Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.04.2011, 00:15:06
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit Sfantul Nicodim Aghioritul ne invata:

Citat:
În prealabil postat de Hionia Vezi mesajul
Asta imi doresc cel mai mult: sa-L pot iubi pe Hristos,asa ca femeile de la inceputul crestinismului care refuzau casatoria pt ca si_L doreau ca mire doar pe El. Cum sa fac asta?
''Daca esti bolnav ori sarac,rabda.Nimic nu cere Dumnezeu de la tine,afara de rabdare.Rabdand cu inima buna,te vei afla neincetat in faptuirea cea buna.Oricand va cauta spre tine Dumnezeu,va vedea ca faci binele sau ramai in bine daca rabzi cu inima buna,pe cand la cel sanatos faptele bune sunt doar din cand in cand.Pentru ce, vrand sa schimbi aceasta stare de fapt, iti doresti sa dai mai binele pe mai rau?''


Un duhovnic iscusit si scrierile Sfintilor Parinti te pot invata cel mai bine cum sa faci.Daca ai nevoie si de ajutorul meu sunt si eu aici,gata sa te ajut dupa puterea mea.
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.04.2011, 00:44:44
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Suntem multi oameni singuri.... sau mai bine zis insingurati...
Sa nu ne lasam prada deznadejdiei si sa avem incredere in Dumnezeu..
Sa avem incredere!

Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.04.2011, 11:27:38
Ioana.M's Avatar
Ioana.M Ioana.M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Prahova
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Smile

Va multumesc mult pentru sfaturi, mi-au fost de folos; de acum incolo am sa incerc sa-mi canalizez gandurile spre lucruri mai importante si sa las viata sa-si urmeze cursul firesc :) voi incerca de asemenea sa ma rog mai mult si sa vorbesc mai des cu parintele meu duhovnic.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.04.2011, 12:37:41
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Smile

Pentru Ioana si ptr.Ana......rabdare,credinta , rugaciune (acatistul SF.Nicolae,acatistul SF.Acoperamant Al Maicii Domnului).....toate se vor aseza firesc dupa randuiala Mintuitorului.Doamne Ajuta!!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.04.2011, 13:51:51
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit Si totusi, iubirea te face sa constientizezi...

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Mai sunt multe lucruri mai importante decât băieții. Cum ar fi că sărbătorim Învierea Domnului!

Dumnezeu să-ți dea tot ce e mai bun!

Ai si tu dreptatea ta, dar totusi...

Atunci cand auzi urarea de "Hristos a inviat!" venind din partea celui drag, parca mai abitir inviaza Mantuitorul!... Cand zice popa, mama, tata, fratii, vecinii, lumea intreaga "Hristos a inviat!", atunci e totul frumos, e sarbatoare, o sarbatoare universala, dar cumva"neutra" perceputa mai mult la nivel rational si traita ritualic, te bucuri, dar nici nu sti ca nu te bucuri pe deplin.

Dar cand cuvintele acestea vin de pe buzele lui, ale alesului, atunci simti cum se pogoara Lumina in tine si de abia atunci sti ca a avut loc o minune. Pentru ca minunea iubirii pe care o traiesti te face sa simti si minunea cealalta, mult mai profunda, care este si ea un semn al Iubirii...

Pana atunci, Hristos a fost al tuturor celorlalti, si, cumva, neutru. Dar acum il simti ca fiind al vostru. El e secretul vostru...
__________________
http://poeziereligioasa.devhub.com Poezie religioasa
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.04.2011, 14:16:09
adimari adimari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Mesaje: 4
Implicit Hristos a inviat

