele bune! Pace si liniste sufleteasca iti doresc!
__________________
Domnul este ajutorul meu, nu ma voi teme de ce-mi va face mie omul.(Psalmul 117)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.02.2011, 16:26:38
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionut88 Vezi mesajul
Cel mai rau ma doare ca m-am indepartat de Dumnezeu nu ma mai duc la Biserica de rugat nu ma mai rog, am cazut in foarte multe pacate mie sila de mine nu ma mai suport am facut pe mama sa sufere prietena la fel fratii la fel.
E o concepție greșită, ”Am păcătuit, nu mă mai rog.”. Trebuie să te rogi dacă ai căzut, altfel cu să te ridici?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.02.2011, 16:55:16
Ionut88 Ionut88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 7
Implicit Va multumesc.

Va multumesc din suflet la toti si Dumnezeu sa va ajute si va doresct multa sanatate la toti.
Am incercat si in armata, chiar la o academie militara, pasiunea mea fiind si calculatoarele.
Am facut toate demersurile pana la fisa medicala unde am fost respins din cauza unei probleme la urechea stanga care o am de mic dar nu stiam ca e asa de grava si anume, timpanul perforat. Am plans foarte mult si in aceea zi mai ales ca a fost ultima vizita medicala cea la orl si am luat respins. Atunci m-am operat la nas pentru deviatie de sept, si urma sa mai fac operatie la ureche ca sa pot da anul acesta din nou. Dar a venit plecarea in Spania unde am crezut ca e ca o salvare pentru mine si pentru viitorul meu dar nu a fost asa a fost o pacaleala, o experienta, poate Dumnezeu a vrut asa. Am ramas si neoperat , pot spune ca am terminat scoala de cantareti intr-o ureche si cu media 10. Multa lume spune ca am o voce frumoasa dar eu tot consider ca nu este asa. Acum trebuie sa fac operatia aceasta ca sa scap si de problema asta care mi.a dat peste cap una din dorintele mele de mic.
Ajutorul meu va veni de la Dumnezeu numai ca trebuie sa il caut din nou , si sa il gasesc. Va multumesc inca o data pentru sfaturi. Sa va ajute Dumnezeu in viata si multa sanatate. O sa raman cu voi pe forum sa va mai zic ce am mai facut. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.02.2011, 16:58:15
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionut88 Vezi mesajul
Sincer sa fiu nici nu stiu cu ce sa incep. Daca gresesc unde postez rog un admin sa mute postul la sectiunea care trebuie.
Am intrat aici pentru a posta din mai multe motive. Am fost candva foarte aproape de Biserica,Preotii si din toate forumurile posibile eu cred ca aici voi gasi un ajutor.
Sunt un fost Seminarist si am multe probleme la ora actuala.
Nu stiu cum sa incep dar orice sfat m'ar ajuta.
Am facut Seminarul Teologic si Scoala de Cantareti Bisericesti.
Apoi am dat la Facultatea de Teologie dar am renuntat din cauza banilor.
Intre timp am fost plecat prin Spania unde am luat o teapa de 700 de euro bani imprumutati de la cineva.
Am venit acasa. Am apucat pe drumul cazinourilor unde am pierdut o suma de 4 milioane. Am luat ceva din aur si am bagat la amanet ca sa fac banii astia 4 milioane de i+am pierdut. Acum fratele meu a vazut si mi+a cerut sa scot aurul si sa il dau inapoi altfel nu stiu ce o sa se aleaga de mine. Duc o viata fara rost ma gandesc uneori si la moarte.
Parintii nu mai cred in mine , toti spun ca sunt oaia neagra ca eu nu sunt in stare de nimic ca nu sunt bun de nimic. Este adevarat dar nici ei nu ma ajuta. Sunt coonstient ca nu fac bine.
Am nevoie de ajutor. Nu stiu ce sa mai fac. Am nevoie de banii astia urgent , nu stiu ce sa fac de unde sa iau, ce pot sa fac eu in cazul acesta?
Cel mai rau ma doare ca m-am indepartat de Dumnezeu nu ma mai duc la Biserica de rugat nu ma mai rog, am cazut in foarte multe pacate mie sila de mine nu ma mai suport am facut pe mama sa sufere prietena la fel fratii la fel. Nu stiu ce sa ma mai fac. Imi este frica sa nu ma apuce o nebunie sa mi se puna un gand negru si sa ma omor. As face si mai mult rau ca toti ma iubesc mult dar eu sunt un nenorocit. Va rog din suflet sa nu luati in ras ceea ce va spun si sper ca cineva ma va ajuta cu un sfat Dumnezeu e sus stiu ca ma iubeste dar sper ca nu m-a parasit. Va rog ajutati-ma. Doamne Ajuta.
Draga Ionut,
Fie ca bunul Dumnezeu sa ia aminte la incercarea ta de a te intoarce.La moarte nu te gandi ca la o scapare de responsabilitatile si presiunile lumesti.Gandul mortii trebuie sa aduca pocainta: azi sunt, maine cine stie?,trebuie sa ascult de Dumnezeu cat inca mai sunt viu, ca dincolo ce ma fac??.
Roaga-te cum poti.Aseaza-te in genunchi in fata unei icoane si spune-I Lui ce ai pe suflet, tot neacazul tau.Se bucura Dumnezeu cand sufletele se intorc la El, e milostiv si ingaduitor, asa ca primeste pocainta fiecaruia, atata timp cat e facuta cu inima curata si sincera:).
Asemenea cauta o biserica, unde sa te spovedesti si impartasesti.Cere sfatul si indrumarea unui duhovnic, fiindca prin el Dumnezeu iti vorbeste si iti da sfatul cel mai bun.
Maica Domnului e Grabnic Ajutatoare, asculta rugaciunile tuturor si pe toti ne ocroteste.Imposibil sa nu te ajute.

Sa ne auzim cu bine si sa fii sanatos!
Doamne ajuta si spor in rugaciune!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.02.2011, 17:23:20
Dobra Daniela Dobra Daniela is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.11.2010
Mesaje: 70
Implicit cu drag

ionut, iti spun din proprie experienta, ca daca iti vei gasi un duhovnic, te vei spovedi si impartasi,si daca vei urma sfaturile acelui duhovnic, totul o sa se rezolve. si eu am trecut prin experiente traumatizante ceva vreme in urma. apoi, prin indreptarea, sau macar incercarea de a-mi indrepta viata, credinta si iubirea, m-au ajutat foarte mult. sa nu deznadajduiesti si sa te duci la un duhovnic! Dumnezeu te va ajuta si iti promit chiar ca totul se va rezolva!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat Nico11 Pocainta 2 06.04.2011 19:58:27
am nevoie de un sfat mariuca92 Homosexualitatea 91 26.04.2010 18:01:53
am nevoie e un sfat luminitam Generalitati 36 08.09.2009 15:29:03
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 01:08:32