Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.10.2014, 19:21:18
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Orice mi-ai raspunde, n-o sa-ti raspund dar sa sti ca te iubesc!
Acesta este cel mai crestinesc mesaj pe care poate cineva sa-l transmita :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.10.2014, 21:10:50
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Nu m-ai intimidat. M-ai uluit!
Iti place? join the club!
E foarte important ca semnul crucii sa fie facut corect. Promit sa te invat.
Orice mi-ai raspunde, n-o sa-ti raspund dar sa sti ca te iubesc!
Nu doresc sa join niciun the club :).
O fi importanta corectiutudinea semnului crucii, te cred. Eu unul dau caciula/fesul/palaria jos cand intru in biserica si caut sa fiu cat mai de-al casei, pentru a nu jigni pe nimeni. Si in biserica, ca si pe acest forum, ma simt un invitat (...nu inca un "intrus"). Doar apropiatii stiu ca nu sunt de-al casei.
Breaking News: a respecta obiceiurile altor culturi sau alte idei filosofice nu este o actiune exclusiv crestineasca.

Dar cel mai important este ca vad si eu in raspul tau o atitudine crestineasca. Numai tu stii daca incerci sa amagesti :).

Eu nu simt ca te iubesc dar simt un respect cat se poate de sincer in ceea ce te priveste.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.10.2014, 22:15:59
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Actionand si gandind ca si cum supranaturalul si filosofiile extreme va ghideaza viata, aveti o infinitate de posibilitati. .
Dimpotriva , credinta simplifica framantarea interioara ,pentru ca ii da un sens.
Existenta unei forte supranaturale ,independente de puterea mintii noastre ,este chiar ceea ce da sens mintii noastre . Ceea ce este supranaturalul pentru natural,este credinta pentru raatiune . Adica o face vie si plina de sens.
Ratiunea fara credinta rataceste , mereu intre 2 posibilitati,ceea ce am si vrut sa arat prin exemplul ca niciodata nu stim ce ne-a facut bine
In schimb credinta ,este cea care umple de sens totul, si vine cu o singura explicatie,
aceea ca Dumnezeu este izvorul la toate . Credinta nu da solutii , ea lumineaza sufletul si ii da putere,si il apara de ratacire.
Credinta e de fapt luminatoarea ratiunii , caci imbogateste capacitatea ratiunii de a combina idei , cu frumusetea ca acestea sa aiba sens ,sa fie in accord cu eul nostru cu lumea naturala dar si cu absolutul dupa care ratiunea tanjeste
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.10.2014, 09:56:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cunosc o doamna care isi dorea mult sa aiba un copil, dar nu reusea. A incercat mai multe tratamente, dar zadarnic. Anul trecut a fost sfatuita sa se roage Sfantului Nectarie. Acum e insarcinata in luna a opta. Sfantul Nectarie si Sfantul Efrem cel Nou indeplinesc ajuta femeile care isi doresc copii. Ne rugam Mantuitorului, Maicii Domnului si apoi cerem sfintilor sa mijloceasca pentru noi. Putem sa ne rugam si altor sfinti, dar cei mentionati sunt mai aproape de sufletul meu. Doamne ajuta. Se gasesc si pe internet acatiste si paraclise ale acestor sfinti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.10.2014, 10:58:12
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cunosc o doamna care isi dorea mult sa aiba un copil, dar nu reusea. A incercat mai multe tratamente, dar zadarnic. Anul trecut a fost sfatuita sa se roage Sfantului Nectarie. Acum e insarcinata in luna a opta. Sfantul Nectarie si Sfantul Efrem cel Nou indeplinesc ajuta femeile care isi doresc copii. Ne rugam Mantuitorului, Maicii Domnului si apoi cerem sfintilor sa mijloceasca pentru noi. Putem sa ne rugam si altor sfinti, dar cei mentionati sunt mai aproape de sufletul meu. Doamne ajuta. Se gasesc si pe internet acatiste si paraclise ale acestor sfinti.
Am intrat pentru a-i da o replica domnului iustin10 si am gasit comentariul dumneavoastra.

