Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 23.02.2009, 15:54:20
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Cu toata seriozitatea vin si spun ca imi doresc din suflet, sa aud si opinia unei sotii de musulman.. sa o pot privi direct in ochi atunci cand imi va enumera toate punctele pozitive din casnicia ei.. astept cu mare interes!!!!!
  #82  
Vechi 24.02.2009, 04:19:36
lauramih lauramih is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Mesaje: 5
Implicit Asculta sfatul meu

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Cu toata seriozitatea vin si spun ca imi doresc din suflet, sa aud si opinia unei sotii de musulman.. sa o pot privi direct in ochi atunci cand imi va enumera toate punctele pozitive din casnicia ei.. astept cu mare interes!!!!!
Pentru ca durere asa mare nu ma asteptam sa traiesc. Crezand in iubire si adevar, am fost orbita. M-am casatorit doar cu acte cu un musulman, asteptand (nu suntem in tara acum) sa vina mai tarziu momentul cand as fi avut si cununia religioasa. Speram sa il conving (pentru ca se mai practica) sa facem asta intr-o biserica. De ce am facut asa ceva...ma va condamna lumea
Iti spun ca ..baiat mai curat la inima, cinstit, sfios, romantic, iubitor de copii, devotat si fidel(si calitatile pot continua la nesfarsit) n-am intalnit in 30 de ani, n-am auzit, n-am vazut in alte familii...Doar tatal meu e la fel; si bunicul era, Dumnezeu sa il ierte!

Iti spun: de 4 ani m-a rugat sa facem un copil si nu m-am indurat pentru ca il voiam botezat. El zice ca il iubeste si respecta pe Isus, dar nu a acceptat ideea de botez. E foarte greu, nici nu iti imaginezi cat ma taie in doua sa renunt. Pentru ca deja am intentat divort.

Asculta, fata buna si frumoasa, daca tii la sufletul tau, daca iti pasa ca anii trec si amintirile, remuscarile te pot sugruma intr-o zi, RENUNTA CAT MAI AI TIMP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Doare enorm, dar e mult mai bine.

Viata cu familia lui e total diferita de ce iti imaginezi. Oricat de buni sunt la suflet, ei niciodata nu te vor privi ca pe una a lor. Si, te rog sa retii, traiesc intr-o tara araba si n-am mai intalnit (sau auzit despre) un baiat asa bun ca fostul meu sot.

Iti va fi imposibil de descris mai greu decat iti imaginezi. In tara fostului meu sot nu se aplica Sharia (femeile nu au voie sa fie acoperite..daca poti sa crezi, iar barbatii pot avea doar o singura sotie). Si tot nu a mers!!!!!!!!!! Te sfatuiesc sa recitesti ce ti-am scris. Am iubit, poate, cel mai bun baiat din lume. Dar Sfintenia Crestinatatii mi-a indreptat sufletul in alta directie, fara recurs.

Din inima iti zic sa te intremezi si sa crezi in sansa ta alaturi doar de un ORTODOX!!!!!!!!!!!!
  #83  
Vechi 24.02.2009, 06:25:44
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lauramih Vezi mesajul
Pentru ca durere asa mare nu ma asteptam sa traiesc. Crezand in iubire si adevar, am fost orbita. M-am casatorit doar cu acte cu un musulman, asteptand (nu suntem in tara acum) sa vina mai tarziu momentul cand as fi avut si cununia religioasa. Speram sa il conving (pentru ca se mai practica) sa facem asta intr-o biserica. De ce am facut asa ceva...ma va condamna lumea
Iti spun ca ..baiat mai curat la inima, cinstit, sfios, romantic, iubitor de copii, devotat si fidel(si calitatile pot continua la nesfarsit) n-am intalnit in 30 de ani, n-am auzit, n-am vazut in alte familii...Doar tatal meu e la fel; si bunicul era, Dumnezeu sa il ierte!

Iti spun: de 4 ani m-a rugat sa facem un copil si nu m-am indurat pentru ca il voiam botezat. El zice ca il iubeste si respecta pe Isus, dar nu a acceptat ideea de botez. E foarte greu, nici nu iti imaginezi cat ma taie in doua sa renunt. Pentru ca deja am intentat divort.

Asculta, fata buna si frumoasa, daca tii la sufletul tau, daca iti pasa ca anii trec si amintirile, remuscarile te pot sugruma intr-o zi, RENUNTA CAT MAI AI TIMP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Doare enorm, dar e mult mai bine.

Viata cu familia lui e total diferita de ce iti imaginezi. Oricat de buni sunt la suflet, ei niciodata nu te vor privi ca pe una a lor. Si, te rog sa retii, traiesc intr-o tara araba si n-am mai intalnit (sau auzit despre) un baiat asa bun ca fostul meu sot.

Iti va fi imposibil de descris mai greu decat iti imaginezi. In tara fostului meu sot nu se aplica Sharia (femeile nu au voie sa fie acoperite..daca poti sa crezi, iar barbatii pot avea doar o singura sotie). Si tot nu a mers!!!!!!!!!! Te sfatuiesc sa recitesti ce ti-am scris. Am iubit, poate, cel mai bun baiat din lume. Dar Sfintenia Crestinatatii mi-a indreptat sufletul in alta directie, fara recurs.

Din inima iti zic sa te intremezi si sa crezi in sansa ta alaturi doar de un ORTODOX!!!!!!!!!!!!
Multumeeeeeeeeeeeeesc Lauramiha ptr trista si minunata ta marturisire!!!!!!!!!!!!!!.. si ptr indemnul dat din toata inima si durerea ta, pentru elyssgiulia si ptr toate cele care se afla sau se vor afla in situatia ei!!!!!
Ei, ancablue?? cum ti se pare totalul pana acum? mai asteptam si alte experiente...
  #84  
Vechi 24.02.2009, 06:27:03
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lauramih Vezi mesajul

oricat de buni sunt la suflet, ei niciodata nu te vor privi ca pe una a lor.
  #85  
Vechi 24.02.2009, 13:46:52
lauramih lauramih is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Draga mea (sper ca imi dai voie sa iti spun asa...)
abia dupa ce am postat comentariul meu am vazut ca, de fapt, tu nu esti in vreo situatie asemanatoare. Te rog sa ma scuzi.

Da, e adevarat ca e aproape imposibil (ce abstract suna...) ca o asemenea casatorie sa functioneze. Poate, doar, daca el e mai putin habotnic si accepta macar botezul copilului ( ca nu trebuie sa stie rudele lui ce faci tu cu copilul tau). Ma mai gandesc ca, Doamne Fereste, dau de un om necredincios( crestin doar cu numele), caz in care - in disperarea mea ca am pierdut omul care e mai bun decat imi imaginam ca poate exista- as avea remuscari ca macar acesta credea in Dumnezeu si actiona in fiecare clipa avand cinstea in gand. Sau, poate, acum, toate ideile astea vin gramada, sufocandu-mi ratiunea, dandu-mi "planurile" peste cap. Nu, nu m-am indoit nicicum , vreodata, de nimic legat de crestini. Insasi ideea imi da fiori. Dar ma gandeam-cand la-m cunoscut pe el- la toti tinerii pe care ii stiam, la..cati dintre ei, saraci fiind, ar duce un lucru/o suma de bani gasit(a) in strada la politie, cati din ei si-ar vinde lucrurile pentru a aduce "in casa", cati ar accepta sa munceasca in conditii mizerabile doar din datorie, cati si-ar da sanatatea pentru sotia, mama si sora lui..ei, si mai sunt si altele
te rog, va rog pe toti, de altfel, sa nu imi luati in nume de rau ce am destainuit, mi-e foarte, foarte greu. Am remuscari acum ca poate nu am stiut sa ii arat complet fata curata a Crestinatatii, in asa fel incat sa o fi acceptat mai usor (ca intrinsec nici nu s-ar fi pus problema). Mama lui e o femeie buna, dar care nu zambeste, are un fel de indaratnicie in toate, mi-a inspirat mereu teama , nu iubire, din pacate.
Si va rog mult sa ma credeti, sa fiti atente(i) la ce va spun acum. E usor sa ai judecati de valoare generale, de tipul "vai, saracele araboaice, vai ce viata greea au". Nimic mai fals.
Se acopera doar ca sa isi impresioneze sotul (am vazut cum renunta la val cand el era plecat din localitate- puteti sa credeti?!"
nu muncesc(si, chiar cand situatia financiara le cere, sunt cam lenese, le place mai mult in casa; nu condman, nu fac pacat cu vorba- si mama mea a stat 2 ani dupa ce a nascut-o pe sora mea, dar dupa aceea imediat s-a angajat; si, de fapt, e vorba mai mult de perceptia generala pe care o au ele asupra vietii; COMFORT, COMFORT, COMFORT, COMFORT, SA NE FIE BINE, SA NU NE CERTAM CA CINE NE MAI IA etc etc

da, asta chiar e un motiv care ma ajuta acum- nu mi-as fi dorit ca fiica mea sa ajunga o dependenta, o superficiala, fara libertatea spirituala pe care, de altfel, NIMENI NU LE-O POATE VREODATA LUA

Sper ca n-am vorbit prea patimas

am sa revin!

Toate cele bune!
  #86  
Vechi 24.02.2009, 13:49:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cununia

Am citit mai sus de cununia unei ortodoxe cu un musulman. Unde se face aceasta cununie, la ce biserica? Poate BO sa cunune un musulman cu o ortodoxa?
  #87  
Vechi 24.02.2009, 14:45:12
lauramih lauramih is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am citit mai sus de cununia unei ortodoxe cu un musulman. Unde se face aceasta cununie, la ce biserica? Poate BO sa cunune un musulman cu o ortodoxa?
Of, tu chiar nu ai inteles nimic

Esti orbita.

