Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.01.2010, 10:58:31
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Codul lui Oreste

Nu vreau sa dau nastere unor polemici care oricum nu aduc pace, dar vreau sa va rog, pe cei care aveti posibilitatea, sa urmariti diseara in reluare emisiunea care a fost aseara.
Nu sunt un pasionat al emisiunilor lui, dar aseara am nimerit una dintre acele emisiuni cu care toti avem ceva in comun. S-a vorbit despre secretele de la Fatima (pe care ani in sir mi-am dorit sa le aflu, iar de curand se pare ca au fost in sfarsit dezvaluite, si doar unul a mai ramas sa se infaptuiasca, intrucat celelalte doua au avut deja loc) s-a vorbit despre multele aparitii filmate ale Sf. Fecioare, s-a vorbit despre zecile de imagini ale icoanelor sau statuilor care plang cu mir sau lacrimi de sange, s-a vorbit despre cele 7 biserici crestine care vor ramane (conform proorocirilor cunoscute si pe forumul nostru), si multe, foarte multe lucruri deosebite s-au mai spus. In acelasi timp veti avea posibilitatea sa aflati si alte surse de unde va puteti documeta in acest sens.
Nu va cere nimeni sa acceptati mai mult decat vrea sufletul vostru sa accepte. Doar sa va spuneti "Doamne, ajuta-ma sa inteleg si sa fac dupa voia Ta, alunga ura si rautatea din sufletul meu si da-mi intelepciunea Adevarului Tau!" Nu vreau sa va inversunati din nou impotriva celorlalte biserici care NU sunt ortodoxe. NU vreau sa spuneti ca acele minuni vin de la diavol si nu de la Dumnezeu. Goliti-va sufletul de rautate si acceptati faptul ca in toata lumea asta traiesc oameni ca si noi, si care au aceleasi drepturi si aceeasi trecere catre dragostea Tatalui Ceresc.

Dumnezeu sa ne ajute pe toti si sa ne lumnieze.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2010, 12:13:56
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Am vazut si eu o parte din emisiune si merita vazuta.
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2010, 14:20:51
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Cu adevarat foarte bine realizata si revelatoare aceea emisiune de aseara de pe B1 a lui Oreste ,merita vazuta ....
Doamne ajuta!
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2010, 14:40:12
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu am vazut aceasta emisiune, dar am vazut alte editii si m-am infiorat. daca se vorbeste despre dreapta credinta este bine. daca se vorbeste despre dreapta credinta laolalta cu cateva rataciri, trebuie sa ne punem intrebarea intai daca merita si mai ales daca putem sa trecem prin ceva mocirla pentru a ajunge la o farama de adevar. exista multe alte locuri unde adevarul il gasim intreg. ajunge mocirla din sufletul nostru, nu mai avem nevoie si de altceva. cat despre cele 7 biserici care vor dainui pana la sfarsit, cred ca lumea se grabeste putin aici.. este o talcuire care nu stiu de unde a venit, insa lumea o imbratiseaza cu o viteza cel putin indoielnica, cand de fapt trebuie sa ne apropiem de profetii cu un duh smerit. daca nu am ajuns la smerenie, sa incercam sa fim mai cumpatati si sa nu ne repezim spre cele ce sunt prea inalte, pentru a nu ne fugi micul scaunel pe care l-am cladit sub picioarele noastre.
despre "minunile" de la catolici, am o singura intrebare. de ce sunt atat de diferite de ale noastre? diferite ca manifestare, la asta ma refer. nu vreau sa ma arunc la afirmatii grele, am pus doar aceasta intrebare.
constat cu durere ca din nou se confunda dragostea fata de frati cu imbratisarea invataturilor diavolesti. intr-un secol in care nu mai exista dragoste, aparent acest cuvant este "pe toate gardurile". Sa ne pazeasca Dumnezeu si Maica Domului!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2010, 14:46:08
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Imi permit sa va recomand si eu emisiunea "Trenul vietii" din 25 decembrie 2009. Mie mi s-a parut foarte intersanta, un margaritar in balastul emisiunilor de la tv din seara de Craciun.
Aici gasiti inregistrarea: http://saccsiv.wordpress.com/2009/12...exandra-corbu/

Daca stie cineva unde se poate gasi pe net o inregistrare a emisiunii lui Oreste, va rog sa imi spuneti si mie.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2010, 14:47:04
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

wow! superb! ma bucur mult ca ai pus aceasta emisiune aici, mie mi-a fost frica sa nu iasa prea multe reactii adverse. Dumnezeu sa iti ajute!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2010, 17:01:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din profetiile mai putin cunoscute ale sfintilor (II): “Noi alegem crucea!”
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2010, 17:12:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Serafim de Sarov, calauza catre vesnicie
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.01.2010, 17:17:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
despre "minunile" de la catolici, am o singura intrebare. de ce sunt atat de diferite de ale noastre? diferite ca manifestare, la asta ma refer. nu vreau sa ma arunc la afirmatii grele, am pus doar aceasta intrebare.
constat cu durere ca din nou se confunda dragostea fata de frati cu imbratisarea invataturilor diavolesti. intr-un secol in care nu mai exista dragoste, aparent acest cuvant este "pe toate gardurile". Sa ne pazeasca Dumnezeu si Maica Domului!
Si eu mi-am pus aceeasi intrebare si nu am gasit raspuns.
Inteleg, daca nu vrei sa-ti expui opinia.. dar cand vei fi pregatit, abia astept sa aflu. :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.01.2010, 18:46:38
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi cer iertare pentru faptul ca n-am fost updatat la programul recent modificat de pe B1. De fapt nu aseara trebuia sa fie programata emisiunea in reluare, ci in seara asta. Intre timp am fost plecat si n-am mai putut reveni cu "erata".


Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
(...)despre "minunile" de la catolici, am o singura intrebare. de ce sunt atat de diferite de ale noastre? diferite ca manifestare, la asta ma refer. nu vreau sa ma arunc la afirmatii grele, am pus doar aceasta intrebare.
constat cu durere ca din nou se confunda dragostea fata de frati cu imbratisarea invataturilor diavolesti. intr-un secol in care nu mai exista dragoste, aparent acest cuvant este "pe toate gardurile". Sa ne pazeasca Dumnezeu si Maica Domului!
Daragul meu andrei, tu incerci sa scoti in evidenta exact acel lucru de care ma temeam eu. Omule, incearca in adancul inimii tale sa de detasezi de doctrina insusita si lasa doar inima si rugaciunea ei sa te lumineze. Pentru Dumnezeu, nu va mai inversunati, fratilor, unii impotriva celorlalti. NU suntem noi in masura sa judecam mai mult decat propria noastra persoana! Nu mai cautati sa cartiti sau sa minimalizati anumite lucruri numai fiindca nu apartin strict bisericii noastre ortodoxe. Dumnezeu ofera sansa si fiului risipitor, sau poate mai ales lui. Putem sa ne rugam infinit mai mult decat ei, putem sa tinem posturi de zeci de ori mai lungi si mai severe ca ale lor, daca avem inima impietrita de rautate, ajungem sa-L maniem pe Dumnezeu mai mult chiar decat o fac cei care se ostenesc mai putin cu dogmele, dar sunt mai iubitori fata de intreaga creatie a lui Dumnezeu!
Urmareste, te rog, in aceasta seara emisiunea si fereste-te sa iubesti printre "virgule" (daca vei vedea emisiunea vei intelege ce spun, daca nu, iti voi raspunde altadata!).
Poate am fost acuzat ca nu sunt intru-totul de acord cu anumite idei ale unor sfinti parinti, recunoscuti pentru darul lor duhovnicesc. Dar daca le reprosez ceva, este doar aceasta: ura, inversunarea, trufia, rautatea cu care vorbeau (unii mai vorbesc inca, iar daca as fi vrut vreodata sa fac ceva sa putem fi auziti pentru salvarea Romaniei, aici as fi lovit la modul cel mai dureros cu putinta, pentru ca Preafericitul Daniel sa nu se mai complaca in lipsa de decizii).
Si stiti ce este foarte curios? De doua zile m-a dus nevoia departe de casa, iar astazi am participat la Sf. Liturghie undeva intr-o comuna din jud. Bacau (Asau). Am descoperit un preot batran si bolnav cu un har extraordinar. Rar mi-a fost dat sa aud o predica atat de profunda si miscatoare. Parca-mi citea gandurile, si singurile tristeti legate de biserici, au fost pentru cei care-au parasit Sf. Biserica pentru niste confesiuni care n-au nimic in comun cu voia Lui Dumnezeu si cu ceea ce Dumnezeu numeste "Biserica". Dar era tristete, nu acuzare, nu condamnare, nu etichetare ca erezie. Si am vazut in inima lui o dragoste imensa pentru tot omul amagit si ratacit. Si mi-am spus ca, desi marea majoritate fac referiri stricte la celelalte biserici si se inflacareaza cu fiecare minut ce trece, umplandu-se de marine de sine vazand cati casca gura sa-l asculte vorbindu-i de rau pe ceilalti, acesta era oarecum ciudat prin dragostea si smerenia lui.
Nu cu bata poti indrepta omul, nu cu orgolii daspre cat de puternica este credinta ta in comparatie cu-a lui; nu cu parerea deja formata ca Dumnezeu te iubeste mai mult decat pe ceilalti intrucat doar tu ii faci cu adevarat voia! Ci cu iubire pentru ceilalti, cu puterea exemplului si cu smerenie pentru propriile noastre pacate, care nu-s deloc putine!
Doamne lumineaza-ne si intelepteste-ne sa cunoastem Adevarul Tau!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre emisiunea si cartea lui Oreste? alexdu Generalitati 47 22.01.2013 11:22:31
Oreste Teodorescu Andrei B. Generalitati 33 28.07.2011 09:15:26
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 23:25:04
Codul lui Da Vinci... anyyacory Despre Biserica Ortodoxa in general 99 09.07.2008 09:28:39