Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 18.07.2011, 16:20:30
Ioana.M's Avatar
Ioana.M Ioana.M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Prahova
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sara I Vezi mesajul
Draga Ioana,

Am asa..de cativa ani un "feeling"..ca Dumnezeu ne da ceva...orice, fie partener de casatorie...fie orice altceva ce ne dorim tare tare si fara acel ceva avem impresia ca nu suntem fericiti..atunci cand ne e totuna..sau aproape totuna...si putem fi fericiti si in absenta acelui ceva..pe care ni-l dorim tare tare...
Si face asa...pentru ca ne iubeste..ne iubeste..ne iubeste..cu adevarat..intens..coplesitor...si despre El putem fi siguri ca ne iubeste fara nici un interes..
si pentru ca noi...oamenii cu firea cazuta..suntem idolatrii..si avem tendinta sa facem un idol din orice lucru bun pe care El ni-l daruieste...adica ne oprim cu privirea la darul in sine-fie sot/fie bani/fie un servici bun, etc...si facem din el un dumnezeu la care ne ducem si-i zicem-mantuieste-ma, tu esti dumnezeul meu...sau cu alte cuvinte, implineste-ma, fa-ma fericit/a, rezolva-mi problemele...etc..si uitam sa mai cautam cu privirea in spatele darului..catre Datator..Or, un lucru material nu are in sine puterea aceasta, dupa cum nu o are nici o faptura de carne(blestemat e omul care se sprijina pe un muritor si uita pe Dumnezeul lui). Si Dumnezeu ne iubeste prea mult ca sa ne vada chinuiti, adica robiti unor idoli care de fapt sunt nimic... Cred ca, prin harul Lui, trebuie sa ajungem la "Tu, Dumnezeul vietii mele imi esti destul, mai mult decat am putut spera sau visa vreodata, Tu, fericirea vietii mele"-cum zicea un pustnic...si apoi, nu va fi un pericol si o cursa pentru noi sa avem orice...Sau cum zicea cineva pe forum..."cautati mai intai Imparatia Cerurilor..."
E un lucru bun sa vrei sa fii impreuna cu sotul tau. Zicea cineva ca om in ebraica inseamna barbat+femeie.Adica, partea barbateasca e completa cu cea femeiasca, si invers.. Insa e posibil sa nu fie inca vremea potrivita pentru tine...si Dumnezeu cred ca vrea sa ne dea ce este mai bun, si la vremea potrivita...altfel nu vom fi in stare sa ne bucuram si sa apreciem cum se cuvine darul Lui...
In Biblie povestea merge cam asa. Dumnezeu o ia de mana pe Eva si i-o prezinta lui Adam. Adam, o recunoaste...si e pe spate de fericire...ei, ma rog, cel putin pana la pom :-)...apoi, Rebeca e adusa lui Iacov de catre un slujitor...si el..iarasi pe spate.."cand a vazut-o...a iubit-o".Si alte cazuri faine... Na poftim ! Pe modelul biblic, mie imi pare ca Dumnezeu conduce femeia catre cel ales pentru ea...si Doamne-ajuta el sa nu doarma si sa o recunoasca..:-))
Si apoi..."isaia dantuieste" :-)
Insa se poate sa fie printre noi si oameni carora in loc de darul unui sot sau a unei sotii, Dumnezeu sa le dea darul celibatului(apostolul Pavel a avut acest dar, de ex), si acestia sunt mai fericiti asa...si ar fi mai putini fericiti intr-o casatorie.
O legenda indiana zicea ca celor binecuvantati, Dumnezeu le prilejuieste gasirea sufletului pereche...si tuturor celorlalti....cu adevarat binecuvantati...li Se da pe El Insusi......
Am nadejde ca Dumnezeu va lumina inima si calea ta, si vei stii in care categorie esti tu..si ce anume tine de tine...oricum, nu-ti amana viata, si fericirea..pentru ca esti singura...ci bucura-te de fiecare moment, de ce ai acum in viata ta...si multumeste-I Lui pentru toate.
multumesc mult Sara, e adevarat ca noi nu stim sa apreciem ceea ce avem in prezent, din pacate
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 18:46:44
simt ca nu mai pot sa ma rog... onyx235 Generalitati 28 04.01.2013 19:56:07
de ce ma simt mai trista decat tristetea fior Generalitati 55 18.07.2011 19:53:38
Sunt foarte trista Simona-Marilena Generalitati 51 04.05.2010 22:36:21