Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.09.2013, 11:03:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Apropos de naivitate,acum cativa ani pe cand ma aflam inca in Romania am patit o mica inselatorie incercand sa ajut pe cineva.
Ma aflam intr-o cabina telefonica incercand sa sun pe cineva cand o persoana ma roaga foarte frumos si respectuos sa poata folosi cartela mea"doar pt 1 minut"!
Cum sa nu,atata lucru pot face si eu pt cineva!
I-am dat voie si chiar un minut a durat apoi mi-a inapoiat-o. Eu care nu terminasem de telefonat am intrat din nou in cabina si am incercat din nou numai ca robotul imi spune sec ca nu am destul credit sa sun nicaieri!
Cum asa cand este o cartela noua si nu am apucat sa vorbesc cu persoana respectiva doar am sunat si nu a raspuns?
Foarte simplu,barbatul respectiv care m-a rugat sa-i imprumut cartela pt p scurta convorbire mi-a inlocuit-o cu una goala apoi s-a facut ca formeaza un numar dupa care mi-a inmanat cartela goala si mi-a multumit!
Bineinteles ca s-a volatilizat repede pt ca atunci cand m-am trezit nu l-am mai zarit nicaieri.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.09.2013, 04:36:33
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
copii aia adolescenti dupa ce le-am dat o cutie cu bomboane tot cereau si cand am vrut sa inchidem usa se impingeau in ea sa intre in casa! nu stau sa aflu ce pot sa faca niste "copii" ,previn
Eu credeam ca erau copii mici, in jur de 5-6 ani.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.09.2013, 14:14:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.4tuning.ro/alte-stiri-aut...mai-13808.html
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.09.2013, 14:17:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://observator.tv/social/a-aparut...sov-38993.html
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.09.2013, 14:48:00
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Eu credeam ca erau copii mici, in jur de 5-6 ani.
nu, intre 12 si 16 ani aproximez, iar faza tare e ca se auzeau colinde cantate de 2,3 persoane dar erau ceva mai multi in scara blocului :)) oops. oricum vina e a noastra ca noi am deschis!
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.09.2013, 22:18:53
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
nu, intre 12 si 16 ani aproximez, iar faza tare e ca se auzeau colinde cantate de 2,3 persoane dar erau ceva mai multi in scara blocului :)) oops. oricum vina e a noastra ca noi am deschis!
Aha, acum e mai clara treaba. Nu stiu daca vroiau neaparat sa faca rau, dar bani sigur vroiau. Eu am observat ca, atunci cand vine vorba de tigani, ii pun pe aia mici sa faca treaba, aia mari pandesc prin apropriere, ca nu cumva sa ii faci ceva lu ala micu'. Imi e greu sa dau vina pe copii si tineri, caci asa au fost educati.

Eram prin generala, calsa a8a. Si am mers intr-un cartier, la bunica unei colege. Cartierul fiind mai nou si mai la periferia orasului. (Brasov) Si cum mergeam noi pe drum, sa mergem inapoi la casa bunicii, erai niste tiganusi in caruta. Erau adolescenti+pici. Si ala mic a venit si a inceput sa dea in noi, iar aia mari stateau in caruta si se hlizeau. Apoi, nu era greu sa ii dau doua genti in cap aluia mic, dar ce faceam cu baietii mai mari? Nu a fost ceva f.grav, dar nici placut nu a fost.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.09.2013, 22:57:24
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

cele mai multe neplaceri din partea lor le-am avut....

nu intrii in casa omului neinvitat si nu te impingi in usa. nu ma intereseaza ce vroiau ei, a doua oara nu mai fac aceeasi greseala.

eram la semafor si 2 pustani romi spalau parbrize, la un moment dat vad ca o rup la fuga in sens invers , apare politia si il legitimeaza pe un barbat care se plimba pe trotuar, acela fiind supraveghetorul copiilor, cel care i-a pus la treaba. el statea degeaba si aia mici munceau.
Creeaza foarte multe probleme , si nu numai noua ci unui continent intreg.... este foarte interesant cum ei traiesc de atat timp langa oameni cat de cat civilizati si nu se lipeste nimic de ei. Nici copii la scoala nu si-i dau
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.09.2013, 23:19:42
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pe asta era sa o patesc pe Dealul Negru; singurul lucru care m-a mirat a fost cum credeau ca o opreasca o femeie pentru "pana" unor barbati? Adica cu ce ii salvam eu? Am ras 2 km.
Altele:
- un ou gasit pe parbriz, spart; nu stropi cu lichid de spalare- coaguleaza proteinele din albus si va trebui sa cobori sa cureti, timp in care esti vulnerabil (tu, geanta, borseta, portbagajul etc):
- pana de cauciuc suspecta: pe asta o stiam de pe net si mi-a prins bine; cand mi-am gasit masina in pana- m-am mirat; dar nici nu apucasem sa o deschid ca a aparut un binevoitor, care in doi timpi si trei miscari era deja jumate in portbagaj; i-am multumit si am refuzat implicarea lui, m-am suit in masina, m-am incuiat si am chemat ajutorul; pana la sosirea lui a mai trecut de cateva ori pe acolo "binevoitorul", sperand ca m-am razgandit; scopul nu este obtirea unor bani ca recunostinata pentru ajutor, ci crearea unei diversiuni, in care soferul este zapacit, neatent si poate fi furat usor de un complice, de multe ori copil, care trece neobservat. Epilog: cand am povestit la serviciu despre asta- am aflat si confirmarea- o persoana cunoscuta si-a facut singura pana, dar cand a plecat a constatat ca nu mai avea borseta.

Last edited by arwein; 09.09.2013 at 23:22:28.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.09.2013, 23:39:16
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Imi pare rau dar nu sunt de acord. Hristos nu a spus sa traim intr-o lume imaginara si sa credem ca tot e bun si frumos. Calea spre mntuire nu presupune sa nu fim ancorati in realitatile vietii cotidiene.
intelepti ca serpii, eh?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.09.2013, 00:22:14
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"După metoda “accidentul”, a apărut metoda “premiul”. Cum au fost înșelați mai mulți români cu zeci de mii de lei

Doi bărbați închiși în Penitenciarul de maximă siguranță din Galați sunt suspectați că au înșelat mai multe persoane cu zeci de mii de lei, prin metoda “premiul”, scrie Yahoo.

Cei doi bărbați, în vârstă de 27 și 28 de ani, au sunat mai multe persoane, pe care le înștiințau că au câștigat un premiu de fidelitate din partea companiei de telefonie mobilă.

Pentru a intra în posesia “premiului”, oamenii trebuiau să plătească un impozit unui “curier” sosit la ei acasă. “Curierul”, o femeie de 21 de ani, complice a pușcăriașilor, a fost prinsă în flagrant în timp ce venise să încaseze suma de 1.600 de euro, drept “impozit” la un premiu de 100.000 de euro.

Polițiștii au găsit asupra femeii suma de 2.000 de lei, care se pare că provenea dintr-o înșelăciune desfășurată anterior asupra unei femei de 83 de ani. Oamenii legii au aflat că pușcăriașii și complicele lor strânseseră 33.400 de lei prin înșelarea altor două persoane.

Femeia de 21 de ani a fost arestată preventiv pentru 29 de zile." (sursa: gandul.info)
Reply With Quote
Răspunde