Sper sa nu va fie cu suparare daca va pun cateva intrebari, in legatura cu postarea dumneavostra:

Considerati ca argumentul anecdotic este unul corect?
Ex:
Afrimatie: tutunul ucide
Demonatarea afirmatiei prin argument anecdotic: eu am avut un strabunic care fuma 3 pachete de tigari pe zi si a murit abia la 93 de ani.
Concluzie: tutunul nu ucide
Problema numarul 1: exceptiile nu demonteaza o regula, dimpotriva
Problema numarul 2: nu avem de unde sa stim daca nu cumva ar fi trait mai mult daca nu fuma
In cazul expus de dumneavoastra apar intrebarile inerente:
1) Puteti dovedi ca doamana respectiva nu ar fi putut avea copil pe cale naturala? Suferea de o conditie care facea total imposibila sarcina (ex: ii lipseau ovarele)?
2) Considerati ca fiind destul de probabile si cazurile in care persoane ce se roaga la Sfantul Necatarie nu pot avea copii?
3) Daca o doamna de religie musulmana ia o ata de bumbac egala cu inaltimea acesteia, o imbiba in sofron, ii face 9 noduri si recita versurile 127 si 128 din An-Nahl, pe fiecare nod in parte si sulfa in acestea si are parte de o nastere foarte usoara, va veti mai ruga tot sfintilor ortodocsi? Sunteti dispusa sa va convertiti la islamism in acest caz?

Nu glumesc cu punctul 3. Cititi aici daca nu ma credeti: http://www.islamiclife.com/marital_l...d_delivery.php

Multumesc!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.10.2014, 11:26:19
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dimpotriva , credinta simplifica framantarea interioara ,pentru ca ii da un sens.
Existenta unei forte supranaturale ,independente de puterea mintii noastre ,este chiar ceea ce da sens mintii noastre . Ceea ce este supranaturalul pentru natural,este credinta pentru raatiune . Adica o face vie si plina de sens.
Ratiunea fara credinta rataceste , mereu intre 2 posibilitati,ceea ce am si vrut sa arat prin exemplul ca niciodata nu stim ce ne-a facut bine
In schimb credinta ,este cea care umple de sens totul, si vine cu o singura explicatie,
aceea ca Dumnezeu este izvorul la toate . Credinta nu da solutii , ea lumineaza sufletul si ii da putere,si il apara de ratacire.
Credinta e de fapt luminatoarea ratiunii , caci imbogateste capacitatea ratiunii de a combina idei , cu frumusetea ca acestea sa aiba sens ,sa fie in accord cu eul nostru cu lumea naturala dar si cu absolutul dupa care ratiunea tanjeste
Permiteti-mi sa va contrazic, cu argumente. Intr-adevar, credinta restrange din supranatural. Se focalizeaza pe o anumita parte a supranaturalului. Problema este ca face trecerea de la infinit tot catre infinit.
Solutia Dumnezeu este una infinit mai complexa decat "intrebarea" initiala.

Doresc sa ofer un singur exemplu in acest sens, dintr-o infinitate posibile. Din observatiile mele, o persoana religioasa considera ca are un rol/rost bine stabilit pentru existenta sinelui. Gasesc des intrebarea "de ce exist?". Un raspuns pur stiintific, bazat pe argumentul evolutionist nu este suficient pentru o persoana religioasa. Este de neconceput sa va multumiti cu un raspuns de genul: "Existati pentru ca v-au dat nastere parintii sau, mergand si mai departe, pentru ca sunteti un produs intemediar al procesului evolutionist".

Dumneavoastra cautati un rost, un sens care transcende materialismul. Aici apare o problema uriasa. Considerand aceasta intrebare ca fiind valabila (de ce exist?) validati o infinitate de alte intrebari. Astfel, intrebarea: "de ce sunt si pietre galbene si nu doar gri?" are un grad de validitate identic cu intrebarea existentiala initiala. Atentie! Este foarte posibil ca raspunsul la intrebarea ipotetica, cea cu pietrele, sa nu va intereseze dar asta nu invalideaza intrebarea in sine. Un raspuns stiintific, cu explicatii de ordin geologic si chimic, pentru paleta de culori a pietrelor va trebui sa fie de asemenea unul insuficient pentru dumneavostra, in caz contrar aparand frantura de logica prin eroarea judecatii cu dubla masura. Va trebui atunci sa justificati de ce culoarea pietrelor nu are un motiv care transcende de asemenea materialismul.

