Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2012, 14:01:47
Dana Badea Dana Badea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.08.2012
Mesaje: 7
Implicit Nu vrem sa ajungem in strada....ajutor!

Buna ziua!Sanatate Mariilor,Marianelor si Marinilor ....
Ma numesc Dana Badea sunt casatorita de 13 ani,avem 2 copii , Ciprian de 12 ani si Simona de 8 ani....eu si copii suntem bolnavi de tiroida, eu si fata luam LTYROXIN DE 50MG. si baiatul NOVOTYRAL DE 100 MG....avem datorii mari la intretinere si la banca , in curand vor veni cu executarea silita si vom ramane fara casa....avem mare nevoie de ajutor , nici bani de medicamente nu avem....suntem din Mangalia , daca poate cineva sa ne ajute vom fi pe veci recunoscatori...avem o datorie de 1000 de euro la banca...macar aceasta suma daca am avea-o multumim lui Dumnezeu ca incet incet putem plati si intretinerea din salariul sotului....se incepe scoala in curand si copii mei nu au nici macar un caiet...nu mai spun de ghiozdane si rechizite....va rugam sa ne ajutati...am sa las si un nr. de tel. 0761693709 si am sa va las si adresa 1 decembrie 1918 bl. C1 sc. A ap 19 Mangalia...va rugam sa ne ajutati...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.08.2012, 14:27:01
simona_toader68 simona_toader68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Mesaje: 27
Implicit

Maica Domnului sa va ajute! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2012, 16:46:09
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dana Badea Vezi mesajul
Buna ziua!Sanatate Mariilor,Marianelor si Marinilor ....
Ma numesc Dana Badea sunt casatorita de 13 ani,avem 2 copii , Ciprian de 12 ani si Simona de 8 ani....eu si copii suntem bolnavi de tiroida, eu si fata luam LTYROXIN DE 50MG. si baiatul NOVOTYRAL DE 100 MG....avem datorii mari la intretinere si la banca , in curand vor veni cu executarea silita si vom ramane fara casa....avem mare nevoie de ajutor , nici bani de medicamente nu avem....suntem din Mangalia , daca poate cineva sa ne ajute vom fi pe veci recunoscatori...avem o datorie de 1000 de euro la banca...macar aceasta suma daca am avea-o multumim lui Dumnezeu ca incet incet putem plati si intretinerea din salariul sotului....se incepe scoala in curand si copii mei nu au nici macar un caiet...nu mai spun de ghiozdane si rechizite....va rugam sa ne ajutati...am sa las si un nr. de tel. 0761693709 si am sa va las si adresa 1 decembrie 1918 bl. C1 sc. A ap 19 Mangalia...va rugam sa ne ajutati...Doamne ajuta!
Doamne ajuta!O sa ma rog si eu pentru voi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.08.2012, 19:09:36
Dana Badea Dana Badea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.08.2012
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Doamne ajuta!O sa ma rog si eu pentru voi.
Va mutumesc Simona si Anisoara ca va rugati pentru noi...Doamne ajuta!
Cand Ciprian a fost prima oara diagnosticat a fost cu nanism hipotiroidian....nu crescuse de 2 ani si era gras , a facut sasacutul o serie de teste cu arginina , cu insulina pana cand doamna dr.Mihai Maria sef sectie pediatrie Constanta,sa-i dea Dumnezeu zile senine,ne-a indemnat sa facem si un TSH pentru tiroida....am ramas uimiti si noi ca parinti si doctorii ca la un corp normal Tsh-ul este intre 0,5 si 5 unitati , iar el avea peste 1500 unitati....numai cu rugaciune si ajutorul domnului acum a crescut din oct.anul trecut pana in prezent aprox.17 cm. si a slabit exact cat pentru greutatea normala la varsta lui....apoi a urmat Simona , era nervoasa , agitata am cheltuit bani la psiholog cateva luni , ca apoi sa aflu ca si ea are tiroida ,dar de ardere(este slabuta)...de cand ia tratamentul este mai calma si ne bucuram de amandoi ca sunt premianti....nu stiu cu ce vor merge la scoala sau daca vor avea de unde pleca spre scoala....pentru ei am cerut ajutor aici , nu stiu unde sa ma mai duc sau la cine sa mai apelam....pastilele sunt pe terminate , o cutie de novotyral este 29 lei si ltyroxinul este aprox. 10 lei depinde de farmacie....acum 10 zile am primit instiintarea in legatura cu executarea silita...nu stim ce o sa facem...............
Va multumesc!.....cu ocazia asta ma descarc si eu ca nu am cui sa-i spun ce am pe suflet....Dumnezeu sa ne auda rugile la toti! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.10.2012, 22:29:10
Dana Badea Dana Badea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.08.2012
Mesaje: 7
Unhappy Totul se destrama…

