Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 30.06.2010, 20:31:55
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea HetP Vezi mesajul
am primit acte care dovedesc ca parintele este somat sa plateasca datoria la banca, in caz contrar va fi executat silit
pacat ca aceste acte nu au fost postate pe site la inceputul actiunii, astfel ar fi fost evitate multe comentarii inutile
pacat ca a durat atat pana am primit raspunsul, daca primeam raspunsul mai repede si situatia era clarificata de le inceput ne puteam concentra la indemnarea altora sa ajute

in rest nu ma mai intereseaza cu ce casa a girat la banca sau in ce fel a folosit banii, sunt sigur ca parintele este sincer

Doamne ajuta!
Eminescu spunea asa:"E usor a scrie versuri/ Cand nimic nu ai a spune/ Insirand cuvinte goale/ Ce din coada au sa sune." Cam asa au facut cei care nici nu au ajutat, dar nici nu au lasat pe altii sa ajute un om aflat la necaz. Au vorbit numai prostii, au aruncat cu noroi in Laurentiu si in pr. cu familia sa, au calcat in picioare demersurile unui om cu suflet mare si nu in ultimul rand i-au intors poate pe unii care ar fi dorit sa faca o fapta buna prin atitudinea lor mizerabila. Asta este, acum constatam ca se puteau face multe....FERICE DE CEI CARE AU AJUTAT SI NU AU FACUT DIN ASTA UN ACT DE MARE BRAVURA si vai de cei care au calomniat si denigrat, pt. ca la judecata de apoi o sa dam socoteala pt. orice cuvant, fapta, etc.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #122  
Vechi 30.06.2010, 21:20:35
Mircea HetP Mircea HetP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Eminescu spunea asa:"E usor a scrie versuri/ Cand nimic nu ai a spune/ Insirand cuvinte goale/ Ce din coada au sa sune." Cam asa au facut cei care nici nu au ajutat, dar nici nu au lasat pe altii sa ajute un om aflat la necaz. Au vorbit numai prostii, au aruncat cu noroi in Laurentiu si in pr. cu familia sa, au calcat in picioare demersurile unui om cu suflet mare si nu in ultimul rand i-au intors poate pe unii care ar fi dorit sa faca o fapta buna prin atitudinea lor mizerabila. Asta este, acum constatam ca se puteau face multe....FERICE DE CEI CARE AU AJUTAT SI NU AU FACUT DIN ASTA UN ACT DE MARE BRAVURA si vai de cei care au calomniat si denigrat, pt. ca la judecata de apoi o sa dam socoteala pt. orice cuvant, fapta, etc.
cred ca nu va referiti la mine, cel putin daca ati citit tot ce am postat...
am fost contactat pe privat sa ajut si am ajutat cu conditia sa fie postate ceva acte si poze, promisiune facuta chiar de parintele Nistorenco...
actele nu au aparut si am cerut lamuriri... cu intarziere am primit clarificari si acum sunt linistit ca am ajutat pe cine trebiuie

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
.FERICE DE CEI CARE AU AJUTAT SI NU AU FACUT DIN ASTA UN ACT DE MARE BRAVURA si vai de cei care au calomniat si denigrat, pt. ca la judecata de apoi o sa dam socoteala pt. orice cuvant, fapta, etc.
abtineti-va va rog cu judecatile pripite, ”amenintarile” si ”sfaturile” acestea...
nu cunoaste-ti ce am eu in suflet si lasati treaba cu Judecata de Apoi celui indreptatit sa se ocupe de aceasta, adica Lui Dumnezeu
stim fiecare ce ne asteapta si nu avem nevoie de un pamantean sa ne ”judece” inainte de vreme
Doamne ajuta!

Last edited by Mircea HetP; 30.06.2010 at 21:28:27.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 30.06.2010, 21:55:05
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Eu nu am judecat pe nimeni. Nu imi permit sa fac asta.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #124  
Vechi 01.07.2010, 18:26:36
Andrei85 Andrei85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2010
Mesaje: 2
Implicit

sa am iertare pentru mica mea interventie....

nu judec pe nimeni si nu condamn pe nimeni, desi atutudinea noastra de buni crestini ortodocsi ar trebui sa ne indemne sa mai si pedepsim, sa mai si condamnam atunic cand este cazul.... ca doar si Domnul Nostru Iisus Hristos i-a biciuit pe negustorii din templu....

dar o sa ma limitez sa spun doar atat ... ca mi-au dat lacrimile cand vad atata dezbinare intre frati.... Fratilor, la urma urmelor noi dam pentru Dumnezeu... si Domnul ne "contabilizeaza" pe toti... El stie cel mai bine de fiecare cat si pentru ce am dat, si mai ales stie cu cata inima am daruit...

