Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 10.09.2017, 14:54:58
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Tipic mie: voi reusi o coalizare a contrariilor contra mea. Adica i-am enervat si pe Catalin si pe Mihai cu postarea anterioara, sint sigur.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #682  
Vechi 10.09.2017, 14:58:30
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Pentru destinderea incrincenatei atmosfere (pseudo)apologetice de pe acest topic:

Absolut off-topic: de peste o ora Gentoo (de fapt e Funtoo, dar tot aia e) asta compileaza un firefox. Ori iti iei nevasta, ori iti instalezi Gentoo: tertium non datur!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #683  
Vechi 10.09.2017, 20:53:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Pff, ce stiu aia din Orientul Mijlociu de marturisirea lui Hristos?
Sunt niste vestici vanduti, sub influenta protestanta si new-age.
Nu stiu de ce numai cei ce au aceste conceptii (ecumeniste) fac astfel de ironii ieftine si sunt deranjati cand se scrie despre ecumenism (e o gluma, e evident de ce). Nu am vazut pana acum pe forum pe cineva care nu a adoptat astfel de conceptii sa faca astfel de observatii. E simplu de ce, pentru ca cineva care nu accepta adevarul nici nu ii place sa-l auda.
Reply With Quote
  #684  
Vechi 10.09.2017, 21:07:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Mi-ar placea sa il trimit pe Catalin printr-un portal spatiu-timp in anume zone de "granita confesionala" unde pina tirziu (sec. XVII) dupa Marea Schisma ortodocsii si catolicii isi foloseau unii altora bisericile si sacerdotii si recunoasteau reciproc de facto Tainele fara probleme.
Si mie mi-ar placea sa scrii si de unde ai aceste date. Probabil iar ai citit intr-o carte protestanta dezvaluiri senzationale despre crestinism (observi legatura cu OTV-ul), in cazul in care nu sunt chiar parerile tale personale.
Reply With Quote
  #685  
Vechi 10.09.2017, 21:16:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cit despre modul in care privesc cei precum Catalin2 lucrurile in privinte ecleziologice si soteriologice: Dumnezeu cu mila. Ingustimea e intotdeauna primejdioasa, fie ce e vorba de punti/cai fizice, fie ca e vorba de punti/cai spirituale.
Nu spui nimic nou, binecunoscuta si deschidere a mintii promovata cu superioritate de toti adeptii credintelor moderniste. Care mascheaza doar ignoranta si lipsa de repere. Si ignoranta naste monstrii, nu pretinsa ingustime pe care o afirma adeptii acestor conceptii.
Reply With Quote
  #686  
Vechi 10.09.2017, 21:31:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu de ce numai cei ce au aceste conceptii (ecumeniste) fac astfel de ironii ieftine si sunt deranjati cand se scrie despre ecumenism (e o gluma, e evident de ce). Nu am vazut pana acum pe forum pe cineva care nu a adoptat astfel de conceptii sa faca astfel de observatii. E simplu de ce, pentru ca cineva care nu accepta adevarul nici nu ii place sa-l auda.
Am intotdeuna dreptate chiar si cand spun prostii, pentru ca ceilalti sunt ecumenisti si eu nu sunt (sic!) deci automat, eu am mereu dreptate.
Nu am vazut pe nimeni care sa fie ca mine deci restul sunt praf pentru ca nu accepta adevarul (meu).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #687  
Vechi 10.09.2017, 22:00:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Dar acum nu vorbesc de chestii generale, eu ziceam de situatii cu subiect si predicat.
Eu am vazut doar niste afirmatii ale tale, ceva concret era daca dadeai si citatele respective si sursa.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Nu toata, dar cand gasesti multe paralele si nu ai nici o problema sa sintetizezi ganditorilor lor cu a "taberei" tale, inseamna ca o gasesti compatibila, in mare parte.
Ca si eu sunt de acord cu Newman cand zice "To be deep in history is to cease to be Protestant", dar nu o sa ma vezi cu zucchettoul rosu pe teasta prea curand.
Si unde ai vazut tu scris ca Sfantul Marcu ar fi gasit-o compatibila cu teologia ortodoxa si ar fi privit-o admirativ? Daca nu e doar parerea ta personala (pentru ca ti-ai mai exprimat admiratia fata de teologia catolica), probabil ai citit o lucrare ecumenista ce acredita aceste idei. Aceste conceptii trecand cu vederea ceea ce credea cu adevarat Sfantul Marcu.
Iata ce spune despre cauzele Scismei si teologia catolica: „Așadar, ei ne-au dat pricină de schismă, proclamând pe față adaosul la Crez, pe care îl grăiau mai înainte pe ascuns. Și noi ne-am despărțit primii de ei, ba mai degrabă i-am despărțit și i-am tăiat de la trupul comun al Bisericii. Spune-mi, de ce i-am despărțit? Oare fiindcă țin dreapta credință sau pentru că au dat la iveală în chip drept adaosul la Crez? Cine ar spune aceasta, fără numai dacă este foarte zdruncinat la creier? Nu, ci pentru că gândesc lucruri absurde și rău-credincioase și fiindcă au făcut adaosul fără temei. Așadar, i-am lepădat ca pe niște eretici, și de aceea ne-am despărțit de ei... atunci sunt eretici și ca pe niște eretici i-am tăiat".
Iata ce spune despre Papa: „Iată, eu, Marcu păcătosul, vă spun că cel ce-l pomenește pe papă ca arhiereu ortodox vinovat este, că împlinește tot latinismul chiar până la tăierea bărbii, și latino-cugetătorul va fi judecat împreună cu latinii și ca un călcător al credinței va fi socotit” (348 – Către Teofan din Euripos, p. 343).
Si despre catolici: „Episcopii voștri [ai latinilor] și clericii nu mai sunt nici episcopi, nici clerici, fiind caterisiți de atâtea și asemenea sinoade, iar mirenii sunt sub anatemă și afurisenie” (349 – Despre adăugirea din Simbolul de credință, PO 17, p. 282).
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Asta e pe sistemul "Autoritatile competente s-au autosesizat"?
Eu am spus-o mai elegant, dar daca vrei mai clar, am intervenit pentru ca erau lucruri complet gresite care acreditau conceptiile filocatolice pe care, intr-o oarecare masura, le expui de fiecare data (sper ca nu intelegi gresit ce insemna filocatolicism, nu inseamna adoptarea invataturii catolice in detrimentul celei ortodoxe, ci punerea lor pe picior de aproximativa egalitate). Tu incercai sa spui ca invatatura gresita a catolicilor a stat la baza separarii pana acum a catolicilor de ortodoxie, care nu ar avea asa mare importanta.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Ca sa citez dintr-o chestie de am vazut-o pe net "that was before Internet chat rooms made everybody an expert. It's a better world now."
De obicei nu port discutii pe baza a ce cred eu despre acel subiect, ma si informez, de acea am scris acel lucru.
Reply With Quote
  #688  
Vechi 11.09.2017, 01:06:22
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am vazut doar niste afirmatii ale tale, ceva concret era daca dadeai si citatele respective si sursa.
http://www.johnsanidopoulos.com/2015...ehaved-in.html
si
"A Latin Defense of Mark of Ephesus at the Council of Ferrara-Florence (1438-1439)," Greek Orthodox Theological Review 59 (2014)

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si unde ai vazut tu scris ca Sfantul Marcu ar fi gasit-o compatibila cu teologia ortodoxa si ar fi privit-o admirativ?
Admirativ, nu.
Compatibil, pot spune ca a folosit pe Dun Scotus si pe anumite parti din Aquinas ca paralele pt teologia greaca, deci da.
Daca nu e doar parerea ta personala (pentru ca ti-ai mai exprimat admiratia fata de teologia catolica)[/quote]
Nu prea sunt innebunit dupa teologia catolica, datorita excesului de scolasticism(de ajunsese pana si BC sa isi creeze o miscare patristica anti-scolastica, ca sa scape teologia lor din acest exces paralizant, in sec XX).
Dupa BC, pot spune ca consider ca datorita unor evolutii recente, ca vindecarea Schismei o consider posibila.
Am mai discutat despre asta.
Ai zis ca nu se poate, ar mai fii multe lucruri pe care catolicii ar trebui sa le schimbe, si eu nu am fost de acord.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
probabil ai citit o lucrare ecumenista ce acredita aceste idei.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil iar ai citit intr-o carte protestanta dezvaluiri senzationale despre crestinism (observi legatura cu OTV-ul), in cazul in care nu sunt chiar parerile tale personale.
Si uite din aceste raspunsuri stereotipe si simpliste tot forumul face glume referitoare la stilul tau de postare.
Orice informatie sau opinie care nu iti convine este rapid aruncata la gunoi cu un raspuns sablon despre "conceptii protestante", "influente ecumeniste", sau alte chestii care ne fac sa ne gandim ca vorbim cu un perete.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aceste conceptii trecand cu vederea ceea ce credea cu adevarat Sfantul Marcu
Vrei sa iti postez enciclica sa de dupa Sinod, ca sa arat opinia sa completa, atat plina de iubire, cat si ferma in principii?
Ca am surse primare la tot.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu incercai sa spui ca invatatura gresita a catolicilor a stat la baza separarii pana acum a catolicilor de ortodoxie, care nu ar avea asa mare importanta.
Nici pe departe.
