Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 23.09.2011, 23:29:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Pt. Omu Bun

Te citez :
"Iarta-ma, frate Cristian pentru multele ganduri negre pe care ti le-am purtat o vreme. Eu sunt vinovat fiindca nu eram capabil sa iubesc neconditionat. Ce conteaza daca tu ma vanezi la orice cotitura? Sa-i multumesc lui Dumnezeu ca prin tine am sansa sa ma desavarsesc. "
De mult te-am iertat , dar sa sti ca nici nu stiu sa ma supar cu adevarat doar ma revolt un pic , si-mi trece ! Problema este complet alta , am pretentii foarte mari de la tine , caci te cunosc de la inceputul aparitiei tale aici pe cand ai scris un thread despre omul bun ( un fel de justificare foarte frumoasa al numelui tau de aici ). Sa-ti spun drept ceva , si pentru tine si pentru Iustin : voua va plac proprile voastre compozitii in redactarea textului , acordati mult prea multa atentie aranjamentului cuvintelor cu dorinta certa de a suna bine , de a avea priza la public , ori asta-i mandria , nenorocita de mandrie ce ne va vlagui pe toti . Iustin a avut odata un moment de sinceritate , si a rescunosut deschis ca nu-i vine a crede cat de frumos scrie , si adaug eu , comparativ cu gandurile ascunse . Vezi , aici e buba , mandria te face sa crezi ca orice contrazicere e dusmanie , e vanare , si alte cele , caci mandria asta nenorocita te face sa crezi ca esti cel mai bun , cel mai tare , cel mai destept , cel mai iubit , de necontrazis , de necombatut . Cum eu , care merg prin manastiri , prin pelerinaje , am copii atat de destepti si frumosi , citesc intruna , stiu ce-i dreapta credinta , fac milostenie , sunt om bun in toate , vine un user cu nume de boss si ma contreaza , imi "strica" imaginea , ma "urmareste" , si alte cele complet neadevarate . . . !
Gandurile tale sunt oglinda ta , aceasta find valabil si pentru mine si pentru oricine din lumea asta . Incearca sa te preocupe mai putin imaginea ta , frumusetea textului scris , imaginea povatuitorului de "renume mondial" , si ai sa vezi cum gandurile incep sa se limpezeasca , uitand de vrajmasii si urmariri imaginare .
Am marea rugaminte sa respectam tema acestui thread si sa nu mai comentam useri , conform dorintei administratiei in urma ultimelor tulbutrari aparute pe acest forum . Hai sa terminam odata in a pune in discutie pe X sau Y , ci sa dezbatem tema thread-ului pe care intram ! ( asta ca o mica observatie prieteneasca , tinand cont de varsta pe care o am si nu in ultimul rand de cei aproape 6 ani de forum ).
In rest : Sa ramai Ortodox pana la capat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #452  
Vechi 23.09.2011, 23:53:03
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

sa ramanem ortodocsi ... nu angajati ai forumului "ortodox" ...


sunt cativa "ortodocsi" care atunci cand vorbesc despre proprietarii acestui forum spun "noi"

PS: dispare si mesajul acesta?
  #453  
Vechi 24.09.2011, 00:07:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Ti-ai facut o parere complet gresit despre acest spatiu virtual !

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
sa ramanem ortodocsi ... nu angajati ai forumului "ortodox" ...


sunt cativa "ortodocsi" care atunci cand vorbesc despre proprietarii acestui forum spun "noi"

PS: dispare si mesajul acesta?
Continui cu obsesile tale , in loc sa vorbesti despre tema in sine :
Continui pe aceasi linie ! De ce , ce urmaresti ?
Un ultim exemplu al atitudinii tale :

daniil96
Senior Member
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 372



Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
Văd multă tulburare pe aici. Mie, personal, acuzațiile și aluziile aduse domnului administrator mi se par nefondate.
1) I se aruncă în obraz că forumul este al unei societăți comerciale. Nu înțeleg: ce anume este rușinos: e rușine să ai sau să lucrezi pentru societăți comerciale ? Sau e rușine ca o societate comercială să aibă un forum ortodox, ar trebui să aibă numai forumuri despre încălțăminte ?
...
Cu iubire în Domnul,
M.D.



problema este ca nu mai este un forum ortodox ... este un forum multiconfesional

si este dreptul proprietarului sa faca ce doreste cu forumul dar sa aiba onestitatea sa declare asta

nu scrii la intrare "Forum Ortodox" ... si jos in colt cu litere mici, ca la banca, "de fapt nu ortodox ... e o amestecatura care sa ii atraga pe toti"

iar faptul ca dispar mesaje si topicuri iar nu e in regula; eu zic ca erau mesaje pe un ton civilizat, fara injurii etc.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #454  
Vechi 24.09.2011, 00:34:40
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te citez :
"Iarta-ma, frate Cristian pentru multele ganduri negre pe care ti le-am purtat o vreme. Eu sunt vinovat fiindca nu eram capabil sa iubesc neconditionat. Ce conteaza daca tu ma vanezi la orice cotitura? Sa-i multumesc lui Dumnezeu ca prin tine am sansa sa ma desavarsesc. "
De mult te-am iertat , dar sa sti ca nici nu stiu sa ma supar cu adevarat doar ma revolt un pic , si-mi trece ! Problema este complet alta , am pretentii foarte mari de la tine , caci te cunosc de la inceputul aparitiei tale aici pe cand ai scris un thread despre omul bun ( un fel de justificare foarte frumoasa al numelui tau de aici ). Sa-ti spun drept ceva , si pentru tine si pentru Iustin : voua va plac proprile voastre compozitii in redactarea textului , acordati mult prea multa atentie aranjamentului cuvintelor cu dorinta certa de a suna bine , de a avea priza la public , ori asta-i mandria , nenorocita de mandrie ce ne va vlagui pe toti . Iustin a avut odata un moment de sinceritate , si a rescunosut deschis ca nu-i vine a crede cat de frumos scrie , si adaug eu , comparativ cu gandurile ascunse . Vezi , aici e buba , mandria te face sa crezi ca orice contrazicere e dusmanie , e vanare , si alte cele , caci mandria asta nenorocita te face sa crezi ca esti cel mai bun , cel mai tare , cel mai destept , cel mai iubit , de necontrazis , de necombatut . Cum eu , care merg prin manastiri , prin pelerinaje , am copii atat de destepti si frumosi , citesc intruna , stiu ce-i dreapta credinta , fac milostenie , sunt om bun in toate , vine un user cu nume de boss si ma contreaza , imi "strica" imaginea , ma "urmareste" , si alte cele complet neadevarate . . . !
Gandurile tale sunt oglinda ta , aceasta find valabil si pentru mine si pentru oricine din lumea asta . Incearca sa te preocupe mai putin imaginea ta , frumusetea textului scris , imaginea povatuitorului de "renume mondial" , si ai sa vezi cum gandurile incep sa se limpezeasca , uitand de vrajmasii si urmariri imaginare .
Am marea rugaminte sa respectam tema acestui thread si sa nu mai comentam useri , conform dorintei administratiei in urma ultimelor tulbutrari aparute pe acest forum . Hai sa terminam odata in a pune in discutie pe X sau Y , ci sa dezbatem tema thread-ului pe care intram ! ( asta ca o mica observatie prieteneasca , tinand cont de varsta pe care o am si nu in ultimul rand de cei aproape 6 ani de forum ).
In rest : Sa ramai Ortodox pana la capat !
Vezi tu, draga Cristi, care-i diferenta intre noi? Eu vorbesc despre pacatele mele, pentru care ma apuca furia de multe ori, iar tu... tot d-ale mele!...
Nu pot sa neg ca am o mare incredere in "stapanirea condeiului", dar trebuie sa stii ca in urma cu ceva ani, stilul meu de a pune la punct pe cineva ca tine era dezarmant, iar acum n-as mai face asta pentru nimic in lume, desi uneori imi mai dau in petec. De fapt tocmai in asta consta necazul meu: sesizez de fiecare data aluzia ta si replicile taioase si trebuie sa-mi stapanesc reactiile de a ma desfasura asa cum o faceam altadata. Intelege-ma, frate, eu nu cer mila ta, ci doar sa fii curat in suflet si sa-i lasi si pe altii sa traiasca, asa cum i-a lasat Dumnezeu.
