Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 07.04.2013, 13:18:55
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de drumetul6519 Vezi mesajul
Tot nu inteleg nimic. Stiu ca, in conceptia ortodoxa, omul mort traieste in continuare, in prezenta Domnului, la "loc cu verdeata" (doar ca-i lipseste trupul - nici o problema, nici ingerii nu au trupuri omenesti). Dilema este urmatoarea: ce rost mai are revenirea Domnului pentru invierea mortilor si rasplatirea lor? Toate aceste lucruri sunt deja rezolvate.


Aici gasim o asemanare, nu o deosebire. Adventistii cred ca sunt mantuiti prin credinta, dar credinta adevarata se vede din fapte. Faptele credintei nu sunt excluse. "Credinta fara fapte este moarta" - spune sfantul apostol Iacov.
"Doar ca-i lipseste trupul" este esential.Majoritatea pacatelor omul le face cu simturile trupesti,deci trupul este partea cea mai pacatoasa a omului.Si nu este deloc rezolvata problema inainte de Judecata de la a doua venire a Mantuitorului.Cine v-a spus ca-i"rezolvata" se inseala amarnic.La moartea omului,sufletul trece printr-o judecata particulara,nicidecum prin Judecata finala,cea care va desparti "oile de capre".Iar la a doua venire,trupurile oamenilor vor invia,ca omul sa fie judecat in integralitatea lui pacatoasa-trup si suflet.Atunci va avea loc Judecata de Apoi,se vor separa cei buni de cei rai si se va crea"cer nou si pamant nou"...Dar daca sunteti chiar asa de interesat de aceste aspecte,dece nu cititi macar cele 16 carticele ale Parintelui Cleopu,daca nu din PSB...Exista atata literatura bisericeasca,incat nu vad dece va incapatanati sa va ciondaniti cu bietii muritori de rand,care nu au nici inspiratia divina si nici talentul marilor scriitori bisericesti...Iar referitor la parerea dvs.ca "adventistii cred ca sunt mantuiti prin credinta",sa nu uitati niciodata ca si diavolul e credincios-mai credincios ca dvs,intrucat el L-a vazut pe Dumnezeu-si totusi e osandit vesnic.Iar "faptele" cu care va incununati credinta ca sa fiti mantuiti,daca includ incercarea de racolare a ortodocsilor,in nici un caz nu va vor mantui...Numai la asta sa va ganditi:marii sfinti ortodocsi au trecut prin chinuri groaznice ca sa se mantuiasca,au dus o viata ascetica,plina de lipsuri si privatiuni -asa i-a mantuit Bunul Dumnezeu-iar dvs.vreti sa va mantuiti facand prozeliti????
Reply With Quote
  #322  
Vechi 07.04.2013, 13:31:15
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
Da, asa crezi tu! Atunci spune-mi tu mie de ce ortodocsii spun astfel: Nimeni, dar nimeni nu știe cu exactitate vremea judecății celei de apoi nici măcar Fiul! Asta nu înseamnă că-L suprim pe Christos din Dumnezeire?
Faptul ca nimeni nu stie cu exactitate vremea Judecatii de apoi nu o spun ortodocsii,a spus-o Domnul Iisus ca rapuns Apostolilor cand L-au intrebat cand va fi a doua venire a Lui.Iar dvs.,daca ati studia biblia asa cum va laudati,ati fi stiut asta.Nu,nu inseamna ca-l suprimi pe Hristos din Dumnezeire.Dumnezeu -Tatal cand Si-a sacrificat Fiul pentru noi,nu L-a "suprimat " din Dumnezeire,ci L-a trimis sa se faca om ca prin asta sa indumnezeiasca omul.Si apoi ce va intereseaza ca ortodocsii spun ca nimeni nu stie cand va fi a doua venire,din moment ce dvs.ati emis de vreo cateva ori alarme ca "VINE!!!"????Dvs.stiti mai bine ca Hristos cand vine,asa ca ,iata,un motiv sa va credeti mai sus decat Hristos!!!
Reply With Quote
  #323  
Vechi 07.04.2013, 13:53:10
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
ADEVARAT 777, exista o IMENSA deosebire intre ortodoxie si adventism...Una capitala! Ortodoxia se bazeaza pe invataturile biblice , pe Hristos, iar adventismul pe cocoasa alba a lui tanti Ellen cu punctul pe"G"..Sa ma iertati dar obraznicia cu care nu faceti AICI altceva decat sa provocati imi determina sarcasmul in toate cele 7 zile, incepand cu cea de LUNI !
Grozaaaav "punctul pe G"!!!! am ras un sfert de ora!!!!Adevarul e ca au tupeul sa se pretinda descendenti ai Sfintilor Apostoli,cand biata Ellen "G" este descrisa peste tot ca "isterica".Acum,ce sa zic,am citit si eu unele carti de ale ei,scrie bine,are putere de convingere,dar cand incepe s-o ia pe aratura,te ia groaza...Eu tot nu inteleg dece pe un forum ortodox suntem obligati sa suportam ineptiile"altor culte"-sau cum le zice...Pacat ca "Crestin Ortodox" promoveaza ecumenismul-nu stiu dece li se pare ca asa e fair play-mie nu mi se pare deloc-le mangaiem pacatele si ne facem si noi altele numai de dragul de a sustine" impacare" cu niste secte care manjesc tot ce-i sfant...Sa ma iertati daca am suparat pe cineva...
Reply With Quote
  #324  
Vechi 07.04.2013, 14:06:06
centesimusdecimus centesimusdecimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Biserica ortodoxa este "UNA,soborniceasca si apostoleasca" "biserica" dvs.e ALTA "soborniceasca si apostoleasca"-aici e problema -Dumnezeu nu are doua biserici cu doua adevaruri,ci una singura,cu un singur Adevar,ceea ce va exclude.
Problema e de fapt alta: atât BO cât și BC susțin același lucru și ținând cont și de anatemizarea reciprocă de la 1054 s-ar părea că ambele biserici se cam exclud. Ca-n zicala aceea: doi se bat și al treilea câștigă...
"Al treilea" nefiind Biserica Adventistă cum v-ați imagina, ci diavolul. Diavolul are câștig de cauză din această anatemizare și excludere reciprocă. Așa că haideți să lăsăm epitetele: rătăcit, eretic, sectant, etc...

