Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 28.03.2013, 14:03:48
rugvlad rugvlad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elenaalexa Vezi mesajul
In prima saptamana din Post Parintele era la sfanta Manastire Sihastria.
Dupa cele cunoscute de Sfintia-Sa in acel moment, urma sa ramana la Manastire toata durata Postului.
Acesta este nr.de telefon mobil al Parintelui : 0740488429, la care insa nu ar putea sa raspunda cat este in Mnastirea Sihastria , deoarece acolo nu este semnal.
Puteti incerca si pe acest numar de telefon fix:0233251485.
Doamne ajuta!
Multumesc frumos! Doamne-ajuta.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 28.03.2013, 15:51:57
andreea h's Avatar
andreea h andreea h is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rugvlad Vezi mesajul
Stiti cumva unde este Parintele Ciprian in perioada asta? Tare as vrea si eu sa merg la el, mi-am propus cu un prieten sa facem un pelerinaj dar as vrea sa merg cand il pot gasi pe Parinte la Sihastria, eu sunt din Iasi si ajung mai greu in Bucuresti. Daca stie cineva si numarul de telefon al Parintelui, un bine mi-ar face. Doamne-ajuta.
Parintele Ciprian a fost in Manastirea Sihastria pentru o saptamana, iar din data de 26.03 se afla la Bucuresti urmand sa revina in ultima saptamana a postului.
Post cu folos si urcus duhovnicesc! Doamne ajuta!
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata."
Reply With Quote
  #123  
Vechi 31.03.2013, 11:13:37
marina1983 marina1983 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2012
Mesaje: 11
Implicit mesaj pentru Parintele Ciprian

Vad ca acest post se numeste "Mesaj de la Parintele Ciprian", asa ca sper ca cineva sa ii transmita Parintelui ce o sa scriu aici sau sa ii dea sa citeasca.

Vineri am ajuns la biserica. Era o vreme mohorata, frig, biserica aproape plina, iar Parintele Ciprian vorbea intr-un coltisor cu oamenii. M-am asezat si eu la rand, iar dupa 30 de minute Parintele a iesit afara. Era in mod vadit obosit si abatut, cel putin asa mi s-a parut mie. Oamenii de la rand vorbeau ca nu e prea bine cu sanatatea si iese la aer sa se mai recreeze. Am asteptat o jumatate de ora, o ora, apoi am auzit ca Parintele ar fi de fapt afara, de vorba cu cineva. Mi-am imaginat ca e vreo cunostinta sau vreun caz mai grav. Intre timp biserica se umpluse, iar in fata se pregateau mesele pentru sfantul Maslu. Eu sunt din Ploiesti, la maslu nu pot ramane fiindca se termina prea tarziu, asa ca am decis sa plec.

Pe scari, in fata bisericutei era Parintele. In jurul lui oamenii, rand pe rand faceau un pas spre Parintele, impiedicandu-l sa intre in biserica. Parintele era sfios, cu ochii plecati, incerca sa plece ba prin stanga, ba prin dreapta, si se vedea pe chipul sau ca ii este jena sa ii refuze. Nici nu stiu cum puteau oamenii aceia sa isi spuna pasurile, avand in vedere ca la o jumatate de metru mai erau alti 5-6 care ascultau cu nesat si asteptau o portita pentru a vorbi cu Parintele.

Eu nu judec. Poate, intr-adevar, oamenii aceia chiar aveau niste probleme arzatoare. Dar Parintele era extrem de obosit si nu cred ca merita sa il tratam astfel. Daca dumnealui ii este jena sa respinga oamenii, poate ca cei de la biserica ar trebui sa impuna un anumit program pentru ca un astfel de ritm nu cred ca ii face bine Parintelui Ciprian.

Stiu ca nu e treaba noastra sa dam sfaturi, dar ma gandeam ca, daca cineva ii va transmite asta Parintelui poate va fi mai atent la sanatatea lui si va face in asa fel incat si oamenii sa plece impacati de la sfanta biserica, dar si dumnealui sa fie mai odihnit.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 31.03.2013, 15:14:38
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marina1983 Vezi mesajul
Vad ca acest post se numeste "Mesaj de la Parintele Ciprian", asa ca sper ca cineva sa ii transmita Parintelui ce o sa scriu aici sau sa ii dea sa citeasca.

Vineri am ajuns la biserica. Era o vreme mohorata, frig, biserica aproape plina, iar Parintele Ciprian vorbea intr-un coltisor cu oamenii. M-am asezat si eu la rand, iar dupa 30 de minute Parintele a iesit afara. Era in mod vadit obosit si abatut, cel putin asa mi s-a parut mie. Oamenii de la rand vorbeau ca nu e prea bine cu sanatatea si iese la aer sa se mai recreeze. Am asteptat o jumatate de ora, o ora, apoi am auzit ca Parintele ar fi de fapt afara, de vorba cu cineva. Mi-am imaginat ca e vreo cunostinta sau vreun caz mai grav. Intre timp biserica se umpluse, iar in fata se pregateau mesele pentru sfantul Maslu. Eu sunt din Ploiesti, la maslu nu pot ramane fiindca se termina prea tarziu, asa ca am decis sa plec.

Pe scari, in fata bisericutei era Parintele. In jurul lui oamenii, rand pe rand faceau un pas spre Parintele, impiedicandu-l sa intre in biserica. Parintele era sfios, cu ochii plecati, incerca sa plece ba prin stanga, ba prin dreapta, si se vedea pe chipul sau ca ii este jena sa ii refuze. Nici nu stiu cum puteau oamenii aceia sa isi spuna pasurile, avand in vedere ca la o jumatate de metru mai erau alti 5-6 care ascultau cu nesat si asteptau o portita pentru a vorbi cu Parintele.

