Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.07.2015, 10:26:53
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit intamplari adevarate si minuni ce ni s.au intamplat

De mult am ramas marcata de o intamplare ce a avut loc si simt nevoia sa o spun si poate sa mai aud daca sa intamplat si altcuiva in viata minuni,intamplari miracole adevarate!Dupa ce m.am casatorit multi ani nu am ramas insarcinata,prin indelungi drumuri la spital si multe analize incercari de a face ceva...mi sa pus diagnosticul ca nu voi fi mama niciodata!Atunci totul sa prabusit pe mine,dupa o perioada cand mi.am revenit am mers la duhovnicul meu m.am spovedit si pastram legatura,citind pe net,cautam sa fac ceva pentru mine sa se poata schimba ceva,am gasit multe marturisiri despre Sfantul Nectarie,vindecari de boli grele,ajutor in casatori dar si in a face copii!Am zis sa incerc si eu ca e ultima mea speranta!Am inceput a tine post miercurea si vinerea si sa citesc acatistul sSfantului in ficare zi!Dupa o perioada de circa 2 luni ma simteam foarte rau,si am decis sa merg la spital sa vad ce mi se intampla,poate aveam o anemie,cadere de calciu s.au poate ceva mai grav!Dar nu.....analizele au confirmat faptul ca sunt insarcinata!Cu adevarat o mare minune pentru mine,sarcina a decurs bine si am adus pe lume o fetita care de cate ori o privesc nu imi vine sa cred!Minunile exista,din pacate cel putin eu,cad in deznadejde foarte repede in loc sa fiu tare si sa fiu optimista,as vrea sa mai am.puterea sa pot citi din nou Acatistul Sfantului in fiecare zi,dar nu pot ganduri urate si negative imi inunda capul si ceva ma impiedica sa fac aceat lucru!Da.mi doamne putere si rabdare,si lumineaza.mi mintea si sufletul sa vad lucrurile bune din viata mea!

Last edited by florentina2014; 10.07.2015 at 10:28:54.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.04.2020, 03:46:29
Cameliatg Cameliatg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2020
Mesaje: 4
Implicit Sfantul Iuda Tadeu

Si pe mine m- a ajutat foarte mult Sf Nectarie, dar si sfntul Efrem. Dar astazi as vrea sa va spun despre Sf Iuda Tadeu care m-a ajutat de cate ori am avut nevoie. Una dintre dorintele mele a fost sa se intoarca la mine fostul meu iubit si desi parea imposibil acest lucru in momentul respectiv Sf Iuda Tadeu m-a ajutat si mi-a indeplinit destul de repede dorinta si pe aceasta cale as vrea sa i multumesc pt ca este mereu alaturi de mine. Rugaciunea pe care am facut-o eu se numeste novena pt Sf Iuda Tadeu si am spus-o timp de noua zile consecutiv cu o lumanare aprinsa si am lasat in fiecare zi cate 10 copii ale acestei rugaciuni in biserica. Va las aici rugaciunea. Toate cele bune!



Novena la Sf. Apostol Iuda Tadeu
Iuda, "nu al lui Iscariot" - dupa cum se grabeste sa precizeze evanghelistul Ioan (Ioan 14,22) - este ultimul pe lista apostolilor, inainte de nefericitul sau omonim. El este supranumit "Tadeu", adica "Inimosul, curajosul, omul cu pieptul tare" (Hadi = piept, in sens figurat). Cel care a purtat acelasi nume cu tradatorul lui Isus este chiar "fratele" Domnului si al lui Iacob, in intelesul de ruda foarte apropiata. Dupa o alta insemnare a lui Eusebiu, Iuda Tadeu ar fi mirele din Cana Galileei, la a carui nunta Cristos a savarsit prima sa minune -cea a schimbarii apei in vin; gradul foarte apropiat de rudenie explica prezenta lui Isus la aceasta nunta. (Continuare...)

