Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 28.10.2009, 09:16:51
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de denisutzu Vezi mesajul
cu tot respectul,mi se pare rasism.cum puteti spune k musulmanii nu sunt curati k nu ajung in rai?din cate stiu eu nu s-a pomenit musulman sa oblige un crestin sa se converteask.si totusi crestinii s-au chinuit cu treaba asta de mai bine de 2000 de ani.pana la urma scrie si in Biblie si in Kuran : toti suntem copiii lui Dumnezeu,dar probabil din kuza asta nu ne mai iubeste pentru k exista in continuare oameni ca voi,sa urasca din adancul sufletului.traiti viata cu dragoste nu cu ura.
ce rasism visezi bre gigele? tu nu vezi cati musulmani traiesc in buna intelegere cu crestinii in tara asta? uita-te in dobrogea si vezi cum sunt peste 7 natii care traiesc foarte bine impreuna?
de unde tot scoateti rasismul? toti dobitocii si neavenitii sar in sus si se simt persecutati cand realitatea e cu totul alta.

buba vine atunci cand trebuie sa se uneasca un crestin cu un musulman, punandu-se problema casatoriei. asta nu se poate! de ce? pur si simplu pentru ca nu poti amesteca apa cu uleiul. punct!
situatia se poate schimba doar daca unul din ei trece la credinta celuilalt. insa doua credinte nu pot convietui sub acelasi acoperis. nu pot fi una! ce e asa greu de inteles?

este singurul lucru care trebuie contientizat!
nimeni nu e in masura sa spuna care e judecata lui Dumnezeu si cine se va mantui. insa lucrurile trebuie privite simplu fara sa ne complicam si sa ne adancim in morala sau sa facem comparatii intre credinte.
si in rest... chestiunea casatoriilor mixte tine de domeniul alchimiei... o utopie...
cand o sa amestecati apa cu uleiul sa ma anuntati si pe mine...

Last edited by rebellu007; 28.10.2009 at 09:23:27.
  #122  
Vechi 28.10.2009, 09:26:01
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Pana prin anii 1960, cred, erau ingaduite casatoriile mixte dintre un ortodox si un eterodox, dar numai ca pogoramant pentru cel ortodox si numai cu conditia ca fii(fiicele) ce se vor naste sa fie botezate in credinta ortodoxa.
Ulterior, Sfantul Sinod a decis ca in toate cazurile de casatorii mixte sa se faca mai intai randuielile de trecere la Ortodoxie a celui eterodox si mai apoi sa se savarseasca Sfanta Taina a Cununiei. Pentru casatorii mixte fara convertirea celui neortodox cred ca nici episcopii locului nu prea dau dezlegari .
  #123  
Vechi 01.11.2009, 08:18:50
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007 Vezi mesajul
ce rasism visezi bre gigele? tu nu vezi cati musulmani traiesc in buna intelegere cu crestinii in tara asta? uita-te in dobrogea si vezi cum sunt peste 7 natii care traiesc foarte bine impreuna?
de unde tot scoateti rasismul? toti dobitocii si neavenitii sar in sus si se simt persecutati cand realitatea e cu totul alta.

buba vine atunci cand trebuie sa se uneasca un crestin cu un musulman, punandu-se problema casatoriei. asta nu se poate! de ce? pur si simplu pentru ca nu poti amesteca apa cu uleiul. punct!
situatia se poate schimba doar daca unul din ei trece la credinta celuilalt. insa doua credinte nu pot convietui sub acelasi acoperis. nu pot fi una! ce e asa greu de inteles?

este singurul lucru care trebuie contientizat!
nimeni nu e in masura sa spuna care e judecata lui Dumnezeu si cine se va mantui. insa lucrurile trebuie privite simplu fara sa ne complicam si sa ne adancim in morala sau sa facem comparatii intre credinte.
si in rest... chestiunea casatoriilor mixte tine de domeniul alchimiei... o utopie...
cand o sa amestecati apa cu uleiul sa ma anuntati si pe mine...
Hi, hi, hi...Am amestecat apa cu uleiul frate Axios

Last edited by MarinaAlca; 01.11.2009 at 08:21:48.
  #124  
Vechi 02.11.2009, 11:03:15
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Pana prin anii 1960, cred, erau ingaduite casatoriile mixte dintre un ortodox si un eterodox, dar numai ca pogoramant pentru cel ortodox si numai cu conditia ca fii(fiicele) ce se vor naste sa fie botezate in credinta ortodoxa.
Ulterior, Sfantul Sinod a decis ca in toate cazurile de casatorii mixte sa se faca mai intai randuielile de trecere la Ortodoxie a celui eterodox si mai apoi sa se savarseasca Sfanta Taina a Cununiei. Pentru casatorii mixte fara convertirea celui neortodox cred ca nici episcopii locului nu prea dau dezlegari .
Musulmanii nu intra in categoria eterodocsilor ci in categoria paganilor. Eterodocsi sunt catolicii, protestantii, crestini care nu cunosc Adevarul in mod deplin. Ca urmare, nici inainte de 1960 nu era permisa casatoria intre un ortodox si un musulman. Cununia fiind o Sf. Taina a Bisericii Ortodoxe nu poate fi uzitata decat pentru membrii acesteia(persoane care au primit Botezul ortodox). Ca urmare, chiar si casatoria intre un ortodox si un eterodox reprezinta un mare pogoramant.
  #125  
Vechi 02.11.2009, 11:28:56
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Hi, hi, hi...Am amestecat apa cu uleiul frate Axios
si ce-a iesit surioaro? otet?
  #126  
Vechi 02.11.2009, 11:48:33
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Musulmanii nu intra in categoria eterodocsilor ci in categoria paganilor. Eterodocsi sunt catolicii, protestantii, crestini care nu cunosc Adevarul in mod deplin. Ca urmare, nici inainte de 1960 nu era permisa casatoria intre un ortodox si un musulman. Cununia fiind o Sf. Taina a Bisericii Ortodoxe nu poate fi uzitata decat pentru membrii acesteia(persoane care au primit Botezul ortodox). Ca urmare, chiar si casatoria intre un ortodox si un eterodox reprezinta un mare pogoramant.
Tocmai asta voiam sa sustin. Decizia Sinodului de dinainte de 1960 era pentru eterodocsi, pentru pagani nici nu se pune problema . Iar in ziua de astazi pentru a fi casatoriti religios este absolut necesar ca amandoi mirii (cat si nasii) sa fie ortodocsi.
  #127  
Vechi 15.07.2010, 13:36:41
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Cred ca indiferent de argumentul adus domnisoara tot o s-o apuce pe calea dorita..
Am o verisoara care a facut aceasta greseala si atat timp cat a fost casatorita (civil) cu musulmanul, nu s-a putut impartasi...Inceputul a fost "standard": promisiuni ca fiecare o sa-si tina religia, obiceiurile, etc. Asta pana a aparut copilul...Dupa aceasta au inceput presiunile de convertire, interdictii pentru obiceiuri crestine si nu numai.

Ceea ce nu inteleg aceste fete este ca in lumea musulmana exista doua standarde de morala: unul pentru cei de aceeasi confesiune cu ei si unul pentru ceilati. Aceasta dambla a devenit chiar institutie in timpurile de glorie ale imperiilor musulmane. Era discriminare legalizata. Aceasta a devenit traditie si a intrat in memoria colectiva a tuturor musulmanilor. La ora aceasta deja dupa 20 de ani de flux migrator musulman se poate vorbi de o statistica tragica a acestui tip de casatorie mixta - majoritatea divortati, copii abandonati, labili psihologic,...Nepotul meu a fost disputat de ambele culturi si a ajuns la "flexibilitatea" de a da satisfactie ambelor parti..A devenit un mincinos patologic..

"IA-TI ASCHIE DIN GUNOIUL TAU"!

Last edited by IonelS; 15.07.2010 at 15:18:46.
  #128  
Vechi 19.07.2010, 01:01:40
Raul Ortodox Raul Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
hmm....nu stiu de ce noi,crestinii suntem impotriva musulmanilor..si ei sunt oameni ca si noi,cred in acelasi Dumnezeu ca si noi.Si credeti ca un ortodox are mai mult respect fata de femeie? total gresit
Ei nu cred in Hristos deci automat nu au acelasi Dumnezeu. Probabil ca un ortodox educat dupa cum ai spus ar avea respect fata de o femeie.Asta in cazul in care o iubeste cu adevarat.

Totusi eu zic sa cercetezi..am auzit multe cazuri asemanatoare si s-au incheiat urat!
  #129  
Vechi 24.07.2010, 11:35:06
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Dar hai s-o spunem pe sleau : acestia se omoara dupa femei albe, europence. Viseaza sa-si ia una si s-o bage in harem....Pe aici stau cat sunt tineri si dornici de aventura, dar dupa o vreme vor inapoi in desert, acasa..., cu tot cu femeie , convertita mai ceva ca ale lor de acasa.

In timpul celui de-al doilea razboi mondial americanii au pus piciorul si in Islanda. De cum s-au vazut acolo au trecut la cuceriri...Fiind baieti de pe alte meleaguri si razboi, au facut o gramada de dezamagiri..Ideea este ca femeilor de acolo nu le-a trebuit mult sa-si vina in fire si sa refuze avansurile americanilor...CU ROMANCELE CE SE INTAMPLA ?! Este foamea de bani mai puternica ca nevoia de Dumnezeu ?
  #130  
Vechi 01.08.2010, 17:14:44
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit casatoria dintre un musulman si o cradincioasa

Multe femei sunt casatorite doar la sfat cu musulmani, in Europa.Au si copii si n-au trecut la religia acestor barbati, dar pt ca este o prostie ca un barbat sa treaca la o anumita religie doar pt o femeie si nu din convingeri proprii ,multe sunt casatorite doar la sfat.eu cred ca se exagereaza umpic.cine spune ca trebuie sa stam asa fiecare in comunitati separate?eu sunt pt.deschidere.eu cred ca toti suntem copiii lui Dumnezeu, Adam si Eva de ce religie erau?Si restul?Cu cine au facut copii Cain si Abel?Cine erau celelalte femei si ce religie aveau?imi pare rau eu nu as dramatiza lucrurile in halul asta...ce se intimpla cu cei dintr-un trib din Africa care n-or auzit de religie?Nu vor intra in rai chiar daca au fost mult mai curati decit multi crestini de-ai nostri?separatismul asta creeaza ura, ajunge sa spuna unul ca pt arab femeia valoreaza mai putin decit o camila ca deja se isca discutiile, au sens?Sau mai sunt ultra ortodocsii care dau femeile jos din autobus sau le trmit in spatele autobusului pt ca e autobus religios, se intimpla in zilele noastre in Ierusalem, am vazut un reportaj.Isus nu a instigat lumea la razboi si la certuri si ocupatia romana din acele timpuri nu l-a interesat, a spus sa ne iubim.Atit:iubeste-ti aproapele.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14