Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.03.2010, 14:55:51
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Eu am o cruciulita cam de 10 cm care sta singura pe un soi de picior/postament. Am luat-o din afara de la o biserica anglicana (St Paul's). Ma intreb de ce nu ar fi buna? Crucea arata la fel cu a noastra, reprezentarea lui Iisus Hristos este foarte frumos facuta si pare fidela modelelor noastre. Nici macar prin cap nu mi-a trecut ca ar putea fi ceva gresit. Lamuriti-ma va rog cu argumente din surse credibile.
Sa inteleg ca nu poate nimeni sa-mi dea un sfat, o informatie, ceva?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.03.2010, 16:50:10
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Tine-o sanatos, dupa parerea mea! Catolicii si ceilalti sunt tot crestini! Depinde cu ce evlavie si dragoste te rogi in prezenta ei!

Domnul sa te mantuie!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.03.2010, 20:15:19
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Tine-o sanatos, dupa parerea mea! Catolicii si ceilalti sunt tot crestini! Depinde cu ce evlavie si dragoste te rogi in prezenta ei!

Domnul sa te mantuie!
Fratilor,acest topic e creeat tendentios.Nu va lasati antrenati in dispute care nu-si au rostul.Nu exista cruce catolica si cruce ortodoxa.Crucea e una si nu e diferita.Santem crestini si cred ca e bine sa ne respectam unii pe altii.Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.03.2010, 20:37:00
devorator devorator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redandrei90 Vezi mesajul
Nu va mai luati de devorator. Profesorul nostru de religie ne spunea la fel despre religia catolica, si sa nu luam obiecte de acolo. Sincer nici eu nu am inteles, tot obiecte sfintite sunt, tot pe Dumnezeu il reprezinta. Dar fiecare cu parerea lui.
Multumesc :)

voxdei55, nu l-am creat cu un scop ascuns. L-am creat ca sa stiu cat este de bine ca un ortodox sa aiba o cruciulita catolica. Atat. Nu urmaresc o contradictie intre ortodoxie si catolicism. Cum spune si redandrei90, sunt profesori de religie care "ne invata" ca nu este bine. Eu vreau sa stiu daca intr-adevar nu este bine...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.03.2010, 00:03:21
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Eu cred ca schisma a aparut ca urmare a separarii celor doua imperii..unde sunt doua conduceri..de obicei..apar si doi poli religiosi..era de asteptat..sa se intample..restul..dogmele..sfintii..au aparut pe parcurs..iar motive de despartire..slava domnului..suntem oameni..daca nici noi nu mai stim sa gasim?Atata timp cat preafericitul Teoctist a stat in fata aceluiasi altar cu Ioan Paul al 2lea..eu cred ca suntem frati in ale crestinismului..si chiar daca ceea ce simtim noi in majoritate fata de ortodoxie ne trage spre apararea traditiei..nu cred ca suntem in masura sa-i judecam..cu atat mai putin sa dam cu pietre in lucrurile pe care ei le respecta..si clar ca exista si la ei multi oameni sfinti..
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.03.2010, 01:20:22
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit @Zalmoxis Nemuritorul

