Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #731  
Vechi 07.11.2015, 00:30:29
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ba da, multi seamana.
Daca ne multumeste faptul ca preferatii nostri politici trag un avantaj din asta si nu vedem ca avem de-a face cu o generatie cu mentalitate totalitara, una care e gata oricand de o noua revolutie bolsevica, si mai ales daca nu intelegem ca asta e se intampla si pe plan mondial, atunci ne amagim singuri.

Fiecare poate studia Manifestul Comunist. Si pe urma uitati-va pe harta. Cine lupta astazi :

Impotriva religiei
Impotriva familiei traditionale
Impotriva statului national

E atat de simplu.
  #732  
Vechi 07.11.2015, 00:42:31
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O noua revolutie bolsevica? Odata eram la Paris,intr-o iarna, in Cartierul Latin. Stateam intr-un bistro si ii ascultam pe niste tineri studenti francezi, foarte comunisti, cum pledau cu inflacarare si avant despre inceperea unei noi revolutii. Cu citate din Marx si tot tacamul. Erau foarte convinsi de utopiile lor, pregateau proteste in universitati. La Bucuresti se asternuse zapada pe crucile celor ucisi in 89.La Paris nu urma sa moara nimeni si utopiile, in dimineta aceea geroasa, se tot revarsau si pareau foarte reale. Nu erau reale, crucile sunt foarte reale.
  #733  
Vechi 07.11.2015, 00:48:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
O noua revolutie bolsevica? Odata eram la Paris,intr-o iarna, in Cartierul Latin. Stateam intr-un bistro si ii ascultam pe niste tineri francezi, foarte comunisti, cum pledau cu inflacarare si avant despre inceperea unei noi revolutii. Cu citate din Marx si tot tacamul. Erau foarte convinsi de utopiile lor, pregateau proteste in universitati. La Bucuresti se asternuse zapada pe crucile celor ucisi in 89.
Pai ai nostri nu l-au citit pe Marx. Dar asta nu inseamna ca oamenii care i-au educat nu le-au insuflat spiritul marxist. In occident, marxismul e cool. In SUA, aia care umbla cu ban hammer in mana si interzic totul de la steaguri la statui si cuvinte, nu-s diferiti de multi tineri aflati astazi pe strazile din Romania. Asta e generatia. Inca ai nostri sunt calmi pe langa ce se intampla in alte parti. Uite-te la campania aia cu men spreading de prin New York. Asa se dreseaza o generatie...vorba unuia de la Hotnews.
  #734  
Vechi 07.11.2015, 00:57:34
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un paradox in ceea ce ma priveste: never ever nu voi rezona cu viziunea politica a Rusiei dar, in acelasi timp, niciodata nu voi inceta sa fiu un indragostit de cultura ei. Pe Dostoievski il pun in primii cinci autori care mi-au marcat viata. Cumva am reusit, din fericire, sa traiesc cu acest paradox :)
  #735  
Vechi 07.11.2015, 01:05:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Un paradox in ceea ce ma priveste: never ever nu voi rezona cu viziunea politica a Rusiei dar, in acelasi timp, niciodata nu voi inceta sa fiu un indragostit de cultura ei. Pe Dostoievski il pun in primii cinci autori care mi-au marcat viata. Cumva am reusit, din fericire, sa traiesc cu acest paradox :)
Nu discut despre Rusia. Eu nu am inteles niciodata de ce de fiecare data cand critici Vestul, celalalt trebuie sa aduca in discutie Rusia. Eu as fi vrut ca SUA sa fie mai crestina decat este si mai libera decat este. Ca Turnul Babel de la Bruxelles sa dispara si sa construim o altfel de Europa, unde oamenii sa fie si mai liberi decat ar fi fara aceasta constructie in tarile lor.

