Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.10.2014, 00:28:10
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioan,scuze pt scurtul raspuns,nu prea sunt in deplinatatea puterilor.O sa mai caut si te voi ruga sa adaugi ce vei considera tu de cuviinta,din orice sursa doresti.Stiu ca un alt Matthew, si anume Matthew Henry,avea o rugaciune pentru cei aflati in framantari cu privire la credinta lor,o sa o caut,si inoiesc rugamintea de mai sus.Theo sa stii ca era un om timid in esenta lui,dar nu ar fi fost deloc ingaduitor cu un cautator ca tine :) Ar fi vrut sa stie ce marturie dai in viata ta cu privire la credinta ta,cum stai tu in fata lui Dumnezeu.Era aspru cu asa ceva,in sensul ca ar fi vrut sa fii sincer cu tine,pana nu lamurea asta nu te-ar fi lasat sa-i critici pe altii.Eu picam sigur la cercetarea asta,am citit modul cum concepea rugaciunea,la fel ca si Henry,si sunt foarte departe de asa ceva.Oricum eu va doresc,din tot sufletul,cele scrise in I Petru 5.6-11. Dumnezeu sa fie mereu cu voi.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 30.10.2014 at 00:30:47.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.11.2014, 18:51:01
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Psalmul 8.1-2

Am citit articol intitulat ,,Semida,fiica de preot"scris de catre domnul Marius Matei si postat pe prima pagina a site-ului. O frumoasa incercare de reconstituire, prin ochii unei fete evreice din primul secol, a unui miracol divin.Impresioneaza relatarea inocenta, cu mirari frumoase si nu obsesiv iscoditoare, simplitatea descrierii in contrast cu dorinta moderna de a se diseca divinitatea in parcele meschine.Nu pune multe intrebari, nu relateaza ce ne-am dori toti despre lumea de dincolo, chiar cu pretul de a uita sa ramanem tacuti in fata infrangerii mortii de catre Viata. Recunoaste chipuri, momente, se misca natural in universul ei evreiesc dar il depaseste prin insasi bucuria atat de umana, dincolo de diverse concepte specifice acelui timp.Ai fi tentat sa intrebi,,Cum, doar atat?Pai noi vrem sa stim si mai mult,nu ne poti lasa asa,pai noi avem intrebari,poate chiar si raspunsuri,doar nu o sa le contrazici". Doar atat,de ce sa nu fie suficienta bucuria unui copil intors din morti?Ce vrem de fapt mai mult? Nu este aceasta simplitate,credinta,naturalete,sinceritate si bucuria reala ceea ce a cerut Fiului Omului? Dincolo de poveste ramane mesajul credintei adevarate,incheiat cu o lauda, bucuria de ,,a fi", certitudinea ca acel cineva poate fi cuprins intr-o propozitie cum doar doar un suflet de copil o putea spune: ,,Eu stiu doar ca era tare bine in preajma Lui.Nu as mai fi vrut sa plece". Cat de departe sunt caile Tale Doamne de ale noastre....

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 04.11.2014 at 18:53:09.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 06.11.2014, 19:39:15
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Asculta, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn. Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu toata puterea ta." (Deuteronom 6.4-5)


Demult un om ce scria psalmi spunea: ,,Un val cheama un alt val, la vuietul caderii apelor Tale; toate talazurile si valurile Tale trec peste mine." iar Dumnezeu a raspuns: ,,"Eu - zice Domnul - te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi, te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta." (Psalmul 32.8).

Cand frica incolteste, cand totul pare pierdut si fara sanse Dumnezeu spune: ,,Nu te teme, caci Eu sunt cu tine; nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau; Eu te intaresc, tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare." (Isaia 41.10). Cand norii negrii ai indoielii si ingrijorarii intuneca parca orice lumina Dumnezeu spune: ,,Va las pacea, va dau pacea Mea. Nu v-o dau cum o da lumea. Sa nu vi se tulbure inima, nici sa nu se inspaimante."(Ioan 14.27).

Cand slabiciunea clatina si cel mai tare suflet, cand raul pare de netrecut Dumnezeu spune: ,,Lucrul acesta este cu neputinta la oameni, dar nu la Dumnezeu; pentru ca toate lucrurile sunt cu putinta la Dumnezeu."(Marcu 10.27). Cand totul pare a se ridica impotriva oricarei sperante, oricarei stradanii Dumnezeu spune: ,,Voi, copilasilor, sunteti din Dumnezeu; si i-ati biruit, pentru ca Cel ce este in voi este mai mare decat cel ce este in lume."(I Ioan 4.4)

,, Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui, si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.Nu va ingrijorati, dar, de ziua de maine caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei ." (Iisus din Nazaret)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 06.11.2014, 20:44:33
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
,,Asculta, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn. Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu toata puterea ta." (Deuteronom 6.4-5)


Demult un om ce scria psalmi spunea: ,,Un val cheama un alt val, la vuietul caderii apelor Tale; toate talazurile si valurile Tale trec peste mine." iar Dumnezeu a raspuns: ,,"Eu - zice Domnul - te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi, te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta." (Psalmul 32.8).