Am alergat odata cu timpul toata viata mea, mereu il depaseam, mereu eram inaintea lui, mereu ii faceam in ciuda. Mereu. Dar a venit vremea cand nu am mai vrut sa alerg, vremea cand am devenit lenesa, vremea cand credeam ca totul mi se cuvine, vremea cand vroiam ca totul sa vina la mine. Aveam motive. Mult prea multe…
Si a venit vremea si am renuntat. Am renuntat la tot ce imi era mai drag, am renuntat la tot ce am puteam avea, simti vreodata, incerca vreodata. Am renuntat la planurile mele, am renuntat la visele mele. Am imbatranit. Psihic. Ma las prada lumii inconjuratoare, ma las prada vulturilor din desert care se invart in jurul unui hoit muribund. Ar trebui sa fie aruncate pietre spre mine pentru ca nu ma zbat, pentru ca nu lupt mai mult. Acum ceva ani, ani buni, o persoana mi-a lasat scris sa nu renunt niciodata la visele mele. Am incercat sa o ascult, dar vremea a trecut. Nu mi-am imaginat vreodata ca pentru a trai trebuie sa visezi. Cand am inceput sa renunt la vise, am renuntat la viata. Viata pentru mine inseamna viata psihica, viata gandului, viata imaginatiei. Viata fizica este efemera…

Am renuntat la mine de vreo 2 saptamani doar, dar mi s-a parut o eternitate, o eternitate care se adanceste, care incet, pierde legatura cu lumina de deasupra….

Dar se spune ca nu poti fi sus pana nu ai atins limita de jos a prapastiei… si drumul in jos abia a început…
Nu mai stiu incotro s-o apuc........
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.12.2012, 11:01:11
Dana Badea Dana Badea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.08.2012
Mesaje: 7
Implicit Cat de sarac trebuie sa fi ca sa te ajute sistemul!?

Am fost la primarie sa cerem ajutor...ni s-a spus ca vom primi pachete de alimente si un ajutor social de 140 ron de membru de familie....ne-am apucat de facut hartii peste hartii si nu ne incadram pentru ca eu nu am lucrat decat 10 ani si nu am platit suficient la asigurari sociale....nu avem servici , avem rate la banca , intretirea a depasit orice limita , avem si o boala cu care vom merge toata viata.....nu am inteles de ce nu ne incadram , si am intrebat de ce....mi s-a spus asa "cand veti ramane fara casa atunci va vom ajuta si veti primi o locuinta sociala si ajutor social".....traim in tara nimanui....
Inainte de inceperea scolii am fost ajutati de o doamna din Bucuresti , careia ii multumim din suflet ca ne-a trimis rechizite....Simona a fost asa de incantata ca s-a laudat peste tot ca are o prietena buna la Bucuresti care i-a cumparat rechizite ....acum amandoi copii asteapta craciunul si ii intreb "ca sa va aduca mosul"..."ce crede el ca meritam"...dvs. ce credeti ca merita copii mei?
Nu mai suport , imi vine sa ... nu stiu...ceva....trebuie sa raman puternica pentru ei , dar nu stiu pana cand...Dumnezeu e mare si ne vede pe toti...poate e o incercare , o lectie , sa invatam ceva...este foarte greu
Noi mergem la piata cu lista...Simona a vazut mandarine si m-a intrebat cand o sa luam si noi , ca ea a mancat de la un coleg la scoala si i-au placut...
Am incercat sa mai cos o fusta , un fermoar ,,,doar atat....am facut menaj la cineva pentru 100 ron din care 60 i-am dat pe medicamente ca m-a tras curentul....Simona face sah cu 25 ron pe luna ..luna asta nu am platit si instructorul a spus ca ma asteapta ,dar cat sa mai astepte,pe Ciprian l-am intrerupt de la informatica pentru ca profesoara nu a vrut sa ma stepte cu banii...
Va rog din suflet sa ne ajutati...daca nu puteti material rugati-va pentru noi...
Am sa las contul de alocatie de la ING ,poate stiti si cunoasteti pe cineva dispus sa ne ajute va rog dati-l mai departe.... RO35INGB0000999901758406 MARIN-BADEA CIPRIAN MIHAI(este pe numele baiatului)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.12.2012, 19:44:45
Dana Badea Dana Badea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.08.2012
Mesaje: 7
Implicit Urare de craciun

