Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1421  
Vechi 17.02.2018, 18:18:24
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Penibila e doar reactia ta, iar porcarii scrii numai tu, de cand ai intrat pe forum. Eu ti-am scris ca era o ironie ce am spus de doctoratele tale, iar tu ma jignesti, desi eu ti-am vorbit frumos pana acum, raspunzandu-ti la toate aiurelile pe care le-ai tot scris pana acum. Daca sa iti spun ca ai doctorate ti s-a parut jignire, nu vreau sa te jignesc spunandu-ti ca ai fi intelectual. Era evident ca nu ai doctorate, din moment ce nu arati ca ai cunostinte nici macar de scoala generala. Ai sustinut numai aberatii, de cand ai intrat pe forum, desi spui ca tu citesti lucrari stiintifice si noi nu ne ridicam la nivelul tau. De fapt sunt carti de duzina, din ceea ce sustii. Tot zicea cineva ca sunt singurul care mai comenteaza ce scrii, de acum nu-mi mai pierd timpul.
nu. eu sunt cel care ti-a vorbit frumos.
si daca nu te-am facut mincinos pana acum iata ca o fac, minti, cataline!
si baga la cap, am spus ce citesc doar ca sa intelegi ca citesc lucrari neutre, nepartizane, pentru ca pentru un habotnic ca tine absolut tot ce iese din linia ortodoxa e partizanat antiortodox; si asta inseamna stiinta: obiectivitate. nu era vorba despre niveluri sau altceva, dar daca asa te-ai simtit...

ps.si nu-ti mai pierde timpul, doua zile de cautari pentru ceva de raspuns la obiect fara sa o lalai e cam mult...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #1422  
Vechi 17.02.2018, 18:18:49
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Numărul penticostalilor si mai ales cel al carismaticilor creste vertiginos
Nici vorba. Sunt niste cifre masluite. Toate agentiile de profil sunt de sorginte ecumenista, cu anumita influenta masonica si new-age. Institutele de statistica , de fapt, au drept scop subminarea si chiar distrugerea adevaratei biserici pastratoare a credintei lui Iisus Hristos si a Predaniei Apostolice. In ascuns, departe de privire oamenlor, ele cu asta se ocupa.

Daca vrei sa stii adevarul curat, pastrat nealterat de-a lungul veacurilor, poti citi aici:
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu daca sunt vreo 50 de milioane de penticostali si carismatici in toata lumea.
Cel putin ceea ce este bolduit este adevar indubitabil, nenegociabil, dincolo de orice indoiala.

Last edited by Penticostalul Traditional; 17.02.2018 at 18:26:03.
  #1423  
Vechi 17.02.2018, 19:45:31
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Ți-am zis, penticostalule, dintre neoprotestanți, cei care studiază cel mai puțin și cunosc cel mai puțin Scripturile sunt tocmai cei care cred în actualitatea vorbirii în limbi. Asta spune multe!
  #1424  
Vechi 17.02.2018, 20:30:00
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Iar eu ti-am zis ca ce zici tu p'acolo, e un cliseu de doi bani.
Crezi ca ar trebui sa-ti mai spun si ca e o generalizare prosteasca?

Pana una alta eu studiez Biblia mai mult decat tine si o cunosc mai bine. Deci, aici pe forum, cade.

Nu exista niciun studiu serios care sa-ti sustina asertiunea.
Ar fi si foarte dificil de realizat.

Last edited by Penticostalul Traditional; 17.02.2018 at 20:32:35.
  #1425  
Vechi 17.02.2018, 23:29:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Duminica Izgonirii lui Adam din Rai
(a Lăsatului sec de brânză)
Mt. 6, 14-21
Zis-a Domnul: Dacă veți ierta oamenilor greșelile lor, va ierta și vouă Tatăl vostru Cel ceresc; iar dacă nu veți ierta oamenilor greșelile lor, nici Tatăl vostru nu vă va ierta greșelile voastre. Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii; că ei își întunecă fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor. Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală, ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție. Nu vă adunați comori pe pământ, unde molia și rugina le strică și unde furii le sapă și le fură, ci adunați-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică și unde furii nu le sapă și nu le fură. Căci unde este comoara voastră, acolo va fi și inima voastră.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #1426  
Vechi 17.02.2018, 23:30:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Post binecuvântat :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #1427  
Vechi 18.02.2018, 00:03:10
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mt. 6, 14-21
Zis-a Domnul: Dacă veți ierta oamenilor greșelile lor, va ierta și vouă Tatăl vostru Cel ceresc; iar dacă nu veți ierta oamenilor greșelile lor, nici Tatăl vostru nu vă va ierta greșelile voastre.
Eu te iert, Cristi, fii sigur de asta!
Nu am dreptul sa nu te iert. Am nevoie mereu de iertarea Domnului si stiu ca daca nu iert, nu mi se va ierta.