Eu nu zic sa facetzi ca mine... zic doar atat ca eu cand fac milostenie (mult prea rar decat ar trebui si decat ar vrea sufletul meu) nu caut la fatza omului... ca-i roman sau ca-i tigan, ca-i preot vrednic sau mai putin vrednic... ca poate saracu pe care l-am miluit cu bani de-o paine se duce si-i bea... nu, singur Dumnezeu stie sufletul si inima fiecaruia... si Dumnezeu de sus vede... si ma gandesc ca dau tot pentru mine.... ca asa mai rascumpar macar o prea mica parte din pacatele de zi cu zi....

si in fine, sa am iertare fratilor ca zic asa si ma rog sa nu ma intelegeti gresit dau eu cred ca "dar din dar se face rai" si ca de unde dai, de acolo ti se da....

asa ca rugamintea mea este doar atat... fiti buni fratilor si nu judecati... caci cu masura judecati, cu aceea vom fi judecati... si mie unul mi-e frica de dreptatea lui Dumnezeu... de aceea tot timpul ma rog... Nu ma judeca Doamne dupa dreptatea Ta, ci dupa mare mila Ta sa ma judeci....

sa am iertare de am suparat pe cineva cu vorbele mele....

Doamne ajuta! si numai bine va doresc la toti...
Reply With Quote
  #125  
Vechi 05.07.2010, 18:02:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb Doamne ajuta!

Deci, pana la urma s-a rezolvat problema acestui preot sau nu?

Laur, care e rezultatul acestui apel?
Reply With Quote
  #126  
Vechi 05.07.2010, 22:36:54
damian79 damian79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2009
Mesaje: 14
Implicit

Si eu as fi dorit sa stiu daca s-a rezolvat problema. Si daca sotie parintelui se simte bine. Poate ne mai dai si noua vesti Laurentiu.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 06.07.2010, 14:37:39
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Deci, pana la urma s-a rezolvat problema acestui preot sau nu?

Laur, care e rezultatul acestui apel?
Esti responsabila cu evaluarea situatiilor?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 06.07.2010, 16:41:25
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Dragii mei,

Doamne-ajuta!

Slava Domnului, am ajuns la Biruinta. Parintele Nicolae multumeste si se roaga pentru toti cei care, cu gandul, cu rugaciunea sau material s-au oprit pentru o clipa din tavalugul grijilor zilnice si i-au venit in ajutor.

Dumnezeu stie si randuieste cu mila si cu dreptate. Cu ocazia pelerinajului din Dobrogea am vrut in mod deosebit sa ajung la Biruinta pentru ca ultima oara cand am fost cu pelerinii la Aiud, am luat ulei de la candela ce arde la Icoana Maicii Domnului cu Sfintii Inchisorilor Comuniste, ulei tamaduitor pe care imi doream ca sotia parintelui Nicolae sa il aiba spre vindecare. Dumnezeu a trimis pe alta cale si pe Maica Lavrentia, de la Manastirea Tismana sa ii duca o cruce cu particele de moaste tot de la Aiud. Azi, cand am vorbit ca parintele, am aflat minunea. Sotia dansului se simte perfect, ca si cum nu a patit niciodata nimic. Ramane sa confirme si medicii ca asa stau lucrurile, dar eu sunt convins ca nu va mai fi nevoie sa mearga la doctor.

Multumesc Maicii Domnului si tuturor Sfintilor ca au obtinut de la Domnul nostru, Iisus Hrstos indurare pentru doamna Maria Nistorenco. Si, multumesc lui Dumnezeu, Stapanei noastre si tuturor Sfintilor ca ne-au ajutat sa trecem toate ispitele si sa ne unim in jurul gandului bun.

Din pacate, din momentul in care acesti doi nefericiti frati, ai noastri, Topcat si ai2, au aruncat intre noi rautatile lor, nici un leu nu a mai ajuns la Biruinta dinspre noi. Daca, dintre fratiile voastre sunt persoane care au vrut sau vor sa ajute, sa stiti ca situatia familiei Nistorenca este in continuare (din punct de vedere financiar) una extrem de delicate si de fragila. Va rog frumos sa nu ii uitati in rugaciunile voastre si, daca puteti sa ii sprijiniti si cu bani, oricat de putin, sunt mai mult decat bineveniti, sunt salvatori.

Pe 8 septembrie este hramul bisericii din Biruinta. Parintele va roaga cu toata inima sa acceptati invitatia de a participati la slujba de hram. Atunci, cu ajutorul lui Dumnezeu, un microbuz va pleca din Bucuresti catre Biruinta. Si eu voi incerca sa fac pelerinajul de Dobrogea in aceeasi perioada, astfel incat sa ne putem intalni acolo.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #129  
Vechi 07.07.2010, 06:15:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Laurentiu, poti sa fi mai clar? Cu ajutorul forumistilor (si nu numai), cat s-a achitat din suma datorata? Care e situatia vizavi de Banca?

Forfota: Da, ptr linstea ta, ma intereseaza rezultatele!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 07.07.2010, 11:31:12
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Laurentiu, poti sa fi mai clar? Cu ajutorul forumistilor (si nu numai), cat s-a achitat din suma datorata? Care e situatia vizavi de Banca?

Forfota: Da, ptr linstea ta, ma intereseaza rezultatele!
Tot pentru linistea mea, care te preocupa, esti atat de insistenta pentru ca vrei sa trimiti diferenta, nu-i asa? Pe un forum crestin-ortodox, cam acesta ar fi sensul.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde