Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #991  
Vechi 19.10.2012, 13:05:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, stiu..
Dar in acelasi timp (deci, antinomic) se spune in Biserica ortodoxa ca cununia nu se face ca un contract care se desface la moarte, ci este si dupa moarte.
Unde ai gasit asta?
Eu stiu ca legatura casatoriei, cea binecuvantata de Biserica, este pana la moarte.
Nimic mai mult.

Citat:
Chiar daca 'vietuiesc ca ingerii', exista o legatura speciala dintre soti care nu se desface cu moartea. Exista o continuitate a dragostei dintre ei si in Imparatie.
Legatura speciala exista si cu copii, parintii, rude poate, poate un prieten f. bun sau chiar mai multi.
Dar, in general astea sunt legaturi de natura subiectiva, exista o dragoste care nu este limitata la acest gen de legaturi, mult mai mare, mult mai puternica, jertfelnica (adica doare tare) si care inca mai avem de lucru pana sa o aflam.

Iar daca in naivitatea noastra ne cantonam la cea din prima categorie, crezand ca l-am prins cu ea pe Dumnezeu de un picior, confundand indragosteala si alte fenomene hormonale cu dragostea autentica, si mai mult, turnam si incapatanre peste acesta gresala, s-ar putea sa ajunge sa aflam si de a doua, dar nu pe cai tocmai fericite.
Reply With Quote
  #992  
Vechi 19.10.2012, 13:12:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pacat ca n-au aflat de chestia asta si parintii care au trait in pustie.
Maria Egipteanca de exemplu.
Eugen a complectat bine fraza mea cam prea suscinta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #993  
Vechi 19.10.2012, 13:16:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, stiu..
Dar in acelasi timp (deci, antinomic) se spune in Biserica ortodoxa ca cununia nu se face ca un contract care se desface la moarte, ci este si dupa moarte.
În slujba Sfintei Cununii (una din cele 7 Taine) se zice:
Citat:
Iată, fiilor duhovnicești, prin punerea mâinilor pe Sfânta Evanghelie și pe Sfânta Cruce, ați săvârșit jurământ înaintea sfântului altar că veți păzi legătura dragostei și a unirii între voi până la mormânt, curată, neîntreruptă, dreaptă și cinstită, și că nu vă veți abate de la datoriile voastre nici unul, nici altul, urmând ce este plăcut lui Dumnezeu și oamenilor.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 19.10.2012 at 13:23:15.
Reply With Quote
  #994  
Vechi 19.10.2012, 13:26:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eugen a complectat bine fraza mea cam prea suscinta.
Da, a fost o formulare cam nefericita.
De la ceea ceea ce avem ca dar, potential, pana la ce avem ca lucrare e o distanta destul de mare, de cele mai multe ori.
Reply With Quote
  #995  
Vechi 19.10.2012, 13:46:05
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Marturisirea de credinta de la 1643 este scolastica pana in maduva oaselor.
Preia toate categoriile occidentale pentru a exprima adevaruri de credinta.
Categorii care nu sunt conforme cu felul ortodox, filocalic, de a vedea lucrurile.
Categorii rationaliste si reductoare.

Este ca si cum mi-ai propune o imagine pioasa sentimentala in locul unei icoane traditionale.
Interesant ca aduci in discutie icoanele traditionale. Icoanele traditionale sunt pictate dupa reguli foarte stricte si bine definite, intr-o maniera pe care ai putea-o numi scolastica. :D

Si din nou, ce este rau in a sistematiza credinta? Un sfant nu are nevoie de catehism sau sa i se spuna ca Sf. Biserica are 7 Sf. Taine, si acestea sunt: ... . Dar unui copil sau unui om obisnuit ii este mai usor sa inteleaga ca Dumnezeu isi revarsa harul in multe feluri in lume, dar felul cel mai vizibil prin care Dumnezeu lucreaza in Biserica este prin ceea ce Biserica defineste ca cele 7 Sf. Taine.

Asa a creat Dumnezeu creierul omenesc: sa se ghideze dupa categorii, si are o tendinta naturala sa formeze categorii si sa sistematizeze. O sti Dumnezeu de ce.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #996  
Vechi 19.10.2012, 14:04:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E suficient sa cugeti asupra acestor cuvinte: "ci vor vietui precum ingerii din ceruri".
Nu e mult, nu e greu, nu e complicat.