Apar alte intrebari, aparent mai putin importante decat cea existentialista. De ce visez urat sau frumos? Oare sunt pedepsit pentru pacatul y sau pentru pacatul x? Sau pentru ambele? Sau pentru niciunul?
Sper ca intelegeti unde bat.

Voi sintetiza parera mea in privinta "simplificarii" la care faceti referire intr-un mod umoristic si original:
"Bine-bine, accept faptul ca sunt racit; dar de ce totusi imi curge, cu adevarat, nasul?"

Last edited by Inorogul; 17.10.2014 at 13:04:25.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.10.2014, 13:10:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Am intrat pentru a-i da o replica domnului iustin10 si am gasit comentariul dumneavoastra.

Sper sa nu va fie cu suparare daca va pun cateva intrebari, in legatura cu postarea dumneavostra:

Considerati ca argumentul anecdotic este unul corect?
Ex:
Afrimatie: tutunul ucide
Demonatarea afirmatiei prin argument anecdotic: eu am avut un strabunic care fuma 3 pachete de tigari pe zi si a murit abia la 93 de ani.
Concluzie: tutunul nu ucide
Problema numarul 1: exceptiile nu demonteaza o regula, dimpotriva
Problema numarul 2: nu avem de unde sa stim daca nu cumva ar fi trait mai mult daca nu fuma
In cazul expus de dumneavoastra apar intrebarile inerente:
1) Puteti dovedi ca doamana respectiva nu ar fi putut avea copil pe cale naturala? Suferea de o conditie care facea total imposibila sarcina (ex: ii lipseau ovarele)?
2) Considerati ca fiind destul de probabile si cazurile in care persoane ce se roaga la Sfantul Necatarie nu pot avea copii?
3) Daca o doamna de religie musulmana ia o ata de bumbac egala cu inaltimea acesteia, o imbiba in sofron, ii face 9 noduri si recita versurile 127 si 128 din An-Nahl, pe fiecare nod in parte si sulfa in acestea si are parte de o nastere foarte usoara, va veti mai ruga tot sfintilor ortodocsi? Sunteti dispusa sa va convertiti la islamism in acest caz?

Nu glumesc cu punctul 3. Cititi aici daca nu ma credeti: http://www.islamiclife.com/marital_l...d_delivery.php

Multumesc!
Iertati-ma, nu-mi pot permite sa-mi bat capul cu invataturi neortodoxe.

Postarea anterioara se adresa unei crestine, pentru a o incuraja sa ceara ajutor unor sfinti sfinti. Daca va dori, va tine seama de aceasta, iar daca nu, o va ignora. Va face cum o va lumina Dumnezeu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.10.2014, 13:33:51
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Oana e pe maini bune! Cum ar fi aratat viata ei fara duhovnic si fara rugaciune?! Dar acum se cunoaste pe sine, simte si intelege multe; are parte de bucurii duhovnicesti, de liniste si are incredere :)

Unii ar spune ca s-a agatat de un pai, altii ca a apucat un colac de salvare, dar ea e in barca cu haine uscate pe timp de furtuna :)!! Doamne ajuta!

"Daca Dumnezeu trimite copii, din iubire lucreaza, iar daca nu, tot din iubire o face."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.10.2014, 13:39:07
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iertati-ma, nu-mi pot permite sa-mi bat capul cu invataturi neortodoxe.
Sub nicio forma nu a fost in intentia mea sa va produc tulburari sufletesti. ...Cel mult intelectuale :).

Va inteleg si nu ma deranjeaza catusi de putin faptul ca nu doriti sa purtam un dialog in acest sens.

Stima!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.10.2014, 14:23:21
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Acesta este cel mai crestinesc mesaj pe care poate cineva sa-l transmita :)
.......:) Nu neapărat sub această formă.
Care nu-i de lepădat, totuși...:)
Reply With Quote
Răspunde