Cand frica incolteste, cand totul pare pierdut si fara sanse Dumnezeu spune: ,,Nu te teme, caci Eu sunt cu tine; nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau; Eu te intaresc, tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare." (Isaia 41.10). Cand norii negrii ai indoielii si ingrijorarii intuneca parca orice lumina Dumnezeu spune: ,,Va las pacea, va dau pacea Mea. Nu v-o dau cum o da lumea. Sa nu vi se tulbure inima, nici sa nu se inspaimante."(Ioan 14.27).

Cand slabiciunea clatina si cel mai tare suflet, cand raul pare de netrecut Dumnezeu spune: ,,Lucrul acesta este cu neputinta la oameni, dar nu la Dumnezeu; pentru ca toate lucrurile sunt cu putinta la Dumnezeu."(Marcu 10.27). Cand totul pare a se ridica impotriva oricarei sperante, oricarei stradanii Dumnezeu spune: ,,Voi, copilasilor, sunteti din Dumnezeu; si i-ati biruit, pentru ca Cel ce este in voi este mai mare decat cel ce este in lume."(I Ioan 4.4)

,, Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui, si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.Nu va ingrijorati, dar, de ziua de maine caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei ." (Iisus din Nazaret)
Frumoase trimiteri! Și mai ales, din Scriptură fiind, nu cred că pot fi puse sub semnul îndoielii :-)

Ce înseamnă Maranatha? Nu am știut niciodată.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.11.2014, 21:05:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa va ocroteasca, pe larg puteti citi despre sensul sintagmei aramaice aici. In esenta expresia contine puterea sperantei crestine.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 07.11.2014, 00:49:38
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Ar putea fi util și acest articol:
http://ortodoxianecenzurata.wordpres...an-maximovici/

Cât privește Wikipedia, uite ce găsim aici, apropos de insula Patmos: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ioan_de_Patmos
Reply With Quote
  #57  
Vechi 07.11.2014, 01:27:26
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

La pagina 2 din acest topic, a saptea postare, primul paragraf, am raspuns mai demult cu privire la motivele care m-au determinat sa aleg acest titlu pentru acest topic :)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 07.11.2014, 10:55:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ar putea fi util și acest articol:
http://ortodoxianecenzurata.wordpres...an-maximovici/

Cât privește Wikipedia, uite ce găsim aici, apropos de insula Patmos: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ioan_de_Patmos

Draga Ioan Cezar, vad ca postezi linkuri de pe ortodoxianecenzurata.
Dar cei de acolo sunt pe STIL VECHI, calendaristi.
Poate ar trebui sa postezi linkuri de pe alte site-uri, cu referinte pur ortodoxe.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 18.11.2014, 19:54:24
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Galateni 6.7

Exista in cartea lui Ezechiel un pasaj foarte interesant, in capitolul 14. O parte din batranii lui Israel vin in fata proorocului.Scopul cel mai probabil pentru care venisera era sa auda un cuvant din partea Domnului, sfaturi trimise prin proorocul Sau, sau chiar voia Sa.La prima vedere era un gest pios, de oameni credinciosi care dadeau senzatia ca doresc sa-si pastoreasca poporul cu intelepciune, dupa Legea lui Dumnezeu.Acesti batrani nu erau oricine,erau persoane cu influenta, cu autoritate, cu putere de decizie, lideri in poporul lor. Trezeau respect si ascultare, se presupunea ca sunt un model.Toate acestea doar in teorie caci, de multe ori, spoiala straluceste foarte convingator.

Dumnezeu intervine foarte direct in naratiune si arata o alta realitate profetului:acei oameni isi purtau idolii in inima, erau ahtiati dupa sursa pacatelor lor, poate bani,poate putere,poate alte tentatii.Cert este ca au venit in fata Domnului perfizi, nu ca niste drepti cu o inima sincera, ci ca niste ipocriti,cu dorinta si de a insela aparentele si poate si pentru a iscodi cum se impaca voia Domnului cu caile lor.Cel mai probabil si-ar fi dorit sa concida voia Lui cu pacatul lor caci ce proba mai convingatoare poti da in fata poporului tau decat o confirmare a Domnului pt caile tale? Dumnezeu intreaba retoric daca acesti oameni ar merita un raspuns,ei fiind straini de Dumnezeu si datorita perfidiei si ipocriziei lor meritand o lunga tacere,pentru ca nu-L poti face pe Dumnezeu garantie a cailor tale pacatoase,nu-L poti manipula.Totusi Dumnezeu le da un raspuns,dar nu cel pe care l-ar fi dorit ei,sau la care s-ar fi asteptat.Dumnezeu ii cheama la pocainta,la lepadarea de idolii lor,la sinceritate si inchinare adevarata.

Si Dumnezeu nu se opreste aici ci mai arata un aspect,ca Cel pentru care sufletul uman nu are secrete.EL arata ca daca proorocul ar fi dat un sfat,ca venind de la Domnul,el ar fi pierit la un loc cu prefacutii idolatrii care venisera la el.Multi poate s-ar mira auzind asta dar Dumnezeu cunoaste natura umana si stia ca proorocul sau, evreu fiind si el,cu slabiciuni,poate ar fi fost tentat sa le dea un sfat ca unor drepti,sa fie mai bland,poate chiar mai permisiv.Sau poate proorocul sau,nerealizand realitatea,ar fi dat un sfat prin care l-ar fi pus pe Dumnezeu in situatia de a fi partas pacatului,de a fi paravan la intentiile murdare ale unor oameni lipsiti de sinceritate.Dumnezeu nu a permis asta si a explicat si motivele Sale,foarte direct si chiar aspru.Dorinta Lui era simpla: oamenii sa nu se mai abata de la EL,sa nu mai umble cu inselatorii,sa nu-si mai poarte idolii in inima,incercand sa para ceea ce nu erau.Ei trebuiau sa fie poporul Lui si EL trebuia sa fie Dumnezeul lor dar nu oricum si nu dupa caile lor pacatoase si lipsite de sinceritate,ci dupa voia Lui, asa cum le-o aratase in mod clar.

Cu toate ca Dumnezeu arata ce masuri va lua,teribile,EL arata ca isi va pastra oameni ai Sai, fii si fice iar cei care ii vor vedea vor intelege diferenta dintre ei si cei prefacuti si pacatosi,si vor intelege dreptatea lui Dumnezeu.Nu vor fi dintre cei veniti la prooroc,dintre acei puternici ai zilei,ci urmau sa fie poate dintre cei nenominalizati atunci dar pe care ii stia Dumnezeu,care erau credinciosi precum cei din primul psalm biblic.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.12.2014, 11:38:32
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dear Lord and Father of Mankind

Cand clipa minunata se apropie bucuria sfanta ne aduce iar in fata sufletului dorinta de a fi mai buni,de a ne ierta unii pe altii,de a ne aduce aminte de cei dragi noua si de cei care s-au sacrificat pentru noi,de cei aflati in dureri sau lipsuri si care au nevoie de ajutor si compasiune.De cand sunt pe acest forum am cunoscut aici oameni minunati,nu imi aduc aminte sa ma fi suparat cineva dar imi aduc aminte de cei care m-au ajutat.Bunatatea,credinta si dragostea lor pentru semeni imi vor ramane mereu in suflet,indiferent ce va urma in viata fiecaruia,dupa cum a randuit Dumnezeu.Ii rog pe cei pe care i-am intristat,suparat,tulburat sa ma ierte si,cu generozitate,sa inteleaga ca drumul oricarui ,,pelerin", precum cel din cartea lui John Bunyan din care mi-am ales numele de forum,este un drum in decursul caruia nu reusim mereu sa ne ridicam la inaltimea bunatatii celor de langa noi,dar putem incerca,cu ajutorul Domnului,mult mai mult pe viitor.

Fie ca in aceste clipe sfinte Dumnezeu sa va imbratiseze in dragoste,bucurie,pace,credinta si tarie.Sa va dea tot ce aveti nevoie pentru ca la sfarsitul alergarii dvs prin aceasta viata sa primiti hainele albe ale neprihanirii si cununa mantuirii in Imparatia Sa care nu are sfarsit.Sunt sigur ca toate vorbele dvs bune,toate eforturile pe care le-ati facut pt cei aflati in nevoie,toate rugaciunile si toata rabdarea dvs sunt in mainile lui Dumnezeu si EL va va rasplati la vremea potrivita.Nimic nu este in zadar,Dumnezeu isi va duce pana la capat hotararea Lui de a izgoni definitiv raul din aceasta lume iar acel pamant nou si cer nou care vor veni nu va mai exista durere sau moarte ci doar bucuria intoarcerii acasa.Intrucat,ca de obicei,am vorbit prea mult,o sa inchei cu cateva ganduri,parafrazari dupa cantec drag celor ca mine.

Dumnezeu si Drag Parinte al umanitatii,iarta-ne caile nebunesti si ridica iar in mintea noastra gandul cel drept catre Tine pt ca in slujirea unei vieti curate sa regasesti smerenia laudei catre Tine.Lasa sa cada picaturile linistii Tale pana cand toate zbaterile noastre vor inceta; ia din sufletele noastre nelinistea si ingaduie ca vietile noastre cuminti sa marturiseasca frumusetea pacii Tale.Respira prin dogoarea dorintelor noastre balsamul curajului de a face ceea ce este drept.Chiar daca mintea nu va intelege,chiar daca carnea se va impotrivi Tu poti vorbi prin cutremur,vant si foc si totusi cu o bland voce linistita

Craciun minunat tuturor,Dumnezeu sa va binecuvanteze mereu si sa va fie mereu alaturi in toate zilele vietii dvs!
Reply With Quote
Răspunde