Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2010, 13:44:37
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit vreau sa-mi iau viata in propriile maini

imi cer iertare daca supar pe cineva In primul rand nu vreau sa IL supar pe Dumnezeu.El este mare si puternic si nu vreau sa se razbune pe mine.dar dupa cate mi se intampla si in momentul de fata incep sa trag concluzia ca Dumneeu poate ne vede capabili sa ne luam singuri viata in maini nu sa-i tot cerem lui sa ne rezolve problemele.eu un a m-am saturat de viata asta pe care o duc.de cand ma stiu numai si numai probleme si suferinta si dezamagire.cum vad o zi doua bucurie si liniste cum mai vine o pleasca ce ma arunca in fundul prapasyiei cu tristete si dezamagire.nu mai vreau,nu mai pot.cred in Dumnezeu,dar atat.ma rog sa nu ma lase sa fac ceva care sa-l supere.dar ca sa putem trai suntem nevoiti sa facem lucruri care ii supara pe semenii nostri.imi pare nespus de rau ca vom ajunge sa provocam suferinta dar nu mai vreau sa suferim noi.voi ce parere aveti?daca faci un rau -dar prin acest rau pui ordine in viata ta si a muuuultor oameni,e gresit sa-l faci?poate ca Dumnezeu prin noi vrea sa le dea o lectie celorlalti.probabil ca vom merge in fundul iadului.dar si daca vom continua asa tot in fundul iadului vom merge.si oricat cautam calea spre pace si liniste tot de razboi dam.asa ca noi am hotarat:infruntam ce avem de infruntat,calcam ce e de calcat in picioare,da' stiu ca dupa aceea ne putem vedea linistiti de viata.Va rog sa-mi dati pareri.Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2010, 14:15:58
Florin09 Florin09 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 6
Implicit

O profesoara de religie mi-a spus odata ca desi Dumnezeu ne supune unor incercari daca ne pastram credinta si induram ceea ce avem de indurat Dumnezeu ne va da ceea ce ne-a luat inzecit.Tine capul sus si nu-ti pierde credinta, nu o lua pe un drum gresi!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.07.2010, 14:26:04
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
.......nu mai vreau,nu mai pot.cred in Dumnezeu,dar atat.ma rog sa nu ma lase sa fac ceva care sa-l supere.dar ca sa putem trai suntem nevoiti sa facem lucruri care ii supara pe semenii nostri.imi pare nespus de rau ca vom ajunge sa provocam suferinta dar nu mai vreau sa suferim noi......daca faci un rau -dar prin acest rau pui ordine in viata ta si a muuuultor oameni,e gresit sa-l faci?......asa ca noi am hotarat:infruntam ce avem de infruntat,calcam ce e de calcat in picioare,da' stiu ca dupa aceea ne putem vedea linistiti de viata.
Diador, daca citesti ce am marcat cu bold, din propria ta postare, vei vedea cat de contradictorie esti in gandire. Ceea ce spui tu ca "ati" decis este profund GRESIT. Esti sub impactul amagirilor diavolesti. Nu te lasa trasa spre moartea sufletului. Ar insemna sa te prapadesti pentru vesnicie, in loc sa suporti toate greutatile acestei vieti care, oricum, nu inseamna nimic, din punct de vedere al duratei, fata de eternitate. Limpezeste-ti mintea, pentru ca sufletul vad ca te indeamna sa nu faci prostiile pe care ti le-ai pus in cap.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.07.2010, 14:42:49
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Dumnezeu nu se razbuna pe nimeni....dar noi am devenit foarte superficiali cerandu i sa ne rezolve problemele...orice pacat in care noi staruim, si staruim , si staruim si nu facem nimic ca sa ne indreptam, si nu ne pare rau ca nu Il ascultam pe Dumnezeu in poruncile pe care ni le a dat, si care sunt legi ale functionarii universului, si ale cresterii noastre spirituale, atunci primim precum dupa legile fizicii -actiune si reactiune.