Cat despre ceea ce ceri tu la adresa acestui thread, iarta-ma te rog. Ar trebui s-o iau ca pe o ofensa, dar m-am obisnuit demult cu gandul ca de unde nu-i... Nu te avanta mai departe decat ti-e plapuma, fiindca o sa ramai dezvelit. Oricate mii de mesaje ai tu la activ, ele nu-ti dau dreptul sa te consideri un mic Dumnezeu cu puteri... aproape depline. Eu nu de tine ma tem, Cristi si crede-ma ca si acum ma limitez la cat se poate de putin sa nu te tulbur prea tare. Iar "administratia" pe care ti-o atragi ca un veteran de partea ta, cred ca ma cunoaste si de bun si de rau. Dar tine minte un lucru important, frate ortodox: cand faci un compromis cu viata ta, nu te intoarce iar si iar si iar si iar, fiindca nimeni nu mai poate avea incredere in cuvantul tau. Cu totii suntem orgoliosi si izbucnim, dar daca astazi mi-am permis sa scuip in ochi pe cineva, (de tine e vorba fiindca ai jignit dureros, pe multi pe acest forum) fii perseverent si pastreaza-ti coloana vertebrala. Chiar daca iti ceri sau nu iertare, (asta tot de bun-simt, tine) macar aminteste-ti si fii barbat!
O seara binecuvantata!
  #455  
Vechi 24.09.2011, 00:51:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Vezi tu, draga Cristi, care-i diferenta intre noi? Eu vorbesc despre pacatele mele, pentru care ma apuca furia de multe ori, iar tu... tot d-ale mele!...
Nu pot sa neg ca am o mare incredere in "stapanirea condeiului", dar trebuie sa stii ca in urma cu ceva ani, stilul meu de a pune la punct pe cineva ca tine era dezarmant, iar acum n-as mai face asta pentru nimic in lume, desi uneori imi mai dau in petec. De fapt tocmai in asta consta necazul meu: sesizez de fiecare data aluzia ta si replicile taioase si trebuie sa-mi stapanesc reactiile de a ma desfasura asa cum o faceam altadata. Intelege-ma, frate, eu nu cer mila ta, ci doar sa fii curat in suflet si sa-i lasi si pe altii sa traiasca, asa cum i-a lasat Dumnezeu.
Cat despre ceea ce ceri tu la adresa acestui thread, iarta-ma te rog. Ar trebui s-o iau ca pe o ofensa, dar m-am obisnuit demult cu gandul ca de unde nu-i... Nu te avanta mai departe decat ti-e plapuma, fiindca o sa ramai dezvelit. Oricate mii de mesaje ai tu la activ, ele nu-ti dau dreptul sa te consideri un mic Dumnezeu cu puteri... aproape depline. Eu nu de tine ma tem, Cristi si crede-ma ca si acum ma limitez la cat se poate de putin sa nu te tulbur prea tare. Iar "administratia" pe care ti-o atragi ca un veteran de partea ta, cred ca ma cunoaste si de bun si de rau. Dar tine minte un lucru important, frate ortodox: cand faci un compromis cu viata ta, nu te intoarce iar si iar si iar si iar, fiindca nimeni nu mai poate avea incredere in cuvantul tau. Cu totii suntem orgoliosi si izbucnim, dar daca astazi mi-am permis sa scuip in ochi pe cineva, (de tine e vorba fiindca ai jignit dureros, pe multi pe acest forum) fii perseverent si pastreaza-ti coloana vertebrala. Chiar daca iti ceri sau nu iertare, (asta tot de bun-simt, tine) macar aminteste-ti si fii barbat!
O seara binecuvantata!
Sa-mi fie iertat , dar nimic nu am inteles din acest mesaj extrem de tensionat din partea ta , care ti-a mancat si timp mult , din pacate . Sunt mult mai vertical ca tine , in 30 de ani nu mi-am inselat sotia precum ai facut tu , si culmea ai declarat aceasta cu mult tam tam . In sfarsit , esti iremediabil in mandria ta , dar te iert caci nu tu esti vinovat . Sa vorbim de ORTODOXIE , si te rog sa nu mai tulburi threadul cu mahalagisme de neanteles pentru unii .
O noapte binecuvantata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #456  
Vechi 24.09.2011, 01:31:49
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
In sfarsit , esti iremediabil in mandria ta , dar te iert caci nu tu esti vinovat . Sa vorbim de ORTODOXIE , si te rog sa nu mai tulburi threadul cu mahalagisme de neanteles pentru unii .
O noapte binecuvantata !
Daca si Dumnezeu m-ar ierta asa cum m-ai iertat tu, chiar ca sunt iremediabil pierdut. Nu stiu de ce mahalagisme vorbesti si nici nu fac o virtute din pacatul meu. Totusi, din nou te trzesti punand mana pe piatra... Chiar te simti imaculat? Asa credeam si eu in 6 ani de singuratate. Eu spun sa zici "Doamne-fereste!" si sa privesti in jur la cate alte capcane ne pandesc. Cand ti se pare ca sezi, sa ai grija sa nu aluneci, frate ortodox!...
  #457  
Vechi 24.09.2011, 01:36:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Parintele Cleopa - credinta cea drepta . . .

Sa stiti ca radacina si viata poporului nostru, inaintea lui Dumnezeu, este credinta cea dreapta in Hristos, adica Ortodoxia. Noi ne-am increstinat de aproape doua mii de ani, din timpul Sfantului Apostol Andrei.

Colonistii romani, carora le-au predicat Sfintii Apostoli Petru si Pavel la Roma si cei din Grecia, cand au venit aici cu legiunile romane, au adus credinta ortodoxa. Eram daci pe atunci; stramosii nostri dacii si romanii, de la care am ramas noi romanii. De atunci, de cand am primit sfanta si dreapta credinta in Dumnezeu, poporul nostru a avut viata. Pana atunci a fost mort; numai cu trupul era viu, iar cu sufletul era mort. Viata poporului roman este dreapta credinta in Iisus Hristos. Bagati de seama ! Ca popor crestin de doua mii de ani de cand suntem noi, am avut toata administratia noastra si toata traditia noastra sfanta. Sa tinem cu tarie la credinta Ortodoxa.

Ati vazut dumneavoastra, de la primii voievozi crestini ai romanilor, de cand sunt cele trei Tari Romane, Moldova, Muntenia si Ardealul, toti au fost crestini ortodocsi.
Ati vazut pe Mihai Viteazul ? Mama lui a fost calugarita. Du-te la Manastirea Cozia si vei vedea langa Mircea cel Batran, care a intemeiat aceasta manastire ca-i inmormantata acolo, o lespede de piatra pe care scrie : " Aici odihneste Monahia Teofana, mama lui Mihai Viteazul ". Ai auzit ? El domn peste trei principate si mama lui calugarita. Apoi si Stefan cel Mare. Du-te la Manastirea Probota, unde este ingropat Petru Rares, facuta de el. Vei vedea langa dansul scris : " Aici odihneste roaba lui Dumnezeu, Monahia Maria Oltea, mama lui Stefan cel Mare ". Ei domni si mamele lor calugarite ! Vedeti voi cata unire era intre credinta si conducere atunci ? Cel ce conducea tara avea mama calugarita si frate calugar. Asa trebuie sa murim !

Au cunoscut ca totul este desertaciune. Da, erau adevarati domni. Oricat ar fi, viata asta este umbra si vis ! Este o scurta trecere ! Dar eu cand mor, ma duc la o viata care nu are sfarsit. Cine are sa se roage pentru mine ? Asa cugetau inaintasii.

Ai vazut ca toti isi faceau cate o manastire si mormant in manastire ? Fericiti si de trei ori fericiti au fost domnii nostri ortodocsi : Stefan cel Mare si Sfant, la Putna; Ieremia Movila si Gheorghe Movila, la Sucevita; Petru Rares, la Probota; Lapusneanu, la Slatina; Alexandru cel Bun, la Bistrita; Mircea cel Batran, la Cozia. Ai auzit unde era inima lor ? Unde este inima ta, acolo va fi si comoara ta. Pentru aceea au facut ei manastiri, ca sa fie pomeniti sute de ani la Sfanta Liturghie.
Stefan cel Mare n-a fost baptist ! Mircea cel Batran n-a fost evanghelist sau adventist ! Alexandru cel Bun n-a fost martorul lui Iehova; nebunii astia care au iesit acum. Nici o secta nu exista in tara noastra pe atunci. Acestia vin din strainatate, platiti de masoni, sa ne strice dreapta credinta si originea noastra si radacina noastra de popor ortodox.
Ce spune Sfantul Efrem Sirul ? " Cu omul eretic sa nu vorbesti, in casa sa nu-l primesti, la masa sa nu stai cu dansul, buna ziua sa nu-i dai ". Acestia sunt inaintemergatorii lui Antihrist. ca Mantuitorul a spus la Efeseni, prin Apostolul Pavel : Biserica este Trupul lui Hristos, iar cap al Bisericii este Hristos. Fiecare sectar care s-a despartit de Biserica, s-a despartit de Hristos. Este om al satanei.

Evanghelia spune : In vremea de apoi vor iesi hristosi mincinosi si pe multi vor insela. Paziti-va de sectari, care dau brosuri prin trenuri, prin gari si prin cutiile de posta si unde vad oameni, dau gratuit otrava lor. cand vei vedea o carte ca nu are aprobarea Sfantului Sinod si nu are cruce pe ea, da-o pe foc, chiar Biblie daca este ! Daca-i sectara si scrie sa nu va mai inchinati la icoane, da-o pe foc ! Nici un pacat nu ai ! Aceasta este otrava semanata de inaintemergatorii lui Antihrist. Toate sunt otrava.
Sa tineti credinta pe care ati supt-o de la piepturile maicilor voastre ! Sa tineti credinta pe care o avem de doua mii de ani ! Nu va luati dupa slugile satanei, care vin din Apus cu milioane de dolari. Ei cumpara pe cei prosti si nelamuriti in credinta, sa rupa unitatea si sufletul poporului roman si vor sa faca cele mai mari erezii si nebunii in tara asta.
Paziti-va de nebunii acestia ! Au case de rugaciuni, dar acolo-i casa satanei. Unde nu sunt preoti si arhierei, nu este Hristos. Ca Mantuitorul a spus asa la Apostoli : Luati Duh Sfant ! Carora le veti ierta pacatele, iertate vor fi. Iar carora le veti tine, tinute vor fi.Nu la sectari le-a spus acestea, ci la Apostoli, la episcopi si la preoti. Caci Apostolii, prin punerea mainilor si prin succesiunea apostolica, au dat darul Duhului Sfant la toti preotii din lume, prin hirotonii.

Deci, bagati de seama, ca sectarii nu au ierarhie canonica; n-au pe Duhul Sfant in ei; n-au cele sapte Sfinte Taie, nu cinstesc pe maica Domnului si Sfanta Cruce si nu au mantuire. Auzi ce spune Apostolul Pavel ? Luati aminte de voi si de turma voastra, intru care v-a pus pe voi Duhul Sfant pastori, zice la preoti si la arhierei.
Celor doisprezece Apostoli, pe care i-a ales Hristos, cand S-a inaltat la cer, le-a spus : Stati in Ierusalim pana va veti imbraca cu putere de sus !Si la Duminica Mare, dupa zece zile, a venit peste ei Duhul Sfant de sus, in chip de limbi de foc. Pe urma, vorbeau toate limbile de sub cer. Si dupa ce i-a imbracat cu putere de sus, i-a trimis, zicand : Mergand, propovaduiti Evanghelia la toata lumea, botezandu-i pe ei in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Cel ce va crede si se va boteza, se va mantui, iar cine nu, se va osandi. Deci, Biserica lui Hristos are ierarhie canonica, Duhul Sfant este in Biserica si cap al Bisericii este Hristos. Toti sectarii care s-au rupt de Hristos si nu merg la Biserica, sunt fiii lui Antihrist si inaintemergatorii satanei. Sa nu va luati dupa ei ! Sa nu spuneti ca nu v-am aratat adevarul !

Sa tinem credinta noastra pe care au tinut-o toti voievozii nostri si toti protoparintii nostri si toti romanii cei adevarati. Daca vrei sa fii fiu adevarat al lui Hristos si al Tarii Romanesti, sa tii credinta cea dreapta, ortodoxa, care o tinem de doua mii de ani. Daca nu, nu esti fiu al lui Hristos si al Bisericii, si esti strain de neamul romanesc. Nu poti fi cetatean crestin si roman, daca nu ai dreapta credinta in Hristos. Esti strain. Nu esti fiu al tarii. Ca fiu adevarat al Romaniei este cel care-i ortodox, pentru ca Biserica Ortodoxa predomina in tara noastra de doua mii de ani. Iar pe cei care-s sectari sa nu-i primim in casele noastre.

Iar cei care au confesiuni aprobate de stat, cum sunt catolicii si lipovenii, treaba lor. Aceia sunt cu credinta lor. Dar acestia care s-au rupt din Biserica Ortodoxa si s-au facut sectari, nu sunt fii adevarati ai tarii noastre, nici ai Bisericii, ci sunt inaintemergatori ai satanei. Asa sa stiti. Sunt prooroci mincinosi care vor sa va rupa credinta si sa duca la pierzare, poporul nostru bland. Tineti dreapta credinta si nu ascultati de ei!

Tara noastra romaneasca a fost ortodoxa dintotdeaunua si trebuie sa tina linia Ortodoxiei. Ortodocsi ne-am nascut de la origine, de la colonizarea Daciei, ortodocsi am trait timp de doua mii de ani si ortodocsi trebuie sa stam pana la moarte. Asta este adevarata credinta ortodoxa a Romaniei. Nu primiti nimic din afara, ca toti vor sa ne strice unitatea neamului, a credintei si a Bisericii.i, cu care ei au apărat de-a lungul aproape a două mii de ani, patria și această crernă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #458  
Vechi 24.09.2011, 01:43:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit De ce a fost atat de mult lovita Ortodoxia ?

Tocmai din cauza ca ea este singura biserică adevărată, care păstrează cea mai curată credință în Dumnezeu. Cine dă cu pietre în pomul fără roade ? Apoi Satana nu poate răbda Biserica Ortodoxă pentru ca este Biserica iubirii, Biserica jertfei martirice, dînd cel mai mare număr de sfinți și martiri. Ortodoxia este Biserica rugăciunii, a nevoinței și trăirii mistice, a smereniei și răbdării. De aceea diavolul a ridicat asupra ei toate forțele întunericului, ca doar ar distruge-o cu totul !
Năvăliri ale popoarelor păgîne, persecuții de tot felul, ocupații străine, uniație și prozelitism sectar, dictatură ateistă și comunistă, corupție a familiei și a tineretului prin cele mai diabolice patimi și metode, ca pornografia și desfrîul public. Și cine stie ce alte curse mai cumplite ne va întinde Satana de acum înaite. Căci el nu poate răbda pe cei care se roaga și pe cei smeriți care iartă și iubesc din inimă. Aceștia laudă și iubesc cel mai mult pe Dumnezeu. Aceștia ard cel mai tare pe diavoli. De aceea ei sunt cel mai greu loviți. Victima acestor cumplite atacuri este, desigur, Ortodoxia.
Dar nu trebuie să descurajăm, că Dumnezeu este veșnic cu noi. Și dacă ne-a ajutat și ne-a izbăvit de două mii de ani de păgîni, de turci, de tot felul de secte, de ateism, de comunism și de prozelitismul antiortodox, să avem aceeași credintă că ne va izbăvi și de acum înainte de cei ce se vor ridica asupra noastră, fie din afară, fie dinăuntru. Să nu uităm un singur lucru. Nu noi ne luptam pentru biruința Bisericii lui Hristos. Ci însuși Dumnezeu prin sfinții Săi se luptă pentru noi.
El loveste pe păgîni pentru că nu vor să creadă în adevaratul Dumnezeu. El smerește pe atei pentru s-au lepădat de Dumnezeu. El rușinează pe sectanți pentru ca sunt stăpîniți de mîndrie și s-au lepădat de dreapta credință. El ridică pe cei smeriți și înalță pe cei blînzi care păstrează cu jertfă Ortodoxia apostolică și trăiesc după evanghelie pe pămînt. El, adevăratul Dumnezeu, ne va salva și pe noi de vrășmașii apocaliptici văzuți și nevăzuți. Deci să nu ne temem, căci cu noi este Dumnezeu !
Ne-a salvat Dumnezeu de moarte și pierzare de două mii de ani și ne va salva și de azi inainte, numai să ducem mai departe viața creștinească, curată, smerită, adevărată, devotată.
El a biruit pe vrășmașii nostrii, care sunt vrășmașii lui Hristos, și-i va birui și pe viitor numai să ascultăm de Dumnezeu, numai să ne smerim, să iertăm, să ne iubim, să miluim pe cei săraci și să fim oameni de rugăciune și de jertfă. Căci de nimic nu se teme diavolul mai mult, decît de cei ce se roagă cu post, cu lacrimi și cu inimă zdrobită, adică de cei ce trăiesc viața mistică în Hristos.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #459  
Vechi 24.09.2011, 11:08:41
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Vad ca s-a dublat mesajul asa ca l-am sters pe acesta pe primul, lasand pe cel de-al doilea.
Se pare ca nu stapanesc prea bine cele informatice. ma iertati.
Am vrut sa ii fac o corectura dar eu l-am dublat.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca

Last edited by dobrin7m; 24.09.2011 at 12:11:53.
  #460  
Vechi 24.09.2011, 11:12:47
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Ma iertati

Sa nu retezam puntea pe care paseste cineva din dorinta de a veni spre noi. Chiar daca paseste stangaci, chiar daca paseste doar cu un picior inainte si se clatina, si nu stie sa mearga drept pe acea punte, se ne rugam pentru el sa nu cada in prapastie si sa intindem mainile sa il prindem sa ii spunem ca il asteptam sa vina la noi. Vom vedea ca cu cat ajunge mai aproape de noi cu atat pasii sunt mai siguri. Cand va fi doar la un pas de noi il va face alergand.

Privindu-l asa de la capatul puntii il vedem neclar, in ceata, ca e departe. Si poate o sa ii vedem parul negru cand de fapt este grizonat, poatea haina ni se pare ciudata, de culoare spalacita, poate o sa ne inchipuim chipul lui neputand sa il vedem clar, mijind ochii. Insa vom vedea, ca cu cat se apropie mai mult de noi cu atat mai clar il vom vedea. Si vedem cum negrul parului devine gri, cum haina sa devina curata si vedem cum chipul lui se desluseste.
Cand ajunge la noi si vom sta fata in fata sa ne privim vom vedea ceva surpinzator: ca poarta un chip cum purtam si noi: chipul lui Hristos. Nu ne mai ramane de facut decat sa spunem frate draga, sora draga vino ca te asteptam, poate esti flamand, bucatele te asteapta dupa asa o osteneala.

Sa nu uitam sa mergem pe punti catre fratii nostri. Si sa nu uitam cand plecam la drum sa il rugam pe Hristos sa vina cu noi. Calatorind astfel vom ajunge astfel cu bine la final.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11