Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.04.2011, 21:15:55
anaana2004 anaana2004 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2011
Mesaje: 6
Implicit Multumesc Vulturu 77

Multumesc pentru sfaturile date, multumesc.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 27.04.2011, 21:23:53
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana.M Vezi mesajul
am stat putin pe ganduri inainte de a scrie, dar cred ca oricand o idee sau un sfat pot fi de ajutor. am incercat sa-mi gasesc pe cineva si de fiecare data patesc la fel-daca plac pe cineva niciodata sentimentul nu e reciproc; in plus, de fiecare data ma place cineva care mie nu-mi place deloc.povestea asta se repeta destul de des si nu stiu de ce. si in plus simt ca as cauta "acul in carul cu fan".mi-e f.greu sa intalnesc o persoana care sa mearga si la biserica.inca mai sper, dar timpul trece repede.mai e cineva in situatia mea?
Domnisoara draga, nu inteleg de ce sunteti trista. Spuneti ca nu reusiti sa gasiti "acul in carul cu fan"? Domnisoara, ati incercat cu un magnet? A, nu stiti care e magnetul potrivit pentru baiatul potrivit? O privire calda, deschisa, care sa emane, nu eros, nu nerabdare, ci agape adica seninatate, blandete, bunatate, iubire.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.04.2011, 21:27:00
anaana2004 anaana2004 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2011
Mesaje: 6
Implicit multumesc AlinB

Multumesc pentru sfaturile date, multumesc.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.04.2011, 22:12:50
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mi-aduc aminte ca si eu am simtit asta, odata, acum cativa ani... e un sentiment extraordinar, mai ales daca stii ca "alesul" e putin credincios, dar sa nu ne imbatam cu apa rece, nu stii ce e in sufletul lui cand spune asta, stii numai ce simti tu cand il auzi... Or, importanta e trairea si mantuirea lui, nu starea ta de spirit, si este nevoie de mai mult de doua cuvinte pentru a fi cu adevarat credincios...

Sa-ti dea Dumnezeu, la vremea potrivita, omul pe care ti l-a randuit si sa mergeti impreuna pe drumul mantuirii!

:-) Aici iti cam dau dreptate, dar cu urmatoarele observatii : uneori, unii dintre acei "putin credinciosi" sunt de fapt, "putin exteriorizati", si ca atare, poti avea oricand surprize placute din partea lor.

A doua idee ar fi aceea ca, de multe ori iubirea, datorita faptului ca are drept tinta inima, converteste mult mai usor si mult mai temeinic decat zeci de predici care se adreseaza ratiunii. Si unde mai pui ca ea transforma omul pe nesimtite, fara ca el sa-si dea seama!

Asa ca sa nu te mire faptul ca un om cu o credinta slaba, dar cu o dragoste sincera, poate rosti urari si saluturi religioase de genul : "Hristos a inviat!"
__________________
http://poeziereligioasa.devhub.com Poezie religioasa
Reply With Quote
  #75  
Vechi 28.04.2011, 20:32:53
anaana2004 anaana2004 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2011
Mesaje: 6
Implicit Multumesc Cristina 2012

Multumesc foarte mult pentru sfaturie tale. Nici nu aveti idee, cei care mi-ati raspuns la mesajul meu, cata nevoie aveam de un cuvant de intarirea sufletului. M-ati ajutat foarte mult. Va multumesc la toti din toata inima. Mie acum mi-e tare greu, pentru ca il iubesc si totusi imi dau seama clar ca nu pot fi cu el. Eu il iubesc, el ma iubeste, nu am vicii, nu are nici el, nu am trait niciodata cu cineva, nici eu nici el si totusi nu ne putem casatori. E dureros!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 28.04.2011, 20:43:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ma bucur ca te-am ajutat toti cu cate ceva!:-)

Citat:
În prealabil postat de anaana2004 Vezi mesajul
Multumesc foarte mult pentru sfaturie tale. Nici nu aveti idee, cei care mi-ati raspuns la mesajul meu, cata nevoie aveam de un cuvant de intarirea sufletului. M-ati ajutat foarte mult. Va multumesc la toti din toata inima. Mie acum mi-e tare greu, pentru ca il iubesc si totusi imi dau seama clar ca nu pot fi cu el. Eu il iubesc, el ma iubeste, nu am vicii, nu are nici el, nu am trait niciodata cu cineva, nici eu nici el si totusi nu ne putem casatori. E dureros!
Putin spus dureros! Ce poti sa faci cu siguranta, e sa te rogi pentru el. Si desigur, pentru tine.Si nu va lasa Dumnezeu! Nici pe tine, nici pe el! Asa cum e, are EL grija si de el, stai linistita!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 28.04.2011, 20:51:09
anaana2004 anaana2004 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2011
Mesaje: 6
Implicit Multumesc Melissa

Multumesc Melissa. Sa-ti dea Dumnezeu sanatate!Tuturor celor de aici!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 29.04.2011, 09:39:17
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cred ca esti putin ironic... si asta afirm dupa alte postari.
Sunt ironic la partea cu ateismul si perfectiunea, insa totdeauna mi-au placut fetele cu ceva in plus.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 29.04.2011, 09:45:46
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Curaj !

Citat:
În prealabil postat de anaana2004 Vezi mesajul
Eu il iubesc, el ma iubeste, nu am vicii, nu are nici el, nu am trait niciodata cu cineva, nici eu nici el si totusi nu ne putem casatori. E dureros!
Doi oameni perfecti ? Vicii avem cu totii, draga mea. Nu exista om fara pacate, pur si simplu nu exista. Tu il idealizezi si-ti faci singura rau. Creezi in mintea ta o imagine ideala , te hranesti singura cu aceasta imagine si de aceea ti se pare dureros totul.
Indreapta-ti inima spre Hristos, singurul fara vicii, si vei redobandi bucuria de a trai printre semeni.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 29.04.2011, 19:23:40
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Doi oameni perfecti ? Vicii avem cu totii, draga mea. Nu exista om fara pacate, pur si simplu nu exista. Tu il idealizezi si-ti faci singura rau. Creezi in mintea ta o imagine ideala , te hranesti singura cu aceasta imagine si de aceea ti se pare dureros totul.
Indreapta-ti inima spre Hristos, singurul fara vicii, si vei redobandi bucuria de a trai printre semeni.
Cu adevarat asa e ,in general in tema dragostei exista aceasta stare cind persoana opusa ti se pare ideala pe adevarat nu e asa, omul singur i-si face aceasta imagine in minte.
Doar Hristos e ideal spre el trebuie sa tindem doar cu el vom fi cu adevarat fericiti.

Last edited by Sanduu; 30.04.2011 at 13:18:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 18:46:44
simt ca nu mai pot sa ma rog... onyx235 Generalitati 28 04.01.2013 19:56:07
de ce ma simt mai trista decat tristetea fior Generalitati 55 18.07.2011 19:53:38
Sunt foarte trista Simona-Marilena Generalitati 51 04.05.2010 22:36:21