Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.02.2012, 09:33:30
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ati spus bine, veniti cu multe interpretari particulare, pe care le includeti in doctrinele fundamentale ale bisericii d-voastra, promovand intoleranta religioasa.

Aici ne judecati gresit, din mai multe puncte de vedere:
1. Nu este vorba de "interpretari particulare". Altii, cu mult inaintea noastra, cand inca nu existau toate caracteristicile fiarei (oferite de istorie - cum ar fi "rana de moarte, vindecarea ei si cresterea puterii fiarei") au ajuns la aceeasi concluzie (identificand acelasi "personaj" ca fiind fiara). In plus, nu cred ca puteti numi "interpretare particulara" singura interpretare mai exacta (care ia in calcul toate caracteristicile fiarei, prezentate in Biblie). "Particulare" pot fi numite speculatiile amatoriste (bazate pe un singur verset), care duc la fel si fel de cocluzii ciudate (alimentate mai mult de "folclor", decat de realitatea istorica).

2. Cat despre intoleranta religioasa ... aici gresiti mult de tot. Adventistii cred ca in Imparatia lui Dumnezeu vor fi si catolici si ortodocsi si... oameni din orice religie. Dumnezeu va judeca pe fiecare dupa inima lui, nu dupa confesiunea din care a facut parte. Eu pot sa-l numesc frate, cu toata inima, pe un catolic.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Banuiesc ca nu exista dialog intre BAZ7 si BC din moment ce-i priviti ca "fiara" si "instrumente ale Satanei"
Poate exista dialog intre BAZ7 si orice alta biserica. Nu BC este fiara ci, asa cum s-a vazut chiar dintr-o postare anterioara a dvs., institutia papalitatii este fiara. BC poate insemna oamenii/credinciosii acestei bisericii. Si, este inexistent gandul de a-i numi "fiara" pe credinciosii catolici. Imi este mult mai usor sa-i numesc frati.

Last edited by grasu77; 05.02.2012 at 09:37:28.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.02.2012, 10:02:48
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Imi este mult mai usor sa-i numesc frati.

ii puteti numi asa, dar ati fi in masura sa va inchinati alaturi de ei, chiar daca catolicul v-ar ruga sa faceti impreuna o rugaciune catre Maria si sa cititi rozariul ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.02.2012, 10:15:05
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
ii puteti numi asa, dar ati fi in masura sa va inchinati alaturi de ei, chiar daca catolicul v-ar ruga sa faceti impreuna o rugaciune catre Maria si sa cititi rozariul ?
Nu as putea face asa ceva. O astfel de inchinare ar fi impotriva credintei mele. As putea sa ma inchin, alaturi de un catolic, doar lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.02.2012, 10:15:46
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Nu as putea face asa ceva. O astfel de inchinare ar fi impotriva credintei mele.
atunci, daca nu va puteti inchina impreuna, de ce-i numiti pe catolici ca fiind fratii dvs???
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.02.2012, 10:18:40
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
atunci, daca nu va puteti inchina impreuna, de ce-i numiti pe catolici ca fiind fratii dvs???
Pentru ca suntem copiii aceluiasi Tata si toti avem fagaduinta mostenirii vietii vesnice. Diferentele de inchinare tin de invatatura si credinta fiecaruia si eu nu am dreptul sa-i judec. Poate sunt cat se poate de sinceri in inima lor, si Dumnezeu stie lucrul acesta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.02.2012, 10:22:26
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Pentru ca suntem copiii aceluiasi Tata.
Deci chiar m-ati pierdut in ceatza! adventistii si catolicii sunt copiii aceluiasi Tata, sunt una in Cristos, si totusi nu puteti sa va inchinati impreuna. Catolicii spun ca papa este loctiitorul lui Cristos si se uita la el ca la Cristos. Dvs. faceti asta? Nu! dimpotriva, considerati ca institutia papala este una demonica. Atunci ce "fratietate" mai este intre catolici si adventisti??? daca catolicii asculta de Anticrist (adica de papa), cum sa fie ei fratii dvs., care evident va feriti de Anticrist???
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.02.2012, 10:23:47
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Diferentele de inchinare tin de invatatura si credinta fiecaruia .

chiar daca sunt diferente, ele sunt minore sau cum??? ambele tipuri de inchinari sunt primite la Domnul? ce ati vrut sa spuneti , ca nu inteleg nimica.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.02.2012, 10:48:03
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Deci chiar m-ati pierdut in ceatza! adventistii si catolicii sunt copiii aceluiasi Tata, sunt una in Cristos, si totusi nu puteti sa va inchinati impreuna. Catolicii spun ca papa este loctiitorul lui Cristos si se uita la el ca la Cristos. Dvs. faceti asta? Nu! dimpotriva, considerati ca institutia papala este una demonica. Atunci ce "fratietate" mai este intre catolici si adventisti??? daca catolicii asculta de Anticrist (adica de papa), cum sa fie ei fratii dvs., care evident va feriti de Anticrist???
Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
chiar daca sunt diferente, ele sunt minore sau cum??? ambele tipuri de inchinari sunt primite la Domnul? ce ati vrut sa spuneti , ca nu inteleg nimica.
Imi puneti o sumedenie de intrebari pe care eu nu mi le-am pus niciodata cand m-am intalnit cu un catolic. Spre exemplu, chiar aseara am fost la o catolica (ruda de gradul 3). Este o persoana deosebita, plina de dragoste si gata de sacrificiu pentru cei apropiati (ceea ce a demonstrat de-a lungul vietii sale). Pe o astfel de persoana o pot numi sora si am credinta ca vom mosteni impreuna viata vesnica. Acea persoana a fost in biserica adventista la oficierea casatoriei mele. Avem o relatie foarte frumoasa.

Eu fac o mare diferenta intre un credincios catolic (un biet om, ca si mine) si institutia papala.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.02.2012, 11:48:27
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

inseamna ca tot ce a spus Domnul Isus cu privire la profetii falsi, care vor duce in ratacire pe multi, ce spune Pavel cu privire la o alta evanghelie, una nociva, cu privire la "apostolii nespus de alesi" care se prefac in apostoli ai lui Cristos etc.etc. nu are mare insemnatate pentru dvs.! probabil sunteti un ecumenist, mie asa imi faceti impresia.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.02.2012, 12:03:54
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
inseamna ca tot ce a spus Domnul Isus cu privire la profetii falsi, care vor duce in ratacire pe multi, ce spune Pavel cu privire la o alta evanghelie, una nociva, cu privire la "apostolii nespus de alesi" care se prefac in apostoli ai lui Cristos etc.etc. nu are mare insemnatate pentru dvs.! probabil sunteti un ecumenist, mie asa imi faceti impresia.

Ce legatura are un simplu om (catolic sau de orice confesiune crestina), care-si vede de viata lui de zi cu zi, cu profetiile ratacitoare sau cu propovaduirea unei alte evanghelii?

Cat priveste ecumenismul... departe de mine (si de biserica mea) acest gand. Sunt doar un om care nu-i judeca pe ceilalti oameni.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce "666" numarul fiarei si nu alt numar? ana ana Intrebari utilizatori 74 23.03.2016 14:22:43
Numarul favorit Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 2 20.11.2010 08:19:30
Despre semnul fiarei Lory10 Biserici Protestante 82 23.03.2010 20:43:42
Despre semnul fiarei Lory10 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 77 18.03.2010 13:53:02
de unde vine numarul fiarei? primus Generalitati 39 29.01.2009 00:36:26