Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2008, 09:40:48
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Dragii mei prieteni ma pregatesc sa plec in concediu in Moldova...spuneti-mi pe unde sa ma duc, ce am de vizitat...:)

Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2008, 12:36:32
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Moldova e mare. Unde anume?
Saptamana viitoare de Nasterea Sf Ioan Botezatorul, pe 24 este hram la Suceava. Vin foarte, foarte muli pelerini. Poti sa vii sa te inchini la moastele Sf Ioan cel Nou de la Suceava.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2008, 13:45:49
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Multumesc Noesis...in nordul Moldovei vreau sa ajung...unde vor fi moastele Sfantului Ioan cel Nou de la Suceava?...si ce manastiri si locuri mai pot vizita...daca stii mai multe te rog sa mi spui maine plec...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.06.2008, 16:33:20
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

eu am facut un tur pe la urmatoarele manastiri : Dragomirna(langa orasul Suceava-aici este cazare dar nu stiu pretul..),Bogdana (in Radauti),Arbore,Putna (aici te poti caza cu 10 lei noapte /pers),Sucevita, Moldivita,Voronet,Humor,Slatina,Rasca.
Daca ai ceva mai mult timp la dispozitie mergi in Campulung Moldovenesc si de acolo pe un drum forestier mergi pana la Manastirea Rarau...eventula poti urca si muntele Rarau.
Calatorie frumoasa!Si aaa...dintre toate manastirile stiu ca Humorul,voronetul,Moldovita,Sucevita...nu au spatii de cazare.DAca intr-adevar vrei sa te cazezi la Putna intri pe site-ul www.putna.ro si acolo sunt niste numere de telefon..si poti face o rezervare din timp.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.06.2008, 17:29:38
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

multumesc Quasar pentru informatii. Intentionez sa ma cazez...si sa vizitez tot ce se poate :)
Mi ar placea sa ajung si la Manastirea Rarau o sa ma uit pe harta sa vad distantele...
Multumesc...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.06.2008, 18:30:59
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

daca mergi p jos din campulung pana la Man Rarauai de mers 2 3 ore..daca e cu masina...e alta treaba...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.06.2008, 19:47:00
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Moastele Sfantului Ioan cel Nou sunt chiar in Suceava la Manastirea Sfantul Ioan, adica chiar in centrul orasului. Si daca tot ajungi aici mergi si viziteaza si cetatea de scaun al lui Stefan cel Mare, tot in oras, cam la 20-30 de minute de mers de la manastire prin parcul/paduricea Sipote. Nu e chiar spectaculos, dar e placut sa mergi acolo. Si daca ajungi la cetate, chiar langa cetate este Muzeul Satului Bucovinean, este tot frumos. Apoi sunt bisericile mai vechi chiar in centrul Sucevei: Sfanta Inviere, Sfantul Dumitru, Mirauti-Sfantul Gheorghe, biserica domnitelor-coconilor. Toate sunt foarte aproape una de alta.

In judetul Suceava sa mergi la manastirile vestite -- Voronet, Sucevita, Moldovita, Humor, Putna. Opreste-te si la Marginea (in drum spre Putna) unde se fac vestitele oale de ceramica neagra.

Eu am fost si la Rarau, eu am urcat muntele de cateva ori. E foarte frumos, dar sa iti rezervi o zi intreaga. Noi stiu ca am mers cu masina pana la Manastirea Rarau care este aproape de Campulung unde este si icoana facatoare de minuni, si apoi am luat=o pe jos pana la Sihastria Raraului. Drumul e bun, asfaltat in mare parte, dar cam abrupt, adica o sa ramai fara respiratie din cand in cand. :D Nu-i nimic aerul e foarte curat si e sanatate curata. Cred ca noua ne-a luat mai mult de 3 ore de mers pana la manastirea de pe munte. Poate 4? Sunt, daca imi aduc aminte vreo 13 Km. Va puteti caza peste noapte la manastirea din vale de langa Campulung.

Ai sa ajungi cumva si in judetul Neamt? Si acolo sunt locuri si manastiri foarte frumoase de vizitat. daca da, neaparat sa mergi la manastirea Neamt, la Secu si Sihastria, la Agapia si Varatic, la Sfanta Teodora de la Sihla (urcati pe munte, un drum extraordinar prin padure pana la manastire si de acolo urcati pana la pestera sfintei.) Si mai sunt si alte locuri daca vrei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.06.2008, 20:12:51
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

si tot in Neamt sa nu uiti de Manastirea Petru Voda:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.06.2008, 20:31:45
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Draga Noesis...la manastirea Sihla, Sihastria, Neamt, Petru Voda am fost si mi a placut tare mult din acest motiv revin in Moldova...acum vreau sa merg in Nord...abia astept sa vad aceste locuri de care imi spui...sper sa fie vreme buna si sa ajungem cu bine...o sa povestesc unde mi a placut mai mult...Multumesc mult pentru timpul acordat si pentru informatiile pretioase...:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.06.2008, 13:23:23
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

La Suceava ,la Iasi,la Galati...:D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Circuit in Moldova floareadefoc Stiri, actualitati, anunturi 0 28.09.2011 10:02:59
Rezultatele alegerilor din Republica Moldova mihailt Generalitati 2 29.11.2010 17:44:29
Pelerinaj la Manastirile din Moldova Cartagina Intrebari utilizatori 1 30.03.2010 16:04:40
Manastiri din Moldova mathly24 Pelerinaje la locuri Sfinte 11 21.04.2009 19:19:52
Republica Moldova Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 17 21.04.2009 18:15:17