Dar tu trebuie sa iti ceri iertare. Problema serioasa consta in faptul ca tu nu ti-ai cerut iertare pentru ca m-ai facut imbecil, nebun, prost, macar ca eu nu iti adresasem niciun cuvant. Asa ceva un crestin nu face. Sau, daca se intampla sa cada in greseala, isi cere iertare. Mantuitorul ne-a cerut sa ne cerem iertare cand gresim si sa iertam cand cineva ne greseste.

Asta e cea mai concludenta invatatura a Domnului:
Luca 17:3,4
Luați aminte la voi înșivă. De-ți va greși fratele tău, dojenește-l și dacă se va pocăi, iartă-l. Și chiar dacă îți va greși de șapte ori într-o zi și de șapte ori se va întoarce către tine, zicând: Mă căiesc, iartă-l.
Cand e un conflict intre doi crestini, noi ii indemnam repede sa se ierte unul pe altul.
Iisus insa NU ne invata asa. Daca fratele tau iti greseste, Domnul nu iti cere sa-i acorzi repede o iertare superficiala.
Domnul nu iti zice din prima: "iarta-l". Alta e porunca Lui: " - dojeneste-l!". Asta e o chestie foarte complicata pentru ca noi preferam sa facem orice altceva decat sa dojenim cu dragoste.
Ne este teama ca ne vom iesi din fire, ca vom face mai mult rau, ca mai bine ne facem ca ploua.
Iisus insa ne spune clar: "dojeneste-l!".
Iar apoi El, Domnul, conditioneaza iertarea: "si, daca se va pocai, iarta-l". Unii zic "lasa ca ma pocaiesc pe blat, eu singur, nu ma duc la cel caruia i-am gresit, dar ma pocaiesc". Insa Iisus ne taie si retragerea asta si precizeaza: "daca se va întoarce către tine, zicând: mă căiesc, iarta-l".

Vreau sa-ti zic ca eu te iert oricum, si daca te caiesti si daca nu. Nu vreau sa tin legat pe nimeni in inima mea.
Insa Domnul te va ierta doar atunci cand implinesti ceea ce a spus El. Adica atunci cand mergi la fratele tau si zici: "imi pare rau!"

Daca o vei face sau nu, e problema ta.
Eu zic un "Doamne ajuta" sa faci ceea ce e spre binele sufletului tau.
  #1428  
Vechi 18.02.2018, 00:29:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Eu te iert, Cristi, fii sigur de asta!
Nu am dreptul sa nu te iert.

Mulțumesc și aceași iertare te rog s-o primești și din partea mea :)
Era odată un coleg și un bun prieten de al meu "Pelerin spre rasarit" , penticostal si el , un om deosebit cum rar întâlnești printre noi ortodocșii, un Om printre oameni !
Am avut o corespondență destul de îndelungată cu el , mi-a trimis multe , foarte multe cărți ortodoxe , un om de o finețe rară .
Numele lui real era Cezar :)
Ii duc lipsa aici pe Forum !
In fine , încă odată iertare și:
Doamne ajută :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #1429  
Vechi 18.02.2018, 11:04:50
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pana una alta eu studiez Biblia mai mult decat tine si o cunosc mai bine. Deci, aici pe forum, cade.
Nu cade. Adventiștii cunosc biblia mult mai bine decât tine. Și ortodocșii ca mine, mult mai bine.
Măcar adu-ți aminte că tu nu ai știut că în Biblie scrie că vorbirea în limbi este semn pentru necredincioși. Astăzi nu mai este nevoie de un astfel de semn pentru necredincioși, prin urmare e posibil, având în vedere și faptul că Ioel nu zice nimic de limbi, ca Dumnezeu să fi retras această carismă. Duhul lucrează astăzi numai prin vise, vedenii profetice, poate vindecări, poate, fiindcă medicina s-a dezvoltat foarte mult.
Dar limbile nu mai sunt necesare, nici pentru edificare personală. De ce? Acum toată lumea are o Scriptură din care poate citi, pe vremea apostolilor, nu exista acest ”lux”.
Limbile de la pocăiți sunt o dovadă directă că aceștai sunt niște spiritiști păcătoși demonizați.
  #1430  
Vechi 18.02.2018, 20:24:10
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Iar eu ti-am zis ca ce zici tu p'acolo, e un cliseu de doi bani.
Crezi ca ar trebui sa-ti mai spun si ca e o generalizare prosteasca?

Pana una alta eu studiez Biblia mai mult decat tine si o cunosc mai bine. Deci, aici pe forum, cade.

Nu exista niciun studiu serios care sa-ti sustina asertiunea.
Ar fi si foarte dificil de realizat.
Studierea Bibliei este un aspect.

Foarte multi ajung in "dilema academicianului", care este urmatoarea: inveti foarte multe despre un subiect si ai impresia ca stii toate despre orice.

Exact in punctul asta esti tu: cu siguranta ca ai studiat Scriptura.

Insa lucrul asta este absolut irelevant.

Tu de fapt ai facut altceva: ai luat catehismul penticostal, l-ai invatat pe de rost si apoi ai studiat Scriptura, avand catehismul in mana.

