Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #861  
Vechi 23.06.2014, 14:39:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu si fara citatele corespunzatoare cu trimiteri exacte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #862  
Vechi 23.06.2014, 14:47:25
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu si fara citatele corespunzatoare cu trimiteri exacte.
Tie tie lene sa citesti ? La ce-ti mai folosesc tie citatele, ca daca erai atent, ai fi vazut ca tocmai au fost date niste citate !

Oricum tu cand auzi de Pr Badulescu te umpli de spume instant ... sunt sigur nu numai ca nu o sa accesezi link-urile de mai jos, dar o sa si incepi imediat cu atacul la persoana

Uite aici gasesti "citatele corespunzatoare cu trimiteri exacte":

- http://www.scribd.com/doc/58094629/Z...4%83rin%C5%A3i

- http://www.scribd.com/doc/212700738/...lelor-Creatiei
  #863  
Vechi 23.06.2014, 15:14:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Uite eu am citit mai demult despre cineva care a obtinut tot felul de cristale (De genul Na3Cl, NaCl3 etc. ) supunand materialele la presiuni enorme daca-mi aduc bine aminte.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Gasesti stirea pe Internet insa cel mai des sub forma de stiri-uimitoare-pentru-cei-fara-carte :)

Ce a facut tipul de fapt nu este o combinatie chimica, ci una de tip cristalin.

Stoichiometric aia e formula chimica dar in realitate e vorba doar de un cristal, obtinut si stabil doar la presiune foarte inalta
Deci si tu vorbesti in plus. Nimeni nu a afirmat altceva. Doar am aratat ca in urma unui proces artificial sau hai sa zicem "nenaturalist" se pot obtine lucruri care ies din tipare.
  #864  
Vechi 23.06.2014, 15:36:24
DINU Ionel DINU Ionel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Mesaje: 14
Implicit Observatie personala

Nu am nici un motiv sa cred ca la Facerea Lumii Dumnezeu ar fi ales unitatea de timp pentru zi egala cu 24 de ore, care de fapt este perioada proprie rotatiei Pamantului deoarece, in mod evident, la Facerea Lumii Pamantul nici macar nu exista ca planeta.

Tot in mod evident, Pamantul ca planeta nu este niciodata in intuneric sau in lumina (apropos de termenii "seara" si "dimineata"). Pamantul este iluminat continuu de catre Soare, numai anumite zone de pe Pamant intra in umbra datorita rotatiei sale. La polii Pamantului, ziua dureaza 6 luni iar noaptea 6 luni... Ce sa creada bietii oameni de acolo?

Dumnezeu a facut, pe langa Pamant, alte sapte planete in acelasi sistem solar care au perioade de rotatii total diferite de ale Pamantului (si nici macar nu sunt multipli/submultipli intregi ai perioadei de rotatie a Pamantului). Mai mult, a facut si alte sisteme solare, si galaxii care se rotesc cu perioade dintre cele mai variate.
De ce ar fi perioada de rotatie a Pamantului unitatea de masura a "zilei" din Facerea Lumii? Mie asta imi aminteste de vechea doctrina ca Pamantul este in centrul universului pentru contrazicerea careia Giordano Bruno si Galileo Galilei au fost pedepsiti si transformati in "martiri ai stiintei".

Deci, in opinia mea de crestin ortodox si in ciuda a ceea ce au spus si scris alti teologi crestini ortodocsi inaintea mea, ziua din Facerea Lumii nu este de 24 de ore ci corespunde unei ere (epoci) mai indelungate.
  #865  
Vechi 23.06.2014, 15:42:00
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DINU Ionel Vezi mesajul
De ce ar fi perioada de rotatie a Pamantului unitatea de masura a "zilei" din Facerea Lumii? Mie asta imi aminteste de vechea doctrina ca Pamantul este in centrul universului pentru contrazicerea careia Giordano Bruno si Galileo Galilei au fost pedepsiti si transformati in "martiri ai stiintei".
Desi sunt in principiu de acord cu tine, nu pt asta au intrat baietii aia in bucluc
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #866  
Vechi 23.06.2014, 15:45:37
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DINU Ionel Vezi mesajul
De ce ar fi perioada de rotatie a Pamantului unitatea de masura a "zilei" din Facerea Lumii? Mie asta imi aminteste de vechea doctrina ca Pamantul este in centrul universului pentru contrazicerea careia Giordano Bruno si Galileo Galilei au fost pedepsiti si transformati in "martiri ai stiintei". Deci, in opinia mea de crestin ortodox si in ciuda a ceea ce au spus si scris alti teologi crestini ortodocsi inaintea mea, ziua din Facerea Lumii nu este de 24 de ore ci corespunde unei ere (epoci) mai indelungate.
Dumnezeu nu cred că a ales ceva. A creat. problema celor 24 de ore sau 24,23 sau 23 ,89 e problema ta și a mea. UN CREATOR nu are probleme, ci soluții. Și a făcut o simplă soluție: NOI! Crede și fă ce vrei! Sigur nu vei declanșa bomba nucleară!