Hristos a inviat. Eu am 33 de ani impliniti , sunt singura , dar multumesc in fiecare clipa lui D-zeu ca imi da putere .Si eu vedeam in fiecare baiat cu care ieseam la suc"posibilul sot", pana anul trecut cand ziceam ca l-am cunoscut pe "el", si in sfanta biserica .Dupa un timp mi-a spus "ca nu ma ridic la standardele familiei lui"(fara nici o alta explicatie)-si asa s-a terminat. Dar cum pt mine biserica a fost si este refugiul meu , am trecut cu bine peste , ii multumesc in fiecare zi lui Doamne , Doamne , ca a stiu mai mult ca sigur ca nu e "dl" pt mine si m-a ferit de rele. Sunt o luptatoare si o sa fiu mereu , sunt optimista -si merg inainte.Ca sa imi umplu timpul , din toamna m-am inscris la a doua facultate , asa ca "marea intalnirea"a cazut pe un loc secund .(dupa mai multe esecuri - unul ca sunt prea inalta , unul ca sunt plinuta pt el , altul ca e rusinos ca inca stau cu parintii , altul ca el nu va face nimic in casa e treaba femeii si exemplele pot continua....)Dar sunt linistita pt ca Doamne , Doamne o sa se ingrijeasca de mine.Asa ca mergem inainte , cu nadejdea in D-zeu.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.04.2011, 14:26:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adimari Vezi mesajul
Hristos a inviat. Eu am 33 de ani impliniti , sunt singura , dar multumesc in fiecare clipa lui D-zeu ca imi da putere .Si eu vedeam in fiecare baiat cu care ieseam la suc"posibilul sot", pana anul trecut cand ziceam ca l-am cunoscut pe "el", si in sfanta biserica .Dupa un timp mi-a spus "ca nu ma ridic la standardele familiei lui"(fara nici o alta explicatie)-si asa s-a terminat. Dar cum pt mine biserica a fost si este refugiul meu , am trecut cu bine peste , ii multumesc in fiecare zi lui Doamne , Doamne , ca a stiu mai mult ca sigur ca nu e "dl" pt mine si m-a ferit de rele. Sunt o luptatoare si o sa fiu mereu , sunt optimista -si merg inainte.Ca sa imi umplu timpul , din toamna m-am inscris la a doua facultate , asa ca "marea intalnirea"a cazut pe un loc secund .(dupa mai multe esecuri - unul ca sunt prea inalta , unul ca sunt plinuta pt el , altul ca e rusinos ca inca stau cu parintii , altul ca el nu va face nimic in casa e treaba femeii si exemplele pot continua....)Dar sunt linistita pt ca Doamne , Doamne o sa se ingrijeasca de mine.Asa ca mergem inainte , cu nadejdea in D-zeu.
Adevarat a inviat!
Imi place tare mult cum gandesti. Fetelor, luati aminte!
Sa iti ajute Dumnezeu sa iti duci crucea - oricare ar fi ea - si sa te mantuiesti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.04.2011, 14:35:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eeaotly Vezi mesajul
Ai si tu dreptatea ta, dar totusi...

Atunci cand auzi urarea de "Hristos a inviat!" venind din partea celui drag, parca mai abitir inviaza Mantuitorul!... .
Mi-aduc aminte ca si eu am simtit asta, odata, acum cativa ani... e un sentiment extraordinar, mai ales daca stii ca "alesul" e putin credincios, dar sa nu ne imbatam cu apa rece, nu stii ce e in sufletul lui cand spune asta, stii numai ce simti tu cand il auzi... Or, importanta e trairea si mantuirea lui, nu starea ta de spirit, si este nevoie de mai mult de doua cuvinte pentru a fi cu adevarat credincios...

Sa-ti dea Dumnezeu, la vremea potrivita, omul pe care ti l-a randuit si sa mergeti impreuna pe drumul mantuirii!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.04.2011, 14:54:02
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Cea mai mare gresala pe care o facem toti este faptul ca ne dorim un iubit(a) mai mult decat il dorim pe HRISTOS!!! Si uite asa ramanem in afara iubiri LUI,caci ne-a spus ca, daca iubim mai mult pe cineva decat pe EL, nu suntem vrednici....


CAUTATI MAI INTAI IMPARATIA CERURILOR SI TOATE CELELALTE SE VOR ADAUGA VOUA.


Alte cuvinte cred ca sunt de prisos.
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.04.2011, 14:59:07
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ma aflu si eu in treaba...

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
Cea mai mare gresala pe care o facem toti este faptul ca ne dorim un iubit(a) mai mult decat il dorim pe HRISTOS!!! Si uite asa ramanem in afara iubiri LUI,caci ne-a spus ca, daca iubim mai mult pe cineva decat pe EL, nu suntem vrednici....


CAUTATI MAI INTAI IMPARATIA CERURILOR SI TOATE CELELALTE SE VOR ADAUGA VOUA.


Alte cuvinte cred ca sunt de prisos.
E adevarat ceea ce tocmai ati enuntat, nu intentionez sa va contrazic.
Va intreb doar, politicos, fara a starni vreo neintelegere: dumneavoastra aplicati ceea ce spuneti, legat de omul de langa tine?

Adica cei care acum cauta pe cineva(poate mai mult decat pe Hristos) sunt destul de tineri, iar mie imi este clar ca in situatia lor nu va aflati.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 19:46:44
simt ca nu mai pot sa ma rog... onyx235 Generalitati 28 04.01.2013 20:56:07
de ce ma simt mai trista decat tristetea fior Generalitati 55 18.07.2011 20:53:38
Sunt foarte trista Simona-Marilena Generalitati 51 04.05.2010 23:36:21