Uite un exemplu de la noi. Un artist - Paul Hitter, a scris o chestie. Ce au facut tinerii frumosi ? Au inceput sa scrie galeriilor sa-l interzica pe omul respectiv. Pentru ca avea un punct de vedere diferit de-al lor si un pic incorect politic.
Ne amagim daca nu intelegem ca asta e generatia. Ca asta se vrea sa fie generatia.
  #736  
Vechi 07.11.2015, 01:14:17
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vrei si tu o revolutie :) Distruge Turnul Babel mentionat de tine si se va ridica altul, cu o alta fata. Multi poate vor fi mirati dar acolo birocratia este mai crancena ca la noi.Ca o gluma: am mers odata la tara, in perioada cand nu stiu ce baroneasa de prin Vest protesta ca la noi se taie primitiv gatul la porc de sarbatori. Ma uitam la niste tarani care ajutau pe o ruda a mea sa faca exact asta. De curiozitate l-am intrebat pe unul dintre ei daca stie de noile solicitari pe care le are doamna cu pricina. S-a uitat perplex la mine si mi-a zis: ,,pai nu cred sa treaca azi pe aici, pana terminam noi" :))
  #737  
Vechi 07.11.2015, 01:29:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Vrei si tu o revolutie :) Distruge Turnul Babel mentionat de tine si se va ridica altul, cu o alta fata. Multi poate vor fi mirati dar acolo birocratia este mai crancena ca la noi.Ca o gluma: am mers odata la tara, in perioada cand nu stiu ce baroneasa de prin Vest protesta ca la noi se taie primitiv gatul la porc de sarbatori. Ma uitam la niste tarani care ajutau pe o ruda a mea sa faca exact asta. De curiozitate l-am intrebat pe unul dintre ei daca stie de noile solicitari pe care le are doamna cu pricina. S-a uitat perplex la mine si mi-a zis: ,,pai nu cred sa treaca azi pe aici, pana terminam noi" :))
Macar sa nu ne inchinam noi la Turnul Babel si sa intelegem ce si de ce se intampla.
  #738  
Vechi 07.11.2015, 01:38:54
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marea majoritate nu inteleg pentru ca nu-i preocupa. Exemplu clasic: cand in Parlamentul European a fost prezentat raportul lui Pier Antonio Panzeri ( cel in care se recomanda recunoasterea casatoriilor LGBT) stiti cum au votat ai nostrii? Majoritatea sunt botezati in credinta stramoseasca. 21 au votat pentru (nici un ungur) cinci impotriva ( dintre care 2 unguri), cinci au lipsit si unul s-a abtinut. Cei care au votat pentru vin cam din toate partidele si sunt nume foarte cunoscute printre ei. Am dat doar un exemplu. Te asigur ca pe majoritatea ii vei vedea la anul pe liste electorale. Pana atunci tin lectii de morala. Stati linistiti, cum se vota pe vremea lu' impuscatu' era joaca de copii fata de ce fac ai nostrii trimisi pe acolo :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 07.11.2015 at 02:32:59.
  #739  
Vechi 07.11.2015, 01:39:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Parcurge un drum tare trist tara asta, pe masura ce trece timpul.
Slavă Domnului! Poate așa ne vom trezi la realitate. Poate așa vom învăța să să facem mai mult și să vorbim mai puțin.

Eu, personal, le dau dreptate celor care au fost nemulțumiți de lipsa prezenței unui ierarh sau a preoților la locul accidentului. A fost o tragedie, nu un accident banal. Oamenii care sufereau aveau nevoie de mângâiere sufletească, de un cuvânt. Nu aveau nevoie de defilări, de spectacol sau de slujbe, ci de un simplu "Tatăl nostru". Și era îndreptățită prezența preoților acolo - suntem un popor majoritar ortodox. Pe de altă parte, cei nemulțumiți nu știu că pompierii de la ISU au un preot care îi însoțește la cazurile mai grave și că în acea seară de vineri a fost prezent și un preot ortodox (dar nu a fost suficient - ce să facă un preot la atâția oameni?). Apoi, nimeni nu i-a observat pe părinții de la Radu Vodă. Însă, ei au fost duminica. Ori tragedia a avut loc vineri noaptea. Degeaba tot încercăm noi să dregem busuiocul (că Biserica i-a pomenit și-i pomenește, că parohiile celor decedați/accindetați și-au făcut datoria, că veniți voi la Biserică), am cam dat-o în bară. Și puțini vor să recunoască acest lucru. Acei omeni aveau nevoie de o mângâiere duhovnicească (răniți, părinți, prieteni, medici, asistente, pompieri) - imediat după accident sau măcar a doua zi.

Un creștin pleacă urechea la cel care îl prigonește și spune "Doamne, pentru păcatele mele acesta mă prigonește" sau "Doamne, oare nu-mi vorbești prin acești oameni?". Să fie "întâmplătoare" această prigoană? Știu, este mai ușor să-ți justifici greșeala decât s-o recunoști. Sau este mai ușor să areți cu degetul că nu sunt decât unii care habar nu au cine este Dumnezeu sau că au creierele spălate. Însă, vina o purtăm noi că acei oameni nu-L cunosc pe Hristos. Dureros este că sunt preoți care fac jocul acestor tineri frumoși și nu știu să învețe din greșelile altora. Păcat, miroase fariseism când tot încercăm să ne justificăm greșelile. Păcat că nu învățăm să ne vedem greșelile din ograda noastră. Nu înțeleg de ce ne tot mirăm că acei copii frumoși aruncă cu pietre în Biserică. Ei nu sunt altceva decât rodul vieții noatre, iar alți conducători de țară nu merităm. Slavă Domnului că Patriarhul si-a trezit și și-a cerut iertare. Astfel înțeleg eu de ce și-a cerut iertare.

Apoi, niciodată nu am să mă pot compara cu acel tânăr care, deși a reușit să iasă din club, a pierit salvându-i pe alții. Eu unul nu știu dacă în acele momente aș fi procedat la fel. Iată ce lecție am primit. Și cel mai probabil, nu era unul care mergea prea des la biserică. :)

Last edited by ovidiu b.; 07.11.2015 at 01:51:35.
  #740  
Vechi 07.11.2015, 02:16:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&fref=nf
Subiect închis