Dar despre faptul ca, inainte de casatorie cu o luna, o ramanca casatorita cu un musulman arab (un tip, la fel, foarte docil), cu 2 copii REUSITI, DESTEPTI, EDUCATI ,m-a sfatuit SA FUUUUUUUUUUUUUUUUUUG cat mai am timp

De bine m-a sfatuit asa?

Tu crezi ca suntem invidioase pe iubirea ta si poate, daca noua nu ne-a mers, de ce sa mearga altuia?

Ce fel ma faci- fara se vrei- sa gandesc...

Nu intelegi ca toti oamenii indragostiti simt aceeasi iubire, simt la fel- ca e o dragoste cum n-a mai fost, cum nu s-a mai pomenit? ca altfe nu s-ar casatori, nu?!

Romancele convertite (treaba lor..) nu au stat pe forumuri inainte de a o face. Pentru ca EL NU AU AVUT NICI O INDOIALA
dar tu o ai...deci mai ai o sansa

Daca ne perdem timpul cu sfaturi , spune-ne de pe acum. Se va gasi un preot sa te sfatuiasca, trebuie sa cauti.

dar problema nu e acum, ci

ce faci mai tarziu?

p.s. sa stii ca fostul meu sot imi cumpara cruci; la mine Biblia a stat mereu pe noptiera

Of, oare nu intelegi ca e vorba de mult mai mult si ca cea mai pretioasa lectie- experienta personala- poate fi mult prea amara?

Indienii sunt mult mai ingusti la minte decat arabii.

Iti zic pentru ca traiesc intre ei. La ei- chiar dc esti de aceeasi religie, dar de alta nationalitate- familia te va privi ca pe o paria. poti sa vrezi? Indieni se cred buricul pamantului, pe degeaba. Intelege ca vreau sa iti jugnesc prietenul, dar ii stiu ca pe palma mea. Arabii macar au facut ceva eforturi la astronomie si matematica.

Oare de ce nu vrei sa intelegi ca nu spunem basme aici?

Sa stii ca, inainte de a locui printre indieni si arabi, visam sa lucrez pentru refugiati. Atat de pura la inima eram. Stand si vazand-ZI DE ZI, CEAS DE CEAS- cat de murdar gandesc unii despre altii (ma refer la indieni aici) sau-la arabi- cat de greu accepta ca si tu, ALTCINEVA, esti ca ei, om ca ei, in toate...aproape ca ma salbaticisem si eu. Nu suportam sa fiu privita de un alt barbat, sau sa mi se intinda mana..

intelege ca..incet-incet te schimbi de nu te mai recunosti, vei fugi de tine, doar in numele iubirii; si, cu cat el e mai bun, cu atat prapastia in care cazi va fi mai mare

eu nu vad nimic curat intr-o femeie convertita; poate va veni cu invective, dar chiar nu-mi pasa

e ca si cum te desprinzi de tine


























Banuiesc ca simti ca iubire ca a ta nimeni nu a mai avut, asadar noi vorbim pe dinafara.

Vai de noi, ne pierdem vremea cu tine.
  #88  
Vechi 24.02.2009, 16:02:07
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Laura, daca imi raspundeai la intrebare, era mai bine si depuneai mai putin efort.
Eu nu intreb pentru ca sunt de acord cu asa cununie; dealtfel mi se pare ca nici nu poate avea loc o asemenea cununie, ci pentru ca am aflat ca se fac cununii intre ortodoxa si musulman, contra unei taxe, si doream o confirmare.
  #89  
Vechi 24.02.2009, 16:22:00
lauramih lauramih is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Draga Laura, daca imi raspundeai la intrebare, era mai bine si depuneai mai putin efort.
Eu nu intreb pentru ca sunt de acord cu asa cununie; dealtfel mi se pare ca nici nu poate avea loc o asemenea cununie, ci pentru ca am aflat ca se fac cununii intre ortodoxa si musulman, contra unei taxe, si doream o confirmare.
Te rog atunci sa ma scuzi. Ca nu te-am ajutat cu un raspuns. Sunt preoti care oficiaza asemenea cununii. Atat stiu. Dar unde si cine, nu stiu. Banuiesc ca doar in orasele mari.

Cine CHIAR VREA sa se cunune astfel ar putea avea un sprijin daca se intereseaza de cupluri mixte printre cunostinte; din vorba in vorba, se poate aking la un rezultat. Chiar avem o doammna deputat PSD (sau cum s-o mai fi numind acum) casatorita cu un libanez, au peste 50 de ani. Acum, cine stie ce o acolo, intre ei, in familie.

Scuze!
  #90  
Vechi 24.02.2009, 16:26:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-ti fa probleme; iti inteleg dorinta de a opri tinerii de la asemenea greseli. Cateodata trebuie si ei sa se dea cu capul de pragl de sus pentru a le veni mintea la cap. si noi am platit scump multa invatatura capatata prin greselile facute.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14