Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.04.2010, 23:17:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
"Nonfirmarea". .
Anca, nu ne-ai explicat ce inseamna!
Ceva real sau o gluma?
cum adica NONfirmare? ce bazconie mai este si asta?
-------------------------------------------------------------
Confirmarea, evenimentul la care am participat ieri la o biserica catolica pentru fetita unor prieteni este ceva superb, comunitar frumos. Nu am cuvinte sa redau ce frumos asteptau scoli intregi de copii de a 8-a sa confirme apartenenta lor la BOTEZ si astfel la comunitatea crestina...cu iubire si in DEPLINA CONSTIENTA!

Cit de inapoiati dpdv social suntem ..totusi...este trist!..de aceea ne si comportam ca atare si nu stim sa comunicam, sa vorbim...sa ne comportam!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.04.2010, 23:50:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, nu este gluma. Am vazut acum cateva zile TV. Si este una din "inventiile" de aici. Confirmarea presupune 10 saptamani de studiu biblic, in vreme ce nonfirmarea nu necesita decat sa te anunti la primarie si atat. Dupa ceremonie pareau foarte fericiti si nonfirmatii, si parintii. Astfel s-a mai adugat incao distractie la miile existente.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.04.2010, 00:58:16
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Andrei, nu este gluma. Am vazut acum cateva zile TV. Si este una din "inventiile" de aici. Confirmarea presupune 10 saptamani de studiu biblic, in vreme ce nonfirmarea nu necesita decat sa te anunti la primarie si atat. Dupa ceremonie pareau foarte fericiti si nonfirmatii, si parintii. Astfel s-a mai adugat incao distractie la miile existente.
Si cat de raspandit e fenomenul? Or fi cativa care-s anti-catolici.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.04.2010, 01:08:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

M-am "documentat pe Gugâl". Din cauză că la Confirmare tinerii primeau o grămadă de daruri, cei care nu doresc să fie "soldați ai lui Cristos" fac această NONfirmare, ca să primească și ei cadouri și să se lase cu bairam. Pare să fie o airureală specifică Danemarcei, primele rezultate pe care le dă GOOGLE la "Nonfirmation" sunt în daneză.

Ceea ce mă nedumerește este următorul aspect: ce caută la Primărie ? Fiindcă înțeleg că e un fel de festivitate care se face la Primărie în loc de biserică. Ce caută acolo ? Le dă primarul țidulă de apostați ?

Cred că despre asemenea practici e celebra replică din Hamlet. E ceva putred în Danemarca.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.04.2010, 01:13:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Si cat de raspandit e fenomenul? Or fi cativa care-s anti-catolici.
Moda aceasta abia a inceput, dar a fost bine primita; dovada, prezenta televiziunii la ceremonie. Vedem la anul cum evolueaza. Va tin la curent.
Dar nu e un fenomen anti-catolic, ci anti-protestant.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.04.2010, 11:25:41
DariaFlor DariaFlor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru DariaFlor
Implicit Multumesc de raspunsuri.

Multumesc de raspunsuri. Multe nu m-au ajutat in nici un fel. E ca si cum am aruncat o piatra in apa si ... multi s-au aruncat sa o scoata.
Intrebarea mea a fost ATAT de simpla!!!! Pentru Dumnezeu , la ce s-a ajuns! Daca trebuie sa-l intrebam pe cel mic (respectiv foarte mic, un an sau mai mic de un an!!! Cum zicea cineva nu l-am intrebat dc ii place anturajul in care l-a plasat Dumnezeu, daca ii place formula de lapte, dc ii place cum ii schimb scutecul s.a.m.d.)...

Inca o data multumesc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.04.2010, 12:09:55
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
M-am "documentat pe Gugâl". Din cauză că la Confirmare tinerii primeau o grămadă de daruri, cei care nu doresc să fie "soldați ai lui Cristos" fac această NONfirmare, ca să primească și ei cadouri și să se lase cu bairam. Pare să fie o airureală specifică Danemarcei, primele rezultate pe care le dă GOOGLE la "Nonfirmation" sunt în daneză.

