Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2009, 01:06:05
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit Spovedanie-intrebare

Nu stiu cum sa spun anumite pacate trupesti la spovedanie. Sa le spun pe sleau, asa, fara nici un ocolis? Mi-e frica sa nu smintesc duhovnicul cu "imagini" daca povestesc de asteaGreu e sa fii fata sau baiat :)) Greu e sa traiesti sexualitatea normal. Sunt f confuza, nici nu mai stiu ce e pacat si ce nu in zona asta...Si cu un preot mi-e si rusine sa povestesc pentru ca sunt fata, dar si pentru ca e aiurea sa povestesti de astea...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2009, 04:37:53
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

daca nu ma insel cred ca nu te referi la simplul pacat al curviei (a avea relatii sexuale) ci mai mult la anumite perversiuni sexuale... daca ma insel si nu la asta te referi imi cer iertare dar am sa scriu totusi pentru cazul in care citesc altii care au nevoie.
Perversiunile sexuale din cate stiu eu (am citit) sunt mentionate in cadrul Pacatelor strigatoare la cer si sunt denumite ca "Pacate asemanatoare celor facute de cei din Sodoma si Gomora". Cred ca pot fi incadrate si la Pacatele de Capetenie "Desfranarea".
Oricum le-ai numi cred ca poti sa te spovedesti duhovnicului fara sa intri in amanunte care nu numai ca nu cred ca ar face bine preotului ci nici tie sa le pomenesti amintindu-ti-le astfel in Sfanta Biserica. Deci... "desfranare", "pacate ca-n Sodoma si Gomora" sau altfel "curvie" "lucruri necuviincioase", "impreunare nefireasca" incearca si tu una dintre aceste variante atunci cand vorbesti cu preotul.
Important e sa le marturisesti, sa te caiesti si sa nu le mai faci.
Sper ca ti-am fost de folos.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2009, 08:39:19
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nu, nu-i vorba de nici o perversiune. Da' tot nu stiu cum sa spun
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2009, 09:00:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Din cate stiu eu, nu trebuie spuse amanunte. Spune foarte general de ex. ca esti tulburata de lucrurile astea, cate preocupa prea mult, de exemplu. (Banuiesc ca despre asta e vorba)
Nu te necaji si nu te gandi prea mult la asta; zi-le firesc, cum iti vine in momentul respectiv, mai bine. Altfel mai rau strica ;-)
Si mai ales nu te culpabiliza. Este greu pentru un om tanar si este firesc sa aiba dorinti si ganduri. Important este sa nu se complaca in ele.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.08.2009, 11:52:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu stiu cum sa spun anumite pacate trupesti la spovedanie. Sa le spun pe sleau, asa, fara nici un ocolis? Mi-e frica sa nu smintesc duhovnicul cu "imagini" daca povestesc de asteaGreu e sa fii fata sau baiat :)) Greu e sa traiesti sexualitatea normal. Sunt f confuza, nici nu mai stiu ce e pacat si ce nu in zona asta...Si cu un preot mi-e si rusine sa povestesc pentru ca sunt fata, dar si pentru ca e aiurea sa povestesti de astea...
Pai nu ti-a fost jena sa le comiti, dar acum ti-e rusine sa le spui... :) Iar daca le spovedesti o data, ti se iarta si a doua oara n-o sa mai fie cazul sa le marturisesti, nu?

Nu trebuie sa intri in detalii, ca nu-ti cere nimeni sa faci asta. Insa e important sa-i explici duhovnicului daca e vorba de patima sau daca a fost un accident candva sau daca s-a intamplat rar.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 04.08.2009 at 11:56:42.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.08.2009, 12:52:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce minunat spun Parintii - rusinea nu vine atunci cand facem anumite pacate, ci atunci cand suntem in postura de a le marturisi. Mergi si marturiseste caderile fara a face dintr-un pacat un roman. Daca va fi nevoie de alte explicatii, iti va cere duhovnicul asta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.08.2009, 13:51:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Paul Evdochimov, daca nu ma insel, spune:
"In Biserica de Rasarit, duhovnicul nu a intrat niciodata in camara de Nunta a celor doi miri."

Exista o masura in toate. De aceea, fiecare spune la spovedit ceea ce simte ca este pacat, iar nu preotul este dator sa dezgroape in acel moment toate caderile, etc. Preotul este dator insa sa dezvolte in fiecare ucenic acel discernamant si simt al binelui, care pe toate le simte, le masoara si le vede corect.

Daca preotul nu l'a pregatit pe ucenic in vremea tuturor slujbelor, a predicilor, a catehezelor, etc, la scaunul Sfintei Spovedanii nu poate face mare lucru. Doar sfatuieste, insa nu si cauta sa dezgroape ori sa lumineze.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.08.2009, 14:21:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu stiu cum sa spun anumite pacate trupesti la spovedanie. Sa le spun pe sleau, asa, fara nici un ocolis? Mi-e frica sa nu smintesc duhovnicul cu "imagini" daca povestesc de asteaGreu e sa fii fata sau baiat :)) Greu e sa traiesti sexualitatea normal. Sunt f confuza, nici nu mai stiu ce e pacat si ce nu in zona asta...Si cu un preot mi-e si rusine sa povestesc pentru ca sunt fata, dar si pentru ca e aiurea sa povestesti de astea...

incepe cu pacatul cel mai mare, cu cele mai tulburatoare ganduri shi patimi dar aratand shi faptele prin care crezi ca ai greshit lui Dumnezeu shi doreshti sa te indreptzi... cu cuvintele tale, daca tzi-e frica sa nu uitzi pune-le pe o hartiutza... shi citeshte-le de acolo fara rushine ci cu umilintza shi pocaintza nadajduind in iertare shi mantuire shi ascultand sfatul spre vindecare.

totul e pacat in relatzia jegxy dintre un baiat shi o fata, iar prin duhovnic nu le spui unuia sau altuia ci le spui lui Dumnezeu care deshi shtie tot ce ai pacatuit ashteapta sa auda de la tine, din conshtiintza ta, ce crezi ca ai greshit shi ca vrei sa te indreptzi... ashteapta sa recunoshti tot ce ai facut rau, sa-tzi para rau din suflet, sa-tzi para rau intr-adevar shi sa poata astfel sa te invie iar la viatza curata shi sfanta, singurul sens al vietzii... desavarshirea smerita a dragostei intru Dumnezeu, intru Hristos, intru Adevar caci altfel traieshti mereu in minciuna shi placere... placerea de a mintzii cu ambitzie...spre mandrie shi ingamfare shi rujeoala.

Last edited by vsovi; 04.08.2009 at 14:31:20.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2009, 19:08:14
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anna nu stiu exact ce ai tu de spus,nu pot intui,insa si eu am fost pus in fata unor astfel de situatii (mai ales la inceput cand am ajuns la biserica). Eram nespovedit de la 7-8 ani cred iar apoi cand m-am vazut pus in situatia de a marturisi tot ce am facut,deja fiind aproape matur,iti dai seama ca aveam in "palmares" destule,atat ca numar cat si ca gravitate. Nici nu stii cat de greu mi-a fost primele dati la spovedanie. Eram strain de aceasta Taina,de Biserica,de tot. Si bineinteles ca situatii dificile,delicate sau cum vrei sa le numesti au mai aparut si dupa aceea. Cum am procedat? Nu stiu,am spus in asa fel incat sa nu intru in detalii marunte insa sa se si inteleaga pacaul. Nu stiu cum sa ma exprim. Insa consultand un ghid,indreptar de spovedanie incepeam sa gasesc alternative,niste termeni potriviti adica. Sau daca nu,pur si simplu gaseam eu o exprimare potrivita. Sunt convins ca si tu poti spune intr-un mod "placut" insa atata timp cat nu stiu despre ce e vorba nu stiu ce sa-ti zic exact. E putin mai greu cand trebuie sa-i sfatuim pe altii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.08.2009, 11:10:41
alexgrig alexgrig is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Mesaje: 1
Implicit Spovedania

Trebuie sa te gandesti ca in fata ta ai un duhovnic care vrea sa te ajute nu sa te critice pentru pacatele facute de-a lungul vietii, dar aici trebuie sa cauti un duhovnic foarte bun si care sa te ajute sa numai faci pacatele pe care le-ai facut. Pentru mine unul canonul cel mai mare e sa nu mai faci ceea ce ai facut pana atunci.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie ioana26 Impartasania (Taina Euharistiei) 89 08.08.2013 18:22:26
intrebare despre Spovedanie crestina obisnuita Pocainta 22 22.05.2012 19:50:17
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 14:43:05
spovedanie- o intrebare ilinca20 Intamplari adevarate 2 26.07.2011 12:59:33