Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2010, 00:59:02
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 23
Implicit Va rog din suflet sa ma ajutati

Ma numesc alexandra si sunt din oradea ,va rog din tot sufletul meu ,daca puteti sa ma ajutati,
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2010, 01:01:15
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

O sa incercam sa te ajutam, daca ne spui si CU CE ANUME.
Asteptam continuarea mesajului tau...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2010, 01:02:18
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

incerc sa scriu dar nu ma lasa sa il postez
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2010, 01:03:27
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Despre ce anume e vorba?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2010, 01:13:20
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Sa incep povestea mea ,niciodata nu am avut succes in dragoste,mereu ma paraseau ma indragosteam si apoi ma paraseau nu am avut niciodata o relatie stabila desi am 21 de ani , mama mea a murit cand eu am avut 13 ani .
povestea mea incepe aici , anul acesta am cunoscut un baiat pe care il iubesc din tot sufletul meu ,l am cunoscut intamplator la sfarsitul luni februarie,si din 1 martie pana inainte de pasti am fost impreuna ,in ziua de joia mare ne am despartit ,deoarce el nu ma poate iubi cum eu doresc , desi el mi a zis asta dupa un timp ca daca nu o sa ma poata iubi 100% se desparte de mine ,el inainte a avut o relatie de 3 ani cu o alta fata ,el mi a zis nu o mai iubeste ,si ca nu se mai impaca cu ea pentru ca i a facut mult rau .si eu l am crezut , si acum ei s au impacat , ma doare foarte tare sufletul ,dupa un timp ma cautat fratele unui fost prieten de al meu care a studiat teologia ,i am povestit ce am patit ,mi a dat sa citesc sfantu Ierarh Nicolae timp de 40 d zile ,apoi intre timp Sfantu Spiridon ,Acoperamntu Maicii Domnului , bunavestire,Al2 pARACLIST al Maicii Domnului .psalmii ,Rugaciunea pentru binefacatorul tau ,Nascatoare de Dumnezeu ,el nu sa intors la mine ,am fost si la un bun parinte cu el,nu stiu cum il cheama pe parinte dar am fost in comuna sandra nu stiu daca sa mai auzit de el pana acum ,si i a zis lui ca nu i se arata doar daca este dupa Voia Lui Dumnezeu ,eu tot stau si sufar ,il iubesc din tot sufletul meu ,inainte mia zis ca da o sa fiu cu el ,si pe urma dintr o data ca nu ,si am decazut m am enervat si m am suparat pe Dumnezeu apoi mi am cerut iertare ,si ma rog iar la Dumnezeu , rugamintea mea este din tot sufletul meu din toata inima mea ,ajutati-ma va rog ce mai pot sa fac ,ce anume mai pot face ,ce sa ma mai rog la Dumnezeu petnru ca nu mai pot deja ,sufletul imi este zdrobit ,va rog daca stii un Parinte in oradea care este vazator cu Duhu ,va implor din suflet sa ma ajutati, imi cer iertare prentru greselile mele de ortografie ,dar m am grabit ,sper ca ma intelegeti .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2010, 01:26:37
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Uite ca nu a fost intamplator ca eu ti-am raspuns din prima!

Si eu tocmai am trecut printr-o situatie asemanatoare oarecum. Crede-ma ca inteleg perfect suferinta ta!
Si eu am avut parte de o dezamagire in dragoste si pentru prima oara in viata mea m-am suparat pe Dumnezeu pentru ca a ingaduit sa pierd cel mai scump lucru pe care l-am avut vreodata.
Si eu m-am rugat, si inca mai am 0,0000000000000000000000001 % speranta in inima mea ca el se va intoarce, desi ratiunea imi spune clar ca nu.
Acum continui cu rugaciunile, dar nu in mod special pentru ca sa ma impac cu fostul prieten, ci ma rog pentru ca sa am un sot bun, pe masura asteptarilor mele. Ma rog lui Dumnezeu, Sf Fecioare Maria, Sf Nectarie, Sf Parascheva, Sf Nicolae si altor sfinti/ingeri. Iti recomsnd sa faci acelasi lucru.
Poate ca nu o sa iti placa ce auzi... Dar nu stiu ce sanse mai exista sa se intoarca la tine. Stiu ca doare. Dar gandeste-te bine... Stiu ca il iubesti mult, dar chiar il mai vrei inapoi, dupa ce ti-a facut? Te merita?

Nu stiu in Oradea un parinte vazator cu Duhul; poate nici nu ai nevoie de asa ceva. Poti discuta cu duhovnicul tau. Iti poate da sfaturi bune, care te vor ajuta sa treci peste moment. Cu timpul, rana se va vindeca.

Daca el era "alesul" tau, atunci se va intoarce. Daca nu, un baiat mai bun se va indragisti de tine!

Iti urez succes! :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.06.2010, 01:42:59
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Multumesc mult de tot pentru sfat ,pentru incurajare .
el il vreau inapoi ,il iubesc ,chiar daca acum stiu e cu ea ,nu conteaza ma doare foarte ,dar eu il iert ,nu imi pierd credinta ,stiu ca Dumnezeu o sa mi-l dea iar inapoi ,sper din tot sufletul meu
nu imi vine demulte ori sa cred ca nu mai sunt impreuna cu el ,eram asa fericiti,si dintr-o data am pierdut ,totu ,parinti lui ma plac foarte mult ,le eram foarte draga ,si ei mie ,mi au ajuns la suflet ,i am considerat parintii ce eu nu am avut nicodata ,eu inca sper sper ,ca intr o buna zi ,se va intoarce ,deoarce Dumnezeu poate chiar si maine sa il aduca din nou la mine ,totu depinde de Dumnezeu .

4ndreea si eu iti urez succes si tie,am sa ma rog sa ne ajute Dumnezeu pe amandoua ,
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.06.2010, 01:55:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de biancaalexa Vezi mesajul
Multumesc mult de tot pentru sfat ,pentru incurajare .
el il vreau inapoi ,il iubesc ,chiar daca acum stiu e cu ea ,nu conteaza ma doare foarte ,dar eu il iert ,nu imi pierd credinta ,stiu ca Dumnezeu o sa mi-l dea iar inapoi ,sper din tot sufletul meu
nu imi vine demulte ori sa cred ca nu mai sunt impreuna cu el ,eram asa fericiti,si dintr-o data am pierdut ,totu ,parinti lui ma plac foarte mult ,le eram foarte draga ,si ei mie ,mi au ajuns la suflet ,i am considerat parintii ce eu nu am avut nicodata ,eu inca sper sper ,ca intr o buna zi ,se va intoarce ,deoarce Dumnezeu poate chiar si maine sa il aduca din nou la mine ,totu depinde de Dumnezeu .

4ndreea si eu iti urez succes si tie,am sa ma rog sa ne ajute Dumnezeu pe amandoua ,
As vrea sa fiu dur cu tine ! Nu se va intoarce . Si chiar daca se va intoarce degeaba va fi ,caci deja s-a strecurat samanta desertaciunii in care se scalda toate.Iubirile vin,trec,fiecare ni se pare ca e cea mai mare,ca e ultima,cand de fapt noi tindem catre altceva.Dumnezeu este un Dumnezeu gelos ! "Cine iubeste pe tata sau pe mama mai mult ca pe Mine nbu este vrednic de Mine"
El ne da aceste incercari,aceasta rupere a sufletului in doua,pentru a invata si a sti,ca doar El este cel care nu ne paraseste niciodata,chiar daca noi insine am fi impotriva noastra .
Dumnezeu-iubire te face azi sa suferi,si culmea,tot din cauza iubirii ! Dar maine vei multumi ,caci doar prin suferinta Il cunoastem cu adevarat pe El.
Ce nu stim sa facem cu mintea si cu viata noastra,face El,prin caile cele mai nebanuite,pentru ca El ne iubeste mai mult decat stim noi sa intelegem ce e iubirea
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.06.2010, 02:04:17
eudiana eudiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
As vrea sa fiu dur cu tine ! Nu se va intoarce . Si chiar daca se va intoarce degeaba va fi ,caci deja s-a strecurat samanta desertaciunii in care se scalda toate.Iubirile vin,trec,fiecare ni se pare ca e cea mai mare,ca e ultima,cand de fapt noi tindem catre altceva.Dumnezeu este un Dumnezeu gelos ! "Cine iubeste pe tata sau pe mama mai mult ca pe Mine nbu este vrednic de Mine"
El ne da aceste incercari,aceasta rupere a sufletului in doua,pentru a invata si a sti,ca doar El este cel care nu ne paraseste niciodata,chiar daca noi insine am fi impotriva noastra .
Dumnezeu-iubire te face azi sa suferi,si culmea,tot din cauza iubirii ! Dar maine vei multumi ,caci doar prin suferinta Il cunoastem cu adevarat pe El.
Ce nu stim sa facem cu mintea si cu viata noastra,face El,prin caile cele mai nebanuite,pentru ca El ne iubeste mai mult decat stim noi sa intelegem ce e iubirea

f frums spus !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.06.2010, 10:26:56
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de biancaalexa Vezi mesajul
povestea mea incepe aici , anul acesta am cunoscut un baiat pe care il iubesc din tot sufletul meu ,l am cunoscut intamplator la sfarsitul luni februarie,si din 1 martie pana inainte de pasti am fost impreuna ,in ziua de joia mare ne am despartit ...
Fata draga, iarta-ma, dar cred ca ti s-a pus pata pe baiatul asta, iar iubirea ta pentru el te orbeste cu totul. Asta nu a fost o relatie pe care s-o poti lua atat de in serios. L-ai prins intr-un moment in care sufletul lui era golit de o deceptie, si a crezut pe moment ca se poate refugia in bratele alteia, mai mult pentru consolare...
Din punctul meu de vedere, consider ca tu faci greseala pe care-o fac toate fetele usor disperate: va deschideti total sufletul si lasati sa fie citit ca intr-o carte deschisa. Ori barbatul, oricare-ar fi el, cauta lupta si misterul... (pe langa conversatia inteligenta, simtul umorului, feminitate... etc)
Si-apoi, orice-i vei cere Lui Dumnezeu, nu uita sa-ti amintesti de ceea ce-ti face bine... Stiu multe cazuri in care fata a facut orice sa-si apropie baiatul iubit, inclusiv mers la vrajitoare. Iar mai tarziu s-a declansat infernul. Tu esti sigura ca-l cunosti suficient? Daca te-a parasit (pentru prima iubita- ca si asta e important!), la ce te astepti de la el? Ia totul ca pe un episod frumos din viata ta, sau ca pe un vaccin. Intelege ca NU EL ESTE ALESUL TAU! Roaga-te Sf. Nicolaie, dar nu pentru acest baiat, ci pentru acela care-ti este harazit, si cu care sa te potrivesti si sa te intelegi, la bine si la greu. Casatoria nu poate fi luata unilateral... Daca el nu te iubeste (suficient) nu te mai crampona de aceasta relatie, oricat te-ar durea. Si-apoi... a fost o relatie scurta. Nu trebuie sa te aprinzi chiar asa rau, fiindca esecul este cu atat mai mare. Eu am ramas in relatii superbe cu prima mea iubita, desi ne-am despartit dupa 7 ani de prietenie, timp in care nu ne-am certat niciodata! Acum fiecare dintre noi are familia lui... Ea e... preoteasa... Ei ii datorez mult din schimbarile care-au avut loc in viata mea, dar cu mult mai tarziu dupa ce ne-am despartit... Pe-atunci nu intelegeam eu multe!...

Deci, linisteste-te pentru un timp si ia-o de la capat! Iti urez succes si ganduri limpezi!

Last edited by OmuBun; 04.06.2010 at 11:41:20.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 17:07:48
Un sfat...va rog din suflet! Simona-Marilena Generalitati 13 02.11.2009 22:39:38
suflet gol diador Generalitati 18 28.09.2009 19:30:07
salvati un suflet bm Generalitati 18 02.09.2007 16:10:53