Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.11.2009, 16:49:05
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Andrei

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
..si tu sincer, detasat, ce parere ai despre aceasta 'prezicere"?

De la Prislop va lua FOC TARA????..eu altceva decit un deranjament mintal nu vad, dar din nou, poate asta este doar parerea mea
radicalist cu tendinte extremiste....acum ,de la aceasta fraza si concluzie ca sa nu i spun judecata pana la al socotii sfant ,este o distanta mare...dar din nou,aceasta postare se va transforma intr una fara miez daca nu aducem si argumente pt ceea ce "improvizam' pardon postam! So...te as ruga Andrei sa imi spui si poate sa ne spui....care sunt argumentele tale pt afrimatile despre Parintele Arsene1 am avea o baza de discutie si nu ne am striga ca si curcile parerile!multumesc
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.11.2009, 17:31:31
rozana rozana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2009
Mesaje: 2
Implicit 28 noiembrie 1989-28noiembrie2009

cred ca este vorba despre focul din inimile celor ce il cauta pe Dumnezeu prin invataturile parintelui Arsenie Boca, despre dragostea pe care trebuie sa o avem fata de Dumnezeu si de aproapele, pentru ca :"dragostea indelung rabda;dragostea este binevoitoare,dragostea nu pizmuieste,nu se lauda,nu se trufeste,nu se poarta cu necuviinta,nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie,nu gandeste raul, nu se bucura de nedreptate,ci se bucura de adevar;toate
"le sufera, toate le crede toate le nadajduieste, toate le rabda;dragostea nu cade niciodata"[corinteni 13].Poate ca bunul Dumnezeu le va lumina sufletul celor din scaunele inalte si vor face cele de trebuinta,pentru ca ceea ce impresioneaza este numarul tot mai mare al celor care simt nevoia de a fi aproape de Dumnezeu ruganduse la mormantul parintelui.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.11.2009, 18:21:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
radicalist cu tendinte extremiste....acum ,de la aceasta fraza si concluzie ca sa nu i spun judecata pana la al socotii sfant ,este o distanta mare...dar din nou,aceasta postare se va transforma intr una fara miez daca nu aducem si argumente pt ceea ce "improvizam' pardon postam! So...te as ruga Andrei sa imi spui si poate sa ne spui....care sunt argumentele tale pt afrimatile despre Parintele Arsene1 am avea o baza de discutie si nu ne am striga ca si curcile parerile!multumesc
Am facut pe alte topicuri trimiteri directe la unele pasaje care mi se par radicale subiective si in nestiinta de cauza, de exemplu cind vorbeste despre familie, cresterea copiiilor si alte aspecte mult prea militante pentru un simplu crstin care vrea liniste in viata lui nu balamuc si extremism monahal aplicat mirenilor

Asa cum multi il ridica in slavi cu pareri PRO asa si noi cei care nu-l digeram avem dreptul sa ne exprimam nemultumirea cu felul prea radical de a vedea cresterea duhovniceasca. Da, la sectanti SI CEI CU TENDINTE SECTARE, legionare poate ca merge aceasta retorica insa pentru cei plimbati prin lume care au vazut cum s-a cladit crestinismul (Roma, Madrid, Moskova Skt. Petersburg, Mexico city, etc) aceste accente fanatice nu-si mai au rostul. Singurii care "beneficiaza"(in ghilimele, deoarece dupa parerea mea nu este un beneficiu real ci unul imaginar, alimentat de sovinism si un fals patriotism inventat-fortat. Nimic fortat nu este cu adevarat de valoare, si parintele Boca asta face, forteaza nota in scrierile sale incluzind o serie de neadevaruri (dara care pica bine cu auditoriul EXALTAT)

Pe de alta parte, ce ai de te iei de curci si le denigrezi?
Stii ce facem noi dupa o zi de munca? .. pierdem, de regula vremea cu tot felul de prostii
Tu stii ce fac curcile dupa o zi de alergat prin ograda?... SE CULCA

Cine crezi ca este mai destept(cu adevarat) si mai cistigat? Noi sau ele?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.11.2009, 18:42:05
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Andrei

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Am facut pe alte topicuri trimiteri directe la unele pasaje care mi se par radicale subiective si in nestiinta de cauza, de exemplu cind vorbeste despre familie, cresterea copiiilor si alte aspecte mult prea militante pentru un simplu crstin care vrea liniste in viata lui nu balamuc si extremism monahal aplicat mirenilor

Asa cum multi il ridica in slavi cu pareri PRO asa si noi cei care nu-l digeram avem dreptul sa ne exprimam nemultumirea cu felul prea radical de a vedea cresterea duhovniceasca. Da, la sectanti SI CEI CU TENDINTE SECTARE, legionare poate ca merge aceasta retorica insa pentru cei plimbati prin lume care au vazut cum s-a cladit crestinismul (Roma, Madrid, Moskova Skt. Petersburg, Mexico city, etc) aceste accente fanatice nu-si mai au rostul. Singurii care "beneficiaza"(in ghilimele, deoarece dupa parerea mea nu este un beneficiu real ci unul imaginar, alimentat de sovinism si un fals patriotism inventat-fortat. Nimic fortat nu este cu adevarat de valoare, si parintele Boca asta face, forteaza nota in scrierile sale incluzind o serie de neadevaruri (dara care pica bine cu auditoriul EXALTAT)

Pe de alta parte, ce ai de te iei de curci si le denigrezi?
Stii ce facem noi dupa o zi de munca? .. pierdem, de regula vremea cu tot felul de prostii
Tu stii ce fac curcile dupa o zi de alergat prin ograda?... SE CULCA

Cine crezi ca este mai destept(cu adevarat) si mai cistigat? Noi sau ele?
Familie ,cresterea copilor...mult prea radicale sau militante pt UN SIMPLU CRESTIN?Uni il ridica in slavi.....noi nu l digeram! este vorba de persoana unui parinte al B.O.R sau nu?! spui :la sectari merge asa retorica...sunt sigur ca vizezi sau ma vizezi pe mine ,cu umilinta iti raspund: retorica nu merge! ea functioneaza! rau sau prost depinde cat de logic si veridic esti!Punct!Pt cei umblati prin lume care au vazut cum s a cladit crestinismul.....Matusalemice persoane! ce varsta au Andrei ,daca au vazut cum s a cladit crestinismul....Apoi,umblati in lume? ca atribut al subiectului?! am mai umblat si noi prin lume dar NU AM VAZUT CUM SE CLADESTE CRESTINISMUL! ca parintele arsene forteaza nota in scrieri ,este o parere de a ta pe care ti o respect...dar...scrie o gramada de neadevaruri.....PASTA DIN BUN SIMT CIVIC (ca cel crestinesc ,vad ca te deranjeaza si nu tii place sa fie abordat) AR TREBUI SA TI L ARGUMENTEZI! asta iti spuneam Andrei ca nu ai dreptul sa emiti o parere despre om fara argumente cu atat mai mult cat este critica in ceea ce priveste ..curcile stau si acum sa ma gandesc: chiar asa ,in timp ce noi pierdem vremea cu prostii...curcile dorm?! poi ..destepte sunt ele,dar adevarat destepti ..suntem noi!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.11.2009, 19:25:26
Snyk13
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu conteaza parerile pro sau contra!Ceea ce conteaza cel mai mult e faptul ca din ce in ce mai multi ajung acolo si ca din ce in ce mai multi,datorita SF.din Ardeal,isi indreapta privirea catre Dumnezeu si se reintorc la credinta.Nu-ti place;te deranjeaza?!...schimba programul ca la televizor.Numarul celor care ajung si se roaga acolo e din ce in ce mai mare,fapt pentru care ar trebui sa ne bucuram.Citeam mai deunazi ca PR.ARSENIE BOCA se ducea noaptea in biserica si se ruga ore in sir pentru poporul roman.Bine ca i s-au ascultat rugaciunile si acum poporul roman se roaga pentru el insusi si pentru parintele.Bine ca acolo sus avem un mijlocitor;bine ca ne reintoarcem la credinta prin parintele ARSENIE BOCA si prin altii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.12.2009, 21:04:23
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Cuvantarea PS Daniil Stoenescu la Prislop

Doamne-ajuta!

"Sfantul Arsenie Boca straluceste de dincolo de catapeteasma timpului."

Aveti mai jos linkul cu inregistrearea pe care am facut-o la Prislop.

[COLOR=#0000ff]http://dl.transfer.ro/Transfer_ro-01Dec-3ba630cde5395b.zip[/COLOR]

Voi reveni si cu cateva poze.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.12.2009, 22:50:50
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

"Sfantul Arsenie Boca straluceste de dincolo de catapeteasma timpului."

Aveti mai jos linkul cu inregistrearea pe care am facut-o la Prislop.

[COLOR=#0000ff]http://dl.transfer.ro/Transfer_ro-01Dec-3ba630cde5395b.zip[/COLOR]

Voi reveni si cu cateva poze.

Doamne-ajuta!
Iti multumim si iti suntem recunoscatori pentru bucuria pe care ne-ai facut-o!!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.12.2009, 00:11:40
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Iata si cateva poze

Doamne-ajuta!

Prin bunavointa sorei "irodion" am aflat ca o crestina, Corina Maria Negreanu, a surprins foarte frumos si elocvent care este semnificatia proorocirii Sfantului Arsenie Boca:

"De la Prislop va lua foc tara"

Mai mult a fost de acord sa ii inseram in continuare pozele facute pe forum. Le puteti vedea si pe blogul dansei:

http://corinanegreanu.blogspot.com/2...ani-de-la.html

O explicatie mai buna pentru fratele AndreiCozia si pentru TrinitasTV, Radio Trinitas si Agentia de stiri Basilica nici ca se poate.

suvoaiele.jpg

multimi suvoaie.jpg
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.12.2009, 00:14:05
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

continuare

densitate.jpg

spremormant.jpg

din spatelebisericii.jpg

florimormant.jpg

la mormant.jpg
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.12.2009, 00:15:46
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

continuare

multime din fata.jpg

multime lateral.jpg

parastaspt cel viu.jpg

perspectiva din spate.jpg

prea sfintitul.jpg

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
8 Noiembrie sarbatoarea ingerilor dorinastoica14 Diverse Sarbatori 26 07.11.2016 21:05:37
Sfantul Grigorie Decapolitul-20 noiembrie ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 21.11.2011 23:50:01
Pelerinaj la sfantul nectarie noiembrie 2010 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 30.08.2010 17:43:15
Patriarhul Pavle al Serbiei va fi înmormântat mâine , 19 noiembrie 2009 cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 18.11.2009 21:13:19
Pelerinaj la pestera sf.apostol andrei 30 noiembrie 2009 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 29.10.2009 11:22:36