Citat:
În prealabil postat de DINU Ionel Vezi mesajul
Deci, in opinia mea de crestin ortodox si in ciuda a ceea ce au spus si scris alti teologi crestini ortodocsi înaintea mea, ziua din Facerea Lumii nu este de 24 de ore ci corespunde unei ere (epoci) mai indelungate.
S-o crezi matale... Facerea lumii e aidoma "timpului" apocaliptic: adică, îl trăim de 2000 de ani! Îți spune asta ceva, nu? De ce ne-ar spune când trăim doar după durata vieții umane și a speciei idioate, din care din prea multă Înțelepciune și neascultătoare cum suntem, dar din care facem parte.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 23.06.2014 at 15:47:48.
  #867  
Vechi 23.06.2014, 16:22:17
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Masura timpului si durata zilei de 24 de ore sunt lucruri care desi pentru Dumnezeu nu exista, pentru om in schimb, in goana lui spre mantuire insemna ceva. Masura timpului este ceva foarte important, pentru ca nimeni nu stie cat timp mai are de trait si daca mai are timpul necesar sa se mantuiasca.

Interpretarile astea subiective si speculative ca ziua incepe sa scada sau sa creasca si ca ea nu mai are fix 24 de ore, sunt la fel ca percetia asupra dilatarii timpului pe care o ai atunci cand faci pe tine si trebuie sa astepti la usa sa se elibereze toaleta.

Este foarte clar ca atat Sfintii Parinti cat si Sfanta Traditie a Bisericii ortodoxe, au aratat ca zilele Facerii trebuiesc interpretate literal ca avand 24 de ore, nu doar pentru a ne diferentia de catolici sau neoptrotestanti ci si pentru o corecta interpretare a Scripturii si nu dupa cum ne taie pe noi capul - un lucru aproape firesc in vermurile de acum, cand fiecare daca are un calculator si acces la net si incepe sa se creada destept si dezghetat.

La fel cum pentru a studia Analiza Matematica la nivel de Facultate, trebuie mai intai sa stii lucrurile simple, abc-ul, la fel este si cu invatatura Bisericii, trebuie inceput cu interpretarea corecta a Bibliei, asa cum ne invata Sfintii Parinti.

Daca incepi bine si interpretezi corect zilele Facerii ai sanse sa ajungi departe ... daca incepi prost, nu ai nicio sansa !

Cei care sustin ca aceste lucruri nu sunt asa de importante pentru mantuire, ei de fapt ne spun ca poti rezolva integrale de volum fara sa stii la ce se refera simbolurile primare pe care le folosesti ... este clar ca acesti oameni dezorientati spiritual nu sunt interesati nici sa ne lase sa invatam sa rezolvam corect "integrale de volum" si nici sa ne lase sa ne mantuim ... ei baga doar "strambe" cu o viclenie iesita din comun.

Evolutionistii, ateii precum si cei influentati de doctrina materialista, dupa cum stim foarte bine, acesti indivizi nu cred ca omul are suflet si cu atat mai putin ca scopul vietii este mantuirea sufletului.

Ce pretentii putem avea de la acestia atunci cand isi dau cu parerea pe teme duhovnicesti care fac referire la mantuire, va asteptati cumva sa fie ei de acord cu discutiile dintre ortodocsi, sa le intelega sau sa aplice ceva vreodata ? Ei doar se mira cat de fraieri sunt ortodocsii si cat de inapoiati de inca mai cred in astfel de lucruri de parca n-ar avea internet si televizor acasa, ... probail ca rad in sine lor de acesta credinta ... dar dupa cum stim, cel care rade la urma, rade mai bine.

Last edited by AlbertX; 23.06.2014 at 16:50:09.
  #868  
Vechi 23.06.2014, 16:43:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Tie tie lene sa citesti ?
Tie ti-e lene sa vii cu citatele exacte si nu stii sa dai decat link -uri la carti intregi?

Poate ar trebui sa munceasca si altii in locul tau, sa-ti demonstreze fanteziile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #869  
Vechi 23.06.2014, 16:44:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Deci si tu vorbesti in plus. Nimeni nu a afirmat altceva. Doar am aratat ca in urma unui proces artificial sau hai sa zicem "nenaturalist" se pot obtine lucruri care ies din tipare.
Tocmai asta era ideea, ca nu ies deloc din tipare desi sunt prezentate ca atare de catre media de senzatie uneori chiar cu pretentii "stiintifice".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #870  
Vechi 23.06.2014, 16:46:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Este foarte clar ca atat Sfintii Parinti cat si Sfanta Traditie a Bisericii ortodoxe, au aratat ca zilele Facerii trebuiesc interpretate literal ca avand 24 de ore,
Pana una alta este foarte clar ca nu poti aduce nici macar citate in acest sens.

Ce sa vorbim de un argument plauzibil in directia careia o eventuala parere in acest sens trebuie luata ca fiind dogma..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare