Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.09.2011, 15:50:41
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Post

am mai aflat ceva....ca noi sa avem grija de altii ca de noi are grija Dumnezeu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.09.2011, 11:27:07
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Post

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.09.2011, 12:13:11
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de planoristul Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Amin!

Sa fii increzator, frate, ca Domnul poate sa te vindece! Pe mine m-a vindecat. A fost un drum lung, nu intotdeauna lin, dar El s-a pogorat cu dragoste asupra casei mele si ne-a ocrotit deplin. Uneori, iarta-ma Doamne, parca imi este dor de perioada cand eram neputincios si Domnul ma ducea pe bratele Sale! Este doar un gand, insa permanent fac rugaciune de multumire pentru mila Sa fata de mine, si-L rog sa ma ocroteasca dupa Voia Sa si in continuare!

Timp de aproape 18 luni eu am folosit ceaiul de armurariu (la recomandarea unui medic), si cred ca si acesta mi-a ajutat. Din armurariu se extrage de fapt substanta ce se gaseste ca baza in Silimarina, unul din principalele medicamente cu rol in protectia celulei hepatice.

Sigur insa este ca Dumnezeu prin rugaciune, Sfantul Maslu, binecuvantarea preotilor duhovnici, Biserica cu Harul ei, m-a vindecat! Dupa aproape cinci ani de la depistarea virusului C, transaminazele au revenit la normal, starea generala este perfecta si asta timp de peste 12-13 ani! Deci este posibil, frate! Crezi numai!

Domnul sa fie cu tine si cu casa ta!

Last edited by Pr. Gheorghe; 17.09.2011 at 12:16:53.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.09.2011, 15:55:07
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de planoristul Vezi mesajul
Aceste doua cuvinte folosite asupra apei precum si rugaciunile spuse o vor schimba intr-un leac tamaduitor spune autorul mai multor carti Masaru Emoto.Eu fiind bolnav de hepatita cronica am incercat mai multe cai de a ma vindeca neuitind sa ma rog neincetat bunului Dumnezeu.De la medici am primit retete de hepatoprotectoare (din 2006 am fost diagnosticat) de la naturisti am baut tot felul de ceaiuri si am cumparat si de la autorul mentionat mai sus citeva carti tiparite la editura ADEVAR DIVIN in Brasov.Spune autorul ca ,,Apa are propria viata!....are reactii la ginduri,cuvinte,muzica,rugaciuni si multe altele.,,Intrebarea mea ar fi sunt pe drumul cel bun prin faptul ca lecturez aceste carti?sau nu?Ele nu au cum sa dauneze din punct de vedere moral si spiritual dar m-a adresez acestui forum pentru ca eu cred ca e cel mai apropiat de Dumnezeu prin discutiile ce se poarta aici. Va multumesc si Doamne Ajuta.
Nu am citit tot topicul. Am doar o mica sugestie. Incercati sa va rugati Sfantului Nectarie. Se gaseste acatistul lui la toate tarabele cu obiecte/carticele religioase, si la biserici.
Numai bine si multa sanatate!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.09.2011, 10:22:01
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Post

