Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.09.2007, 20:47:40
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

depinde ce fel de ruda, pt. si Sf. Ioan Iacob Hozevitul mai are nepoti
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.09.2007, 08:36:31
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar Sf. Ioan Rusul? tare il iubesc..iubesc atat de mult viata lui si acel minunat stih din acatsit:
"Bucura-te Sfinte Ioane si pregateste-ne sa ne bucuram dimpreuna cu tine in Rai"
cuprinde atata dragoste...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.03.2009, 14:42:52
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Pe mine personal ma ajutat foarte mult cînd aveam o problemă mă rugam cu credință și orce ceream mi se îndeplinea mai ales cîte minuni a făcut cu mine !îi simțeam căldura Părintească Harul .Asta a fost acum 7 ani păcat că mi-am pierdut evlavia la Sfinția sa și îmi mai aduc cîteodată aminte de sfinția Sa dar am să merg curînd cum mă fac bine pt că de curînd m-am operat
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.03.2009, 15:41:48
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

sincer cand am vazut o poza cu ramasitele pr ilie era sa cad de pe scaun..baga frica in om sincer.
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.03.2009, 16:02:01
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Știu toată viața Părintelui am fost acolo la capelă o știu și pe fiica sa Sabina care din păcate a murit acum 3 ani ,așadar a fost un Sfînt al închisorilor ce a suferit mult , muncă silnică încercat foarte mult .De cîte ori mă duceam la sfinția Sa aveam norocul să găsesc cripta deschisă nici nu am cuvinte să scriu ce simțeam cînd îi sărutam dreapta .Vizavi de Preoții de mir (cu -har) aș vrea să scriu 2 experiențe frumoase legate de Duhovnici și să știți cît de minunat este Dumnezeu prin Sfinții săi! Întîmplător și nu am fost la2duhovnici -la care aș vrea să le aduc un omagiu .Evident că aveam un singur duhovnic, le-am cunoscut nu la acelaș interval de timp dar aș vrea să-i pomenesc pe amîndoi. Au fost Preoți de mir dar cu har !un exemplu așa cum afost și Părintele Ilie Lăcătușu.Preotul Ilie Ioan de la bierica Sfînta Vinere -militari și Părintele Ștefan-monah-biserica CeaușRadu .Acești oameni m-au susținut mult în viată pt că Pr Ilie avea și alte calități -avea multă răbdare , dragoste în slujba oamenilor milă compasiune și mai ales profesionalism .Cînd îmi dădea un sfat mi-l dădea din suflet -și mai ales liturghiile ,acatistele pe care le dădeam simțeam ajutorul rugăciunii sale -(harul său)desigur ,îmi aduc mereu aminte la greu.Pr Ștefan era la fel de blînd dar fiind călugăr ca mirean era mai greu A fost pt mine mentor ! a murit acum 7 luni -la fel nu am știut-pt că eram cu lucrarea de dilpomă-(am stat pț la Sfinția sa dar mai mergeam pe la biserica unde slujea - era bolnav , (bătrîn) Avea de asemenea multe daruri . Nu știu dacă o să mai am parte de duhovnici ca ei poate sigur pt că nu am știut să-i prețuesc !O spun pt cei ce au un astfel de duhovnic să-l prețuească! .Poate că unii ignoră acest mesaj dar poate o să fie de folos pt alții . nici nu am cum să le mulțumesc vreodată și nu am să-i uit , pt simplu motiv că au fost Preoți adevărați dar cu har?? poate că au știut cu adevărat ce înseamnă să fii înainte de toate Om și și-au însușit cu dragoste această misiune apostolat
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.03.2009, 18:40:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce usor se declara in ziua de astazi faptul ca cineva e sfant. Probabil ca aceasta lejeritate in declaratie vine din faptul ca nu se mai cunoaste ce inseamna sa fii sfant. Si cazul parintelui Lacatusu, un caz mediatizat foarte mult, nu a durat decat putin timp. Oameni care in loc sa alerge la Biserica sa primeasca vindecare, alegeau sa mearga intr-un cimitir, sa se atinga de un cadavru, socotit moaste, si sa plece usurati ca s-au vindecat.

Pentru cei care nu stiu: "Pe la inceputul anului 2000, o descoperire a bulversat linistea cimitirului Giulesti-Sarbi, de la capatul tramvaiului 44. Familia Lacatusu s-a gandit sa-l deshumeze pe parintele Ilie, fost preot, decedat in anul 1983. Mare minune, fostul preot se mumificase. Sperand intr-o viata usor imbunatatita, rubedeniile l-au proclamat sfant..." (Jurnalul National)
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...imentului.html

Pentru mai multa luminare, nu orice trup neputrezit e semn de sfintenie. Mie personal, nu-mi pare a fi ceva adevarat in acest caz. Totul e bazat pe zvon si cum pentru omul de astazi acest lucru e foarte important, mai important decat ce sustine Biserica, face un schimb radical: nu mai merge in Biserica sa primeasca vindecare, merge la niste asa zise moaste, care nu cer efort, dar care dau vindecare la orice problema. Imi pare a fi o mare ratacire. Pana una alta, oameni merg in Biserica, semn ca e ceva adevarat aici, pe cand la locul unde e inmormantat parintele Lacatusu, a ajuns sa nu mai fie prezenta decat familia. Deci, minuni de cateva zile. Asteptam sa mai vina presa, televiziunea, sa faca mai "lucrator" trupul parintelui. E de ajuns un reportaj, ca s-ar relua cozile de alta data de la cimitir. Of, ce saraci am ajuns, credem mai usor minciuna decat adevarul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.03.2009, 18:02:14
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ce usor se declara in ziua de astazi faptul ca cineva e sfant. Probabil ca aceasta lejeritate in declaratie vine din faptul ca nu se mai cunoaste ce inseamna sa fii sfant. Si cazul parintelui Lacatusu, un caz mediatizat foarte mult, nu a durat decat putin timp. Oameni care in loc sa alerge la Biserica sa primeasca vindecare, alegeau sa mearga intr-un cimitir, sa se atinga de un cadavru, socotit moaste, si sa plece usurati ca s-au vindecat.

Pentru cei care nu stiu: "Pe la inceputul anului 2000, o descoperire a bulversat linistea cimitirului Giulesti-Sarbi, de la capatul tramvaiului 44. Familia Lacatusu s-a gandit sa-l deshumeze pe parintele Ilie, fost preot, decedat in anul 1983. Mare minune, fostul preot se mumificase. Sperand intr-o viata usor imbunatatita, rubedeniile l-au proclamat sfant..." (Jurnalul National)
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...imentului.html

Pentru mai multa luminare, nu orice trup neputrezit e semn de sfintenie. Mie personal, nu-mi pare a fi ceva adevarat in acest caz. Totul e bazat pe zvon si cum pentru omul de astazi acest lucru e foarte important, mai important decat ce sustine Biserica, face un schimb radical: nu mai merge in Biserica sa primeasca vindecare, merge la niste asa zise moaste, care nu cer efort, dar care dau vindecare la orice problema. Imi pare a fi o mare ratacire. Pana una alta, oameni merg in Biserica, semn ca e ceva adevarat aici, [COLOR=Red]pe cand la locul unde e inmormantat parintele Lacatusu, a ajuns sa nu mai fie prezenta decat familia.[/COLOR] Deci, minuni de cateva zile. Asteptam sa mai vina presa, televiziunea, sa faca mai "lucrator" trupul parintelui. E de ajuns un reportaj, ca s-ar relua cozile de alta data de la cimitir. Of, ce saraci am ajuns, credem mai usor minciuna decat adevarul.
eu am fost de doua ori la Sfantul Ilie Lacatusu.
Sotiei mele i s-a imbunatatit starea de sanatate de cand am fost la el (analizele ei sunt acum perfecte). Nasul meu a avut parte de o minune la Sfantul Ilie Lacatusu. A fost o minune. Nu stiu ce te face sa arunci astfel de cuvinte. Foarte multe minuni s-au intamplat acolo in cavoul parintelui. Sa incerci sa vorbesti si cu parintele Iustin Parvu sa vezi ce parere are despre Sfantul Ilie Lacatusu.
[COLOR=Red]Credema ca vorbesti in necunostinta de cauza. Daca ai sti cata lume vine acolo...chiar se formeaza "cozile de altadata" si astazi.[/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.03.2009, 18:03:39
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
eu am fost de doua ori la Sfantul Ilie Lacatusu.
Sotiei mele i s-a imbunatatit starea de sanatate de cand am fost la el (analizele ei sunt acum perfecte). Nasul meu a avut parte de o minune la Sfantul Ilie Lacatusu. A fost o minune. Nu stiu ce te face sa arunci astfel de cuvinte. Foarte multe minuni s-au intamplat acolo in cavoul parintelui. Sa incerci sa vorbesti si cu parintele Iustin Parvu sa vezi ce parere are despre Sfantul Ilie Lacatusu.
[COLOR=Red]Credema ca vorbesti in necunostinta de cauza. Daca ai sti cata lume vine acolo...chiar se formeaza "cozile de altadata" si astazi.[/COLOR]
scuzati greselile gramaticale de mai sus
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.03.2009, 18:48:23
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

L-am cunoscut si eu, un om mic de statura, cu înfatisare de ascet dar mai ales cu o structura total înduhovnicita, nu avea nimic lumesc în el, desi comportamentul nu era neaparat rezervat.

Cred ca într-adevar e sfânt. Dumnezeu sa ne binecuvinteze pentru rugaciunile lui.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.03.2009, 19:34:56
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Avem cu siguranta multi oameni care in fata Lui Dumnezeu suntSfinti..insa noi nu ne dam seama..cu siguranta aici se incadreaza si Valeriu Gafencu. Ne este greu sa credem ca in vremurile apocaliptice pe care le traim mai exista astfel de oameni...desi nu ar trebui..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sfantului Parinte ILIE LACATUSU teostancu Intamplari adevarate 9 15.06.2015 00:18:15
Acatistul Parintelui Ilie Lacatusu George.m Rugaciuni 5 04.11.2011 02:10:45
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 05:57:26
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47