Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.08.2009, 17:51:31
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

  • Toti facem parte dintr-o "turma". Atunci cand accepti subiectivitatea celorlati si le respecti libertatea, da, atunci , poti zice, sunt obiectiv.

  • Dar cand iti pasa de ce face altul, si esti deranjat ca nu face ca tine sau ca se lasa atat de usor manipulat, atunci, sa stii, ca nu esti deloc diferit de batranita de la coltul strazi care este deranjata mai mult de pacatele altora decat de pacatele ei .

  • Cand vad un om care nu imi place , il ocolesc , nu ma duc la el acasa sa-l il injur. Doar cine e de aceeasi speta cu el intra in conflict cu el si ii da o asa mare atentie.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.08.2009, 17:54:55
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Altfel, nu pot sa vad de ce te-ar deranja ca se umilesc si sunt penibili crestini?

Sau te racaie aceiasi neliniste ca pe batranica de care ti-am zis , care nu are o viata a ei si incearca sa o traiasca pe a altora?
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.08.2009, 18:05:00
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

podolski, ai punctat foarte bine. Atat doar ca pot foarte usor sa folosesc cele spuse de tine tocmai impotriva credinciosilor, pentru ca ei sunt cei care ii judeca pe altii si le dicteaza cum sa-si traiasca viata.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.08.2009, 19:04:23
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

  • Lucrurile sunt diferite, de cum le expui tu.

  • Un crestin, care intra intr-o discoteca si incepe sa se plimbe pe la mese si le zice la toti ca -pocaitiva - , ala moare de grija altora .

  • Asta ai facut tu. Nu te-a fortat nimeni sa intri pe un forum crestin ortodox. Nu te-a santajat, nu te-a drogat. Tu ai intrat de buna voie si atunci cand critici ideile esentiale ale grupului in care tu singur ai intrat , tu esti cel penibil , nu grupul, in situatia data.

  • La fel un crestin, intrand intr-un bar de gay si tot asa. Cel penibil e cel care ii judeca pe ceialti, dar de buna voie a intrat in spatiul alocat celorlalti. El este cel care se amuza de vietile celorlati si interesandu-l vietile celorlalti . Si, in plus, mai sunt atei care si-au castigat respectul pe forum, chiar daca sunt diferiti, prin modul clar de a-si expune punctul de vedere, incercand sa nu jigneasca pe cat posibil grupul pe care a intrat. Pt ca, pana la urma , el a intrat pe forum , nu forumul pe el.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.08.2009, 19:15:10
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

  • De exemplu, sa intru pe un forum de muzica si eu sa vb intr-una de Dumnezeu in raport cu muzica , scuza-ma , dar ce caut eu acolo, stiind ca ii deranjeaza asta?

  • Daca vb de muzica, adica subiectul forumului si NU raportez grupul la valorile mele crestine, atunci inseamna ca respect membri forumului.

  • Daca nu, intru peste tot, si le spun la toti numai de pacainta si de satana si atunci eu sunt de vina, pt ma bag ca musca in lapte, si apoi - vai vai - ma plang, ca ce rea e lumea, ca nu imi respecta libertatea. Tu ai incalcat, mai intai, bunul simt si libertatea celorlalti! Pt ca stiai foarte bine despre grup si caracteristicile lui si ai incercat sa te impui in fata lui.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.08.2009, 20:55:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
podolski, ai punctat foarte bine. Atat doar ca pot foarte usor sa folosesc cele spuse de tine tocmai impotriva credinciosilor, pentru ca ei sunt cei care ii judeca pe altii si le dicteaza cum sa-si traiasca viata.
Geta dragă, cine a dat buzna peste tine și ți-a dictat cum să trăiești ? Nu confunda atitudinea sectanților ce mai au prostul obicei de a aborda oamenii pe stradă sau prin casele lor. Cred că exagerezi mult prea mult ! Toate bune ție !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.09.2009, 12:58:14
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
De ce anume e bine? Ti se pare ridicol comportamentul lor? In schimb, probabil nu ti se pare nimic ridicol in a trece de trei ori pe sub o masa in biserica, in Vinerea Mare.
Draga Geta, daca ai fii crestina, ai sti de ce am intrebat despre ei si de ce am afirmat ca "e bine". Nu are nimic de-a face cu ridicolul. Poate Dumnezeu te va lumina si iti vei da seama singura. Pana atunci, Doamne ajuta
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.12.2009, 14:49:44
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Thumbs up referitor la termenul ultraortodox

Cuvantul ortodox se refera la cineva care continua(sa practice) cu fidelitate credinta,religia,doctrina,ideologia...Daca ,din intimplare,va decideci sa rasfoiti putin printre stirile din lume veti intanli musulman ortodox,care se refera la acei musulmani ce au respectat intocmai religia lor.Si nu va mai certati fratilor atat haideti sa invatam unii de la altii fara jigniri.Am intrat recent in forum si sunt neplacut de surprins de limbajul violent folosit-este un forum crestin nu?-Si atata ura catre evrei,cabalisti,musulmani...De ce?Daca noi am fi fost educati intr-o familie evreiasca, musulmana,penticostala...cum ne-am fi comportat?In fond toti suntfideli credintei in care s-au nascut.

Last edited by Langu; 28.12.2009 at 14:58:15.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce suntem ortodocsi? Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 56 23.07.2012 18:50:27
85% Ortodocsi andreicozia Generalitati 100 11.01.2010 22:40:12
SI EI SUNT ORTODOCSI ! cristiboss56 Generalitati 13 09.11.2007 04:17:11
Cinefili ortodocsi Aalin Generalitati 5 08.01.2007 19:55:10