Chiar si in momentul in care ne vom indrepta, si ne va parea rau ca nu ascultam de Dumnezeu, tot vom mai avea necazuri, pentru ca cel mai probabil ca nici parintii nostrii multa vreme nu L au ascultat pe Dumnezeu si nu vor sa se indrepte, si nu vor sa mearga la Sfanta Biserica duminicile si in sarbatorile mari, sa tina posturile, sa faca rugaciuni la miezul noptii, cel putin patruzeci de zile cu una sau trei lumanari aprinse, cu candela aprinsa Paraclisul Maicii Domnului si Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului, dar si rugaciunile de seara si de multumire si pentru cei adormiti.

Putem sa preluam si de la altii pacatele lor, daca primim bani sau altele de la ei, desi poate ca nu imediat, iti spun asta, pentru ca un parinte a luat, desi nu vroia, de la un barbat care venise in manastire, cativa galbeni, caci luasera si altii, si a visat noaptea ca era pus sa secere spinii pacatelor aceluia alaturi de ceilalti, iar cand barbatul a revenit in manastire, i a aruncat banii inapoi, spunandu i ca nu i mai trebuie sa curete si pacate straine, ca ii sunt de ajuns propriile pacate pe care trebuie sa le curete...iar omul nostru s a folosit si s a indreptat de atunci...

Important mi se pare sa inveti sa te bucuri de lucrurile simple, caci recunosti frumusetea si perfectiunea Creatorului in ele...

Imi cer iertare ca m am gasit eu sa te sfatuiesc, dar sper sa ajungi la biblioteci cu carte duhovniceasca si sa iei de acolo cartile care sa te ajute sa intelegi mai bine ce inseamna lepadarea de sine, cinstirea parintilor, mandria, smerenia si atatea altele...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2010, 15:29:57
Georgi_85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Diador, imi pare rau ca treci prin astfel de stari. Eu cred ca la tine problema consta intr-o perceptie eronata asupra notiunilor de "Dumnezeu", "libertate", "libera alegere". Spui ce vrei sa iti iei viata in propriile mainii...dar Noi oamenii avem viata in propriile maini, se mai numeste si liber arbitru. Dumnezeu ne-a creeat fiinte libere, responsabile pentru alegerile facute. Vrei sa nu il superi de Dumnezeu si sa nu se razbune pe tine... Crezi oare ca Dumnezeu e un batranel care sta cu ciomagul pregatit, cum ai gresti ceva, cum te altoieste? Nimic mai fals. Din ce inteleg eu din mesajul tau, tu ai senzatia ca nu ai control asupra vietii tale...hmm, asta e o alta poveste care nu poate fi dezbatuta in cateva randuri pe un forum. Ca sa depasesti aceste stari de deznadejede pe care spui ca le ai, eu cred ca aici trebuie lucrat. Schimbarea perceptiei tale asupra notiunilor mai sus amintite. Cred ca o persoana specializata ti-ar putea oferi suportul de care ai nevoie.

Iti doresc numai bine!!! Si mult optimism si incredere!