Eu ziceam ca bizantinii si cu italienii se urau de moarte, din motive culturale(unii ii considerau pe altii fie niste parveniti care nu isi tin cuvantul, fie niste barbari necivilizati, sau invadatori germanici care acum vorbesc italiana, si combinat cu circul asta pe care l-au facut dominicanii, a contribut mult atat la creearea Schismei, cat si la mentinerea ei, si desconsiderarea a orice venea dintr-o parte sau alta.
Imi pare rau ca in cadrul acestei postari care este o observatie istorica simpla, nu am apucat sa rostesc Shahada anti-ecumenista, despre cum Papa e un eretic nenorocit, si ca Filioque e caca, ca sa linistesc fricile unora ca sunt agentul Consiliul Mondial, in secret.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #689  
Vechi 11.09.2017, 22:08:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
http://www.johnsanidopoulos.com/2015...ehaved-in.html
si
"A Latin Defense of Mark of Ephesus at the Council of Ferrara-Florence (1438-1439)," Greek Orthodox Theological Review 59 (2014)
Si nu ai citit ce spune in link la inceput, ca afirmatiile erau facute din complezenta? Adica ce am sustinut si eu.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Admirativ, nu.
Compatibil, pot spune ca a folosit pe Dun Scotus si pe anumite parti din Aquinas ca paralele pt teologia greaca, deci da.
Deci e parerea ta. Avand in vedere citatele pe care le-am dat eu e o parere gresita. Asadar, e corect ce am spus si eu, a folosit si lucrari catolice pentru ca erau mai receptivi catolicii la ele. Nu poti dialoga cu cineva din alta credinta spunand doar ca ortodocsii sustin ca e asa. Scopul era ca sa ii convinga pe catolici care e adevarul, nu doar sa poarte discutii.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Dupa BC, pot spune ca consider ca datorita unor evolutii recente, ca vindecarea Schismei o consider posibila.
Am mai discutat despre asta.
Ai zis ca nu se poate, ar mai fii multe lucruri pe care catolicii ar trebui sa le schimbe, si eu nu am fost de acord.
E mai putin important ce crede fiecare ca se va intampla in viitor. Important e, in contextul discutiei, cum crede fiecare ca s-ar putea intampla o revenire a catolicilor in Biserica. Din discutiile cu tine si din ceea ce afirmi, am observat ca tu nu intelegi prea bine de ce e atat de importanta invatatura corecta si ca ei trebuie sa lepede invataturile lor gresite. Nu intelegi nici de ce s-a produs Schisma, tot din cauza invataturilor grasite. Exact aceeasi gandire pe care o au cei ce sunt influentati de conceptiile ecumeniste.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Si uite din aceste raspunsuri stereotipe si simpliste tot forumul face glume referitoare la stilul tau de postare.
Orice informatie sau opinie care nu iti convine este rapid aruncata la gunoi cu un raspuns sablon despre "conceptii protestante", "influente ecumeniste", sau alte chestii care ne fac sa ne gandim ca vorbim cu un perete.
Ceea ce spui sunt exagerari (doar ca sa nu spun minciuni). Aceste persiflari le-au facut doar cei carora le-am si spus inainte ca ceea ce scriu sunt din conceptiile ecumeniste. Inclusiv tu, ca si tie ti-am spus ca ai aceste conceptii ami demult. Daca le si numaram cred ca sunt cam 6-7, inclusiv din cei ce nu mai sunt activi pe forum. Din pacate partida aceasta s-a facut stapana pe forum, incercand sa-si impuna conceptiile gresite inclusiv prin agresivitate si bascalie fata de cei ce nu le impartaseau conceptiile. Mai ales fata de cei ce le si spuneau ca e gresit ce spun. De multe ori unii rad de ceea ce nu stiu, nu cunosc invatatura ortodoxa si cred ca acele conceptii din afara ortodoxiei sunt corecte. Mai rau e ca nici nu iubesc adevarul, pentru ca nu se potriveste cu conceptiile lor. Cine te impiedia sa citesti catehismul sau sa cauti pe net care e invatatura ortodoxa?
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Vrei sa iti postez enciclica sa de dupa Sinod, ca sa arat opinia sa completa, atat plina de iubire, cat si ferma in principii? Ca am surse primare la tot.
Cred ca e deja clar ce credea Sfantul Marcu, din citatele date de mine. Sper ca nu intelegi si tu ca cine e impotriva invataturilor catolice ii uraste pe catolici (credinta de baza din ecumenism).
Reply With Quote
  #690  
Vechi 11.09.2017, 23:07:43
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Cataline, sigur esti uman sau o AI facuta de niste incepatori? Acelasi replici, in acleasi mod, contnind acelasi idei.
Zi-le proiectantilor/meicarilor/ounarilor tai sa mai iti upgradeze procesorul si sa umble nitel la rutine, totusi.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 22:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 21:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 05:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 18:46:17