Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 07.10.2013, 13:11:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In concluzie:

-daca partenerul de viata (iubitul, sotul) nu te obliga sa-ti schimbi convingerile religioase si nu incearca sa te determine a-ti schimba religia si a trece la alta religie;
-daca voi doi va iubiti cu adevarat;

Atunci nu vad nici un motiv pentru care sa nu va intelegeti!

In cazul asta, cu cat incerci mai mult sa simplifici problema cu atat te departezi mai tare de realitate si te apropii mai mult de probleme. Reale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 07.10.2013, 15:42:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Stiu si preoti/viitori preoti care fac/vor face asta strict pentru bani. Din pacate.
Cu ce sunt ei mai buni decat mine?
la acesta intrebare doar bunul Dumnezeu poate sa-ti raspunda
Reply With Quote
  #103  
Vechi 07.10.2013, 16:02:21
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

x x

Last edited by editheraven; 03.03.2022 at 22:23:47.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 07.10.2013, 16:10:05
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
1. Nu e vorba de mine, e vorba de sotul meu, care inainte de nunta, a fost botezat SI ortodox. Si preotul STIE ca el este reformat. Chiar preotul i-a zis ca ii sunt valabile ambele borezuri. Nu inventez asta, am fost acolo. Si cunosc persoane borezate tot asa, la doua confesiuni. Ca preotul/preotii stia/stiau ca mai au un botez la alta confesiune, nu stiu.

Si nu, nu-s un troll.

Oameni buni, nu condamn ortodocsii pentru pacatele lor (sunt si eu ortodoxa, chiar daca doar prin botez) Si nu condamn. Pur si simplu dau exemple din cevad zi de zi.
N-am zis nicaieri, si nici n-o sa zic, ca n-am pacate. Am, si inca foarte multe si stiu ca la randul meu sunt si eu condamnata pentru ele.
Eu spun pur si simplu ca pot fi un om mai bun decat UNII dintre cei care se cred ortodocsi din toate punctele de vedere(a.k.a. ortodocsi practicanti).

Biserica in general e Hristos. N-o sa stim niciodata cu certitudine daca Biserica Ortodoxa e cea adevarata, sau alta. Oricine orice ar zice, n-o sa stim. Asta tot Bunul Dumnezeu o stie. Ca zicem noi ca Biserica x e cea adevarata pentru ca au fost scrise x si y lucruri de catre a si b, da, putem specula, dar n-o sa stim niciodata. Tot ce a fost scris, a fost scris de om, iar omul are tendinta sa greseasca. Doar Dumnezeu e cel care nu greseste si nu are pacat. Atat. In rest, omul greseste/infloreste/pacatuieste. Chiar daca Cartile Sfinte au fost scrise de OAMENI sub indrumarea Duhului Sfant, aia nu ineamna ca oamenii respectivi nu au gresit/interprtat gresit. E o chestiune de logica, de ceea ce ne face OAMENI.
Nu cred ca exista/a existat vreodata OM pe Pamant care sa nu fie supus greselii.

Omeni buni, Biserica Crestina (scuzati cacofonia), la inceputuri, era unica. De unde stim noi cu certitudine ca nu Biserica Ortodoxa s-a indepartat de o alta Biserica? Pentru ca asa a scris cineva, candva, pentru ca stim de sinoadele ecumenice? De unde avem certitudine ca e intr-adevar asa? Nu-i asa ca nu o avem?
Poate gresesc, nu zic nu, sunt si eu OM pana la urma, supus greselii, ca ORICE ALT OM.

Si de ce sa iti urasti aproapele din cauza confesiunii? De ce credeti ca nu este iubire intre doi oameni de confesiuni diferite? De ce trebuie neaparat ca celalalt sa vin la ortodoxie? Botezul ne-a fost dat de mici, la confesiunea care o aveau parintii. De ce sa schimbi asta, doar pentru ca celalalt e de alta confesiune? Credeti ca nu se poate trai asa? Unii pot de zeci de ani, eu pot de 7 ani si nu ma deranjeaza cu nimic, nu sunt obligata la nimic, credinta in Dumnezeu nu mi-o ia nimeni, pentru ca nu poate nimeni.

Asta e ca chestiunea cu tiganii/africanii/*introduceti alta minoritate aici* Uram tiganii pentru ca, in opinia multora, sunt toti la fel, uram negrii pentru ca sunt nu stiu cum. De fapt, nu ne place sa acceptam ca suntem totusi diferiti. Asta nu ne place noua. Faptul ca celalalt nu e ca noi (roman/alb, ortodox/catolic/reformat/anglican/*introduceti confesiune*).

Daca nu exista constrangere sa renunti la ceea ce crezi, daca cel e langa tine (care e totusi diferit din unele puncte de vedere) te lasa sa mergi la Biserica ta, si sa faci activitatile specifice credintei tale, nu vad problema convietuirii impreuna.
Intelegere si toleranta avem nevoie.

Si nu-s aici ca sa provoc. Daca va simtiti provocati pentru ca am opinii diferite care mi le expus, sau pentru ca sunt diferita, aici nu e vina mea.
Recunosc, cand mi-am facut prima data cont aici, am facut-o special ca sa provoc certuri, dar am trecut demult de perioada aceea in care sincer, nu stiu ce-a fost in capul meu. Eram adolescenta, si nu stiam multe despre intelegere si toleranta si iubire de oameni. Intre timp m-am maturizat, am vazutmulte, am trait multe, si inevitbil m-am maturizat si mi-am schimbat opiniile legate de multe chestiuni de viata.

Imi cer scuze din nou daca va simtiti ofensati/jigniti din cauza postarilor mele, dar va zic sincer, nu asta e intentia mea.
Mi se pare ok ca v-ati cerut scuze, imi cer si eu scuze daca v-am suparat dar nu cred ca voi mai continua discutia pentru ca imi dau seama ca avem idei mult prea diferite si nu cred ca ati putea intelege unde vreau sa bat, mi se pare, fara suparare, ca as irosi timpul de pomana, as tasta la nesfarsit fara folos.

Last edited by aubergine; 07.10.2013 at 16:26:20.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 07.10.2013, 17:56:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
la acesta intrebare doar bunul Dumnezeu poate sa-ti raspunda
Problema e prost pusa, trolarasul nostru ar trebui sa inteleaga ca nu o incalzeste cu nimic faptul ca fierbi la foc mic langa un preot care fierbe la foc mare.

Adica acum a inghitit galusca ca e mai buna decat cel mai rau dintre cei buni, dar nu realizeaza ca nu e suficient de buna incat sa scape din locul pregatit pentru ala rau cu care se compara acum.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 07.10.2013, 18:18:00
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Dar de ce nu ne comparam cu Parinti ca Pr.Iustin Parvu, Pr.Arsenie Papacioc ? Nu ei sunt modelele ?
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.10.2013, 19:16:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce mașini aveau?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #108  
Vechi 08.10.2013, 00:46:40
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Ceasuri? Jocuri pă computer?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 08.10.2013, 06:34:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Case, gagici?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #110  
Vechi 08.10.2013, 08:25:59
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Case, gagici?
Ha?
:))))))
Reply With Quote
Răspunde