Last edited by Georgi_85; 23.07.2010 at 15:34:36.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.07.2010, 16:04:59
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
imi cer iertare daca supar pe cineva In primul rand nu vreau sa IL supar pe Dumnezeu.El este mare si puternic si nu vreau sa se razbune pe mine.dar dupa cate mi se intampla si in momentul de fata incep sa trag concluzia ca Dumneeu poate ne vede capabili sa ne luam singuri viata in maini nu sa-i tot cerem lui sa ne rezolve problemele.eu un a m-am saturat de viata asta pe care o duc.de cand ma stiu numai si numai probleme si suferinta si dezamagire.cum vad o zi doua bucurie si liniste cum mai vine o pleasca ce ma arunca in fundul prapasyiei cu tristete si dezamagire.nu mai vreau,nu mai pot.cred in Dumnezeu,dar atat.ma rog sa nu ma lase sa fac ceva care sa-l supere.dar ca sa putem trai suntem nevoiti sa facem lucruri care ii supara pe semenii nostri.imi pare nespus de rau ca vom ajunge sa provocam suferinta dar nu mai vreau sa suferim noi.voi ce parere aveti?daca faci un rau -dar prin acest rau pui ordine in viata ta si a muuuultor oameni,e gresit sa-l faci?poate ca Dumnezeu prin noi vrea sa le dea o lectie celorlalti.probabil ca vom merge in fundul iadului.dar si daca vom continua asa tot in fundul iadului vom merge.si oricat cautam calea spre pace si liniste tot de razboi dam.asa ca noi am hotarat:infruntam ce avem de infruntat,calcam ce e de calcat in picioare,da' stiu ca dupa aceea ne putem vedea linistiti de viata.Va rog sa-mi dati pareri.Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!
În rugăciunea împrătească "Tatăl nostru "se spune clar ce avem de făcut! "facă-se voia Ta"
Atunci cum să-ți iei viața în propriile mâini?
Numai mila lui Dumnezeu ne ține cât suntem de păcătoși și de răi!

Totuși subiectul este foarte interesant. și incitant!

De exemplu; pe lângă tine este cineva care datorită comportamentului său(foarte diferit de al celor din anturajul tău) produce meru discuții și conflicte (nu că ar fi rău acela dar nu este ca voi) .Alungându-l pe acesta se instaurează liniștea în comunitatea respectivă care își vede liniștită de ale ei fără a-i păsa de cel pe care l-au înspărtat.
Acesta dacă este tare rezistă iar dacă este labil clachează!

Așadar"dacă prin acest rău pui ordine în viața ta" și a celor împreună cu tine este ok! Ți-ai găsit tu liniștea. Sigur că ai păcătuit mai ales dacă cel îndepărtat suferă sau poate se îmbolnăvește sau cade în deznădejde.
Dar dacă nu-l îndepărtezi și nu este liniște?

Ca să fiu mai concretă cred că este situația unui credincios între necrdincioși,a unui credincios între cei care se folsesc de forțe oculte sau de ce nu al unui ateu convins între credincioși,a unui nefumător între fumători a unui nebârfitor între bârfitori,a unui cinstit între hoți,și câte alte ipostaze nu sunt posibile.
M-am referit doar la cele în care majoritatea este dominată de o anumită trăsătură căci există principiul"minoritatea se supune majorității"sau este îndepărtat!

Cred că și acesta era motivul pentru care plecau prin gropile munților pusnicii!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.07.2010, 17:11:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin09 Vezi mesajul
O profesoara de religie mi-a spus odata ca desi Dumnezeu ne supune unor incercari daca ne pastram credinta si induram ceea ce avem de indurat Dumnezeu ne va da ceea ce ne-a luat inzecit.Tine capul sus si nu-ti pierde credinta, nu o lua pe un drum gresi!
Florin, poate profesoara dumitale ar putea sa ne dea si citeva exemple concrete si DOCUMENTATE in care cel credincios care a suferit din partea inundatiilor si altele, ca nu ducem lipsa... a primit inzecit.
Acum la tv vad ca se imping cu agresivitatea LOR jidaneasca specifica reclamele cu batrini care au pierdut totul si ASIGURARILE i-au despagubit de 20 de ori...minciuni binenteles specifice lor!

La aceste "despagubiri" de referi?