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Patriarhia noastra va spune "biserica" din politete
Și v-ați dori să folosească cuvinte urâte ca cele de mai sus? Ortodoxia promovează cumva un limbaj nepotrivit cu statutul unui creștin adevărat?

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Va considerati "biserica apostolica"-demonstrati ca adventismul a aparut in timpul vietii Apostolilor-eu stiu ca a aparut muuult mai tarziu...
Sensul vi l-a arătat colegul drumeț. E vorba de învățătura apostolilor, nu de apostoli, că doar nici Biserica Ortodoxă, nici Biserica Adventistă nu are 12 apostoli... Pe de altă parte, da, "adventismul" chiar a apărut în timpul vieții apostolilor. Adică așteptarea revenirii (adventus) lui Hristos chiar în timpul vieții lor. Creștinii ortodocși mai au această așteptare, ori iminenta revenire a lui Hristos e doar motiv de batjocură la adresa adventiștilor?

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
"biserica " dvs.poate este alcatuita si din credinciosi,dar nu are Duhul Sfant.
Să-L lăsăm pe Dumnezeu să judece aspectul acesta...

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
stiu din frageda copilarie ca nimeni nu va sta inainte cand e vorba de citate si de deschis cartea acolo unde va convine.
Stimată doamnă/stimate domn, nouă ne convine să deschidem Cartea Sfântă la orice pagină, căci nu ne stă împotriva doctrinei confesionale. Mi-ar place să fie acesta un alt punct de asemănare esențială...

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
pana nu renuntati la erezie si nu va botezati.
Eu nu m-am născut adventist. Tocmai de aceea am renunțat la erezie și m-am botezat...
Reply With Quote
  #325  
Vechi 07.04.2013, 14:12:58
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Ati mai gasit o asemanare intre ortodocsi si adventisti: argumentatia biblica.

Diferenta este ca adventistii raspund tot cu Biblia (fiind adeptii principiului ca Biblia se explica cu Biblia) in timp ce dvs si fratii dvs. intru credinta raspundeti cu minciuni si referiri la o persoana care va obsedeaza si de care adventistii nu pomenesc. Adventisti mai raspund cu invataturi din Crez sau Catehismul Ortodox in timp ce ortodocsii raspund cu uciderea userilor.
Am spus-o in mai multe raspunsuri pe care le-am postat la acest topic -pe dvs,adventistii,nu va intrece NIMENI cand e vorba de citate si de deschis cartea unde va convine...Bunicul meu,Dumnezeu sa-l ierte,cand tragea sa moara,au navalit doi adventisti peste el sa-l "mantuiasca"...nu putea saracul om sa moara de insistenta astora...asa ceva nu vezi decat in filmele de groaza...Atunci,noroc ca a venit mama de la serviciu si i-a "batut" in argumente,de-au plecat cu coada intre picioare....nu stiu cum sa faca omul sa scape de insistentele propagandei lor...Cu durere trebuie sa recunosc ca cea mai buna prietena a mea din tinerete s-a "mantuit"...iar acum,nu mai pot vorbi cu ea la telefon,caci incearca sa ma "mantuiasca" si pe mine...si-mi explica cum ca a "mantuit" foarte multa lume...E de groaza cum se intinde pecinginea asta a sectelor si cum omoara mii de suflete...Am sperat cand m-am inscris pe forumul asta,ca aici scap de incercarile de convertire,dar vad ca sperantele mi-au fost desarte...
Reply With Quote
  #326  
Vechi 07.04.2013, 14:15:23
centesimusdecimus centesimusdecimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Cornilescu e ratacit...
Cornilescu e... mort. La data când a tradus Biblia era călugăr ortodox, dar dacă ziceți că era rătăcit, dumneavoastră poate știți mai bine...

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
stiu ca pe asta o folositi,dar asta difera de Biblia ortodoxa-
Tocmai pentru a evita această suspiciune (la drept vorbind nejustificată), eu citez în general din Biblia Ortodoxă, așa că...
Reply With Quote
  #327  
Vechi 07.04.2013, 14:16:42
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Exact. Puțintică răbdare și veți vedea un sistem politico-religios prăbușindu-se (Apo

Adica al dvs,adventistii!!!stim ca dvs.sunteti "ALESII",singurii care va veti mantui!!!!vaaai,dar ce urat va va fi in Rai ,numai 140.000 sau cati pretindeti ca va mantuiti!!!!
Reply With Quote
  #328  
Vechi 07.04.2013, 14:18:49
centesimusdecimus centesimusdecimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Grozaaaav "punctul pe G"!!!! am ras un sfert de ora!!!!Adevarul e ca au tupeul sa se pretinda descendenti ai Sfintilor Apostoli,cand biata Ellen "G" este descrisa peste tot ca "isterica".Acum,ce sa zic,am citit si eu unele carti de ale ei,scrie bine,are putere de convingere,dar cand incepe s-o ia pe aratura,te ia groaza...Eu tot nu inteleg dece pe un forum ortodox suntem obligati sa suportam ineptiile"altor culte"
Dar nu vă obligă nimeni să suportați "inepțiile" Ellenei White. Singurii care obsedant o tot aduc în discuție sunt coreligionarii dumneavoastră, ca mai apoi să aibă motiv să râdă un sfert de oră!!! (cam ciudățel timpul acesta lung... fie vorba-ntre noi, că tot ați amintit de cum este descrisă biata Ellen).

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Pacat ca "Crestin Ortodox" promoveaza ecumenismul
În final, uite o asemănare: atât ortodocșii, cât și adventiștii nu promovează ecumenismul. Decât (cel puțin adventiștii) buna înțelegere între confesiuni și respectul reciproc.
Reply With Quote
  #329  
Vechi 07.04.2013, 14:20:36
centesimusdecimus centesimusdecimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Cu durere trebuie sa recunosc ca cea mai buna prietena a mea din tinerete s-a "mantuit"
Vorbiți cu păcat... știți bine că doar diavolul se întristează când cineva e mântuit și e smuls de sub influența lui nefastă...

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
...iar acum,nu mai pot vorbi cu ea la telefon,caci incearca sa ma "mantuiasca" si pe mine...si-mi explica cum ca a "mantuit" foarte multa lume...E de groaza cum se intinde pecinginea asta a sectelor si cum omoara mii de suflete...Am sperat cand m-am inscris pe forumul asta,ca aici scap de incercarile de convertire,dar vad ca sperantele mi-au fost desarte...
Reply With Quote
  #330  
Vechi 07.04.2013, 14:23:34
centesimusdecimus centesimusdecimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Adica al dvs,adventistii!!!
Faceți vă rog apel la istorie! Adventiștii niciodată n-au fost un "sistem politico-religios" și nici n-au pactizat cu puterea lumească. În schimb...

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
stim ca dvs.sunteti "ALESII",singurii care va veti mantui!!!!vaaai,dar ce urat va va fi in Rai ,numai 140.000 sau cati pretindeti ca va mantuiti!!!!
Nu știți bine deloc! Ne confundați probabil cu martorii lui Iehova.
Reply With Quote
Răspunde