Patronaj: Sf. Apostol Iuda Tadeu este patronul cauzelor pierdute si situatiilor disperate. Se bucura de o veneratie deosebita in cadrul americanilor novena in cinstea Sf. Iuda Tadeu fiind cea mai populara in Statele Unite ale Americii. Exista mai multe site-uri si bloguri dedicateunul din cel mai interesant fiind cel al parintelui Michael (SUA) cu numeroase si impresionante marturii ale celor care au facut in mod repetat (asa dupa cum subliniaza chiar parintele Michael) aceasta frumoasa novena.
In cadrul novenei la Sf. Iuda Tadeu se va recita in fiecare zi - o data rugaciunea la Sf. Apostol Iuda Tadeu si de sase ori a doua sectiune de rugaciune a novenei.
Rugăciune la Sfantul Apostol Iuda Tadeu
Preasfinte apostole Iuda Tadeu, slujitor credincios, ucenic și prieten al lui Isus, Biserica te cinstește și te cheamă pretutindeni în ajutor, în mod deosebit în situațiile cele mai grele , când nu se întrevede nici o rezolvare.
Roagă-te pentru mine căci sunt atit de singur și de neajutorat. Folosește puterea care ți s-a dat de a interveni grabnic atunci când totul pare pierdut; dă-mi ajutor în toate nevoile, necazurile și suferințele vieții și mai ales în aceasta strâmtorare în care mă aflu acum ………………., ca să-l laud pe Dumnezeu impreună cu tine și cu toți sfinții în vecii vecilor.
Nu voi uita , Sfinte Iuda Tadeu, binefacerile tale , ci iți voi fi pururi recunoscător, cinstindu-te ca pe apărătorul meu iubit. Amin.
NOVENA CĂTRE SFANTUL APOSTOL IUDA TADEU
(Această rugăciune (sectiune a novenei) trebuie făcută de 6 ori pe zi pentru 9 zile consecutive, lăsând in mod optional o copie în biserică în fiecare zi).
Preasfânta Inimă a lui Isus să fie adorată și iubită în toate altarele în vecii vecilor! Amin.
Preasfânta Inimă a lui Isus să fie onorată și mărită acum și pentru totdeauna! Amin.
Sfînte Iuda Tadeu roagă-te pentru noi și ascultă-ne rugaciunile!
Binecuvantată să fie Sfânta Inimă a lui Isus!
Binecuvantată să fie Imaculata Inimă a Mariei!
Binecuvântat să fie Sfântul Iuda Tadeu în toata lumea pentru totdeauna!
O, Sfinte Iuda, Apostol și Martir, mare în virtute și bogat în miracole, ruda apropiata a lui Isus Cristos, mijlocitor credincios pentru toți care te cheamă în ajutor în timp de nevoie, la tine apelez din toata inima și te rog cu umilință (se spune cererea)………………………
Ție Dumnezeu ți-a dat puteri așa de mari ca să-mi fii ajutor.
Ajută-mă în cerința mea prezentă și urgentă. Drept compensație promit să te fac cunoscut și invocat de alții.
Sfinte Iuda roagă-te pentru noi toți care-ți cerem ajutor. Amin.
Tatăl Nostru ... , Bucură-te Mărie ... , Slavă Tatălui ... (de 3 ori).
O, mărite Apostol, Sfinte Iuda Tadeu, rudă a lui Isus și a Mariei, te salut prin intermediul Preasfintei Inimi a lui Isus. Prin Inima Lui îl măresc și îi mulțumesc lui Dumnezeu pentru harurile cu care te-a înzestrat.
Stau umilit în fața ta și te rog din inimă să mă privești cu compasiune. O, nu-mi disprețui rugăciunile. Nu-mi înfrânge încrederea în tine. Ție Dumnezeu ți-a dat privilegiul de a ajuta omenirea în cele mai disperate probleme. O, vino în ajutorul meu ca sa măresc binecuvântările lui Dumnezeu.
Toata viața iți voi fi recunoscator și te voi urma cu credintă pâna iti voi putea mulțumi în Rai. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare