Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.03.2024, 11:06:20
David531 David531 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2024
Mesaje: 4
Implicit Ma pot retrage la o manastire?

Numele meu e David, am 24 de ani, sunt in Bucuresti acum dar am ramas pe strazi, nu am familie sau rude, vreau sa intreb, ma poate primii o manastire sa locuiesc in ea, o camera modesta, orice, unde sa stau linistit? Pot sa lucrez in cadrul manastirii, sa fac curatenie, etc.

Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2024, 12:35:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David531 Vezi mesajul
Numele meu e David, am 24 de ani, sunt in Bucuresti acum dar am ramas pe strazi, nu am familie sau rude, vreau sa intreb, ma poate primii o manastire sa locuiesc in ea, o camera modesta, orice, unde sa stau linistit? Pot sa lucrez in cadrul manastirii, sa fac curatenie, etc.
Multumesc.
Da cred că te poate primi, eventual încearcă și la Valea Plopului la părintele Nicolae Tănase, poate te îndrumă undeva.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.03.2024, 12:40:51
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David531 Vezi mesajul
Numele meu e David, am 24 de ani, sunt in Bucuresti acum dar am ramas pe strazi, nu am familie sau rude, vreau sa intreb, ma poate primii o manastire sa locuiesc in ea, o camera modesta, orice, unde sa stau linistit? Pot sa lucrez in cadrul manastirii, sa fac curatenie, etc.

Multumesc.
Doamne ajută! Încearcă, este și Postul Mare, trebuie să fie o mănăstire în București care să te ajute.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2024, 16:58:32
David531 David531 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2024
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da cred că te poate primi, eventual încearcă și la Valea Plopului la părintele Nicolae Tănase, poate te îndrumă undeva.
Stiti daca pot sa-mi pastrez bunurile personale? Adica telefonul in mare parte, vreau sa imi fac o familie la un moment dat, sa am copii, dar acuma nu stiu la cine sa apelez acuma pentru situatia in care sunt.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.03.2024, 20:56:58
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David531 Vezi mesajul
Stiti daca pot sa-mi pastrez bunurile personale? Adica telefonul in mare parte, vreau sa imi fac o familie la un moment dat, sa am copii, dar acuma nu stiu la cine sa apelez acuma pentru situatia in care sunt.
N-ai de ce să-ți faci griji că nu te duci să te călugărești, te duci să ceri ajutor să vezi ce se poate face.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.03.2024, 23:08:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David531 Vezi mesajul
Stiti daca pot sa-mi pastrez bunurile personale? Adica telefonul in mare parte, vreau sa imi fac o familie la un moment dat, sa am copii, dar acuma nu stiu la cine sa apelez acuma pentru situatia in care sunt.
Păi și călugării au telefoane mobile, abonament telecom, plasmă, laptop, merg la dentist în afara mănăstirii, fac baie în mare sau stau la plajă pe unde nu-i vede nimeni, au carnete de conducere și merg cu mașina uneori fac și escală față de locul unde sunt trimiși cu ascultare, au prieteni în lume cu care corespondează.

S-a mai schimbat și mănăstirea din păcate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.03.2024, 00:40:46
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David531 Vezi mesajul
Stiti daca pot sa-mi pastrez bunurile personale? Adica telefonul in mare parte, vreau sa imi fac o familie la un moment dat, sa am copii, dar acuma nu stiu la cine sa apelez acuma pentru situatia in care sunt.
O sa fii ajutat. Nu cunosc, sunt sigur că o să te primească oricine la mănăstiri. Doamne ajuta! Si toate cele bune.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.03.2024, 01:32:04
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David531 Vezi mesajul
Numele meu e David, am 24 de ani, sunt in Bucuresti acum dar am ramas pe strazi, nu am familie sau rude, vreau sa intreb, ma poate primii o manastire sa locuiesc in ea, o camera modesta, orice, unde sa stau linistit? Pot sa lucrez in cadrul manastirii, sa fac curatenie, etc.

Multumesc.
In plus la toate sfaturile bune oferite de colegii de mai sus sa fi pregatit pentru o serie de intrebari.
Nu ar strica sa te pregatesti dinainte cu citeva recomandari, numere de telefon, scrisori.
Faptul apari la poarta manastirii si declari ca nu ai familie si rude pare cel putin suspicios.
Idei de recomandari din partea:
Prietenilor
Fosti angajatori
Preoti sau duhovnici care te cunosc
Vecini
Fosti sau actuali profesori, instructori, maistri, administratori de bloc, colegi de servici


Fara o recomandare solida din partea unei persoane de incredere eu personal nu cred ca vei fi primit sa locuiesti impreuna cu obstea manastireasca. Gandeste-te si tu ce vremuri traim, nu? Tu ai primi pe un strain de pe strada in casa ta?
Daca nu ai nimic din cele de mai sus, parerea mea este ca trebuie sa te adresezi unui centru de asistenta sociala pentru tineret unde vei primi suportul adecvat.

Ai sau ai avut probleme de adictii?
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 26.03.2024 at 01:45:30.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.03.2024, 04:17:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David531 Vezi mesajul
Numele meu e David, am 24 de ani, sunt in Bucuresti acum dar am ramas pe strazi, nu am familie sau rude, vreau sa intreb, ma poate primii o manastire sa locuiesc in ea, o camera modesta, orice, unde sa stau linistit? Pot sa lucrez in cadrul manastirii, sa fac curatenie, etc.

Multumesc.
Eu unul nu cred că, brusc, la 24 de ani nu mai ai familie, nici rude, nici acoperiș, nici servici, dar telefon și conexiune internet ai și la ele n-ai fi dispus să renunți, adică la relațiile și la conexiunile sociale asociate telefonului și nici la planurile Vieții ”orizontale” (lumești), nu veșnice.

Ce legătură ai tu cu Biserica? Nu te întreb când te-ai spovedit ultima oară, ci când ai fost la biserică ultima oară? Ți-ai adus aminte de ea acum, în nevoie? Nu-i zic disperare deoarece nu așa prezinți situația. Nu ai un ton adecvat situației în care s-ar părea că ești și de aceea nu sunt sigur de situația pe care o ”zugrăvești”.

Ai postat doar ce te interesează pe tine, nimic mai mult. Dacă mănăstirea are nevoie de ceva din partea ta te va ajuta ocazional/parțial, dacă nu, nu, însă ar fi fff indicat să oferi ”un ban serios” de la bun început pentru a trezi interesul starețului, pe lângă garanțiile pe care foarte bine le-a sugerat cozia, că starețul nu se va trezi cu cine știe ce surprize.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.03.2024, 09:07:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David531 Vezi mesajul
Numele meu e David, am 24 de ani, sunt in Bucuresti acum dar am ramas pe strazi, nu am familie sau rude, vreau sa intreb, ma poate primii o manastire sa locuiesc in ea, o camera modesta, orice, unde sa stau linistit? Pot sa lucrez in cadrul manastirii, sa fac curatenie, etc.

Multumesc.
Io stiu pe cineva care traieste pe strazi sau in locuri parasite facand afaceri pe pietele de vechituri ca sa-si ia de mancare si merge pe la multe manastiri in toata tara si primeste de acolo loc de dormit si mancare, iertare, cuvant bun, deci are parte de o foarte buna primire fie ca sunt manastiri de maici sau de taici. Nu cerseste ci cere de lucru si i se da ca sa ajute cu ceva si uneori i se da si bani de drum si de mancare. Deci daca ai in tine aceasta solutie simpla la situatia ta tragica, cred ca o poti folosi linistit si vei afla si lucruri duhovnicesti de folos pentru mantuirea sufletului tau de la cel mai inalt nivel, de la calugarii cu viata curata si smerita. Poti sa ma crezi pe cuvant, ca nu esti singur si ca Dumnezeu este primitor si milos.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.03.2024 at 09:09:35.
Reply With Quote
Răspunde