Multumesc pentru ca v-ati oprit o clipa linga mine pentru a ma ajuta sa merg mai departe Pr.Gheorghe si crestinOrtodoxa, este adevarat ca ceaiul de armurariul ete foarte bun si cred ca toate sunt bune dar cu masura excluzind alcoolul.Echilibrul este foarte important si sa nu uitam ca avem timp pentru toate:sa muncim ,sa ne rugam,sa ne odihnim.... lucruri simple dar de care eu poate uneori am uitat si acum multumesc bunului Dumnezeu ca ami da ocazia sa reflectez asupra lor si sa mai repar ce se mai poate repara.Inca odata va multumesc din suflet si sa va dea bunul Dumnezeu sanatate si tot ce va doriti.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.09.2011, 23:38:46
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de planoristul Vezi mesajul
....cita rabdare sa mai am cu un tigan care ma pacalit de doua ori?.
'De cite ori sa iertam,pe cel care ne greseste, pina la 7 ori?" intreaba Petru.
Omul asa gindeste sa ierte de 2 ori,de 3 ori,deja de 7 ori e prea mult.
Doar Dumnezeu e cel care ne iarta de 70 de ori cite 7 :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.09.2011, 23:56:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
'De cite ori sa iertam,pe cel care ne greseste, pina la 7 ori?" intreaba Petru.
Omul asa gindeste sa ierte de 2 ori,de 3 ori,deja de 7 ori e prea mult.
Doar Dumnezeu e cel care ne iarta de 70 de ori cite 7 :)
. . . si noi nu suntem in stare sa iertam macar o singura data sincer , avem doar o iluzie a iertarii adevarate . Cel ce iarta cu adevarat , nu se mai intoarce indarat spre a ocari , nu se mai mahneste nicicand , si nu mai judeca in vecii vecilor , draga colega !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.09.2011, 00:36:27
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
. . . si noi nu suntem in stare sa iertam macar o singura data sincer , avem doar o iluzie a iertarii adevarate . Cel ce iarta cu adevarat , nu se mai intoarce indarat spre a ocari , nu se mai mahneste nicicand , si nu mai judeca in vecii vecilor , draga colega !
Da ,caci iertarea nu se exprima in numarul de iertari,ci in calitatea iertarii . Iertarea trebuie sa fie din tot sufletul,sii din punctul asta de vedere,cu greu putem spune ca am iertat macar odata asa cum se cuvine
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.09.2011, 01:21:34
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de planoristul Vezi mesajul
....cita rabdare sa mai am cu un tigan care ma pacalit de doua ori?mea reparat un cazan l-am platit si dupa ce a plecat am constatat ca acel cazan curge la imbinarea facuta de tigan.Am tacut si peste vreo 3 saptamini hop cu tiganul la poarta ca are ceva de vinzare...politicos e-am atras atentia ca a facut lucru de mintuiala si nu sunt multumit de lucrarea lui iar el sa oferit sa-mi faca alt cazan din care sa scada pretul reparatiei primului cazan.K.Au mai trecut 2 saptamini a venit tiganul cu cazanul sieu multumit ca am dat peste un om de cuvint e-am mai dat in plus si niste oua,rosii ca na tiganul e necajit. Pleaca tiganu si constat cu amaraciune ca si acest cazan nou nout curge pe la imbinari.Nu m-am enervat si incontinuare il astept pe tigan ca sa-i arat opera si a vad ce propunere imi mai face.Am scris aceasta intimplare aici pentru ca eu de multe ori am incredere in oameni si uite ca ei te inseala de cele mai multe ori.Ce e de facut???O zi buna tuturor.
Daca de doua ori a gresit in acelasi mod, poate ca tiganul ala pur si simplu nu se pricepe / nu e in stare / nu stie sa faca imbinarile cum trebuie!

Daca s-a oferit sa va faca reducere la a doua reparatie (in fapt recunoscandu-si vina prin asta si aratandu-si bunele intentii), dar nu a fost in stare sa faca treaba bine nici a doua oara, ba a gresit in exact acelasi mod, poate pur si simplu nu e in stare sa faca acea treaba, desi are bunavointa si crede ca daca se straduie ii va iesi bine pina la urma.

De ce au uneori tendinta, unii oameni, de a lua prostia drept rea intentie?

Este o maniera de interactiune acuzatoare la adresa altora (care in final genereaza si in ceilalti atitudine negativa ca reactie la presupusele acuzatii - cu atat mai intens daca "celalalt" nu a gresit ci doar nu l-a dus capul, se va simti pe buna dreptate acuzat pe nedrept si veti starni o reactie negativa indreptatita oarecum), iar aceasta maniera de interactiune acuzatoare este in general generata de suspiciozitate excesiva. Insa oare de ce suspiciozitatea? Si la ce foloseste un asemenea mod de interactiune? Aduce vreun beneficiu cuiva?

Cum rezolvi eficient o problema fara sa te faultezi singur, cu maxim de beneficiu si minim de efort? Dvs de fapt ce doriti mai mult - sa va vedeti cazanul reparat cat mai bine si mai rapid sau sa va consumati energia asteptandu-l pe tigan ca sa ii reprosati si sa continuati interactiunea?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 20.09.2011 at 01:29:26.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.09.2011, 10:03:55
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Post

Ma simt dator sa vin cu o precizare:ambele cazane le-am reparat eu ....am mers in Practicar ,am cumparat un adeziv numit POXILINA si le-am lipit,iar cu tiganul nu mai am nimic inca nu a aparut dar la aceiasi concluzie am ajuns si eu ca nu se pricepe.No sa-i mai reprosez nimic desi inclin sa cred ca el stia ca nu a facut treaba buna ca la proba cu apa dupa 30 de secunde mea rasturnat apa din cazan.Dupa ce a plecat el am pus iar apa si la 2-3 minute a inceput sa curga , eu atunci am simtit un gust de amaraciune in suflet dar nu a durat mult ca me-am propus si am si rezolvat problema.Am invatat ceva din aceasta intimplare ca Dumnezeu iarta de 70 de ori cite 7 sau mai mult deci cazul meu nici nu exista in comparatie cu marile inselatorii.Dumnezeu sa-l aiba in paza pe tigan si pe noi toti eu l-am iertat si am uitat ....daca voi pute il voi ajuta cu ceva daca nu ...nu si ma opresc aici.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre iubire Dobra Daniela Generalitati 34 27.04.2012 11:42:01
Despre iubire loboandrei Generalitati 20 03.11.2011 19:42:32
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 15:22:52
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 13:21:20
O poveste frumoasa despre iubire Laurentiu Generalitati 12 29.05.2009 21:25:09