Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.06.2010, 00:06:27
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Sigur rugaciunile facute nu vor ramane fara raspuns, si mai devreme sau mai tarziu vom vedea rodul lor insa ne trebuie staruinta si multa credinta! Ele sunt ascultate si implinite atunci cand trebuie chiar daca raspunsul lor nu e acela asteptat sa tii minte ca Dumnezeu nu ne dezamageste niciodata si lucreza prin Sfintii Sai iubiti!
Da ,asa este .chiar daca Dumnezeu nu ma ajutat imediat dupa ce sa indeplinit cele 40 de zile de la Sfantu Nicolae ,sunt sigura ca Dumnezeu ,ma pune la incercare ,si ca o sa ma ajute mai devreme sau mai tarziu .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.12.2010, 22:57:59
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Mâna dreaptă a Sfântului Nicolae, se află la biserica Sfântul Gheorghe, din București.
A fost dăruită bisericii de domnitorul Mihai Viteazul. Acesta, fiind condamnat la moarte de Alexandru cel Rău, a fost salvat de Sfântul Nicolae.
Căci în drum spre locul de execuție, a cerut îngăduința gărzilor să intre în Biserica Albă să se roage.
S-a rugat înaintea icoanei Sfântului Nicolae și a scăpat cu viață, printr-o minune.

Last edited by Carmen FUNIERU; 05.12.2010 at 23:25:21.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.12.2010, 23:42:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"In timpul unei calatorii in Egipt si Palestina, sfantul a potolit furtuna care se iscase pe mare si a inviat un corabier care cazuse din varful catargului pe punte.


Printre minunile savarsite de Sfantul Nicolae este si scaparea cetatii Mira de o foamete mare prin aratarea in vis unui negustor italian. Acestuia, care avea o corabie plina cu grau, i-a aparut in vedenie sfantul si dandu-i trei galbeni arvuna i-a poruncit sa mearga in cetatea Mira pentru a vinde acolo graul. Iar negustorul ascultand pe sfantul a mers la Mira, povestind celor de acolo vedenia avuta. Iar locuitorii au multumit lui Dumnezeu si au fericit pe hranitorul lor cel minunat".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.12.2010, 00:49:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Anul trecut, pe 6 decembrie , la Biserica Sf.Gheorghe Nou din București , a venit să se închine la racla cu mâna Sf. Nicolae, o femeie bolnavă de cancer în stadiu avansat , care mergea ținându-se de pereții din jur și era extrem de slăbită . Minune, după o săptămână femeia era complet vindecată . Biserica adăpostește această minune dăruită în urmă cu patru sute de ani, mâna Sf. Nicolae ce în aceste zile poate fi sărutată direct , fără geamul de protecție aflat deasupra raclei ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.12.2010, 15:48:35
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Nu stiu daca ceea ce vreau eu sa scriu se potriveste a fi scris in cadrul acestui topic dar atat de nelinistita si de stresata sunt incat ma simt ca un robot care face totul mecanic. Am mai scris pe acest forum ca am probleme mari la facultate si sunt in pericol de a nu putea sustine examenul de licenta si asta ma face sa cedez psihic deoarece daca se va intampla asta nu stiu ce explicatie le voi da parintilor mei, care, saracii numai ei stiu cate sacrificii au facut ca sa pot urma si eu o faculte. Scriu aici in speranta ca imi veti da fiecare un sfat, asa cum ati facut-o de fiecare data. Ma aflu in perioada examenelor(in sesiune mai exact) si in perioada in care lucrarea mea de licenta ar trebui, teoretic, sa fie aproape gata, dar, practic nu este nici pe departe asa. Diseara la ora 18.00 trebuie sa primesc rezultatul la un examen (la un examen restant mai exact) si asta....ma omoara pentru ca mi-e frica sa nu il pic din nou, ceea ce este foarte posibil din cauza ca profesorul este foarte sever. Mai sunt 2 ore si 40 de minute si voi afla raspunsul iar eu nu mai pot sa astept. M-am apucat sa invat pentru examenul de luni dar nu pot deoarece imi vin in minte mii si mii de ganduri iar de cateva zile corpul meu a "achizitionat" o portie zdravana de emotie si stres care se manifesta printr-un tremur pe care il simt si in degete. Nu ma pot concentra la nimic, nu pot sa invat nimic, nu pot sa lucrez mai departe la lucrarea de licenta, ma simt condusa de acel tremur, de acel stres. Culmea e ca seara nu se face ora 21.00 si ma simt terminata de oboseala. Ma pun in pat si astept sa se faca ora 22.00 ca sa se culce toata lumea din casa mea ca sa pot citi si eu in liniste un acatist sau o rugaciune dar.....eu la ora 22.00 sunt cuprinsa de "coma" somnului si efectiv nu ma pot ridica din pat. In mintea mea, imi doresc sa ma ridic sa citesc macar o rugaciune, dar trupul meu e atat de bolnav din cauza oboselii incat nu sunt in stare sa ridic un deget. Mai mult decat atat, aflata in acea "coma" a somnului, tresar adeseori, si imi aduc aminte ca lucrarea mea de licenta nu e gata, ca mai am nu stiu cate examene de dat pe care e posibil sa nu le i-au si uite asa....ma macin, ma consum iar stresul si grijile isi fac loc din ce in ce mai mult in viata mea. Si acum cand scriu aici, corpul meu parca asteapta cu inima la gura rezultatul acelui examen pe care ceva imi spune ca o sa il pic. Va rog din tot sufletul meu, dati-mi un sfat ca sa ma pot linisti si sa am puterea si rabdarea de a invata cat mai mult pentru examene si sa am puterea intelectuala de a-mi realiza cat mai bine lucrarea de licenta. Spuneti-mi va rog, ce acatist sau rugaciune sa citesc ca sa ma pot linisti si sa imi limpezesc mintea. Va implor!!!
Draga mea,
Stiu si iti inteleg perfect starea, am trecut si eu prin asta...Anul acesta am avut de dat licenta...si mai dramatic la mine a fost faptul ca eu mai aveam de refacut cateva capitole, de dat lucrarea la corectat si de legat, toate acestea urmand sa se intample in 2 saptamani. Iti dai seama cat de greu, imposibil plus casa, gospodarie si copil...dar..ATENTIE!!! SF.NICOLAE M-A AJUTAT SA TERMIN ACEASTA LUCRARE SI SA O TERMIN FOARTE BINE. Din multitudinea de carti si de idei Sfantul mi le trimitea pe acelea care imi trebuiau strict la tema, ideile se legau una de alta si propozitiile le legau in fraze. Draga mea ai mare credinta in Sf. Nicolae. Lasa tremurul ca nu e la Dumnezeu fa-ti timp si mergi in Biserica si ROAGA-TE LA ICOANA SFÂNTULUI NICOLAE. E GRABNIC AJUTATOR...atata doar ca trebuie sa faci si TU CEVA pentru EL ,milostenie mai ales si post. Lasa-te in voia LUI si ajutorul iti va aparea. Invingeti somnul, daca iti vine sa dormi , dormi iar peste noapte daca te trezesti aprindeti candela daca acesta s-a stins , o lumanare si citeste actistul Sf. Nicolae, sau cel mai bine vorbeste cu duhovnicul sa-ti citeasca rugaciunea de binecuvantare si ajutor la examene, luminarea mintii. Rupe-ti din timpul tau si mergi la Biserica, ai sa gasesti linistea, pacea. Chiar daca spui ca nu poti ca nu ai timp ca ai de facut lucrarea in realitate astea sunt motive de a te indeparta de Dumnezeu. Pentru ca nici in Biserica nu te poti ruga dar nici acasa nu lucrezi. Pe cand daca iti rupi jumatate de ora, o ora, din timp si invatat ai sa vezi ca vei castiga timpul daruit lui Dumnezeu cu mare castig si folos. Nu mai amana, iar cand ti-ai propus ca mergi apai mergi. Inchide telefonul, nu spune nimanui unde pleci si ai sa vezi ca o data ajunsa acolo, linistea te va invalui. Nu te da batuta!
O alta minune a Santului este aceea ca m-a ajutat sa-mi gasesc un serviciu bun in conditiile in care nu mai aveam de nici unele.
SFANTUL NICOLAE CU ADEVARAT ESTE MARE FACATOR DE MINUNI!
DOAMNE AJUTA!!!
RUGATI-VA LUI CU MULTA EVLAVIE SI FACETI MILOSTENIE IN NUMELE LUI!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.12.2010, 16:04:43
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Nu stiu daca ceea ce vreau eu sa scriu se potriveste a fi scris in cadrul acestui topic dar atat de nelinistita si de stresata sunt incat ma simt ca un robot care face totul mecanic. Am mai scris pe acest forum ca am probleme mari la facultate si sunt in pericol de a nu putea sustine examenul de licenta si asta ma face sa cedez psihic deoarece daca se va intampla asta nu stiu ce explicatie le voi da parintilor mei, care, saracii numai ei stiu cate sacrificii au facut ca sa pot urma si eu o faculte. Scriu aici in speranta ca imi veti da fiecare un sfat, asa cum ati facut-o de fiecare data. Ma aflu in perioada examenelor(in sesiune mai exact) si in perioada in care lucrarea mea de licenta ar trebui, teoretic, sa fie aproape gata, dar, practic nu este nici pe departe asa. Diseara la ora 18.00 trebuie sa primesc rezultatul la un examen (la un examen restant mai exact) si asta....ma omoara pentru ca mi-e frica sa nu il pic din nou, ceea ce este foarte posibil din cauza ca profesorul este foarte sever. Mai sunt 2 ore si 40 de minute si voi afla raspunsul iar eu nu mai pot sa astept. M-am apucat sa invat pentru examenul de luni dar nu pot deoarece imi vin in minte mii si mii de ganduri iar de cateva zile corpul meu a "achizitionat" o portie zdravana de emotie si stres care se manifesta printr-un tremur pe care il simt si in degete. Nu ma pot concentra la nimic, nu pot sa invat nimic, nu pot sa lucrez mai departe la lucrarea de licenta, ma simt condusa de acel tremur, de acel stres. Culmea e ca seara nu se face ora 21.00 si ma simt terminata de oboseala. Ma pun in pat si astept sa se faca ora 22.00 ca sa se culce toata lumea din casa mea ca sa pot citi si eu in liniste un acatist sau o rugaciune dar.....eu la ora 22.00 sunt cuprinsa de "coma" somnului si efectiv nu ma pot ridica din pat. In mintea mea, imi doresc sa ma ridic sa citesc macar o rugaciune, dar trupul meu e atat de bolnav din cauza oboselii incat nu sunt in stare sa ridic un deget. Mai mult decat atat, aflata in acea "coma" a somnului, tresar adeseori, si imi aduc aminte ca lucrarea mea de licenta nu e gata, ca mai am nu stiu cate examene de dat pe care e posibil sa nu le i-au si uite asa....ma macin, ma consum iar stresul si grijile isi fac loc din ce in ce mai mult in viata mea. Si acum cand scriu aici, corpul meu parca asteapta cu inima la gura rezultatul acelui examen pe care ceva imi spune ca o sa il pic. Va rog din tot sufletul meu, dati-mi un sfat ca sa ma pot linisti si sa am puterea si rabdarea de a invata cat mai mult pentru examene si sa am puterea intelectuala de a-mi realiza cat mai bine lucrarea de licenta. Spuneti-mi va rog, ce acatist sau rugaciune sa citesc ca sa ma pot linisti si sa imi limpezesc mintea. Va implor!!!
Te-ai SPOVEDIT in postul acesta? Postesti? Dupa cele pe care le relatezi, cred ca nu ai facut-o(bine ar fii sa ma insel).DACA nu te dezleaga PREOTUL DE PACATE nu prea vad cum ai putea scapa de starea asta! In cazul in care te-ai spovedit,trebuie neaparat sa iti faci CANONUL inainte sa te asezi in pat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.01.2011, 15:02:08
mmarys mmarys is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2011
Mesaje: 1
Implicit puterea rugaciunii