Eu nu judec. Poate, intr-adevar, oamenii aceia chiar aveau niste probleme arzatoare. Dar Parintele era extrem de obosit si nu cred ca merita sa il tratam astfel. Daca dumnealui ii este jena sa respinga oamenii, poate ca cei de la biserica ar trebui sa impuna un anumit program pentru ca un astfel de ritm nu cred ca ii face bine Parintelui Ciprian.

Stiu ca nu e treaba noastra sa dam sfaturi, dar ma gandeam ca, daca cineva ii va transmite asta Parintelui poate va fi mai atent la sanatatea lui si va face in asa fel incat si oamenii sa plece impacati de la sfanta biserica, dar si dumnealui sa fie mai odihnit.
Te înțeleg foarte bine. Eu locuiesc în Moldova. Am mers la București sau la Sihăstria după părintele și după multe ore de stat la rând dacă am putut să-i vorbesc un minut. Ultima oară am lăsat pomelnicul la pangar și am plecat la tren după ce am stat 5-6 ore. Totuși timpul nu-l consider pierdut acolo în biserică. Am citit Acatistul la icoana Maicii Domnului, m-am rugat la moaștele Sfântului Ioan Gură de Aur, am participat la dezlegări.
La Sihăstria am stat și zece ore în frig ultima oară iar când era gata să ajung părintele a plecat. O vorbă din popor spune "La pomul lăudat să nu te duci cu sacul mare"(mă refer la cel cu păcate și probleme).
Adevărul e că la București tupeul unor persoane este foarte mare. Acestea îl asaltează pe părintele de cum intră pe poartă sau în biserică profitând de dragostea și dorința domniei sale de a ajuta cu precădere persoanele tinere.
Să ne rugăm să-i dea Dumnezeu răbdare dar mai ales sănătate că mare nevoie avem de duhovnici care să ne îndrume .
Reply With Quote
  #125  
Vechi 31.03.2013, 20:26:55
marina1983 marina1983 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2012
Mesaje: 11
Implicit

Dorina, nu e neaparat vorba de oamenii din biserica, unii dintre ei care asteapta fara rezultat. Eu, de exemplu m-am rugat, am lasat acatist si am norocul de a ma putea duce foarte des.

Este vorba despre Parintele. Dumnealui ar fi bine sa isi faca un program anume pentru a putea rezista... dupa cum am vazut nu refuza oamenii, serile am inteles ca sta pana termina si nu mi se pare ok pentru sanatatea dumnealui.

Eu sper ca un apropiat de-ai dansului sa vada mesajul si sa ii transmita cumva...
Reply With Quote
  #126  
Vechi 31.03.2013, 22:46:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu am mai scris despre ce a patit un parinte in varsta de la biserica la care merg eu - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=35.


Lumea e de vina si ea - nu parintele acela - trebuie facuta cumva sa inteleaga ce se intampla. Sunt preoti jertfitori care pun pe primul loc credinciosul, asa cum e el, decat propria sanatate si care nu concep sa faca decat asa.
Probabil ca aceasta este si ascultarea lui in calitate de calugar, crucea lui si de aceea nu se indura sa zica nu nimanui... La situatia de fata a contribuit, fara indoiala, si publicitatea care i s-a facut, de vine lumea la el ca la vrajitor sau ca la un talisman norocos...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 01.04.2013, 03:44:21
andreea h's Avatar
andreea h andreea h is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Iertati-ma daca gresesc, dar consider ca nu ar trebui facut public numarul de telefon al Sfintiei Sale, astfel putem evita putin oboseala parintelui. Ar fi de preferat un mesaj privat pentru cei cu o problema urgenta. Numarul personal ni-l ofera Sfintia Sa, iar in ceea ce priveste programul putem suna la numarul de la pangarul paraclisului.
Sa ne rugam Maicii Domnului sa-l intareasca, sa-l pazeasca si sa-i mangaie orice suferinta parintelui Ciprian iar pe noi sa ne imblanzeasca!
Iertati-ma si Post cu har! Doamne ajuta!
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata."
Reply With Quote
  #128  
Vechi 01.04.2013, 12:38:25
marina1983 marina1983 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2012
Mesaje: 11
Implicit

Numarul acela e trecut si pe cartea de vizita oferita de la lumanari, in plus Parintele nu raspunde oricui, asta din cate stiu eu, deci e intr=un fel numarul dumnealui public.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 04.04.2013, 22:00:36
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

buna seara!

imi puteti spune daca parintele este si sambata la Biserica? eu am numarul de telefon, dar nu raspunde. mie mi-a recomandat cineva sa merg sa-i cer sfatul, tot de la acea persoana am si numarul de telefon.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 04.04.2013, 23:45:23
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Incearca sa suni la pangarul bisericii, sunt doua numere de mobil postate in acest topic. Poti sa-i trimiti un mesaj Parintelui, poate o sa primesti un raspuns. Sa nu te mahnesti ca nu iti raspunde la telefon, cu siguranta este foarte prins, vremea postului este mai speciala, mai ales in privinta rugaciunii.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bolnav, ciprian, parinte, sihastria

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Ciprian Gradinaru de la Man Sihastria tinutza Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.04.2017 16:07:55
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 22:32:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29