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Devorator, stai linistit
Ca tot la acelasi Dumnezeu se inchina si catolicii....
Eu de multe ori merg si la Biserica Catolica, de cateva ori m-am si spovedit acolo.
Bravo, ca te duci si te spovedesti acolo!!! crezi ca ne impresionezi cu asta ?!? s-or ruga ei la acelasi Dumnezeu ca noi ...dar crede-ma numai de ochii lumii caci cu spiritul sunt departe rau de Dumnezeu !!! uite daca nu esti convins de asta atunci cum iti explici ca dupa ce victimele abuzurilor sexuale din Raportul ''Murphy'' care au adus dovada abuzurilor sexuale savarsite de preotii Romano-Catolici aupra lor cand erau mici copii nici un om nu a iesit sa protesteze in strada , nici un parinte nu a cerut sa se ia masuri concrete din partea Papei asupra preotilor Romano-Catolici ca sa fie prevenite aceste abuzuri ( o masura fiind aprobarea casatoriei acestor preoti pentru a li se oferi sansa sa traiasca o viata normala de familie si care sa-i ajute sa inteleaga mai bine durerile spirituale ale credinciosilor lor) ca dupa comportamentul lor pana in prezent ( de-a lungul istoriei omenirii si pana in prezent ) nu le-a prea facut onoare ! stiti doar cum biserica Romano-Catolica a persecutat asupra oamenilor care emiteau idei progresiste in perioada Renasterii ( stiti cati oameni au fost arsi pe rug doar pentru ca au afirmat ca Pamantul e rotund si ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui si nu invers , sau ptr. ca erau considerate vrajitoare niste femei care poate aveau ceva mai multe cunostinte de leacuri importiva unor afectiuni care secerau vieti in vremea aceea ...mi-e scarba !!! cum ai putut sa te spovedesti la aia ?!? Doamne, multa minte iti mai trebuie !!! sa ne rugam ptr. tine sa-ti dea Dumnezeu mai multa intelepciune ...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.03.2010, 07:43:47
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NTatiana Vezi mesajul
Bravo, ca te duci si te spovedesti acolo!!! crezi ca ne impresionezi cu asta ?!? s-or ruga ei la acelasi Dumnezeu ca noi ...dar crede-ma numai de ochii lumii caci cu spiritul sunt departe rau de Dumnezeu !!! uite daca nu esti convins de asta atunci cum iti explici ca dupa ce victimele abuzurilor sexuale din Raportul ''Murphy'' care au adus dovada abuzurilor sexuale savarsite de preotii Romano-Catolici aupra lor cand erau mici copii nici un om nu a iesit sa protesteze in strada , nici un parinte nu a cerut sa se ia masuri concrete din partea Papei asupra preotilor Romano-Catolici ca sa fie prevenite aceste abuzuri ( o masura fiind aprobarea casatoriei acestor preoti pentru a li se oferi sansa sa traiasca o viata normala de familie si care sa-i ajute sa inteleaga mai bine durerile spirituale ale credinciosilor lor) ca dupa comportamentul lor pana in prezent ( de-a lungul istoriei omenirii si pana in prezent ) nu le-a prea facut onoare ! stiti doar cum biserica Romano-Catolica a persecutat asupra oamenilor care emiteau idei progresiste in perioada Renasterii ( stiti cati oameni au fost arsi pe rug doar pentru ca au afirmat ca Pamantul e rotund si ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui si nu invers , sau ptr. ca erau considerate vrajitoare niste femei care poate aveau ceva mai multe cunostinte de leacuri importiva unor afectiuni care secerau vieti in vremea aceea ...mi-e scarba !!! cum ai putut sa te spovedesti la aia ?!? Doamne, multa minte iti mai trebuie !!! sa ne rugam ptr. tine sa-ti dea Dumnezeu mai multa intelepciune ...
Sunt si ei oameni intre oameni,ca peste tot.Si preotii nostri au greseli,unii din ei :beau,curvesc,au iubire de arginti,dar asta nu inseamna ca toata biserica ortodoxa trebuie blamata.
La catolici este acea regula stricta,nefireasca,ce ii obliga sa traiasca in castitate.
Putini sunt oamenii care sa poata duce crucea monahiei.Voi cunoasteti multi?Ca eu nu...
Si atunci,evident ca au loc o serie de devieri de genul homosexualitatii,pedofiliei.
Cad pentru ca nu pot duce asa ceva.Dar asta ii face pe toti la fel?
Biserica a fost de-a lungul timpului si un mijloc de control al maselor,o forta politica chiar,au avut loc atrocitati,este o realitate,dar asta s-a petrecut datorita oamenilor,nu a religiei.
De ce sa amintim in cadrul lor doar elementele negative si nu si pe Sfantul Francisc de Assisi,Padre Pio,Sf.Anton de Padova?

Citat:
s-or ruga ei la acelasi Dumnezeu ca noi ...dar crede-ma numai de ochii lumii caci cu spiritul sunt departe rau de Dumnezeu !!!
Ai fost in inima fiecaruia dintre ei ca sa stii?Esti cumva Dumnezeu ca sa faci astfel de aprecieri?
Eu zic ca mai multa cumpatare este necesara atunci cand vorbim despre alti frati de-ai nostri.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.03.2010, 08:50:42
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

nu stiam ca nu avem voie sa purtam cruciulite sau alte suveniruri, cum le spuneti, de la catolici. pentru ca la protestanti/neprotestanti nu am vazut astfel de suveniruri, deci...
de ce nu avem voie? O.O sunt curioasa, nu de alta.
singura chestie pe care o port si o am pe corp, sa zic asa, este o bratara (sau cum ii zice :-?) de la o biserica ortodoxa. altceva nu port.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.03.2010, 23:40:55
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Atata ura fata de catolici,pacat.Sa nu uitam ca Biserica Ortodoxa si cea Catolica sunt foarte apropiate.Catolicii se inchin tot lui Hristos si cred despre El ce credem si noi despre El.Sunt foarte multe asemanari intre cele doua Biserici.Catolicii nu sunt secte eretice.Eu zic sa tii aceste obiecte undeva ,nu sa le arunci sau vinzi.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.04.2010, 03:05:01
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Adevarul numai la Dumnezeu se tine. Eu zic mai intai de toate sa-L aflam, si mai apoi sa certam. Cristos spune ca cine crede in el va fi mantuit si va trai in veci.Deci eu zic ca daca un catolic i-L marturiseste pe Cristos,atunci si el este copil al Domnului.Nu zice Cristos ca orcine din orice neam crede in El este dreptcredincios adica Crestin ? Va intreb atunci cand noi ortodocsii ne falim atata cu faptul ca suntem cei dantai, nu cadem in pacatul trufiei ? Ma gandesc la pilda cu femeia desfranata si cu pietrele...Nu cumva tocmai aici sta pilda ?

Iertare daca gresesc, si daca da, lamuriti-mi ratacirea...

Si acum, as vrea sa intreb un catolic, de ce papa are scris pe "caciula"(nu stiu cum ii zice) lui ca este loctiitorul lui Dumnezeu pe Pamant ? Nu cumva sare calul ? Cristos nu a zis ca lasa un
loctiitor or un locotenent de a-L sau, a zis ca lasa o Biserica, corect ii ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica catolica ca si cladire elcipo Biserica Romano-Catolica 153 12.08.2015 14:07:40
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
Blasfemie la o liturghie catolica colaps Generalitati 48 02.01.2011 19:37:19
Crucea catolica Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 135 06.12.2010 23:45:33