Ceea ce mă nedumerește este următorul aspect: ce caută la Primărie ? Fiindcă înțeleg că e un fel de festivitate care se face la Primărie în loc de biserică. Ce caută acolo ? Le dă primarul țidulă de apostați ?

Cred că despre asemenea practici e celebra replică din Hamlet. E ceva putred în Danemarca.
Fara confirmarea de la biserica, sau formalitatea de la Primarie, nu exista motiv de a da o masa rudelor si prietenilor, care vin cu daruri si bani.
Intr-adevar, in Danemarca s-a inceput acest lucru - intr-un fel ei dau tonul - dar, se va "imprumuta" si in celelalte tari scandinave, caci daca in Danemarca bisericile se inchid din lipsa de enoriasi, in Suedia se inchid pentru ca dau faliment. Posibil sa le dea si o tidula... ca nu se duce lipsa de hartie pe aici prin nord.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.04.2010, 12:27:12
lazar_andreea lazar_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DariaFlor Vezi mesajul
Buna ziua,

Imi poate spune si mie cineva cat de des trebuie impartasit copilul mic? Am o fetita de 1 an si as vrea sa stiu.
Eu imi impartasesc copiii la fiecare Sf. Liturghie. De cate ori am ocazia.
Copilul pana la 1 an il poti duce la impartasit chiar si dupa ce mananca sau bea lapte.

Dupa varsta de 1 an, daca tu consideri ca poate sa reziste fara sa manance dimineata, e bine sa primeasca Sf. Taine fara sa manance nimic inainte. Poti sa-i ceri preotului, sa-o impartaseasca imediat ce ajungi la Biserica, apoi ii poti da un biscuite si sa ramani la Sf. Liturghie linistita.

Dupa 3 anisori, incearca sa o obisnuiesti treptat sa astepte pana la sfarsitul Sf. Liturghii.
Oricum, toate cu rabdare si dragoste.. e doar un copilas, si tu stii cel mai bine cum si in ce fel.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.04.2010, 12:45:37
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DariaFlor Vezi mesajul
Multumesc de raspunsuri. Multe nu m-au ajutat in nici un fel. E ca si cum am aruncat o piatra in apa si ... multi s-au aruncat sa o scoata.
Intrebarea mea a fost ATAT de simpla!!!! Pentru Dumnezeu , la ce s-a ajuns! Daca trebuie sa-l intrebam pe cel mic (respectiv foarte mic, un an sau mai mic de un an!!! Cum zicea cineva nu l-am intrebat dc ii place anturajul in care l-a plasat Dumnezeu, daca ii place formula de lapte, dc ii place cum ii schimb scutecul s.a.m.d.)...

Inca o data multumesc.
La biserica unde merg eu copiii se impartasesc si in timpul sf.Liturghii ,daca sunt mai mici sau la sfarsit.
Cat de des ar trebui impartasit ,trebuie intrebat duhovnicul.
Eu cred ca e bine cel putin o data pe luna.
Copilul impartasit e ferit de necazuri si e mai sanatos.
Printele copilului poate hotari pentru el ce este mai bine ,Hristos a spus 'Lasati copiii sa vina la mine'
Dar vad ca Andrei chiar si asta constesta ,sfanta Biblie.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.04.2010, 12:54:44
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DariaFlor Vezi mesajul
Multumesc de raspunsuri. Multe nu m-au ajutat in nici un fel. E ca si cum am aruncat o piatra in apa si ... multi s-au aruncat sa o scoata.
.
Stii proverbul, nu? Iti dai seama ce spune despre intrebarea ta...:D

Pana la urma la ce te asteptai -- toata lumea sa spuna ca da?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Impartasirea sugarilor nadina Intrebari utilizatori 23 06.12.2012 21:38:36
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 19:06:57
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 03.06.2008 23:04:02