eu m-am rugat la sfintul Nectarie este grabnic ajutator si te ajuta sa treci peste necazuri
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.04.2011, 11:55:02
Un_trecator Un_trecator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Mesaje: 21
Implicit Un sfant drag mie

Astazi pentru prima data am citit acatistul Sfantului Nicolae ( spre marea mera rusine ca abia la 26 de ani am citit pentru prima data acest acatist)...

Ce va pot spune este ca sunt atat de bucuroasa ca am descoperit inca un Sfant atat de bun, atat de drag.

Sfantul protector al familiei mele este SfantuL Nectarie, insa in dimineata aceasta citind acatistul Sfantului Nicolae, mare mi-a fost mirarea sa vad cat de multe asemanari sunt intre acestia doi :).

Zii de zii descopar noi lucruri pe care Dumnezeu si toti sfintii mi le arata. Si ce va pot spune este ca este o senzatie minunata.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.04.2011, 12:40:03
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

Un citat din acatistul sfantului Nectarie!

Precum oarescand marele ierarh Nicolae, carele fusese intemnitat pentru ca l-a palmuit pre ereticul Arie, fost-a mangaiat de Preacurata Nascatoare de Dumnezeu, asa si tu ai fost mangaiat cand ai fost aruncat intru temnita prigonirilor, iar Sfantul Nicolae aratatu-ti-s-a in vis, spunandu-ti: „Eu te voi inalta sus, sus de tot...”

NB. Timp de cateva luni m-am rugat la Sfantul Nectarie pentru un loc de munca, si l-am obtinut pe 6 decembrie, chiar de sfantului Nicolae!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.04.2011, 13:18:14
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Sfintul Nectarie m-a ajuta si pe mine;dupa 2 hemipareze dreapta,am ramas cu uramri ci dupa timp,mina dr.incepea iar sa nu ma mai ajute; am citi acatistul sfintului,am lucrat icoana si pr,de la Iasi,din biserica unde sunt si sf.Moaste,a fost tare bun,a sfinti icoana,si a atins-o de sf.Moaste; de atunci,de cite ori imi este rau,pun kina pe mina sfintului si-l rog sa ma ajute; si sper sa nu rideti de mine,dar chiar simt o caldura si o liniste in tot corpul;atunci,stiu ca sfintul m-a asultat si este linga mine;


Am terminat si icoana lui Sf.Nicolae si Sf.Mina si a maicii Domnului-grabnic ajutatoare;


Mare ajutor am de la toti;
Doamne ajuta!
Geta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunile Sfantului ARSENIE BOCA ghetsimani Generalitati 834 03.07.2015 13:18:11
minunile Sfantului Nicolae steliana-steli Generalitati 12 03.08.2014 20:17:37
Minunile Sfantului Ioan Rusul Oanna Intamplari adevarate 30 27.10.2012 20:07:28
Minunile Sfantului Ioan Rusul simona Stiri, actualitati, anunturi 1 24.10.2009 22:13:08