LUMINA SFANTA A NASTERII DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS SA VA ADUCA IN INIMI PACE SI BUCURII DUHOVNICESTI. ~~~~!!!CRACIUN FERICIT!!!~~~~

Cand poti zambi,de ce n-o faci?
Cand poti vorbi,de ce sa taci?
De ce in loc sa razi,tu plangi?
Cand e sa stai,de ce tu fugi?
De ce disperi cand poti spera?
De ce sa pleci cand mai poti sta?
De ce urasti cand poti iubi?
Cand esti chemat de ce nu vii?
De ce sa cazi cand poti zbura?
De ce urasti cand poti ierta!?
Sarbatori fericite si un An Nou cu sperante!!!!
.................................................. .............................................
Multumim pentru medicamente!!!!!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.12.2012, 00:05:17
Dana Badea Dana Badea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.08.2012
Mesaje: 7
Implicit Ne învață copiii ...

Ne învață copiii ...

O tânără profesoară, cu vizibile tendințe liberale, explica micuților ei elevi faptul ca ea este atee și-i întreba dacă nu cumva sunt și
ei. Neștiind, de fapt, ce-i ăla un ateu și dorind să fie și ei ca și profesoara lor, micuții își ridicaseră mânuțele în aer. Dar iată și o excepție. O fetiță pe nume Maria nu se luă după mulțime, și nu ridică mâna. Profesoara, observând-o, o intrebă de ce s-a decis să fie diferită.

– Pentru că nu sunt atee.

Profesoara o întrebă din nou:

– Dar tu ce esti?
– Sunt creștin-ortodoxă.

Puțin deranjată profesoara se înroși. O întrebă, totuși, de ce este creștină.

– Ei bine, am fost crescută să-L cunosc și să-L iubesc pe Domnul Iisus Hristos. Bunicii au fost creștin-ortodocși, mama este creștin-ortodoxă, la fel și tata, așa sunt și eu.

Profesoara s-a infuriat:

– Asta nu este un motiv, spuse ea în gura mare. Ce-ar fi dacă maică-ta ar fi o idioată și la fel și taică-tău? Ce ai fi tu atunci ? Fetița tăcu puțin și zâmbind finuț îi zise:

– Atunci … aș fi atee!

Sfântul Inochentie, Arhiepiscop al Odesei
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Il uram pe dumnezeu incat vrem sa-l rastignim? cristianvisan Botezul 10 17.08.2010 23:01:46
Mesaje de strada- Viata vs Hi-Tech alexdima Generalitati 0 03.09.2009 10:48:48
SOS-chinezi aruncati in strada! heaven Umanitare 13 19.02.2009 22:11:03
"Vrem ancheta... silverstar Generalitati 4 16.02.2009 10:28:25
Ce rost are o strada care nu duce la Biserica? Ioan_Ciobota Generalitati 8 25.07.2008 09:14:39