Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 13.10.2014, 13:07:15
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acest om sfant a lui Dumnezeu a avut,printre multe altele,un mare dar,dupa cum se arata si in articol.Indiferent de piedici, de esecuri,de dureri fizice sau spirituale, a suferit totul in tacere dar nu a abandonat niciodata lupta cea buna, calcand pe urmele Mantuitorului.Este un dar al lui Dumnezeu, lucrat prin smerenie,cu care sfintii sai se invesmanteaza in fata unei lumi care, de foarte multe ori, i-a urat profund tocmai pentru aceasta atitudine a lor. Ca un gand in memoria sa, cand ma gandesc, cand mi-l imaginez pe Apostolul Ioan la dansul ma gandesc.Cred ca viata sa poate fi foarte bine caracterizata si prin cuvintele de final ale Apostolului Pavel din II Timotei 4.7-8. Sincere felicitari pentru determinarea pe care o pui in acest topic,este un frumos omagiu la adresa Parintelui Galeriu.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 13.10.2014, 13:22:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Redau versetele la care te-ai referit, ca să fie la îndemâna tuturor:
7. Lupta cea bună m-am luptat, călătoria am săvârșit, credința am păzit. 8. De acum mi s-a gătit cununa dreptății, pe care Domnul îmi va da-o în ziua aceea, El, Dreptul Judecător, și nu numai mie, ci și tuturor celor ce au iubit arătarea Lui.
Fără îndoială că i se potrivesc. Ca și altele. Eu îl asociam îndeosebi cu acesta: „Căutați întâi împărăția lui Dumnezeu și toate celelalte se vor adăuga vouă”. Împărăția lui Dumnezeu a fost, în mod evident, cea dintâi preocupare a sfinției sale, iar celelalte i s-au adăugat în urma acestei preocupări.

Întrebat fiind de cineva cum au dus-o – el și familia – în vremea foametei de după război, a răspuns că oamenii te țin în palmă dacă ești preot vrednic. Își rupeau mai curând de la gură ei, ca să nu fie lipsită familia preotului.

Un alt cuvânt, pe care îl repeta adesea, transpunându-l mereu în viață, era acesta: „Pe acestea să le facem și pe celelalte să nu le lăsăm”. În evidentă legătură cu cel de mai înainte, se îngrijea întâi de cele duhovnicești, dar fără a le ignora pe cele omenești. Avea o excepțională capacitate de a fi mereu cu gândul la Dumnezeu, în rugăciune neîncetată, și foarte prezent între oameni, pricepându-le cu multă agerime durerea sau nevoia pentru care îl căutau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 13.10.2014, 13:36:55
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Și aș mai adăuga ceva: Faptul că oameni de confesiuni diferite l-au iubit, unii considerându-l, iată, chiar sfânt, arată felul în care ar putea și ar trebui să se refacă unitatea Bisericii. Căci, fără a înceta să mărturisească Ortodoxia în cel mai curat mod, cunoscând foarte bine teologia și patristica, avea, în același timp, o dragoste și o bucurie a întâlnirii față de toți, indiferent de confesiune și chiar de religie.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 13.10.2014, 23:29:52
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Revenind la predica de ieri, este interesant felul în care tâlcuiește Părintele bulversantul cuvânt din Evanghelie „ca văzând să nu vadă și auzind să nu înțeleagă”. Părintele consideră că traducerea corectă ar fi: „că văzând nu văd și auzind nu înțeleg”:

Citat:
Pentru că și vederea, și auzul nostru sunt tulburate, căci purtăm povara păcatului și a bolii; și se îmbolnăvesc și ochii noștri, și urechile, și nu vedem totdeauna așa limpede, de clar. Mai adânc, înțelepții Părinți ai Bisericii ne grăiesc, vorbind despre simțuri, că au deschiderea lor, prin har. Căci harul curge de-a pururea, iar noi creștem în el. Și creștem și în privința simțurilor: de la simțiri trupești la simțiri duhovnicești. Și începem să pricepem duhovnicește; să vedem duhovnicește, să auzim duhovnicește.
Și, mai departe, că tot a vorbit Theo astăzi de focul mistuitor:
Citat:
Amintim iar momentul în care Moise, la Horeb, a văzut rugul care ardea și nu se mistuia, și a auzit glas ca din rug: “Moise! Moise!”. Dar rugul, un mărăcine, vorbește? Nu s-au deschis atunci urechile lui Moise auzului duhovnicesc?! Și chiar ochii lui văzului duhovnicesc, căci, privind rugul care ardea și nu se mistuia, căutând să înțeleagă, se minuna. Deci și văzul, și auzul lui se deschid altfel, la văz și auz cu duhul.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 19.10.2014, 15:49:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit Învierea fiului văduvei din Nain

A venit, iată, și ziua acestei prăznuiri, a cărei predică am atașat-o săptămâna trecută.