Tu nu ai studiat Scriptura, tu de fapt ai mapat invatatura Penticostala peste Scriptura...

Aceeasi greseala o fac toti confesionalii: mapeaza invatatura lor peste Scriptura, si apoi afirma cu mare tarie "AM STUDIAT". Serios ???



Recent am vazut un mare rabin care cu mult aplomb afirma: "nu acceptam crestinismul pentru ... 3 puncte mari", si enumera 3 puncte dogmatice extrem de serioase, bine ridicate si bine gandite.
Insa rabinul asta, in toata gandirea lui "pe text si orizontala" ignora un singur lucru: PREZENTA LUI DUMNEZEU.

Crestinismul autentic este unde Dumnezeu isi dovedeste PREZENTA.

Dumnezeu isi dovedeste PREZENTA cu prisosinta in ORTODOXIE.


Daca botezul penticostal ar fi cu duhul lui Dumnezeu, ar urma "TOATE SEMNELE DUHULUI" si nu doar bolborosirea, pentru ca Hristos vorbeste despre o multitudine de semne si nu doar de unul singur...


Ortodoxia este adevarata nu pentru argumentul orizontal si rational al textului, argument care poate fi impiedicat de ratiunea incompleta omeneasca, ci pentru argumentul vertical, al prezentei lui Dumnezeu in sfinti, in taine, in viata, in profetii, in sfintenie, in invatatura, in continuitate.

Noi suntem o structura continua, un organism viu care traim de 2000 de ani. Cu bolile lui, cu cancerul lui puternic adus de satana, insa vindecat in continuu de Hristos.

Asta este argumentul real si unic, si nu textul in sine al Scripturii.

@PT - iti recomand sa cauti mai mult argumentul vertical si nu pe cel orizontal al textului. In text s-au inselat cu totii, Hristos ne-a aratat ce sa cautam: "eu marturie mai mare am de la Tatal, Faptele Mele sunt cele ce marturisesc, si Tatal marturiseste".

Cu siguranta ca noi ortodoxia avem o mare problema de explicare a bogatiei noastre spirituale si a harului pe care noi nu il lucram si nu il traim corect.

Insa si voi aveti o obligatie si responsabilitate morala si crestina sa va uitati la Adevar, acolo unde este EL.

El este cu noi, intotdeauna. Viu, neimpartit, incontinuu, in toate, in fiecare clipa. Cu totul altfel decat la orice alt cult si confesiune.

Imi pare rau de catolici pentru care vad mila lui Dumnezeu si vad ca sunt aproape de noi, dar par lipsiti de har si de bogatia duhovnceasca pe care noi o avem - rezultat evident al parasirii harului.

Imi pare si mai rau de protestanti si de toate denominatiunile crestine, departate de un crestinism real.
Toti acestia au uitat sensul real al crestinismului: unirea cu Dumnezeu in Adevar.

Si este destul de greu sa gaseasca o cale, pentru ca aceasta CALE s-a construit in 2000 de ani, este Biserica.

Este greu sa gasesti o cale catre Dumnezeu doar prin Scriptura, pentru ca acolo este baza, iar intelegerea, explicatarea, talcuirea si restul a fost daruit in timp de Duhul Sfant.

Pare atat de simpla Scriptura, insa ea este doar varful aisbergului... sub nivelul marii este intelesul si talcuirea, care nu sunt cuprinse in Scriptura.

Noi ii avem pe Sf Serafim de Sarov, Sf. Ioan de Kronstadt, Sf Nil, Sf Paisie Aghioritul, Sf Filotei Zervakos si multi multi altii care au profetit despre Biserica si despre toate cele ce urmaeaza sa se intample - si toate s-au implinit.

Ce frumoasa este profetia Sf. Ioan de Kronstadt despre Antihrist, Doamne. Ce exacta si ce reala. Cum ar putea cineva sa o ignore cand toti anii respectivi de acolo s-au implinit? Este o incredintare reala pentru oricine din orice alta confesiune ca AICI ESTE DUMNEZEU SI DESCOPERIRE DE LA DUMNEZEU...

Insa satana lucreaza, si cea mai mare inselare a lui este relativizarea crestinismului: fiecare sa-si faca un crestinism cum doreste, pentru a se desparti de Adevar, pentru a corupe adevarul si unitate cu Dumnezeu... Atat de simplu si atat de eficient.

Imi este foarte greu sa urmaresc threadul asta din diferite motive, insa as trage o concluzie: nici ortodocsii nu sunt pregatiti si nu au capacitatea de a expune plenar, complet si realist mostenirea lor, si nici protestantii nici nu sunt dispusi sa primeasca nimic, in plus au toate mecanismele invatate de a evitare, pervertire si ignorare a oricarui argument real.

"In orice propozitie argumentul final protestant este: nu ma intereseaza, nu zici ca mine..."; mare pacat ca la nivelul asta de corupere spirituala si a constiinte au ajuns protestantii.

Last edited by gpalama; 18.02.2018 at 20:28:29.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10