Nu esti nici macar pe aproape.



Se spune clar ca institutia casatoriei va disparea.
Ce sugerezi, sexul in grup?



Inca o data, subiect de meditatie: "ci vor vietui precum ingerii din ceruri".

De ce iti bati joc? Ce are de-a face sexul in grup cu ce spuneam eu?
Poti scrie fara sa dai si picioare in fund? Putem comunica civilizat?

Invatatura ca 'casatoria este un contract care se rupe la moarte' este tot de tip scolastic.

Este Cununia o Taina a Imparatiei? Poarta mirele si mireasa coroane (cununi), semn al intrarii in imparatie (sigur, doar 'obiective', nu si 'subiective', vorba lui Eugen de mai sus, caci Imparatia este printre noi, si in acelasi timp trebuie dobandita, antinomie din nou..)?
Acel verset in care Hristos spune ca vom fi ca ingerii trebuie inteles ca rapuns la cei care nu credeau in inviere si vedeau casatoria aproape exclusiv ca un mijloc de a avea copii (viziune care era, totusi, legitimata de asteptarea Mesiei). El trebuie inteles antinomic in complectare cu ceea ce sfatul Pavel spune despre 'marea taina' a unirii care este imagine a unirii dintre Hristos si Biserica.

"Broken by death, assimilated with human agreement, marriage, in the prevailing Westen view, is only an earthly affair, concerned with the 'body", unworthy of entering the Kingdom of God.' (John Meyendorff, Marriage, an orthodox perspective)

A se vedea si cartea parintelui Vasile Gavrila, Cununia viata intru imparatie, unde nu gasesc acum un citat concludent. Dar si el vorbeste despre sensul vesnic al cununiei. Probema este ca teologia de tip vestic scolastic care domneste prin universitatile ortodoxe si prin catehisme a rupt cununia de euharistie, facand din ea un fel de legatura lumeasca binecuvantata ce-i drept de Dumnezeu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #997  
Vechi 19.10.2012, 14:07:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În slujba Sfintei Cununii (una din cele 7 Taine) se zice:
Citat:
Iată, fiilor duhovnicești, prin punerea mâinilor pe Sfânta Evanghelie și pe Sfânta Cruce, ați săvârșit jurământ înaintea sfântului altar că veți păzi legătura dragostei și a unirii între voi până la mormânt, curată, neîntreruptă, dreaptă și cinstită, și că nu vă veți abate de la datoriile voastre nici unul, nici altul, urmând ce este plăcut lui Dumnezeu și oamenilor.
Pana in morant inseamna inclusiv in mormant.
Tot asa cum 'Iosif nu a cunoscut-o pe Maria pana ce a nascut' nu insemana ca dupa aia 'a cunoscut-o' (a trait trupeste cu ea), - asta e interpretarea ortodoxa a acestui verset...

Recasatorirea vaduvilor se face prin iconomie in BO. Cununia se considera in principiu unica.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #998  
Vechi 19.10.2012, 14:09:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

M-ai înnebunit. Cu tot ce nu ești de acord e scolastic.
Catehismul BOR e scolastic, Sfânta Cununie la ortodocși e scolastică.
Recunosc: eu sunt scolastic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #999  
Vechi 19.10.2012, 14:11:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pana in morant inseamna inclusiv in mormant.
Asta spui tu că înseamnă inclusiv în. Dar când am un curier door2door, nu-mi intră-n casă.
Înțeleg să ne "ciondănim" pe cestiuni mai subtile, da' aici e destul de clară exprimarea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1000  
Vechi 19.10.2012, 14:11:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
M-ai înnebunit. Cu tot ce nu ești de acord e scolastic.
Catehismul BOR e scolastic, Sfânta Cununie la ortodocși e scolastică.
Recunosc: eu sunt scolastic.
Bravos, don judecator.
Nu am zis ca e scolastica cununia, e scolastica conceptia juridica asupra ei.
Din fericire, in slujbe s-a pastrat adevarata teologie. Noroc cu conservatismul liturgic ortodox, ca altfel se ducea pe apa sambetei ortodoxia.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02