In rest vad ca sute de pagubiti continua sa piarda tot in MOD REPETAT din cauza apelor si a saraciei. Cind oare vor veni acele pierderi inapoi inzecit?...si te rog nu imi da ca exemplu lumea cealalta,... las-o pentru..altii!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.07.2010, 20:19:39
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
imi cer iertare daca supar pe cineva In primul rand nu vreau sa IL supar pe Dumnezeu.El este mare si puternic si nu vreau sa se razbune pe mine.dar dupa cate mi se intampla si in momentul de fata incep sa trag concluzia ca Dumneeu poate ne vede capabili sa ne luam singuri viata in maini nu sa-i tot cerem lui sa ne rezolve problemele.eu un a m-am saturat de viata asta pe care o duc.de cand ma stiu numai si numai probleme si suferinta si dezamagire.cum vad o zi doua bucurie si liniste cum mai vine o pleasca ce ma arunca in fundul prapasyiei cu tristete si dezamagire.nu mai vreau,nu mai pot.cred in Dumnezeu,dar atat.ma rog sa nu ma lase sa fac ceva care sa-l supere.dar ca sa putem trai suntem nevoiti sa facem lucruri care ii supara pe semenii nostri.imi pare nespus de rau ca vom ajunge sa provocam suferinta dar nu mai vreau sa suferim noi.voi ce parere aveti?daca faci un rau -dar prin acest rau pui ordine in viata ta si a muuuultor oameni,e gresit sa-l faci?poate ca Dumnezeu prin noi vrea sa le dea o lectie celorlalti.probabil ca vom merge in fundul iadului.dar si daca vom continua asa tot in fundul iadului vom merge.si oricat cautam calea spre pace si liniste tot de razboi dam.asa ca noi am hotarat:infruntam ce avem de infruntat,calcam ce e de calcat in picioare,da' stiu ca dupa aceea ne putem vedea linistiti de viata.Va rog sa-mi dati pareri.Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!
Eu cred ca deciziile trebuie sa le iei cand nu esti suparat sau la manie...apoi cand iei o decizie sa fii ferm si indiferent de orice sa fii raspunzator si responsabil. Nu este usor dar trebuie sa intelegi ca nimic nu este fara voia lui Dumnezeu si sa le accepti pe toate ca atare. Din postarea ta reiese clar ca ai multe incercari pentru a fi intarit atat pentru viata cat si in credinta. Incearca sa tii o cale de mijloc cu dreapta socoteala in toate, extremele nu duc la nimic bun, adica habotnicia sau nepasarea.
Si inca ceva...nu uita ca Dumnezeu nu pune in carca omului mai mult decat poate sa duca...deci cunoaste-ti masura si atunci iti va fi mai usor in incercari.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.07.2010, 21:01:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Florin, poate profesoara dumitale ar putea sa ne dea si citeva exemple concrete si DOCUMENTATE in care cel credincios care a suferit din partea inundatiilor si altele, ca nu ducem lipsa... a primit inzecit.
Acum la tv vad ca se imping cu agresivitatea LOR jidaneasca specifica reclamele cu batrini care au pierdut totul si ASIGURARILE i-au despagubit de 20 de ori...minciuni binenteles specifice lor!

La aceste "despagubiri" de referi?

In rest vad ca sute de pagubiti continua sa piarda tot in MOD REPETAT din cauza apelor si a saraciei. Cind oare vor veni acele pierderi inapoi inzecit?...si te rog nu imi da ca exemplu lumea cealalta,... las-o pentru..altii!
"Domnul a dat Domnul a luat, fie Numele Domnului Binecuvantat!"(Dreptul Iov) Nu cunoastem judecatile lui Dumnezeu, dar eu cred ca orice ni se intampla este in folosul mantuirii; sigur ca pare greu sau chiar foarte greu de acceptat dar ferice de cei care nu cartesc si nu isi pierd nadejdea in aceste situatii! A te lasa in voia Domnului e mare lucru!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2010, 21:03:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

"Viata in propriile maini" o iei tot cu ajutorul lui Dumnezeu! De la El ai puterea si curajul! Ma indoiesc ca poti face ceva singur, iar daca faci, faci dar fara Harul lui Dumnezeu si ai sa fii mai mereu intr-o nebuloasa...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 18:38:47
Ispita mantuirii prin propriile puteri tanaseva Intrebari utilizatori 3 25.07.2011 22:46:39
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07