Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.11.2009, 19:52:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Da dar cica noi suntem ortodocsi (ei nu), asa ca se presupune ca noi ar trebui sa fim mai "luminati", nu crezi ? Si uite ca totusi noi cu toata ortodoxia suntem la fel ca orice oameni. Nu ne diferentiaza nimic.
Eu cred ca ortodoxia nu se traduce numai in cat de politicos esti la locul de munca... parerea mea. Asa cum noi nu trebuie sa ne mandrim ca, fiind ortodocsi, suntem mai ceva decat ceilalti... Ba ne diferentiaza foarte multe, insa acele lucruri nu se vad, din pacate.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.11.2009, 19:58:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu cred ca ortodoxia nu se traduce numai in cat de politicos esti la locul de munca... parerea mea. Asa cum noi nu trebuie sa ne mandrim ca, fiind ortodocsi, suntem mai ceva decat ceilalti... Ba ne diferentiaza foarte multe, insa acele lucruri nu se vad, din pacate.
Si totusi se presupune ca religia modeleaza sufletele oamenilor, de exemplu eu cand aud de islamism imi imaginez un individ stufos cu o bomba in mana ( in cel mai bun caz)....si ma gandesc la ce fel de concluzii pot trage cei de alte confesiuni/nationalitati atunci cand se gandesc la romani/ortodoxism???
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.11.2009, 20:04:00
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Clientii mei nu sunt la munca, doar eu sunt la munca
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.11.2009, 20:08:00
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ceva mai obiectiva ai putea fi?!

nu numesti natia cealalta -deh sensibilitate marcata la cele 90 procente de amabilitate! apoi...esti vanzatoare?! intreb pt ca fiecare client are in particular un anumit comportament fata de un anumit produs?! spui ca si aici pe forum...fasesti cam aceeasi situatie! acum inteleg de ce exodul s a scris in ..Romania-este drept in cartea lui dan brown! principiu: cand cataloghezi ,te exprimi ,critici sau..expui,fi mai darnica cu datele concrete cu ata mai mult cu cat ceri pareri....din grija crestineasca pt oricare categorie insinuata si ...din politete elementar umana fata un om ,creatia lui Dumnezeu! (mai bine asa,ca altfel musai ma scuzam eu de limbaj)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.11.2009, 20:09:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit


Atunci fii tu pentru ei un exemplu de ortodox politicos si educat, asa cum cred ca si esti de fapt! Sa nu le fii prilej de sminteala clientilor straini si sa fii model pentru ai nostri! De obicei, omul raspunde cu aceeasi moneda, cred ca e si un instinct, daca cineva tipa la tine, ai si si tu instinctul de a tipa. Daca esti insa politicos, il obligi si pe celalalt sa fie la fel. Daca nu, lasa-l in pace. Nu-i sta bine unui ortodox sa judece!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.11.2009, 20:15:33
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nu o numesc pt ca e vorba de romani nu de ei (citeste titlul topicului). Nu vreau sa dau date concrete din sensibilitate fata de mine, nu fata de ei. N-am de gand sa expun nici ce lucrez si nici in ce domeniu, eu v-am expus PERCEPTIA mea SUBIECTIVA insa ferma atunci cand am fost pusa in situatia de a lucra cu romani sau cu straini. Eu cred ca am facultatea mintala de a-mi da seama cum sunt tratata de catre cineva. Fiecare este invitat sa isi spuna parerea sau sa contra atace cu experientele lor proprii.

Si daca vrei sa stii, te incadrezi bine la sectia "romani"
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.11.2009, 20:18:10
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Insist, nu e vorba numai de politete, e vorba si de tonalitate si respect. Poti sa fi foarte politicos insa sa-l faci praf si pulbere pe celalalt cu o ironie bine pusa la punct sau cu niste cuvinte bine alese si mestesugite incat sa "muste".
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.11.2009, 20:18:54
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inchei ,citand:"PERCEPTIA MEA SUBIECTIVA SI FERMA" UPS! Nu ma pot abtine:sensibilitate fata de cine!? Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.11.2009, 20:19:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu o numesc pt ca e vorba de romani nu de ei (citeste titlul topicului). Nu vreau sa dau date concrete din sensibilitate fata de mine, nu fata de ei. N-am de gand sa expun nici ce lucrez si nici in ce domeniu, eu v-am expus PERCEPTIA mea SUBIECTIVA insa ferma atunci cand am fost pusa in situatia de a lucra cu romani sau cu straini. Eu cred ca am facultatea mintala de a-mi da seama cum sunt tratata de catre cineva. Fiecare este invitat sa isi spuna parerea sau sa contra atace cu experientele lor proprii.

Si daca vrei sa stii, te incadrezi bine la sectia "romani"
Fii pe pace, nu cred ca esti singura care ai observat diferenta eu tot continui sa ma minunez
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.11.2009, 20:20:25
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Inchei ,citand:"PERCEPTIA MEA SUBIECTIVA SI FERMA" UPS! Nu ma pot abtine:sensibilitate fata de cine!? Doamne ajuta!!!
Sensibilitate fata de mine, nu vreau sa dau detalii despre locul meu de munca.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mari Romani lore86 Generalitati 31 31.07.2013 18:30:46
Mentalitatea la romani costel Generalitati 13 12.03.2012 22:04:33
Talentatii romani Scotianul Generalitati 18 13.02.2012 19:25:31
ipocrizia la romani Mari28 Generalitati 1 11.02.2011 16:21:17
ROMÁNI NEDREPTATITI C-tin Teologie si Stiinta 16 12.01.2009 21:45:14