Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2008, 23:27:26
BogdanBogdan BogdanBogdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 9
Implicit

Doamne astazi a mai murit un militar:((Doamne dai pace .Nu stiu de ce ne implicam in chesti din astea.Domnul sa-l ierte pe cazut si sai binecuvanteze pe cei milosti si sarmani
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.03.2008, 09:39:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Doamne iarta-i pe militari!!!....insa,intotdeauna m-a dezgustat "corijenta" la limba Romana,si deci,la limba materna.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2008, 10:23:02
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Ory,cred ca faci o greseala indeparand pe cei care nu au acordat mai multa atentie gramaticii. Cu siguranta nu despre cat de bine stim limba romana ne va intreba la Judecata. Si oricare dintre noi putem face astfel de omisiuni.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.03.2008, 10:37:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Omisiunile sunt un lucru,iar nestiinta este cu totul altceva,dar ca poate ca oricum gresesc.Poate ca la judecata nu ne va intreba de gramatica,insa cu siguranta de lene si de ignoranta ne va intreba,fiindca exista foarte multi parinti pe lumea aceasta care muncesc si ingrijesc de odraslele lor pentru a le oferi acestora posibilitatea de a invata si de-a se forma ca cetateni ai societatii,insa acestia calca in picioare munca lor,chiulind si facand cu totul altceva decat studiu.Aici cred ca este deja vorba despre altceva.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.03.2008, 12:34:45
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Macar de n-am sti gramatica, dar sa avem atata credinta incat sa nu mai judecam dupa aceste mici amanunte cu totul neimportante in asta viata. Sa inteleg ca tu ory, vorbesti numai cu oameni bine pregatiti educational, iar cu ceilalti care mai omit greseli te dezgusta? Adica tu ai numai prieteni si cunostinte culte, ca in rest toti sunt dezgistatori ca nu stiu gramatica... Hmm, sa stii ca unii oameni care nu prea stiu gramatica sunt mai de treaba si mai amiabili, decat unii intepati de cultura lor gramaticala si generala, ;), asta am vazut-o chiar eu, nu spun din auzite. :)
Bine, acum nu inseamna ca toti sunt asa, dar am vrut sa spun ca nu gramatica scrisa il face pe om, ci sufletul si orientarile lui in viata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.03.2008, 13:18:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

No comment,deja s-a deraiat de la subiect,oricum voi o intoarceti pe partea cu judecata si nu mai iese nimic.Sa stii Veilur ca inconstienta cu care tratateaza multi tinei invatamantul nu reprezinta chiar un fleac,invatamantul reprezinta insasi societatea in care traiesti,iar spiritul se poate baza pe aceasta intr-o buna masura.Poate ca de aceia suntem doar un popor "credincios",in rest destul de mincinos,infractor,analfabet...si alte,alte consecinte ale educatiei sau lipsei de educatie,dar nu in ultimul rand ale indiferentei.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.03.2008, 13:33:13
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Totul,dar absolut totul in viata este determinat si influientat de studiu,inclusiv credinta.Nu poate exista orientare sufleteasca si fizica,fara o educatie prealabila,insasi aceste orientari care conteaza sunt rodul educatiei si a experientelor acumulate in timp.Nu inteleg,si n-am sa inteleg niciodata de ce crestinii trateaza religia si credinta in sine,ca pe un lucru fara continut!!!Totul se bazeaza pe concret,iar acest concret este dat de absolut toate lucrurile intalnite si simtite in viata omului,nu putem dispersa credinta de caracterul societatii si a individului,nu o putem reduce la un cuvant fara temei si nici nu o putem valorifica fara criterii.Credinta inseamna totul,intelegerea tuturor lucrurilor in conformitate cu valoarea acestora.Eu nu cred ca Dumnezeu cere oamenilor sa nu studieze,sa nu invete,si mai ales elevilor,sa nu-si exercite activitatile pentru care sunt meniti,sa nu-si asume responsabilitati,si anume de studiu.De ce cautati mereu scuze vagi ale unor teorii needificatoare?Este atat de greu sa intelegem ca tot ceea ce ne-nconjoara este invaluit de sens,si avem a raspunde pentru absolut orice,lucrurile se influenteaza unele pe altele,iar rasplata devine direct proportionala cu atitudinile noastre,cu gandurile si simtirile ce ne domina.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.03.2008, 14:10:00
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da, asa este cum spui tu, dar nu trebuie sa atentionezi pe cei de pe forum asupra gramaticii in felul in care ai facut-o tu, adica "ma dezgusta cei care nu stiu gramatica". Ai fi putut-o spune sub o forma mai placuta, adica sa fi facut un apropo zambaret asupra faptului ca bogdan a facut o mica gafa in exprimare, dar in nici un caz cum ai tratat tu, pentru ca pe cei care gresesc niciodata nu ii vei indrepta sau atrage sa te asculte daca ii tratezi cu atitudine didactica rece, ci ai putea sa ii tratezi cu exigenta - dar exigenta cu "caldura" din partea ta, astfel incat cel care a gresit sa suporte corectarea si sa vada unde a gresit, :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.03.2008, 14:18:17
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Doamne ,iarta-i pe militari si iarta-ne si pe noi ,ca prea suntem rai!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.03.2008, 14:43:40
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

"Totul,dar absolut totul in viata este determinat si influientat de studiu,inclusiv credinta" Atunci cum ramane cu fariseii si carturarii? Eu cred ca totul este influentat de raportul meu cu Dumnezeu.
Daca tot am deviat de la topic...
Ar trebui sa inteleg ca un tata care a facut numai cateva clase este mai putin bogat spiritual decat fiul care are vreo nu-stiu-cate facultati. Daca ar fi asa, la cat studiu pe cap de locuitor avem la ora actuala, ar trebui sa fim o tara de sfinti. (nu minciuna, nu mandrie, nu furt- pe care cei cu studii putine le fac la nivelul lor. Ceilalti se imbogatesc legal.)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iarta-ma ! dorinastoica14 Pocainta 88 31.12.2012 16:21:13
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 16:18:24
Sfinti militari IonelS Biserica Ortodoxa Romana 41 01.07.2011 13:29:54
Doamne iarta-ne pe noi pacatosii si ne miluieste serb_crina Preotul 3 04.12.2007 21:54:16
Doamne iarta-ma si ma miluieste pe mine pacatoasa. serb_crina Preotul 1 03.12.2007 21:46:14