Înainte de orice comentariu, părintele ne cheamă către starea duhovnicească potrivită înțelegerii unei relatări dumnezeiești:

Citat:
Iubiților, să ne ridicăm și noi acum, cu ochii duhului, și să vedem acel moment sfânt. Dumnezeiescul Maxim Mărturisitorul spune că fără lucrarea, atingerea Duhului Sfânt, a harului, sufletul nu se înalță. Adică din el însuși, din sinea lui. Deci cu acest gând, în clipa aceasta, să ne ridicăm ca niște înviați, ca acel tânăr pe care Hristos l-a înviat. Așa să auzim acum cuvântul și să ne îndreptăm privirea ochilor duhului acolo, căci ne-a dăruit Dumnezeu gândirea, să se arunce peste timp și spațiu, după chipul lui Său.
Atunci, acolo, și acum, aici, îndeosebi în biserică, Hristos este de față. El, care este Viața și cară dă viață, și niciodată moarte, care nu este creația lui Dumnezeu:
Citat:
Trebuie spus limpede și răspicat: Dumnezeu n-a făcut moartea și nu se bucură de pieirea celor vii. El e trist pentru stricăciune și moarte. Și El este Izvorul vieții. Și așa ne-a plănuit și ne-a și zidit în sfatul Lui (al Tatălui, al Fiului și al Sfântului Duh) și pe noi: “Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră” (Facerea 1, 26) – după chipul Dumnezeului celui viu. Deci, dintru început, El este izvorul vieții: “La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul” (Facerea 1, 1). Iar Evanghelia după Ioan spune: “La început era Cuvântul” (Ioan 1, 1). Deci El este începutul: Dumnezeu-Cuvântul. Tatăl, în Fiul Lui, după al Cărui chip suntem zidiți, și în Duhul Sfânt, ne-a zidit. Și în El e viața.
Acest moment al învierii tânărului nu poate fi înțeles decât ca o rezidire, având în vedere că cel care o săvârșește este Însuși Cel care L-a zidit pe Adam.

Urmează un fragment deosebit de relevant cu privire la modul în care a fost creat omul, și care, fără a nega știința, pătrunde dincolo de marginile ei, la Dumnezeu:

Citat:
Grăiam cuvântul acesta al Sfântului Grigorie Palama, atât de puternic, bogat și răscolitor: “pământul era gravid”, adică avea viața tuturor viețuitoarelor. Ce cuvânt plastic, intuitiv! Și atunci, în acest pământ, îngreunat cu sarcina vieții, a suflat Dumnezeu suflare de viață. Suflarea de la El, de la Dumnezeu, nu din pământul gravid. Și de ce spun? Fac apel către savanți, să nu mai explice pe om prin zoologie! Antropologia prin zoologie. Zoologia era de față, într-adevăr, când l-a făcut Dumnezeu pe om. Căci a luat țărână din pământul îngreunat, gravid, dar a suflat suflare de viață de la El. Și dumnezeieștii Părinți ne învață: a făcut Dumnezeu întâi sufletul, l-a creat ca vas ales, potrivit să poarte odată cu suflarea de viață harul divin, lumina divină, dumnezeiescul. În acest vas zidit al lui Adam, în suflet, a dat chipul Tatăl prin Fiul în Duhul Sfânt, iubiților. Și chipul, precis, e Hristos, Fiul lui Dumnezeu.
Duhul Sfânt, suflarea lui Dumnezeu în ființa lui Adam, se face suflet al sufletului său, organ capabil să intre în comuniune cu Creatorul său, după cum arată Sfinții Petru Damaschin, Grigorie Palama și Calist Patriarhul.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 19.10.2014, 22:06:04
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit problematica morții

Deosebit de interesantă îmi pare abordarea problemei mort››ii, a cărei sursă nu este Dumnezeu, dar nici omul, ci diavolul. Însă Dumnezeu o îngăduie, cu scop mântuitor:

Citat:
Dumnezeu a îngăduit moartea pentru că în ea moare păcatul. Care-i propriu-zis, în demon, originea păcatului: eul lui, orgoliul, mândria. Unde se sfârșește mândria, orgoliul? Care-i capătul celui mai trufaș, al celui care se crede stăpânul lumii? În cele din urmă, moartea. Înțelegeți de ce a îngăduit Dumnezeu moartea? Oricât de uluitor te-ai socoti, oricine ai fi, vine și-ți spune moartea ce ești. Când am înțeles aceasta, m-am uimit. Ori de câte ori înțeleg, în lumină divină, un adevăr, eu mă uimesc. Am înțeles că în moarte, într-adevăr, e sfârșitul orgoliului. Când aud cuvântul orgoliu, mă îngrozesc.
Păcatul primordial pune un alt început firii create, produce o mutat››ie:
Citat:
Dar tot dumnezeiescul Maxim spune un cuvânt uimitor: Protopărintele (Adam), zice el, călcând porunca dumnezeiască, a dat firii altă obârșie decât cea dintâi. Ne cutremurăm. Puneți la inimă acest cuvânt! Păcatul, moartea, călcând porunca dumnezeiască, a dat firii altă obârșie decât cea dintâi. Și anume, obârșia constătătoare din plăcere, sfârșind în moartea prin durere. A dat firii altă obârșie! S-a produs, dacă vreți, o mutație. Va spune și sf Pavel: €ž€œVăd în mădularele mele o altă lege, luptându-se împotriva legii minții mele și făcându-mă rob legii păcatului, care este în mădularele mele€€ (Romani 7, 23). Lege supusă mort››››ii.(Romani 7, 23).

Last edited by CristianR; 19.10.2014 at 22:31:28.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 02.11.2014, 08:33:49
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit Bogatul nemilostiv și săracul Lazăr

Diferența între cei doi nu ține în primul rând de starea lor materială, ci de cea a sufletului, întrucât bogatul - care nu are nume, sau al cărui nume ar putea fi dat de îndeletnicirea lui principală, constând în îmbuibare și desfătare - nu avea milă, nebăgând de seamă că la poarta lui zace un om sărac, în timp ce Lazăr (al cărui nume se traduce prin Dumnezeu ajută), deși aflat într-o suferință îndelungată, rămâne smerit și încrezător în mila Domnului.
Citat:
Pentru că bogățiile lumii te hrănesc și au rostul lor, dar nu-ți dau veșnicia. Tu le poți însă transforma. Aici este taina: poți transforma bunătățile lumii în căi spre veșnicie. Tot ce este zidit, creat, nu e veșnic, e trecător. Au sesizat înțelepții: o bucată de pâine este materie; dacă mă îndop cu ea, și văd în ea viața mea, totul, atunci eu trăiesc în materie, în ce este muritor. Dar când bucata de pâine o dau celui flămând, atunci calea pâinii mele spre cel flămând este calea spre împărăția lui Dumnezeu. Ea devine atunci cale a veșniciei. Lazăr, cu certitudine, prin încrederea pe care o avea în Dumnezeu purta în el arvuna veșniciei. Scriptura este simplă, dar de o simplitate dumnezeiască. Numele lui descoperea viața lui.
Textul predicii în anexă, iar audio aici.
Attached Files
File Type: doc 98 Bogatul nemilostiv si saracul Lazar.doc (76,0 KB, 3 views)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 02.11.2014, 19:04:44
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

După o explicație privind sensul expresiei „sânul lui Avraam” și după o lămurire a sensului bogăției, părintele extrage un înțeles cu privire la viața de după moarte:
Citat:
Vedeți, Mântuitorul ne spune despre fostul bogat, că el vedea. Era în văpaie, dar vedea departe pe Avraam, pe Lazăr. Sfântul Ioan Gură de Aur tâlcuiește: adâncul din noi, sufletul nostru, ființa noastră lăuntrică, ea nu-și pierde simțurile, înțelegerea; dimpotrivă, granițele, hotarele minții, ale cunoașterii și ale inimii, ale iubirii, se deschid mereu, se deplasează în nemărginire. Pentru că așa a fost creat omul, după chipul lui Dumnezeu și în perspectiva infinitei asemănări cu El. Atunci – zice Ioan Gură de Aur – deodată, tu, cu sufletul tău, și vezi, și auzi, iar picioarele tale se mișcă, și în toate părțile ți se deschid căile vieții și-ți aduci aminte, mai ales, de tot trecutul tău.
După care se referă la ceea ce face subiectul unui topic recent deschis, respectiv experiențe ale celor care au trecut prin moartea clinică. Este vorba despre Elisabeth Kübler Ross, care afirmă:

Citat:
“în această lumină trăită, trăiește omul pentru prima oară ceea ce ar fi putut anume să fie”. Adică îți vezi taina sufletului, ființa ta cea mai adâncă, proiectul tău, structura.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 02.11.2014, 22:31:08
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit prăpastia

Un tâlc profund a ceea ce înseamnă prăpastia „dintre noi și voi”:
Citat:
Iubiților, atunci a mai adăugat Avraam: “Fiule, prăpastie adâncă e între noi și voi, încât dacă ar dori cineva să treacă dintr-o parte în alta, nu poate”. Care-i prăpastia aceasta? O tâlcuiesc dumnezeieștii Părinți, îndeosebi Sfântul Maxim Mărturisitorul: este prăpastia săpată adânc de egoismul meu, de adorarea mea de sine și de adorarea bunătăților trecătoare, pământești, care devin mormântul meu dacă nu fac din ele cale spre veșnicie. Căci nu era atât prăpastia între nefericitul bogat și Lazăr din sânul lui Avraam, cât prăpastia între noi și Dumnezeu; prin neiubire, prin închiderea în sine ca într-un mormânt. O mărturisesc Părinții și o repetăm mereu: păcătosul nu cade din brațele lui Dumnezeu, dar se închide în sine ca într-o groapă. Aceasta este prăpastia, pe care numai iubirea și lumina divină o pot surpa. Acestea două pot surpa prăpăstiile.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 09.11.2014, 22:24:38
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit Învierea fiicei lui Iair

Predica poate fi și ascultată, aici.
Attached Files
File Type: doc 01-Invierea fiicei lui Iair.doc (64,5 KB, 1 views)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare